Obklady za kuchynskú linku a kuchynské zásteny

Obklad na stene za kuchynskou linkou by mal byť pôsobiť esteticky, no zároveň by mu nemalo chýbať ani praktické využitie. Krása a funkčnosť sú teda dva základné body, ktorými by ste sa pri výbere obkladov mali riadiť. 

Kuchynská zástena za linku

Samozrejme, prvý bod je individuálny, no druhý výrazne závisí od materiálu, ktorý si zvolíte. Pravidelnej údržbe sa nevyhnete, ale pri výbere toho správneho materiálu bude čistenie menej náročné.  

Obklad by mal ladiť so zvyškom kuchyne. V  prípade, že máte kuchyňu spojenú s obývačkou, je vhodné prihliadať na to, aby sa celkový dizajn týchto miestností farebne a štýlovo nerušil. Súhra farieb a vzorov je dôležitá.  

Často sa z tohto dôvodu siahne po obklade, ktorý je rovnaký alebo podobný dlažbe použitej v kuchyni, prípadne obývačke.  

Veľkoformátové obklady

Momentálne sú populárne najmä obklady veľkých formátov. Výrazné kombinovanie farieb a štýlov si môžete dovoliť v prípade, že je ostatok kuchyne neutrálny. Vyváženosť tónov a vzorov vytvára dokonalé a harmonické prostredie. Veľa farieb môže naopak pôsobiť veľmi rozrušujúcim dojmom.

Veľkoformátové obklady do kuchyne

Ako sme spomenuli, veľkoformátové obklady sú aktuálne veľmi atraktívne. Dotvárajú celkový štýl a pôvab kuchyne. Nájdeme ich najmä v moderne zariadených kuchyniach.  

Mozaikový obklad do klasického štýlu

Kuchynský obklad v podobe mozaiky je súčasťou mnohých kuchýň. Hodí sa do modernej i klasicky zariadenej domácností. Mozaikový obklad má viacero škár, preto je jeho údržba o čosi náročnejšia. Výhodou je, že škárovaciu hmotu i jej farebnosť si môžete sami zvoliť.

Mozaikový obklad za kuchynskú linku

Obklad mozaika do kuchyne

Ďalšou variantou sú obklady veľkosti 10 x 10 cm. Špeciálne vyniknú v kuchyniach rustikálneho štýlu, hlavne kvôli ich ozdobnosti.

Farebné obkladačky do kuchyne

Alternatívou môže byť kombinácia viacerých štýlov dokopy. Tu je však potrebné optimálne nakombinovanie farieb a vzorov.  

Moderný, rustikálny alebo luxusný štýl

V prvom rade sa musíte rozhodnúť či chcete, aby kuchynský obklad dominoval vašej kuchyni alebo nenápadne zapadal s celkom. Nenápadnosť v tomto prípade neznačí nevýraznosť, skôr ide o jemnú eleganciu. 

Biele obkladačky do kuchyne

Jednoduchý biely obklad do kuchyne

Množstvo farebných kombinácií, rôzne vzory, obrazce, 3D obklady, vyberať máte naozaj z čoho. Dizajn je pestrý a rozmanitý. 

Ktorý materiál je na kuchynské obklady vhodnejší?

Kamenný obklad je exkluzívnym riešením. V interiéri pôsobí impozantne a draho, je však vcelku náročný na údržbu.  Je nutné ho zladiť k varnej doske, inak by mohol vytvárať veľmi rušivý dojem. Nevýhodou je, že je veľmi drahý. Stále sa však môžete rozhodnúť pre lacnejšiu variantu v podobe umelého kameňa.  

Kamenný obklad do kuchyne

Kamenný obklad do kuchyne

Keramické obklady sú veľmi obľúbené. Sú vďačným a tvorivým materiálom, ktorý si môžete nakombinovať podľa vlastnej predstavy. Obklady sú rôznych farieb, veľkostí i povrchových úprav, určite teda ulahodia vkusu mnohých.  

Keramický obklad do kuchyne

Keramický obklad do kuchyne

Sklo pôsobí moderne a nadčasovo. Transparentný materiál je často doplnený rôznymi vzormi, čo robí tieto obklady atraktívne.

Sklenený obklad do kuchyne

Sklená zástena so vzorom do kuchyne

Alternatíva kuchynskej zásteny

Umývateľná farba – veľmi lacným a pohodlným riešením je vymaľovať stenu zmývateľnou farbou. Keďže v kuchyni to srší jedlom, ľahko sa stena zašpiní. So zmývateľnou farbou stenu umyjete zas a znova bez väčších problémov. 

Pracovná doska – špeciálne pri niektorých materiáloch vynikne, ak je kuchynská doska alternatívou kuchynskej zásteny. Ide vlastne o predĺženie kuchynskej dosky do kuchynského obkladu. Tento variant je nákladný, najmä ak ide o dosku z kameňa. 

Tapeta – tak ako v prípade farby, i tu ide o zmývateľný povrch. Tapeta môže ľahko imitovať akýmkoľvek materiál, samozrejme, len do istej miery. Pekne vyniknú imitácie rôznych kameňov, drevín... 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 07.01.2018
Hodnotenie článku:
(87.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pieskované sklo patrí nielen do dverí. Viete, ako ho čistiť? Pieskované sklo patrí nielen do dverí. Viete, ako ho čistiť?

Ako najrýchlejšie sušiť prádlo vnútri. Sušenie bielizne v malom byte je náročné Ako najrýchlejšie sušiť prádlo vnútri. Sušenie bielizne v malom byte je náročné

Hory oblečenia sa hromadia, ale to mokré stále ešte neuschlo. Dajte si predsavzatie nájsť túto zimu vhodné riešenie. My vám pomôžeme zvážiť všetky možnosti, ktoré v byte máte.

Ako zabrániť roseniu okien. Čo robiť, aby sa okná nerosili Ako zabrániť roseniu okien. Čo robiť, aby sa okná nerosili

Zarosené okná sú nielen neestetickým javom, ale tiež zapríčiňujú rôzne hygienické problémy. V našom článku si prečítate o dôvodoch, pre ktoré musíme kondenzáciu vody zastaviť.


Pridať komentár