Oživte svoju záhradu netradičnými kvetináčmi – vaňa, dáždnik, bicykel či krhla plné kvetov

Upcycling nie je len moderným trendom, ale aj dôležitým spôsobom myslenia, ktoré stojí za to si osvojiť. Znamená pretvorenie predmetu, ktorý už na svoj účel doslúžil, na niečo iné, nové, čo možno používať v novom kontexte a novým spôsobom. A presne upcycling bude v tomto článku v hlavnej úlohe – presnejšie to, ako môžeme využiť staršie, už nepoužívané predmety a premeniť ich na netradičné kvetináče.

Topánka ako kvetináč

Takýmto spôsobom si nielen spestríte záhradu a príbytok, ale zapojíte aj kreativitu a dáte šancu už nepotrebným predmetom.

Čo všetko sa dá premeniť na kvetináč?

Pri kúpe novej rastlinky často hneď siahame aj po nových obaloch na kvetináč, do ktorých rastlinu vložíme. Nemusí to tak byť vždy. Peniažky, ktoré by ste na nákup neustále nových kvetináčov minuli, si radšej ušetrite a vytvorte si vlastné, unikátne kvetináče. Stačí pritom siahnuť po tom, čo už doma máte. Čokoľvek, do čoho sa vám rastlina s nádobkou zmestí, môžete pretvoriť a vyrobiť originálny obal na kvetináč. Popozerajte sa po tom, čo držíte v pivnici, na povale, v garáži alebo v záhradnom domčeku. Jediným limitom je vaša kreativita.

Konzervy

Jasnou voľbou pre jednoduchý kvetináč sú práve konzervy. Tie sa doma vždy nájdu a ich úprava si nevyžaduje veľa námahy. Použiť môžete akúkoľvek konzervu, no najmä tie s tekutým jedlom (polievky, pretlaky, kompóty) sú vo vnútri potiahnuté ochrannou vrstvou, ktorá zabraňuje hrdzaveniu, čo je dôležité, keďže rastlinu budete polievať. Kvetináče z konzerv môžete použiť v interiéri aj v exteriéri, aj keď v exteriéri je väčšia pravdepodobnosť korózie. Tej možno predchádzať navŕtaním dier do spodku, aby voda z kvetináča dobre odtiekla. Rastline je vhodné vytvoriť aj drenážny systém v podobe vrstvy kamienkov alebo štrku naspodku kvetináča. Pred samotným sadením a úpravou konzervy skontrolujte bezpečnosť hrán, keďže niektoré konzervy môžu mať po otvorení ostré hrany. V takom prípade hranu zabrúste brúsnym papierom na kovy.

Ako teda možno nepotrebné konzervy upraviť? Najjednoduchšou úpravou je asi natretie vonkajších strán akrylovou farbou. Ak pretvárate viacero konzerv naraz, skúste ich farebne zladiť, napr. siahnite po pastelových farbách alebo geometrickej šablóne. Farbenie konzerv nemusí vyzerať ako škôlkarsky výtvor, treba si len zvoliť vhodné farby, napr. bielu v kombinácii so zlatou alebo metalické spreje. Nebojte sa využiť ani už mierne ohnuté a pokrčené konzervy, ktoré po nastriekaní zlatou farbou získajú osobitý štýl. Z plechoviek môžete vytvoriť aj vedierka pre bylinky. Vo vrchnej časti navŕtajte plechovku z oboch strán a cez diery prevlečte hrubší drôt, ktorý bude tvoriť rúčku. Na každú konzervu môžete nalepiť vintage štítok alebo kus látky, na ktorú napíšete názov bylinky.

Konzervy ako kvetináče

Námornícky štýl vytvoríte obmotaním konzervy prírodným špagátom, ktorý uchyťte dostatočne silným lepidlom. Ak máte odložené mušle z dovolenky, je čas ich využiť. Aby držali pevne, odporúčame použiť tavnú pištoľ. Jemný vidiecky štýl s nádychom vintage zase vytvoríte nalepením jemnej čipky okolo okrajov plechovky. Použiť môžete aj kvetinové servítky, ktoré za pomoci lepidla na servítkovú techniku prenesiete na konzervu. Kvietky si, pravdaže, môžete namaľovať aj za pomoci akrylovej farby, pričom stačí jednoduchý vzor a kombinácia bielej, modrej a červenej – vznikne vám pekný ľudový motív. Takéto kvetináče využijete na bylinky, prvosienky, jarné kvietky, menšie sukulenty aj izbové rastliny.

