Október v záhrade: Ako pripraviť záhradu na zimu

Hoci októbrové počasie je chladné a často ho sprevádza aj búrlivý severák, práve v októbri je potrebné vykonať množstvo dôležitých prác v záhrade. Poďme postupne na to.

Október v záhrade

Práce na zeleninových záhonoch

Väčšinu tohtoročnej úrody sme pozbierali už v septembri a na október ostávajú v zeleninovej časti záhrady práce spojené najmä s jej prípravou na zimný oddych a budúcu sezónu. Na zber ešte ostala neskorá koreňová a hlúbová zelenina či strukoviny. Až do jari môžete na záhonoch ponechať kučeravý kel, čierny koreň, koreňový petržlen a ružičkový kel.

Ostatné rastliny vyberte a uskladnite, najlepšie do pivnice. Záhony vyčistíte od buriny, zvyškov rastlín a prípadných kameňov. Pôdu prerýľujte. Zarýľovať môžete aj maštaľný hnoj, ktorý kúpite aj v praktických baleniach v záhradnej sekcii v Kauflande.

Z organických zvyškov, ktoré ste odstránili zo záhrady, si môžete pripraviť kompost. Stačí ich zmiešať s páleným vápnom, zeminou a nechať vyzrieť.

Aj ovocná záhrada si zaslúži pozornosť

V ovocnej záhrade počas októbra pokračujeme v zbere plodov na zimné uskladnenie.

Orechy zbierajte až potom, ako samy spadli na zem. Majú tak dlhšiu životnosť. Po zbere ovocia pripravte ovocné stromy na zimu – očistite ich kôru železnou kefou, vymeňte lepové pásky proti škodcom, v neoplotených záhradách, kde sa môže dostať zver, ochráňte pne najmä mladých drevín pred ohryzením pletivom.

Október v záhrade starostlivosť o ovocné stromy

Ovocné stromy, ktoré sú citlivejšie na mráz, chráňte pred zamrznutím obalením ujatých očiek papierovým obalom. Ide napríklad o marhule a broskyne. Na nasledujúcu sezónu je v tomto čase potrebné pripraviť aj maliny, ktoré sú špeciálne tým, že rodia na konároch z predchádzajúceho roka. To znamená, že všetky konáre, na ktorých rodili, je potrebné zrezať.

Prácu v ovocnej záhrade ukončite pohrabaním opadaného lístia.

Okrasná záhrada potrebuje v októbri špeciálnu pozornosť

Aj okrasná záhrada si vyžaduje pred zimou množstvo pozornosti. Ako prvé si pred vytrhaním rastlín pozbierajte semená letničiek, ktoré usušte a uskladnite na chladnom mieste. Ešte pred príchodom prvých mrazov vyberte hľuzy georgín, kán či gladiol.

Záhony zbavte buriny a jednotlivé trvalky skráťte na 10 až 15 cm, a odstráňte suché nadzemné časti z floxov, kokardy, stračej nôžky, dráčika, krásnoočiek, slnečníčky, gaury, zlatobyľa, balónovníka, ľaliovky alebo turice. Trvalky citlivejšie na nízke teploty aj prikryte. Mohutnejšie trvalky môžete do konca októbra ešte aj presádzať. Delením si tak môžete rozmnožiť napríklad čistec, rebríček, astru, plesňulku, zlatobyľ kamzičník, helénium, ľaliovku a funkiu.

Október v okrasnej záhrade

Pre mrazom je potrebné chrániť aj kry ruží. Prvým krokom je odstránenie popadaných listov a lupienkov z okolia rastlín. Kríkové ruže skráťte na 1/3 celkovej veľkosti, stromčekové ochráňte papierovým obalom.

Ihličnany potrebujú na správne prezimovanie dostatok draslíka. Október v záhrade preto patrí aj prihnojovaniu ihličnatých rastlín, pozor nie tých, ktoré sme vysadili tento rok.

Október patrí aj vysádzaniu

Október mnohí považujú len za mesiac prípravy na zimný spánok, no skúsenejší záhradkári už vedia, že tento mesiac je vhodný aj na výsadbu mnohých rastlín.

V októbri môžete na záhony vysievať koreňový petržlen, cesnak či špenát určený na skorý jarný zber. Stihnúť výsadbu je však potrebné do prvých mrazov.

Ovocnú záhradu si môžete v tomto čase rozšíriť o nové druhy stromov, ktoré vysádzajte do vopred pripravených jám. Vysádzať v tomto čase môžete aj okrasné dreviny (živý plot), kry ruží a všetky cibuľové kvety – tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy...

Začiatok jesene je ideálnym časom aj na výsadbu popínavých rastlín, napríklad na pergolu. Vhodnými rastlinami sú napríklad pavinič, ruže, vistéria a pohánkovec.

Príprava trávnika na zimu

V priebehu októbra postriekajte trávnik postrekom proti plesni snežnej a pohnojte ho hnojivom s obsahom draslíka. Počas celého mesiaca zároveň priebežne z trávnika odstraňujte opadané lístie a ďalšie nečistoty. Na konci októbra prichádza čas na posledné kosenie a prípravu trávnika na zimu. Neskracujte ho však už príliš, aby do zimy ešte stihol podrásť a bezpečne tak prečkal mrazy.

Október je posledný mesiac, kedy sa v záhrade môžeme tešiť ešte z neskorej úrody či kvitnúcich kvetov. Ak ste pravý záhradkár, užite si októbrové záhradné práce naplno. Ďalšie naozaj veľké práce v záhrade na vás následne už čakajú až na jar. Navyše, čím lepšie sa o záhradu postaráte pred zimou, tým väčšiu radosť vám bude robiť nasledujúcu sezónu.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 27.10.2021
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rady, ako správne používať sušičkuRady, ako správne používať sušičku

Používanie sušičky má svoje pravidlá. Ich dodržiavaním zachováte kvalitu oblečenia, predídete jeho rýchlemu opotrebovaniu či dokonca jeho poškodeniu.

Ako vyčistiť kotol na tuhé palivo – čo rozpúšťa decht? Kefa či prášok na čistenie kotla pomôžuAko vyčistiť kotol na tuhé palivo – čo rozpúšťa decht? Kefa či prášok na čistenie kotla pomôžu

Spaľovanie tuhých palív je stále populárna forma vykurovania. Čistenie je v rámci údržby kľúčové pre správne fungovanie kotla, predĺženie jeho životnosti aj zaistenie bezpečnej prevádzky.

Tipy, ako sa zbaviť srsti v domácnosti. Pomože kvalitný vysávač i sušička bielizneTipy, ako sa zbaviť srsti v domácnosti. Pomože kvalitný vysávač i sušička bielizne

Ak máte v domácnosti štvornohého miláčika, určite viete, že boj s chlpmi nie je jednoduchý. Pozrite si tipy, čo robiť, aby bolo chlpov v domácnosti čo najmenej.