1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá?

Vonkajšie osvetlenie terasy je možné realizovať viacerými spôsobmi. Ak sa pýtate, ako osvetliť terasu, určite vám naše rady prídu vhod. Predstavíme vám praktické riešenia osvetlenia terasy, vysvetlíme, aké máte možnosti a vedzte, že letné večery na terase sa stanú vašou závislosťou.

Osvetlenie terasy

Exteriérové osvetlenie ja často rozoberanou problematikou. Či chcete osvetliť podhľady domu, príjazdovú cestu alebo oplotenie, pre vonkajšie osvetlenie platí, že musí ísť o odolné materiály a kvalitné svietidlá, ktoré odolajú dažďu, vetru, snehu, mrazom i letným horúčavám. Jednoducho, osvetlenie terasy musí vydržať v každom ročnom období.

O terase musíme uvažovať prakticky a zároveň esteticky. Na terase chceme totiž zažívať príjemné letné večery plné komfortu, pohody, zábavy a oddychu. Či je účelom terasy relaxovanie pri čítaní knihy alebo posedenia s kamarátmi, svietidlá na osvetlenie terasy musia spĺňať vaše nároky po každej stránke. Poďme na to teda postupne. Akými svietidlami osvetliť terasu?

Koľko svetla požadujete

Súvisí to s účelom terasy. Nie každý má rád, ak ho na terase ožaruje biele LED svetlo z každého rohu. Predtým, ako teda začnete vyberať konkrétne svietidlá na terasu, uvážte si, či na terase potrebujete svetla veľa alebo vám postačuje mdlejšie osvetlenie pre relaxačnú atmosféru. Kompromisom môže byť osvetlenie s ovládaním, kedy môžete jeho intenzitu regulovať za pomoci ovládača. Na takéto riešenie je nutné myslieť vopred.

Svietidlá na stenu na terasu

Svietidlá na stenu

Každé riešenie osvetlenia terasy je niečím unikátne. Mnoho závisí i od toho, s akou miestnosťou je stena, resp. steny terasy zdieľané. Najčastejšie však ide o prepojenie s obývacou izbou. A práve to je často výhoda.

Vonkajšie LED osvetlenie terasy umiestnené po stenách pôsobí moderne a navyše je aj veľmi praktické. Závisí len od vás, aký odtieň sveta zvolíte. Riešenie samotných svietidiel je vecou vášho vkusu. Lampáše, lucerny, jednoduché LED kruhy alebo LED pásy či estetická veľká žiarovka ako svietidlo.

Stropné svietidlá

V tomto prípade závisia možnosti od toho, do akej miery je terasa prekrytá. Na základe toho možno využiť rôzne efektívne riešenia osvetlenia terasy. Exkluzívnym a trendovým riešením sú bodové LED svietidlá, ktoré možno zabudovať do stropu a v priestore tak možno vytvoriť akúsi svetelnú oblohu.

Stropné svietidlá na terasu

Ak máte dobre vedenú elektrinu, na terasu môžete využiť i klasické stropové osvetlenie za pomoci štýlového a odolného lustra. Tu je však vždy dôležité, či je terasa prekrytá a ak áno, akým materiálom. Či ide o časť domu, drevené zastrešenie alebo zastrešenie za pomoci lexanu a iné. Stropné osvetlenie je tak praktickým i estetickým riešením, no nie vždy je možné ho realizovať.

Nájazdové svietidlá

Ak hľadáte spôsob, ako osvetlenie terasy skutočne ozvláštniť a dodať mu nejaké to špecifikum, nájazdové svetlá zabudované do podlahy sú rozhodne tým správnym riešením. Vodotesné LED svietidlá zapustené do podlahy navodia perfektnú atmosféru, zároveň po nich možno šliapať a nemusíte sa báť, že by to nezvládli. Sú vyrobené z extrémne odolného tvrdeného skla.

Takisto môže ísť o LED pásy, ktoré môžu byť vedené po okrajoch terasy prípadne po okrajoch zábradlia. Navodia skvelú atmosféru a v závislosti od intenzity svetla môžu pôsobiť moderne až ezotericky.

Lampy na zábradlie či na stôl

Osvetlenie na zábradlie terasy je presne tou predstavou, ktorá napadne mnohým ako prvá. Klasické lampáše na zábradlí sú niečím, čo nikdy neomrzí a ani neurazí. Dnes to však môžu byť historické lampáše, moderné LED svietidlá, LED pásy alebo osvetlenie, ktoré sa môže do zábradlia dokonca zabudovať. Všetko závisí od vašej kreativity.

Lampy na osvetlenie terasy

Vytvoriť sa môže na zábradlí i svetelná reťaz. Ďalším riešením môžu byť lampy na stôl či stojanové lampy. Tu je riešenie jednoduché, postačí ak máte prístup k zástrčke, a teda zdroju elektrickej energie a všetko svieti tak, ako má.

Bezkáblové riešenie

Skvelým hitom sa stávajú solárne lampy na terasu. Solárne svietidlá nepotrebujú zdroj energie, pretože energiu na svoj chod čerpajú z denného svetla. Nevyžadujú žiadnu úpravu a stačí ich jednoducho inštalovať tam, kde bude dostatok slnečného svitu. Svetlá sa automaticky rozsvietia po zotmení. Niektoré dokonca disponujú časovačom.

Bezkáblovým riešením pre milovníkov klasiky sú i petrolejové lampy. Možno pôsobia nostalgicky a vracajú nás o storočie dozadu, no ak niekto zadefinuje svojej terase historický ráz, prečo takúto možnosť nevyužiť. Rozumnou kombináciou je využitie solárnych lámp na miestach, kde denné svetlo môže svietidlá dobíjať a zároveň využitie klasického osvetlenia na stenu alebo do podlahy. Ušetríte tak čas i peniaze za elektrické rozvody.

Terasa osvetlená svetelnou reťazou

Využite senzory

Praktickým riešením pre osvetlenie terasy sú pohybové senzory alebo časovače. Vzhľadom na úsporu energie ide o veľmi efektívne riešenie. V niektorých svietidlách býva senzor súčasťou, pričom ho možno aktivovať alebo deaktivovať. Pri pohybe senzor svetlo na nejakú dobu zapne a následne sa svietidlo zhasne. V žargóne moderných technológií možno nazvať takéto osvetlenie akohandsfree“.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vonkajšie svietidlá

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

29/07/2019 16:40
Bianca

mat takuto terasu, dala by som si tam hlavne moderny ratanovy nabytok

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 26.07.2019
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

10 najlepších ekologických darčekov k Vianociam! 10 najlepších ekologických darčekov k Vianociam!

Je už zaužívaným zvykom obdarovať na Vianoce rodinných príslušníkov, priateľov a skrátka ľudí, na ktorých nám záleží. V tomto článku vám preto prinášame niekoľko eko tipov na darčeky.

Originálne a netradičné balenie vianočných darčekov Originálne a netradičné balenie vianočných darčekov

Aké by to boli Vianoce bez darčekov? Prekvapte svojich blízkych nielen tým, čím budú obdarovaní, ale i nápaditým spôsobom, ako vianočný darček zabalíte. Možností je naozaj neurékom....

Prenájom živých vianočných stromčekov aj tento rok v Bratislave a Košiciach Prenájom živých vianočných stromčekov aj tento rok v Bratislave a Košiciach

Umelý alebo zrezaný živý stromček? Obe možnosti majú svoje pre a proti. No čo ak existuje tretia možnosť? Aj tento rok možno využiť služby požičovní a prenajať si živý vianočný stromček...