Topánky

Pomerne obľúbenou voľbou sú topánky. Nerozprávame sa pritom len o typických zelených gumákoch, ale aj o pracovných topánkach, kroksoch, lodičkách, teniskách, čižmách či dokonca drevákoch. Jednoducho, využiť môžete čokoľvek, čo doma máte. Ak použijete čižmy, gumáky či bagandže, ktoré budú stáť vonku, nezabudnite im naspodok vyvŕtať diery pre odtok vody. Ak použijete topánky ako lodičky, ktoré nebývajú hlboké a do ktorých sa sadia skôr sukulenty, diery nie sú potrebné. Diery nie sú potrebné ani vtedy, ak topánku využijete ako obal, do ktorého vložíte rastlinu v kvetináči s dierami, v ktorom ste ju zakúpili. Čo sa týka životnosti topánkového kvetináča, závisí od kvality topánok a toho, kam ich umiestnite. Gumáky vám v záhrade pokojne vydržia roky, no plátenné topánky sa časom na daždi začnú špiniť.

Topánky, čižmy ako kvetináče

Pred sadením si vybraté topánky dôkladne vyčistite, aby na nich nezostalo žiadne blato. Premyslite si, akým spôsobom chcete rastlinu zasadiť. V prípade bagandží a tenisiek môžete napríklad šnúrky výrazne povoliť a vytvoriť tak väčšiu plochu pre sadenie. Topánky začnite plniť zeminou, do ktorej zasadíte pripravenú rastlinu. Použiť môžete rôzne trvalky, kvitnúce rastliny, ťahavé rastliny, kaktusy a sukulenty. Do pestrofarebných gumákov sa najviac hodia pestro kvitnúce kvety, do lodičiek skalné ruže, do drevákov, ktoré možno zavesiť na stenu, muškáty a balkónové kvety, alebo symbolicky tulipány. Do topánok môžete vysadiť aj trávy, stálozelené rastliny, menšie tuje, bylinky alebo jahody.

Zaváraninové poháre

Sklenené zaváraninové poháre sú taktiež vďačným materiálom, pretože ich netreba zložito pretvárať – koniec koncov, dajú sa použiť aj bez akéhokoľvek skrášľovania. Nemusíte pritom kupovať nové poháre, stačí si odložiť niekoľko pohárov od majonézy, horčice, kyslých uhoriek, džemov či iných zaváranín. Pohár pred použitím dobre umyte pod horúcou vodou, aby sa dal papierový štítok ľahko odlepiť a lepidlo dobre odstrániť. Následne ich možno dotvoriť napríklad akrylovou farbou alebo farbou v spreji podľa šablóny. Ak chcete farbou zakryť len niektoré miesta, uistite sa, že ide o kontrastnú alebo svetlú farbu, pretože inak by pri tmavej zemine zanikla. Alternatívne použite špagát, ktorý stačí okolo pohára obmotať a uchytiť silným lepidlom.

Zaváraninové poháre môžete použiť napríklad na bylinky a vytvoriť si jednoduchú dekoráciu do kuchyne. Vyberte si 3 poháre rovnakej veľkosti a dosku, o ktorú ich zboku prichytíte drôtom. Takéto poháre nemusíte ani maľovať. Môžete si kúpiť čierny tabuľový papier, ktorý nastriháte na štítky a prilepíte na každý pohár. Na štítok môžete kriedou napísať názov byliny, pričom ak sa rozhodnete pohár použiť na iný rastlinu, stačí kriedový nápis zmazať a vytvoriť nový. V prípade sukulentov a suchomilných rastlín môžete zeminu kombinovať aj s okrasnými kamienkami a farebným štrkom, ktoré takto pohár jednoducho dotvoria.

