Ochranné tvrdené sklo a fólie na Samsung, Redmi, Huawei, iPhone – test

Mobilný telefón patrí ku každodennému životu. Ak si doma zabudnete telefón, ako keby ste neexistovali alebo vám chýbala nejaká časť. Keďže do mobilov neustále ťukáme a pozeráme, je len otázka času, kedy sa displej poškodí.

Ako vybrať ochranné sklo na telefón

Najcitlivejšou časťou mobilu je jeho obrazovka – displej. Ak praskne ochranné sklo, ešte sa to dá prežiť, ale ak praskne samotný displej, oprava a nový displej často stoja viac ako samotný telefón. Máte nový telefón? Viete, ako funguje zákon schválnosti, čím väčší pozor si dávate, tým sa nešťastie skôr stane. Takže neriskujte a zabezpečte ho vhodnou ochranou displeja. Kúpte si fóliu, ochranné sklo, púzdro na mobil alebo oboje. Ak neviete, čo je lepšie a lacnejšie, ste na správnom mieste.

Obľúbené ochranné sklá na mobily

Tvrdené sklo na mobily

Tvrdené sklo je síce drahšie ako ochranná fólia, ale predstavuje vyšší stupeň ochrany displeja telefónu. Displej chráni pred poškriabaním rôzneho druhu = od kľúčov v kabelke, pred používaním nevhodných čistiacich prostriedkov (drsné handričky), od nechtov, pred poškriabaním a prasknutím pri páde na betón. Tvrdené sklo ochraňuje displej aj pred zvýšeným tlakom na displej, čo oceníte najmä pri malých deťoch, ktoré sa hrajú s vašim telefónom. Tvrdené sklo možno aplikovať na všetky typy telefónov, aj na tie, ktoré majú zaoblené hrany. Po správnej aplikácii sa neodlepuje z displeja a pevne drží na svojom mieste. Na dotyk je príjemnejšie ako fólia, pretože povrchovou úpravou je takmer identické s povrchom displeja. Sklá sú hladké a transparentné, takže neskresľujú farby a neprekážajú pri dotykovom ovládaní smartfónu.

Výhody

  • Vysoká odolnosť
  • Predstavuje vyšší stupeň ochrany mobilného displeja
  • Rôzne typy tvrdosti
  • Pre všetky typy mobilných zariadení
  • Jednoduchá aplikácia
  • Dlhá životnosť

Výber podľa hrúbky

Základným parametrom pri kúpe tvrdeného skla je jeho hrúbka. Najčastejšie sa používaná hrúbka tvrdeného skla je 0,2 až 0,4 mm. Hoci platí, že čím väčšia hrúbka, tým silnejšie sklo, najideálnejšou voľbou je „zlatá stredná cesta“ a tou je sklo s hrúbkou 0,3 mm. Táto hrúbka je dostatočná nato, aby zabránila poškodeniu displeja pri bežnom páde a pri bežnom používaní telefónu. Na telefóne vyzerá stále dobre, nevyčnieva príliš, je prakticky neviditeľná, bežný užívateľ si na prvý pohľad ani nevšimne, či displej je alebo nie je pokrytý tvrdeným sklom.

Ak sa rozhodnete pre hrúbku 0,2 mm, zaplatíte síce menej peňazí, no nemusí sa vám to vyplatiť. Sklo je totiž krehké a pri páde telefónu zo stola nemusí zachrániť „život“ jeho displeju. Najvyšší stupeň ochrany displeja dosiahnete aplikáciou hrubšieho skla. Hrubé sklo ochráni displej už aj pri väčších „nehodách“, napr. pri pádoch z vyššej výšky, pred poliatím displeja tekutinou, pri utieraní displeja drsným materiálom. Jeho nevýhodu je jeho citeľná hrúbka, ktorú vidieť predovšetkým pri výrezoch. Hrubšie sklo vládanie vášho telefónu nijako neovplyvní. Obrazovka bude reagovať rovnako dobre ako pri hrúbke 0,3 mm.

