Obložkové zárubne na obklad starých kovových zárubní

To, že rám okolo dverí sa nazýva zárubňa vie asi každý z nás a určite to nie je žiadny nový pojem. Ak však započujete slovné spojenie obložkové zárubne, možno váhate, o čo presne ide.

Obložková zárubňa a dvere

Aj keď pre mnohých by sa zárubňa mohla zdať ako bezvýznamný kúsok v interiéri, opak je pravdou. Zárubňa je detail, ktorý vytvára určitý štýl a v konečnom dôsledku prepája priestory medzi izbami vo vašom byte alebo dome. Čo sú obložkové zárubne? Aká je cena obložkových zárubní? Prečo je pre montáž dôležitý stavebný otvor? Všetko podstatné sa dozviete už v nasledujúcich riadkoch.

Obložkové zárubne – štýl a funkčnosť

Začneme tým, čo sme načali. Obložkové zárubne a zárubne sú vo všeobecnosti súčasťou štýlu a tvoria nezanedbateľný prvok samotného interiéru. V prípade obložkových zárubní vám zahrajú do karát rôzne rozmery, ktoré vás neobmedzujú v realizácii a pochopiteľne aj všestranné dizajnové vyhotovenia. Drevený, kovový, chladný, teplý, tmavý či svetlý dekor, ktorý bude ladiť k dverám, nábytku alebo podlahe. Estetický efekt je však tým sekundárnym.

Primárnym efektom je práve funkčnosť. Obložkové zárubne sú praktickou možnosťou, ako ušetriť čas i peniaze. Tento druh zárubne môžete nasadiť pri výstavbe alebo rekonštrukcii bytu na holé steny, alebo už existujúce kovové zárubne. Takže obložkové zárubne nasadíte bez akéhokoľvek búrania. Ušetríte tým tak zbytočné vysekávanie otvoru, ktoré vám zaberie viac  času a bude vás stáť viac námahy. Navyše, takýto druh môžete použiť ako v interiéri tak napríklad aj pri vchodových dverách.

Montáž obložkovej zárubne

Myslite na stavebný otvor

na začiatku rekonštrukcie, či stavby domu by ste mali myslieť na rozmery stavebných otvorov. Zlý rozmer totiž môže spôsobiť problémy aj pri samotnom osádzaní obložkových zárubní. Stavebný otvor je vytváraný výškou a šírkou samotného otvoru. Ten však ovpylvňujú aj ďalšie faktory, ktoré počas stavby pribúdajú. Stropy, omietky či podlaha. Toto všetko rozmery stavebného otvoru ovplyvňuje.

Ako teda predísť problémom? Príprava stavebného otvoru sa zvyčajne odvíja od rozmeru dverí. Avšak, už vtedy treba vnímať to, že inak nám výšku otvoru upraví laminátová podlaha alebo kamenná dlažba. Už pri murovaní priečok teda musíte vedieť koľko centimetrov pribudne pri osádzaní podlahy či samotnom murovaní zárubní. Ideálna výška je 200 cm, aby bolo možné rátať s rezervou. To platí aj pri šírke. Ak chceme mať dvere 70-ky, šírka musí byť minimálne 80 cm. Vtedy máme istotu že s osádzaním obložkových zárubní nebude problém ani pri rekonštrukcii.

V zásade je možné vyhotoviť obložkové zárubne aj na mieru, čo je však z pravidla o niečo drahšie.

Falcové a bezfalcové

Jedná sa o typ obložkových zárubní. Pochopiteľne, dekor, farba, matný, lesklý, hladký, drsný alebo akákoľvek povrchová úprava sú úplne bežné. Tieto dizajnové úpravy sú spravidla realizované vďaka fólii na kovové či plastové zárubne. Takisto sa však používajú nátery alebo laminát.

Falcové a bezfalcové dvere v interiéri

Falcové zárubne sú tie, ktoré priliehajú a umožňujú maximálne tesnenie. Bezfalcové (bezpolodrážkové) sú pre zmenu typologicky jednoliate a splývajú s dverami. Rozdiel nie ja zásadný, skôr ide iba o estetický dojem.

Vyberajte správne

Obložkové zárubne sa montujú po dokončení výstavby, prípadne po rekonštrukcii takže máte dostatok času si premyslieť od koho a za akú cenu si zárubňu vyberiete. Lacné obložkové zárubne zoženiete aj u predajcov ako OBI či Merkury Market.

Čo sa týka cien, samozrejme, ako vždy záleží od výrobcu a takisto aj prevedenia. Či je úprava robená fóliou, laminátom alebo polyuretánovými nátermi a podobne. Ceny sa pohybujú od 20 do 150 € aj v závislosti od rozmerov samotnej zárubne. Čo sa týka montáže, nejde o nič náročné, no ak chcete predísť poškodeniu, nechajte to radšej na odborníkov.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 05.04.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich? Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich?

Kolaudácia nového domu či bytu je skvelou príležitosťou na to, aby sme sa stretli s priateľmi či rodinou. Je dobrým zvykom, že pozvaní hostia prinesú so sebou aj nejaký dar. Viete, čo je...

Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta

Ste vášnivým cestovateľom? Vďaka stieracej mape si môžete dokumentovať, ktoré časti sveta ste už spoznali, a ktoré spoznať ešte len plánujete.

Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov

Patríte medzi milovníkov interiérového dizajnu? Práve doplnky v retro štýle dodajú vášmu domovu či bytu šmrnc. Sortiment v segmente dizajnu je naozaj bohatý. Predstavíme vám ponuku.


Pridať komentár