Krhla

Pôsobivý kvetináč dokáže vytvoriť aj obyčajná kovová krhla. Svojím vzhľadom do záhrady zapadá úplne prirodzene a nevyžaduje si žiadnu výraznú úpravu. Použiť môžete malé alebo veľké, kovové aj plastové krhly. Skontrolujte si, či nemá žiadne praskliny alebo diery v dne. Tie by nemali byť problém, vytvorili by len drenážny systém, avšak treba s nimi počítať pri výbere umiestnenia. Pri kovových krhlách môžete zanechať aj prirodzený vzhľad alebo ich pretvoriť farbou v spreji, pričom obľúbené sú výrazné farby ako žltá, červená, ružová alebo prirodzená zelená. Dotvoriť môžete jednoduchým bodkovaným vzorom, špagátom, mašľou, mušľami alebo štítkom s názvom rastliny.

Krhla ako kvetináč

Ak máte drevenú krhlu určenú na dekoračné účely, môžete ju využiť ako obal na kvetináč, aby sa drevo vplyvom vlhkosti nekazilo. Ak máte kovovú alebo plastovú krhlu, môžete do nej vložiť zeminu priamo s tým, že na spodok nasypte tenkú vrstvu štrku alebo kamienkov, kam bude voda odtekať. Do dna krhly môžete dokonca vyvŕtať dierky, ak plánujete zasadiť rastlinu, ktorá vyslovene neznáša premočenú pôdu. Do krhly môžete sadiť akékoľvek primerane veľké rastliny, od izbových rastlín až po kvitnúce trvalky, bylinky alebo jahody. Krhlu môžete položiť aj na vonkajšiu parapetu a zasadiť do nej muškáty, alebo viacero krhiel s prevísajúcimi kvetmi upevniť na rebríku v naklonenej polohe, čím vytvoria efekt polievania.

Čajová súprava

Máte doma elegantnú čajovú súpravu, ktorú ste pred rokmi dostali darom, no doteraz nenašla využitie? Je čas pretvoriť ju na kvetináče. Nezáleží na tom, či máte celú súpravu, niekoľko šálok alebo len jeden čajník – všetko môžete zužitkovať na sadenie kvetín. Najlepšie na tom je, že šálky aj čajník sú už vyzdobené, preto vám stačí zamyslieť sa len nad tým, čo do nich posadíte a kam ich umiestnite. Pri výbere rastlín voľte skôr menšie rastliny a nezabúdajte na to, že do keramiky dierky nevyvŕtate, preto pred použitím zeminy vyložte dno vrstvou štrku. S čajníkmi sa môžete skutočne vyhrať a môžete ich zavesiť nad šálku tak, aby vytvárali dojem nalievania čaju. Šálky aj s tanierikmi môžete zase pretvoriť na závesné kvetináče pomocou makramé šnúrok.

Do čajníkov môžete zasiať jarné kvety, tulipány, narcisy či hyacint, ale aj ďalšie kvitnúce rastliny, bylinky, levanduľu či muškáty. Ak ich umiestnite vo vnútri, vyberajte izbové rastliny. Do šálok môžete zasadiť pestrofarebné prvosienky či sirôtky a vytvoriť harmóniu farieb. Podobným spôsobom pritom môžete využiť taktiež hrnce, hrnčeky, misky a ďalší kuchynský riad. Zaujímavou voľbou sú sukulenty, vďaka ktorým môžete vytvoriť hotovú mini záhradu. Dajú sa vysadiť aj do sklenených čajníkov, do ktorých stačí zeminu a kamienky uložiť len na spodok a vytvoriť tak v čajníku mini terárium. Môžete pritom zájsť ešte ďalej – do skleneného čajníka alebo širšej šálky vložte kamienky, mušle, akváriové rastliny, zalejte vodou a mini akvárium je na svete.

Vaňa a fúrik

Zostala vám po rekonštrukcii vaňa? Nemusí s ňou hneď ísť do zberného dvora. Do dna vane navŕtajte aspoň 2 ďalšie diery, aby sa zvýšil odtok vody. Ak má vaňa nohy, je to veľkou výhodou, pretože medzi zemou a vaňou vznikne viac priestoru pre odtok vody. Ak nie, vaňu neklaďte priamo na zem, ale podložte ju napríklad polenami, aby vzniklo aspoň pár cm priestoru. Dno vane vyložte štrkom a zasypte zeminou, do ktorej môžete začas sadiť vami vybrané rastliny. Odporúčame vybrať si pestré zloženie kvetov aj prevísajúcich rastlín, ktoré prekryjú boky vane. Tie môžete aj zafarbiť výraznou farbou, modrou, fialovou, žltou a pod. Zaujímavým riešením je vytvorenie mozaiky z použitých zvyškov kachličiek, na čo však budete potrebovať dávku trpezlivosti aj zručnosti.