Výber skla podľa tvrdosti

Tvrdosť skla sa označuje podľa tvrdosti grafitu, rovnako ako pri označovaní tvrdosti ceruziek. Čím vyššie číslo, tým vyššia odolnosť. Najtvrdšie sklo má označenie 9H, ktoré sa používa a predáva najčastejšie. Pri ochranných sklách sa stretnete s najnižšou tvrdosťou 8H, čo je len o stupeň menej ako 9H. Tvrdosť však nie je jediným dôležitým parametrom, dôležitý je aj typ materiálu, z ktorého je sklo vyrobené. Za najkvalitnejšie a najtvrdšie sklo sa donedávna považovalo zafírové sklo s tvrdosťou 9H. Tvrdší ako zafír je už len diamant. Výhodou tohto typu skla je, že je až niekoľkokrát odolnejšie ako zafírové sklo. Diamantové sklo má tvrdosť 10H, a hoci je to len o stupeň viac ako zafírové, tento stupeň predstavuje až 7x vyššiu ochranu pred poškriabaním a 3,5-krát vyššiu pred prasnutím.

Aplikácia ochranného skla na telefón

Ochranné sklo podľa tvaru hrany

Keďže nie všetky displeje sú riešené tak, že majú hrany rovné, sú tomu prispôsobené aj tvrdené sklá. Vyrábajú sa s 3 typmi hrán, a to:

Hrana typu 2D

Sklo s označením 2D, má rovnú hranu a pokrýva len displej, nie celú plochu telefónu. Ak prstom prejdete po takomto skle, je jasne citeľné. Je to najlacnejší typ hrany. Sklo neposkytuje dobrú ochranu telefónu, mierne odstáva a nie je najvhodnejším riešením na telefóny, ktoré majú zaguľatené hrany.

Hrana typu 2,5D

Sklo s 2,5D hranou má hrany zaoblené. I keď je pri prejdení prstom menej citeľné ako 2D, cítiť ho. Podobne ako vyššie uvedený typ, aj tento pokrýva len rámček displeja, nie celý telefón. Na druhej strane, prechod zo skla na telo telefónu sa uskutočňuje plynule. Takáto ochrana nie je úplná, najmä pri zaguľatených telefónoch. Sklo často odstáva.

Hrana typu 3D

3D sklo je najlepším typom skla, pretože je zaguľatené a aplikuje sa nielen na samotný displej, ale aj na celú prednú stranu telefónu. Vyrába sa podľa špecifík jednotlivých telefónov, takže má presne vyrezané rámčeky na kameru, mikrofón, reproduktor. 3D sklo poskytuje najvyšší stupeň ochrany.

Nadštandardné tvrdené sklá

Niektoré sklá, a je ich čoraz viac, majú aj nadštandardné funkcie či výbavu. Sú potiahnuté ďalšími vrstvami alebo sa vyrábajú špeciálnou technológiou a pod. Takýmto sklom je napr.:

Tvrdené antireflexné sklo

Sklo s funkciou antireflex prispôsobuje farby a lesk displeja tak, aby bol jasne čitateľný aj na priamom slnku.

Tvrdené sklo s oleofóbnou vrstvou

Ide o fóliu, ktorá odpudzuje mastnoty zo skla a tak sa na skle zachytáva podstatne menej nečistôt. Hoci máte umastené prsty, na takomto displeji sa zachytí len minimálne znečistenie.

Mobil s ochranným sklom

Tvrdené sklo Liquid Glass

Ide o pokrytie displeja tekutým tvrdeným sklom. Látka sa pomocou spreja nanáša priamo na displej a prostredníctvom UV svetla tvrdne. Sklo na mobile takmer vôbec nevidno, takmer vôbec necítiť, objem telefónu zostáva nezmenený a čo sa týka hmotnosti telefónu, tiež sa navýši len minimálne. Sklo je síce lepšie ako fólia, ochráni mobil pred drobným poškriabaním, ale s pádom si príliš neporadí.

