Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá?

Vonkajšie osvetlenie terasy je možné realizovať viacerými spôsobmi. Ak sa pýtate, ako osvetliť terasu, určite vám naše rady prídu vhod. Predstavíme vám praktické riešenia osvetlenia terasy, vysvetlíme, aké máte možnosti a vedzte, že letné večery na terase sa stanú vašou závislosťou.

Osvetlenie terasy

Exteriérové osvetlenie ja často rozoberanou problematikou. Či chcete osvetliť podhľady domu, príjazdovú cestu alebo oplotenie, pre vonkajšie osvetlenie platí, že musí ísť o odolné materiály a kvalitné svietidlá, ktoré odolajú dažďu, vetru, snehu, mrazom i letným horúčavám. Jednoducho, osvetlenie terasy musí vydržať v každom ročnom období.

O terase musíme uvažovať prakticky a zároveň esteticky. Na terase chceme totiž zažívať príjemné letné večery plné komfortu, pohody, zábavy a oddychu. Či je účelom terasy relaxovanie pri čítaní knihy alebo posedenia s kamarátmi, svietidlá na osvetlenie terasy musia spĺňať vaše nároky po každej stránke. Poďme na to teda postupne. Akými svietidlami osvetliť terasu?

Koľko svetla požadujete

Súvisí to s účelom terasy. Nie každý má rád, ak ho na terase ožaruje biele LED svetlo z každého rohu. Predtým, ako teda začnete vyberať konkrétne svietidlá na terasu, uvážte si, či na terase potrebujete svetla veľa alebo vám postačuje mdlejšie osvetlenie pre relaxačnú atmosféru. Kompromisom môže byť osvetlenie s ovládaním, kedy môžete jeho intenzitu regulovať za pomoci ovládača. Na takéto riešenie je nutné myslieť vopred.

Svietidlá na stenu na terasu

Svietidlá na stenu

Každé riešenie osvetlenia terasy je niečím unikátne. Mnoho závisí i od toho, s akou miestnosťou je stena, resp. steny terasy zdieľané. Najčastejšie však ide o prepojenie s obývacou izbou. A práve to je často výhoda.

Vonkajšie LED osvetlenie terasy umiestnené po stenách pôsobí moderne a navyše je aj veľmi praktické. Závisí len od vás, aký odtieň sveta zvolíte. Riešenie samotných svietidiel je vecou vášho vkusu. Lampáše, lucerny, jednoduché LED kruhy alebo LED pásy či estetická veľká žiarovka ako svietidlo.

Stropné svietidlá

V tomto prípade závisia možnosti od toho, do akej miery je terasa prekrytá. Na základe toho možno využiť rôzne efektívne riešenia osvetlenia terasy. Exkluzívnym a trendovým riešením sú bodové LED svietidlá, ktoré možno zabudovať do stropu a v priestore tak možno vytvoriť akúsi svetelnú oblohu.

Stropné svietidlá na terasu

Ak máte dobre vedenú elektrinu, na terasu môžete využiť i klasické stropové osvetlenie za pomoci štýlového a odolného lustra. Tu je však vždy dôležité, či je terasa prekrytá a ak áno, akým materiálom. Či ide o časť domu, drevené zastrešenie alebo zastrešenie za pomoci lexanu a iné. Stropné osvetlenie je tak praktickým i estetickým riešením, no nie vždy je možné ho realizovať.

Nájazdové svietidlá

Ak hľadáte spôsob, ako osvetlenie terasy skutočne ozvláštniť a dodať mu nejaké to špecifikum, nájazdové svetlá zabudované do podlahy sú rozhodne tým správnym riešením. Vodotesné LED svietidlá zapustené do podlahy navodia perfektnú atmosféru, zároveň po nich možno šliapať a nemusíte sa báť, že by to nezvládli. Sú vyrobené z extrémne odolného tvrdeného skla.

Takisto môže ísť o LED pásy, ktoré môžu byť vedené po okrajoch terasy prípadne po okrajoch zábradlia. Navodia skvelú atmosféru a v závislosti od intenzity svetla môžu pôsobiť moderne až ezotericky.

Lampy na zábradlie či na stôl

Osvetlenie na zábradlie terasy je presne tou predstavou, ktorá napadne mnohým ako prvá. Klasické lampáše na zábradlí sú niečím, čo nikdy neomrzí a ani neurazí. Dnes to však môžu byť historické lampáše, moderné LED svietidlá, LED pásy alebo osvetlenie, ktoré sa môže do zábradlia dokonca zabudovať. Všetko závisí od vašej kreativity.

Lampy na osvetlenie terasy

Vytvoriť sa môže na zábradlí i svetelná reťaz. Ďalším riešením môžu byť lampy na stôl či stojanové lampy. Tu je riešenie jednoduché, postačí ak máte prístup k zástrčke, a teda zdroju elektrickej energie a všetko svieti tak, ako má.

Bezkáblové riešenie

Skvelým hitom sa stávajú solárne lampy na terasu. Solárne svietidlá nepotrebujú zdroj energie, pretože energiu na svoj chod čerpajú z denného svetla. Nevyžadujú žiadnu úpravu a stačí ich jednoducho inštalovať tam, kde bude dostatok slnečného svitu. Svetlá sa automaticky rozsvietia po zotmení. Niektoré dokonca disponujú časovačom.

Bezkáblovým riešením pre milovníkov klasiky sú i petrolejové lampy. Možno pôsobia nostalgicky a vracajú nás o storočie dozadu, no ak niekto zadefinuje svojej terase historický ráz, prečo takúto možnosť nevyužiť. Rozumnou kombináciou je využitie solárnych lámp na miestach, kde denné svetlo môže svietidlá dobíjať a zároveň využitie klasického osvetlenia na stenu alebo do podlahy. Ušetríte tak čas i peniaze za elektrické rozvody.

Terasa osvetlená svetelnou reťazou

Využite senzory

Praktickým riešením pre osvetlenie terasy sú pohybové senzory alebo časovače. Vzhľadom na úsporu energie ide o veľmi efektívne riešenie. V niektorých svietidlách býva senzor súčasťou, pričom ho možno aktivovať alebo deaktivovať. Pri pohybe senzor svetlo na nejakú dobu zapne a následne sa svietidlo zhasne. V žargóne moderných technológií možno nazvať takéto osvetlenie akohandsfree“.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vonkajšie svietidlá

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

29/07/2019 16:40
Bianca

mat takuto terasu, dala by som si tam hlavne moderny ratanovy nabytok

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 26.07.2019
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Inšpirujte sa zaujímavými tapetamiInšpirujte sa zaujímavými tapetami

Ak uvažujete o zmene vo vašej domácnosti nebojte sa nových nápadov, ktoré prinesú k vám domov niečo nové, a skúste siahnuť po zaujímavej tapete s abstraktným motívom.

Originálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukazOriginálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukaz

Už od vzniku Dňa matiek je tradíciou svoju maminu obdarovať alebo ju aspoň potešiť milým slovom. Pozrite si niekoľko originálnych a milých tipov na vhodné darčeky pre naše milované...

Netradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvereNetradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvere

Ste unudení z tradičných veľkonočných zajačikov, kuriatok, narcisov a tulipánov? Prinášame vám tipy na moderné, extravagantné, neobvyklé a originálne jarné dekorácie, ktoré si zamilujete.