Ohlásenie drobnej stavby - všetko čo potrebujete vedieť

S príchodom teplých letných dní naplno začína aj sezóna zveľaďovania slovenských domácností. Plánujete rekonštrukciu bytu, stavbu altánku, garáže či bazénu?

 Drobná stavba - drevený záhradný domček

Poradíme vám, čo všetko musíte vedieť pred začiatkom prác a aké náležitosti je potrebné vybaviť.

Čo sa považuje za drobnú stavbu

Drobné stavby sú také, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a zásadne neovplyvňujú životné prostredie. Patria sem napríklad:

 • prízemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m (kôlne, letné kuchyne, prístrešky, stavby na chov drobných zvierat, sauny a pod.)
 • podzemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m (pivnice, žumpy)
 • oplotenie
 • prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu
 • pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby

Ohlásenie drobnej stavby v byte

S potrebou ohlásenia drobnej stavy sa tiež môžete stretnúť pri rekonštrukcii bytu. Ohlásenie si musíte podať v prípade stavebných prác, ktorými nemeníte vzhľad stavby a nezasahujete do nosných konštrukcií ani nemeníte účel používania stavby. Spadá sem napríklad:

 • zasklenie balkóna alebo lodžie
 • rekonštrukcia kúpeľne a bytového jadra

Stavebný úrad od vás môže aj v týchto prípadoch vyžadovať posúdenie statika a samozrejmosťou je aj súhlas susedovsprávcu bytového domu.

Ak búrate v byte nenosné priečky, ktoré nahradíte novými stenami tých istých rozmerov, nemusíte si ohlásenie drobnej stavby vybavovať.

Demolačné práce a ohlásenie drobnej stavby

Medzi ďalšie rekonštrukčné práce bez potreby ohlásenia patria tzv. udržiavacie práce, akými je napríklad výmena okien (ak nemeníte ich veľkosť a delenie), výmena elektrických rozvodov, maliarske a natieračské práce, výmena zariadení v byte ( kuchynská linka, vstavaný nábytok).

Dobrým zvykom je s plánovanými prácami oboznámiť susedov a vyvesiť oznam o rekonštrukcií v spoločných priestoroch.

Ohlásenie drobnej stavby v dome a na pozemku

Ohlásenie drobnej stavby si musíte vybaviť aj pri rekonštrukcii domu (platia rovnaké pravidlá, ako pri rekonštrukcii bytu) alebo pri výstavbe vyššie definovaných drobných stavieb na vašom pozemku. Najčastejšie ide o garáže, altánky, prístrešky ale aj o oplotenie či pripájanie stavieb na rozvodové siete a kanalizáciu.

Drobnú stavbu môžete postaviť aj na hranici pozemku so susedom, musíte však mať od neho písomný súhlas ako aj vyjadrenie, že bol s náčrtom budúcej stavby riadne oboznámený. Stavba pritom nesmie obmedzovať užívanie susedného pozemku, príliš tieniť alebo naň odvádzať dažďovú vodu.

Ako vybaviť ohlásenie drobnej stavby

Vyjadrenie k ohláseniu drobnej stavby od stavebného úradu potrebujete mať ešte pred začiatkom stavebných prác. Nezabúdajte, že stavebný úrad má na to stanovenú lehotu 30 dní od podania ohlásenia, preto je potrebné riešiť tieto veci s dostatočným predstihom.

Tlačivo na vyplnenie ohlásenia vám poskytnú na príslušnom stavebnom úrade, niekedy ho nájdete aj na webovej stránke mesta / obce. V každom prípade je dobré úrad navštíviť a poradiť sa, či budete potrebovať ohlásenie alebo stavebné povolenie a aké prílohy a posudky budú vo vašom prípade potrebné. Požiadavky sa totiž môžu mierne líšiť v závislosti od konkrétneho stavebného úradu.

Vzor tlačiva na ohlásenie drobnej stavby
Vzor tlačiva na ohlásenie drobnej stavby

Poplatok za ohlásenie drobnej stavby sa tiež líši v závislosti od druhu stavby a pohybuje sa od 10 EUR. Medzi štandardné prílohy k ohláseniu patria:

 • list vlastníctva
 • písomné splnomocnenie, ak stavebník poveril vybavovaním inú súkromnú alebo fyzickú osobu
 • technický opis stavby
 • situačný výkres
 • súhlas spoluvlastníkov
 • súhlas vlastníka, ak stavbu uskutočňuje nájomca
 • rozhodnutia a stanoviská dotknutých orgánov
 • súhlasy vlastníkov susedných nehnuteľností , ak budú výstavbou dotknutý
 • určenie kvalifikovanej osoby (stavebný dozor), ktorá bude zabezpečovať odborné vedenie stavby

Dodatočné ohlásenie drobnej stavby

Začatím prác pred vydaním stanoviska alebo povolenia riskujete mastné pokuty v prípade, že vás niekto nahlási stavebnému úradu. Ako stavebník však môžete sami požiadať aj o dodatočné povolenie stavby, aby ste mali všetko v poriadku.

V takom prípade začne stavebný úrad správne konanie a bude zisťovať, či stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami. Budete tiež musieť doložiť všetky potrebné dokumenty. Pokiaľ stavebný úrad zistí rozpor, môže vám nariadiť úpravu alebo úplné odstránenie stavby.

Kedy potrebujete stavebné povolenie?

Stavebné povolenie si musíte vybaviť v prípade, ak:

 • zasahujete do nosných priečok
 • meníte dispozičné riešenie, veľkosť a účel izieb v byte či dome
 • meníte veľkosť a rozloženie okien
 • meníte vzhľad stavby

Stavebné práce a veľká rekonštrukcia domu

Stavebné povolenie potrebujete aj v prípade, ak bude vaša plánovaná drobná stavba priamo nadväzovať na hlavnú stavbu a bude vlastne jej prístavbou. Potreba ohlásenia sa vzťahuje len na voľne stojace drobné stavby, ktoré nie sú priamo spojené s hlavnou stavbou a existuje medzi nimi aspoň minimálna manipulačná vzdialenosť.

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 08.06.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory

Domáce trezory ponúkajú skutočné bezpečie. Aké sú najlepšie? Koľko stoja? V našom článku sa dozviete všetko potrebné, aby ste si vybrali domáci trezor dobre.

Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho! Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho!

Pestovanie izbových rastlín v domácnosti so sebou prináša veľa výhod. Je to nenáročné hobby, sú prospešné pre ľudský organizmus a k tomu všetkému aj dobre vyzerajú.

6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora 6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízor je často investíciou na niekoľko rokov. Aby vám vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Viete, ktoré to sú?