Tvrdené sklo s technológiou Nano

Je to modernejšia verzia Liquid Glas“, látka zo spreja tvrdne sama, bez UV svetla. Sklo má o jednu pozitívnu vlastnosť navyše a tou je hydrofóbnosť, čo znamená, že odpudzuje vodu, resp. chráni mobil pred tekutinami.

Tvrdené sklo podľa typu telefónu

Pri ochrannom skle neplatí niečo ako univerzálna veľkosť. Ochranné sklá sú vyrábané presne na mieru. To, čo pasuje na jeden, s veľkou pravdepodobnosťou nebude pasovať na druhý. Pri kúpe skla sa riaďte prevažne uhlopriečkou displeja a rozmerom displeja, samozrejme, že závisí aj od toho, ako sú riešené rohy mobilu, či sú hranaté alebo zaoblené. Kompatibilné musia byť aj výrezy na skle, ktoré sú prispôsobené na fotoaparát, mikrofón, reproduktory, hardvérové tlačidlo.

Sklo bez výrezu na predný fotoaparát

Niekedy sa stane, že ste si kúpili model skla presne podľa typu vášho mobilu, ale na skle sa nenachádza výrez na predný fotoaparát. Nemusíte sa hneď sťažovať u výrobcu. Niektoré tvrdené sklá tento výrez nemajú zámerne. Sklo je na tomto mieste prispôsobené tak, aby fotoaparátu neprekážalo a zároveň chránilo prednú kameru pred poškriabaním.

Cena tvrdeného skla

Najlacnejšie sú sklá, ktoré nemajú zaoblené hrany, ale tie, ktoré sú rovné. Ich cena sa pohybuje okolo 4 eur. Hrubšie sklo so zaoblenými hranami zaplatíte od 8 do 20 €. Tie najodolnejšie a najhrubšie sklá stoja vyše 40 €, ale to neznamená, že prežijú všetko.

Postup, ako aplikovať tvrdené sklo na mobil

1. Úplným základom je oboznámiť sa so sklom ešte pred jeho aplikáciou. To znamená, že si ho dobre prezrite a všimnite si otvor na mikrofón, fotoaparát a pod., aby ste vedeli orientáciu skla a ako sklo na displej, v konečnom dôsledku nanášať.

2. Rozbaľte sklo a na jeho výmenu a manipuláciu s ním si nájdite čo najmenej prašné miesto. Myslite nato, že grom úspešnej aplikácie je dokonale čistý displej.

3. Sklo si po prvej zoznamovacej fáze skúste len tak „na sucho“ priložiť k telefónu, či bude pasovať.

4. V balení od skla, pravdepodobne, budete mať 2 handričky, jedna je navlhčená a druhá je suchá. Vlhčenú handričku použite na očistenie mastnoty na displeji, odtlačkov prstov a ďalších nečistôt. Suchou poutierajte displej dosucha tak, aby na ňom nezostali šmuhy. Niektoré súpravy namiesto handričiek obsahujú špeciálnu fóliu, ktorú na displej nalepíte a s jej stiahnutím odstránite všetky nečistoty.

Rozbité ochranné sklo na telefón

5. Ochrannú fóliu zo skla odstráňte a sklo chyťte na dlhších stranách pomocou 4 prstov (palcom z jednej strany a ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom z protiľahlej strany), priložte na displej čo najrovnomernejšie.

6. Sklo sa k ploche displeja samo snaží priľnúť. Pre istotu ho v strede ukazovákom jemne pritlačte a prítlak rozptyľujte do strán, až sa dostanete na okraje. Môžete to urobiť prstami alebo špeciálnym náčiním, pomocou špeciálnej stierky, ktorá by mala byť súčasťou balenia skla. Ak nie je, na uhladenie použite bankomatovú kartu alebo suchú handričku a sklo uhladzujte, pokým všetky vzduchové bublinky nezmiznú.