Vaňa ako kvetináč

Je však úplne v poriadku ponechať vaňu v pôvodnej farbe, pričom môžete použiť aj ostrú kefu alebo brúsny papier, aby sa narušila celistvá farba vane a vznikol tak vintage vzhľad. Je veľa rôznych spôsobov, ako osadiť vaňu v záhrade, nemusíte ju stavať klasickým spôsobom. Možno ju taktiež obložiť dreveným obkladom alebo ju položiť na bok tak, že zemina z vane sa bude hladko prechodom spájať so zeminou na zemi. Vtedy je skvelé použiť aj ťahavé rastliny, ktoré vyplnia medzery. Vaňu možno uložiť aj do zeme a vytvoriť tak jazierko, do ktorého môžete vysadiť lekná a do okolia trávy.

Podobným spôsobom možno využiť aj fúrik, ktorý má menšiu plochu pre výsadbu, no stále doň môžete zasadiť pomerne veľké množstvo kvetov. Fúrik nezabudnite taktiež zospodu navŕtať, aby vznikol odtok, a vysypať štrkom a zeminou. Netreba ho farbiť, ak chcete zachovať prirodzený vzhľad, no ak chcete túto dekoráciu zvýrazniť, pokojne ho zvonka natrite. Fúrik možno postaviť skutočne kamkoľvek – na terasu, pred dom, ku kvetinovému záhonu; môže stáť samostatne aj ako súčasť ďalších dekorácií. V záhone ho možno prevrátiť nabok a zeminou spojiť obsah fúrika s okolím. Rovnakým spôsobom možno využiť aj rôzne vozíky, napr. príves na bicykel, ktorý už nevyužívate. A keďže je tento druh dekorácie na kolesách, môžete ho kedykoľvek presunúť na iné miesto.

Fúrik ako kvetináč

Prútený kôš a bicykel

Prútený kôš ako obal na kvetináč nie je žiadnou novinkou. Stačí sa uistiť, že z kvetináča nebude do prútia kvapkať žiadna voda, inak by kôš vplyvom vlhka mohol začať plesnivieť. Čo však môže pôsobiť skutočne zaujímavo, je spojenie prútených košov a bicykla. Dámske mestské bicykle a vintage bicykle majú často vpredu aj vzadu pripevnený kôš, do ktorého si počas jazdy možno uložiť nákup alebo maličkosti. Takéto bicykle sa potom, čo už doslúžili, môžu použiť práve na záhrade. Ak bicykel nevyzerá farebne lákavo, stačí ho dôkladne umyť, zbaviť sa nálepiek a nasprejovať bielou, žltou, pastelovou modrou alebo vami preferovanou farbou.

Miesto pre bicykel vyberte v blízkosti steny, o ktorú sa bude môcť opierať, napríklad o dom, záhradný domček alebo aj o plot, prípadne sa uistite, že má stabilný stojan. Skontrolujte stav prútených košov, príp. ak bicykel koše nemá, použite staré prútené koše, plechové vedierka, drevené debničky alebo aj kvetináč obalený prírodnou textíliou. Do kvetináčov odporúčame vysadiť zmes farebných kvetov, napr. muškátov, ktoré budú prevísať a po odkvitnutí tak stále pôsobiť zaujímavo. Bicykel môžete doplniť aj farebnými stuhami, slameným klobúkom, ceduľkami s nápismi a dozdobiť ďalšími dekoráciami.

