Oprava sadrokartónu – na ryhy, diery, trhliny pomôže samolepiaca záplata a tmel

Sadrokartónové dosky majú široké využitie. Používajú sa pri stavbe priečok či obkladaní stien a stropov. Sú obľúbené pre ľahkosť s ich úpravou a jednoduchosť s ich prácou. Majú veľmi dobrú izoláciu hluku, sú ohňovzdorné a na dotyk hladké. No s ich pevnosťou a odolnosťou proti nárazom to už nie je také jednoduché.

Sadrokartónová stena

Aj malý tlak dokáže vytvoriť na sadrokartónovej doske preliačinu, trhlinu, či dokonca dieru. Preto s ňou treba zaobchádzať opatrne a rovnako si treba dávať pozor, aj keď už je namontovaný na stene. Keď už sa vám nejaká nehoda prihodí, je potrebné dieru alebo ryhu zatrieť. Ich oprava je naozaj nenáročná a zvládne ju ktokoľvek. Stačí vám dobrý návod a potrebné náradie aj s materiálom. Neskôr si už ani nevšimnete, že tam prebehli nejaké úpravy.

Základné vlastnosti sadrokartónu

Predtým, než sa pustíte do opráv sadrokartónu, by ste mali poznať jeho základné vlastnosti – z čoho sa skladá, ako je to s reguláciou vlhkosti, tepla alebo či sa tento materiál dá recyklovať. Pre sadrokartón je typické, že sa vyrába z papiera a sadry (o tom hovorí aj jeho názov). Medzi jeho základné vlastnosti patrí dobré viazanie a vydávanie vody. Inak sa to dá nazvať, že tento materiál reguluje klímu. Výhodou je to aj pri prípadnom vzniku požiarov – sadrokartón vydrží dlhšie ako iné materiály.

Štandardná hrúbka tohto materiálu býva 12,5 milimetra. Povrchová úprava by mala dovoľovať materiálu dýchať a prepúšťať vlhkosť. Čo sa týka ekologického hľadiska, všetky zložky používané na výrobu sadrokartónu sú plne recyklovateľné. Okrem papiera a sadry sa v niektorých prípadoch využíva aj cukor, ktorý ma za úlohu spomaliť tvrdnutie sadry pri výrobe.

Záplaty na sadrokartón

Ak chcete opraviť sadrokartón naozaj dôkladne, bez následných rýh alebo vypuklých miest, budete potrebovať dobrú záplatu. Tá je vhodná predovšetkým v prípade väčších dier. Na menšie diery a priehlbiny vám postačí tmel.

Záplata na sadrokartón

Rýchlejší a efektívnejší spôsob reparácie poškodeného miesta na stene je samolepiaca záplata. Pokiaľ k nej nemáte prístup, môžete použiť sadrokartónovú dosku rovnakej hrúbky ako je na stene. Tú treba vybrať a narezať tak aby presne prekryla celú poškodenú časť steny.

Typy tmelov

Základným tmelom je škárovací tmel. Je tvorený vysokokvalitnou sadrou. Tá sa vyrába z hemihydrátu síranu vápenatého (CaSO4 ∙ 1/2 H2O) a prísad na zlepšenie pevnosti a spracovateľnosti.

Existuje však viacero ďalších druhov tmelov, ako napríklad akrylový tmel, ktorý je na báze škárovacieho tmelu, no je doň pridaná akrylátová disperzia. Tento doplnok umožňuje po zaschnutí natrieť tmel akrylátovou alebo disperznou farbou. Vytvrdzuje odparením vody a vytvára trvalo pevný, plasticko-elastický spoj. Je antikorózny, takže je vhodný na oceľ a pozinkovaný plech. Používa sa na tmelenie škár v sadrokartóne, okenných parapetov, škár medzi stenou a schodiskom alebo medzi dverami a stenami.

Potrebný materiál a náradie

Keď máte vybratý typ tmelu, ktorým diery a poškodenia v sadrokartóne zatriete, pripravte si zvyšok materiálu a náradia. Celkovo vám bude oprava trvať pár hodín a náročnosť tohto procesu nevyžaduje predošlé stavebné skúsenosti. Čo budete na opravu rýh a dier v sadrokartóne potrebovať?

  • Sadrokartón, ktorý bude slúžiť ako záplata
  • Tmel alebo stierková pasta
  • Akumulátorová vŕtačka alebo skrutkovač
  • Pevný orezávač alebo pílku o sadra
  • Výstužná páska alebo samolepiaca sklotextilná mriežka
  • Drevená doska alebo drevené hranolčeky (napríklad s OSB dosiek)
  • Skrutky do dreva a k tomu na sadrokartón
  • Špachtľa
  • Jemný brúsny papier (K 100)

Úprava sadrokartónu

Korekcia menších a väčších dier

Či už potrebujete zakryť menšie alebo väčšie diery v sadrokartónovej stene, s naším návodom to zvládnete. Pripravili sme pre vás postup, ako si s týmto problémom poradiť svojpomocne.