7. Nasadené sklo znovu pekne očistite.

Ak ste sklo nalepili zle, nakrivo alebo je s ním nejaký problém, ktorý musíte vyriešiť jeho odlepením, žiadne obavy. Sklo tak jednoducho, ako ste ho aplikovali, viete dať aj dole. Je totiž vybavené adhezívnym lepidlom, ktoré neustále pracuje čo znamená, že nikdy dokonale nestuhne. Na druhej strane to, že sklo bude držať rovnako dobre, ako pri prvom pokuse, isté nie je.

Postup, ako odstrániť tvrdené sklo z mobilu

Ak už máte tvrdené sklo na svojom telefóne, ale zakúpili ste si novšie, lepšie alebo to staré je už poškodené, potom by ste mali vedieť aj to, ako ho dať bezpečne z displeja dole.

1. Sklo na mobile letmo zahrejte fénom na vlasy. Nepreháňajte to, naozaj stačí len letmo, cca 15 sekúnd.

2. Následne pomocou nechta chyťte jeden roh a skúste sklo podobrať. Ak vám to nepôjde, môžete použiť aj iné pomôcky, napr. špáradlo, ale buďte veľmi opatrní, pretože displej môžete veľmi ľahko natrvalo poškriabať. Pri podoberaní vždy smerujte nástroj proti fólii, nikdy nie proti displeju.

3. Potom, čo sklo nadvihnete nechtom, vsuňte medzi sklo a displej akúkoľvek kartu, napr. nejakú zľavovú alebo vernostnú či bankomatovú a jemne ju podsúvajte pod sklo, kým sa sklo neuvoľní.

Pri oboch postupoch, pri aplikácii skla, ale aj pri jeho odstraňovaní, si môžete zaobstarať aj špeciálne pomôcky, na ešte jednoduchšiu a rýchlejšiu výmenu starého skla za nové. Niekedy sú súčasťou skla. Ak nie, odporúčame si sadu dokúpiť.

Ochranná fólia na mobilné telefóny

Fólia je jednoduchší, lacnejší a aj oveľa menej kvalitný ochranný prostriedok displeja. Pre displej poskytuje len ochranu pred poškriabaním vo vrecku či škrabanca od nechtu, avšak nechráni displej pred pádom. Pozor si treba dávať aj pri páde kovových predmetov na displej telefónu. Slabá a nízka odolnosť fólie vychádza z materiálu, z ktorého sa fólie vyrábajú – tým je obyčajný plast. Pohyb prsta na fólii môže byť niekedy nepríjemný, najmä ak je nedokonalo nalepený, nerovnosť núti človeka škriabať po displeji a nechtom vyrovnávať a odstraňovať bublinky, potom hrozí poškodenie fólie a aj displeja.

Ochranné fólie na rôzne modely telefónov nájdete v ✅ e-shope Mall.sk.

Parametre fólie

Medzi základné parametre ochranných fólii patria 2 a tými sú:

Priehľadnosť

Matné alebo lesklé fólie? Krajšie vyzerá lesklá fólia, pri ideálnej aplikácii sú farby krásne, žiarivé. Text na mobile sa však pod lesklou fóliou číta horšie, pretože sa od neho odráža svetlo.

Ochranná fólia na mobil

Displej s matnou fóliou je oveľa čitateľnejší, eliminuje lesk a odrážanie svetelných zdrojov z okolia, ale zase nevyzerá tak pekne ako lesklá fólia. Na displeji je v porovnaní s lesklou podstatne viditeľnejšia.

Hrúbka fólie

Fólie sa vyrábajú v rozličných hrúbkových prevedeniach. Aj tu platí, tak ako pri skle, že čím hrubšia fólia, tým lepšia ochrana. Má to však jeden háčik. Hrubá fólia určite poskytne vášmu telefónu silnejšiu ochranu, ale bude na displeji aj poriadne vidieť a pri dotyku prsta aj cítiť.

