Odpočívadlá, škrabadlá a ďalšie pomôcky pre domáce mačky

Mačky verzus psi – veční rivali, večné rozhodovanie medzi nimi, večné polemiky o tom, ktoré zviera je lepší domáci maznáčik, ktoré je múdrejšie, poslušnejšie a tak podobne. Tento dlhotrvajúci spor rozlúsknuť síce nedokážeme, no ak ste sa rozhodli chovať mačky vo svojom príbytku, tak ste rozhodne na správnom mieste.

Mačací pelech na spánok

V rámci nášho článku si posvietime na problematiku chovu mačiek v domácnosti. Budeme sa venovať tomu, čo od mačiek očakávať, prečo sú to veľmi vďačne zvieratá, ktoré ale tiež majú svoje potreby a preto je nutné im zaobstarať príslušné vybavenie – odpočívadlá či škrabkadlá. Kúpou takého príslušenstva vyhoviete ich prirodzeným požiadavkám a taktiež ochránite svoj nábytok. Poďme ale na to postupne.

Stručná charakteristika mačky ako domáceho maznáčika

Ako to už u živých tvorov býva zvykom, tak i mačky sú veľmi temperamentné zvieratá, pričom každá z nich má inú povahu, iné návyky a iné spôsoby trávenia času. Títo maznáčikovia dokážu byť aktívni aj leniví, dokážu prespať takmer celý deň, no zároveň vedia byť aj veľmi hravé, milo dotieravé, ale tiež divoké, ba až neposlušné. Netreba zabúdať, že mačky boli kedysi šelmy a preto v sebe stále majú aj štipku vlastností dravého zvieraťa.

Odporúčame kupovať u obchodníka, ktorý sa v mačkách skutočne vyzná a dokáže vám poradiť konkrétne plemeno, ktoré zodpovedá vašim predstavám. Potrebujete mačku na lovenie myší? Chcete iba mať v domácnosti príjemnú a prítulnú spoločnosť? To všetko je potrebné pred samotnou kúpou zvážiť. Samozrejme, nikdy sa na sto percent nedá odhadnúť, ako sa mačka bude chovať, no po pár dňoch to už vedieť určite budete.

Prečo práve mačky?

Chovateľov mačiek je pomerne veľa a toto vysoké číslo má svoje opodstatnenie. Vychádza to predovšetkým z povahy mačky. Tieto zvieratá sa vedia k svojim majiteľom pritúliť, „pomaznať“ sa s nimi, no zároveň sú samostatné a preto nikdy od nich nemôžeme očakávať takú poslušnosť ako od psa.

Nemusíme ich venčiť, ak bývate v dome na dedine, tak si dokonca dokážu uloviť vlastnú potravu v podobe myši alebo nejakého menšieho vtáčika. Čo od vás potrebujú je, aby ste im dali dostatočný priestor, kŕmili ich a určite ocenia, keď ich raz za čas milo pohladkáte po chrbte.

Odpočívadlo pre mačky z ratanu

Ak to teda zhrnieme, tak mačka nie je klasický domáci maznáčik – ľudskú prítomnosť akceptuje, majiteľovi je verná, no ako keby si sebavedomo uvedomovala, že prežije aj bez neho. Rada sa schúli do klbka vo vašom lone, no ak momentálne na to nemá náladu, tak si len tak ľahne a bude spať.

V byte i dome

V ďalšom bloku plynulo nadväzujeme na to, prečo je chovanie mačiek výhodné. Či už bývate v dome, alebo v byte, tak mačke to pri splnení základných požiadaviek nevadí. Ak bývate v dome na dedine a mačku chováte predovšetkým vonku na dvore, tak je bežným javom, že sa zvykne na pár hodín, niekedy i na pár dní zatúlať, no ak sa jej nič zlé nestalo, tak sa vždy vráti, pretože cestu k svojmu prostrediu si pamätá vždy.

Ak však chováte mačky v interiéri, tak by ste ich z času na čas mali vypustiť von na čerstvý vzduch, pretože ho potrebujú rovnako ako ľudia. Ako sme už spomínali, tak mačky majú v sebe kúsok šelmy, riadia sa len inštinktom a preto je potrebné, aby sme dbali na ich bezpečnosť. Keď mačky nie sú zvyknuté na bytie v exteriéri, tak sa veľmi ľahko môžu stratiť – napríklad pri honbe za možnou korisťou.

Materiálne vybavenie

Opäť sa posúvame o niečo hlbšie v téme, pretože ak máme v pláne chovať mačky vo vnútri, tak budeme musieť investovať do materiálneho vybavenia. Základom sú misky na potravu a pitie. Na trhu nájdete druhy, ktoré sa vyrábajú s protišmykovou gumou, čiže je to zrejme asi najpraktickejšia voľba.

Miska na vodu a jedlo pre mačku

Ďalej by ste im mali zariadiť záchod – mačky sú v tomto smere dosť inteligentné, takže ak im do nejakej obdĺžnikovej nádobky nasypete piesok, tak to budú pravidelne využívať. Ak chcete svoju mačku ozaj rozmaznávať, tak jej môžete kúpiť hračky, ktoré rozvíjajú jej inštinkty či reflexy. Gumené myši, guľôčky, klbko či laserové ukazovadlo – výber je ozaj pestrý.

Odpočívadlá a škrabkadlá

A zas a raz sa vraciame k tomu, že mačky sú šelmy – z toho nám vyplýva, že ich pazúry stále rastú a preto si ich potrebujú čistiť, brúsiť a udržovať ich ostré. Preto sa často stáva, že kvôli tomu trpí podlaha či nábytok. Práve preto odporúčame kúpu odpočívadla so škrabkadlom. Prečo je táto investícia vhodná?

Veľké škrabadlo pre mačky

Dôvodov je niekoľko. Hneď prvým je, že v obchodoch a e-shopoch nájdete množstvo druhov odpočívadiel, v ktorých si mačky veľmi rýchlo nájdu vhodný prístrešok a vhodné miesto na každodenný odpočinok. Ďalej sa takéto odpočívadlá často predávajú so škrabkadlami, ktoré mačky veľmi rady využívajú, pretože takéto škrabkadlá sú uspôsobené presne pre mačacie pazúriky.

Odpočívadlo sa postupom času stane hlavným útočiskom týchto „domácich šeliem“. Čím väčšie je, tým lepšie. Mačka tu môže oddychovať, môže si brúsiť pazúriky alebo sa len tak zabávať šplhaním či podobným vystrájaním.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 15.04.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich? Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich?

Kolaudácia nového domu či bytu je skvelou príležitosťou na to, aby sme sa stretli s priateľmi či rodinou. Je dobrým zvykom, že pozvaní hostia prinesú so sebou aj nejaký dar. Viete, čo je...

Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta

Ste vášnivým cestovateľom? Vďaka stieracej mape si môžete dokumentovať, ktoré časti sveta ste už spoznali, a ktoré spoznať ešte len plánujete.

Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov

Patríte medzi milovníkov interiérového dizajnu? Práve doplnky v retro štýle dodajú vášmu domovu či bytu šmrnc. Sortiment v segmente dizajnu je naozaj bohatý. Predstavíme vám ponuku.


Pridať komentár