Menšie poškodenie sadrokartónu

Menšie dierky sa dajú jednoducho odstrániť použitím niekoľkých vrstiev tmelu. Prvou vrstvou vyplňte dieru a po jej zaschnutí pretmeľte znovu, ale už aj s pridaním výstužnej pásky. Vložte ju do tenkej vrstvy tmelu a špachtľou už len zatlačte, aby lepšie držala. Ak vznikli nejaké nerovnosti, použite brúsny papier. Prípadné vzniknuté fľaky alebo nedokonalosti môžete nakoniec doladiť jemným náterom. Takýmto spôsobom môžete ošetriť aj praskliny v sadrokarotóne.

Väčšie diery v sadrokartóne

Na väčšie diery a trhliny budete potrebovať už o niečo viac materiálu, času a najmä trpezlivosti. Vyberte si záplatu. Tá by mala byť rovnako hrubá ako poškodená sadrokartónová stena, pretože ak by bola iná, mohla by vyčnievať alebo naopak, pri tenších kusoch by bola prepadnutá dozadu.

Odmerajte poškodenú časť. Vždy si radšej nechajte menšiu rezervu. Rozmery si načrtnite na záplatu a pílkou na sadrokartón vyrežte daný tvar. Väčšinou sa pre jednoduchosť rezu využívajú obdĺžnikové a štvorcové tvary. Môžete ešte záplatu priložiť k opravovanej stene, aby ste si overili, či je záplata dostačujúca na opravu a môžete následne vykonať ešte nejaké úpravy.

Záplatu priložte na opravovanú časť a obkreslite ju. Pri vyrezávaní diery nemusíte ísť presne podľa obkreslenej línie. Môžete ísť aj kúsok za ňu, pretože za tou čiarou bude tmel. Čím ďalej pôjdete od linky, tým viac ho budete musieť použiť. Rozhodujte sa podľa množstva tmelu a veľkosti celkového výrezu. Pre pevnosť záplaty môžete ísť aj ďalej, avšak z estetického hľadiska by ste sa mali držať bližšie pri čiare.

Okraje vyrezaného otvoru zabrúste. Takisto treba zbrúsiť aj kraje záplaty. Hrany vo výreze opravovanej dosky sa upravia tak, aby v jednom mieste vznikla štrbina v tvare písmena V. Rovnaká štrbina v tvare písmena V sa vytvorí aj na hrane vkladaného kusa dosky. Vyrezaný kus sa vloží do otvoru, pričom štrbiny v tvare písmena V spoločne dotýkajú. Do diery vložte drevenú dosku alebo hranolčeky po celej dĺžke a priskrutkujte ich k stene vŕtačkou. Skrutky by mali byť od okraja v minimálnej vzdialenosti 2 cm. Taktiež doska (alebo hranolčeky) musí byť aspoň o 8-10 cm dlhšia, ako je dĺžka samotného výrezu. Následne už len vložte záplatu. Ak vám záplata niekde náhodou nepasuje, opracujte ju brúsnym papierom do požadovanej veľkosti. Potom už len priskrutkujte k zadnej výstuhe. Pre lepšie prichytenie môžete použiť aj lepidlo na sadrokartón.

Takto pripravený základ začnite tmelovať. Ak máte samolepiacu sklotextilnú mriežku, tmel nebude potrebný. V prípade, že máte len obyčajnú mriežku, potrite tmelom všetky štrbiny, aj pár centimetrov za ne. S ním schováte aj použité skrutky. To by malo zabrániť neskoršiemu praskaniu materiálov v mieste opravy. Potom na vrch priložte sklotextilnú mriežku a nechajte zaschnúť. Nakoniec si pripravte podľa návodu na obale ešte poslednú finálnu tenkú vrstvu tmelu. Ten uhlaďte, drobné nedokonalosti nie sú problémom.

Po úplnom zaschnutí vyrovnajte povrch steny brúsnym papierom a v prípade potreby, taktiež ako pri menších prasklinách aj dierach, môžete stenu ešte natrieť. Po poslednom zaschnutí farby nebudete vedieť, že tam nejaká diera bola.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.Publikované dňa: 19.09.2022
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vymeniť závesné WC/splachovací záchod, montáž WC so zadným vývodomAko vymeniť závesné WC/splachovací záchod, montáž WC so zadným vývodom

Máte problémy so záchodom? Preteká, zle splachuje alebo praskol? Vymeňte ho.

Ako správne zarobiť/namiešať betón – aký štrk do betónu, pomer cementu a štrkuAko správne zarobiť/namiešať betón – aký štrk do betónu, pomer cementu a štrku

Betón patrí medzi najpoužívanejšie stavebné materiály. Základnými vlastnosťami sú vysoká pevnosť a odolnosť proti tlaku. Ak ho použijete na správne miesta, je to jeden z najlepších...

Návod, ako postaviť domácu drevenú a murovanú udiareň nielen na klobásyNávod, ako postaviť domácu drevenú a murovanú udiareň nielen na klobásy

Udiareň si viete kúpiť hotovú priamo u predajcov so širokým sortimentom. Ak ste však šikovným majstrom, udiareň sa dá postaviť aj jednoducho svojpomocne. Ako na to?