Postup, ako aplikovať ochrannú fólii na mobilný displej

1. Fóliu z obalu vyberajte a aplikujte na mieste s nízkou prašnosťou.

2. Displej vyčistite buď špeciálnou handričkou z mikrovlákien, s tou, ktorá sa nachádza v balení s fóliou (ak ste si kúpili rovno celú sadu), alebo použite handričku na čistenie okuliarov.

3. Fóliu len tak, na sucho“ položte na displej telefónu. Zistíte, ako fóliu naniesť, ako ďaleko bude od okrajov.

4. Opatrne zložte fóliu na fólii (chráni primárnu ochrannú fóliu). Začnite aplikovať fóliou od spodnej časti displeja tak, že ju nalepíte len na spodnú časť, pričom zvyšok fólie držte jemne prehnutú smerom hore, aby sa neprilepila o zvyšok displeja.

5. Spodnú, nalepenú časť fólie poriadne uhlaďte a až potom pokračujte v lepení zvyšnej časti fólie na celý displej. Pri tomto kroku je mimoriadne dôležité dbať nato, aby bola fólia úplne prilepená na displej, inak vzniknú vzduchové bubliny.

6. Po aplikácii fóliu popritláčajte handričkou alebo nejakou bankomatovou kartou, na odstránenie bubliniek.

7. V závere skontrolujte fóliu, pozrite sa, či je nasadená správne, rovno a bez bubliniek. Ak ste nespokojní, potom ju odlepte a znovu nalepte tým istým spôsobom, no pravdepodobnosť, že bude držať rovnako dobre, ako pri prvom pokuse, klesá.

Ako odstrániť ochrannú fóliu z mobilu?

1. Nechtom sa snažte podložiť jeden z horných rohov fólie.

2. Podoberte ju tak, aby ste nepoškriabali displej.

3. Ak je podobratá, potom ju chyťte a len jednoducho odstráňte.

Jeden z babských trikov hovorí, že pri odstraňovaní fólie si môžete pomôcť pomocou lepiacej pásky, ktorú nalepíte na fóliu a pri jej ťahaní (odlepovaní) sa od displeja telefónu, bude odlepovať aj fólia.

Tvrdené sklo alebo fólia?

Potom, čo ste si prečítali parametre tvrdeného skla a fólie, ich výhody a nevýhody, si už na túto otázku asi viete odpovedať aj sami. Jedno aj druhé má plusy i mínusy. Keďže fólia je pružná a sklo pevné, určite vyšší stupeň ochrany poskytuje sklo. Aplikuje sa jednoduchšie, riziko vzniku bubliniek je tiež menšie, neovplyvňuje ovládanie telefónu, farbu a jas. Navyše, ochranné sklo na mobile sa odlepuje len v jedinečných prípadoch, čo sa pri ochranných fóliách stáva často.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.Publikované dňa: 14.04.2021
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať alkohol tester, test, použitie. Recenzie chvália Solight, Dräger i V-NetAko vybrať alkohol tester, test, použitie. Recenzie chvália Solight, Dräger i V-Net

Alkohol testery nie všetky merajú úplne presne a to sa odvíja hlavne od ich kvality. Pozrite sa na všetky parametre, ktoré by ste mali pri výbere alkoholového testeru zvážiť.

16 najčastejších chýb pri vysávaní16 najčastejších chýb pri vysávaní

Sobotné upratovanie býva pravidelnou záležitosťou, do ktorej sa snáď nikomu nechce. Preto často rýchlo prebehneme vysávačom celý byt, nech to máme čo najskôr za sebou. Práve vtedy sa...

Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?

Vlhkomer je jednoduché zariadenie, ktorým si overíte stav ovzdušia. Pozrite sa na to, čo je dôležité pri jeho kúpe a ako si vybrať presný a kvalitný vlhkomer do izby.