Retro bicykel ako kvetináč

Nábytok

Na výrobu originálnych kvetináčov a dekorácií vám môže poslúžiť akýkoľvek nábytok – stoličky, truhlice, stoly, posteľné rámy, komody či zásuvky. Stačí zapojiť fantáziu a s nábytkom sa vyhrať. Skvelým príkladom sú drevené stoličky, ktoré možno nafarbiť žiarivými farbami alebo hrany prejsť brusným papierom a vytvoriť tak zašlý vzhľad. Po dokončení prejdite stoličku (alebo iný drevený nábytok) priesvitným lakom na drevo do exteriéru, ktorý ho ochráni pred dažďom, vetrom aj UV žiarením. Na stoličku možno potom položiť akýkoľvek kvetináč priamo alebo sa zbaviť sedacej časti a kvetináč do stoličky za pomoci drôtov zapustiť. V takom prípade voľte široké kvetináče, aby ste využili čo najviac sedacej plochy. Okrem farebných kvetov takto vyniknú aj skalné ruže a ďalšie sukulenty. Stoličku môžete len tak položiť napr. pred dvere, na terasu alebo zavesiť o operadlo na stenu. Podobným spôsobom môžete využiť aj kreslá a lavice, do ktorých sa vám už zmestí oveľa viac rastlín.

Romantickú dekoráciu môže vytvoriť starý posteľný rám, najlepšie z dreva alebo kovu, ktoré najprv umyte, nafarbite (ak je to potrebné) a pretrite lakom do exteriéru. Takýto rám, podobne ako lavica či vaňa, už obsiahne oveľa väčšie množstvo rastlín, ktoré môžete vysadiť priamo do zeminy alebo ich uložiť samostatne v kvetináčoch. Posteľný rám možno osadiť aj do zeme, hlavne vtedy, ak má vysoké kovové čelo postele, po ktorom sa môžu plaziť napr. ruže, čím vytvoríte atmosféru ako z rozprávky o Šípovej Ruženke. Využiť môžete aj stôl zo zásuvkami alebo komodu, kde môžete zásuvky postupne pootvárať a naplniť zeminou. Kým zásuvky budú prekvitať, povrch stola alebo komody môžete použiť na odkladanie vecí, ako pracovný kútik alebo naň poukladať kvetináče s ďalšími kvetmi.

Ďalšie netradičné kvetináče

Ako kvetináč možno použiť skutočne čokoľvek, čo sa dá vyložiť zeminou alebo poskytuje priestor na zapustenie kvetináča. Ako obal môže poslúžiť textilné vrecko, ale aj slamený klobúk, do ktorého možno položiť kvetináč a položiť ho na stôl alebo vytvoriť z boku dieru na kvetináč a zavesiť ho na stenu. Ak premýšľate nad závesným držiakom na kvetináče, neváhajte použiť starý luster. Podľa toho, koľko má ramien, môžete jednotlivé žiarovky vymeniť za kvetináče a zavesiť ho v interiéri aj na terase. Jednotlivé kvetináče aj ramená lustra nafarbite rovnakou farbou, čím rozdielnosť materiálov spojíte.

Dáždnik ako kvetináč

Na kvetináč možno pretvoriť  aj to, čo nájdete na záhrade a v záhradnom domčeku. Staré drevené koryto, drevený čln, sud alebo pokazená fontána – stačí im nájsť vhodné miesto, prípadne dotvoriť farebným náterom a môžete sadiť. Na zmar nevyjdú ani už nepoužívané pneumatiky, ktoré stačí vyplniť zeminou alebo zavesiť na stenu, zeminu nasypať po okraj a nasadiť balkónové kvety. Zaujímavé môže byť i využitie hračiek, napríklad nákladného autíčka s prívesom, ktoré povezie kvitnúce rastliny, alebo gumených hračiek, ako sú postavičky zvierat a dinosaurov, ktorým možno na chrbte vyrezať otvor a vytvoriť tak priestor pre sukulent.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 06.09.2021
Hodnotenie článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vhodné bývanie pre alergika – filtrácia vzduchu a pravidelné čistenie sú nutnéVhodné bývanie pre alergika – filtrácia vzduchu a pravidelné čistenie sú nutné

Domácnosť alergikov a astmatikov si, na rozdiel od iných domácnosti, vyžaduje niekoľko úprav. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, na čo všetko sa môžete zamerať.

Americkú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú  poštovú schránku? Každá má svoje výhodyAmerickú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhody

Okrem materiálu je tiež dôležitý typ, veľkosť a umiestnenie. Tiež treba rozlišovať poštové schránky v prípade domu a bytovky. Podľa čoho si vyberať schránku?

Dekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izbyDekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izby

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako ozvláštniť obývačku, spálňu či detskú izbu? Odpoveďou sú samolepky na stenu.