Ako vybrať pelech pre psa? Obľúbené sú plastové i chlpaté pelechy so strieškou

Každý láskavý majiteľ chce pre svojho chlpáčika to najlepšie a to sa týka aj kúpy luxusného pelechu. Mal by vyhovovať vášmu 4-nohému priateľovi, preto musíte pelech vybrať psovi na mieru. Predovšetkým ak túžite, aby psík konečne spal na svojom mieste a nie na mieste, kde spávate vy alebo na gauči.

Ako vybrať pelech pre francúzskeho buldočka?

Vyberte teda taký, aby v ňom vášmu psíkovi bolo lepšie ako vo vašej posteli. Poradíme vám, ako na to.

Krásny pelech pre veľkého či malého psa, pre francúzskeho buldočka i pre border kóliu nájdete v ✅ e-shope dobra-miska.sk.

Ako vybrať pelech?

Na to, aby sa cítil váš kamoš v novom pelechu komforte, ho musíte odmerať, poznať jeho povahu, poznať jeho zdravotný stav, pozorovať ho pri spánku, vybrať vhodný materiál, inak sa môže stať, že hoci bude pelech ružový a chlpatý, psík sa v ňom nebude cítiť dobre. Preto najlepší pelech vyberiete tak, ak sa budete držať nasledovných krokov.

1. Odmerajte svojho psa

Veľkosť psa je kľúčovou záležitosťou pri výbere pelechu. Odmerajte svojho psíka v momente, keď odpočíva, spí v polohe, ktorú najčastejšie preferuje. Je to dôležitý a základný údaj, podľa ktorého sa môžete odraziť. Odmerajte ho klasickým krajčírkam metrom. Ak je pes veľký, ale spáva v klbku, odmerajte ho v klbku. Potom k výslednému číslu prirátajte ešte 15 cm, aby mu v pelechu nebolo tesno, ale naopak, aby sa v ňom cítil tak dobre, ako vo vašej posteli.

2. Spoznajte povahu psa

Dobré poznanie povahy psa a odhadnutie jeho temperamentu je dôležité pri výbere typu pelechu. Ak je pes ustráchaný alebo má rád zamotanie sa do deky, kúpte mu pelech, ktorý je uzavretý a má len malú dierku na vhupnutie do jeho vnútra alebo vyvýšené steny. Pes, ktorý má hrdinskú povahu a dáva to značne najavo aj počas spánku rozťahovaním sa, skôr uvíta pelech-matrac, kde sa môže pohodlne rozvaliť.

3. Myslite na vekové osobitosti psa

Pri výbere pelechu, by ste mali zvážiť aj vek vášho domáceho miláčika. Šteniatka, ktoré majú pár mesiacov života, sa budú určite cítiť lepšie v malom pelechu, ktorý má steny, keďže donedávna boli v maminom brušku, sú ustráchané a zraniteľné. Veľmi pohodlne a dobre sa cítia aj v tzv. kukani/iglu. Dospelé psy sa cítia mocnejšie, sú to strážcovia, ktorí majú radi všetko pod kontrolou, takže matrac alebo pelech s vyvýšenými okrajmi, kde si môžu ulahodiť aj položením si hlavy na kraj pelechu. Staršie psy, ktoré majú problémy s inkontinenciou moču, potrebujú vodoodolný matrac, ktorý eliminuje pachy a zároveň je prateľný. Tieto psy potrebujú pelech s jednoduchším prístupom, bez prednej steny.

4. Musíte poznať zdravotný stav psa

Pelech vyberajte aj podľa toho, v akom zdravotnom stave je váš pes. Ležadlo, na ktorom si potrebuje oddýchnuť a načerpať nové sily, by jeho problémy malo zmierňovať tak, aby si odpočinul bez bolesti, veď predsa najlepším liekom na choroby je dobrý spánok. Pes, ktorý má dlhodobé zranenie končatín, amputáciu končatiny alebo problém s kĺbmi, nemôže spať na zemi, ale v pelechu, do ktorého má zjednodušený prístup, ktorý mu bude rovnomerne podopierať celé telo a bude primerane mäkký. Najlepším variantom je ergonomický matrac. Psom, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom, do značnej miery pomôže ortopedický pelech pre psa.

Pelech pre veľkého psa

5. Spoznajte druhy materiálov

Ďalším krokom je výber správneho materiálu. Aj psovi je lepšie na mäkkom a hebkom ako na tvrdom a šmykľavom. Vyberte materiál, ktorý nie je čisto umelý, ale skôr bavlnený, je odolný voči špine, no zároveň cez zimu hreje a v zime chladí (= výstelka, ktorá je z jednej strany chladí a z druhej hreje), je príjemný a relatívne mäkký. Zabudnúť by ste nemali ani na zváženie takého, ktorý vám ušetrí čas s hygienou, zápachom a s alergiami. Pri šteniatkach alebo pri starších psíkoch, ktorým už uniká moč, je dobré zvoliť vodoodolný, prateľný materiál. Pri všetkých plemenách je lepšie zvoliť pelech, ktorý je odolný voči mechanickému poškodeniu, najmä voči roztrhaniu ostrými pazúrikmi. Medzi materiály, z ktorých sa vyrábajú pelechy najčastejšie, patrí:

 • Pamäťová pena – nachádza sa v ortopedickom pelechu. Je to materiál, ktorý je vhodný pre psov, ktoré majú problémy s kĺbmi alebo sú staršie. Vhodná je aj pre poľovníckych psov, ktoré by najradšej donekonečna behali.
 • Pelech s chladením – je vhodný pre psíkov, ktorí partia medzi dlhosrsté plemená a počas letných dní im ich krásna dlhá srsť dáva poriadne zabrať.
 • Prútený pelech pre psa – je odolný voči vode, ľahko sa udržiava čistý, je vhodný na pobyt vonku, ale je nutné ho vystlať dekou.
 • Plyš – je materiál, z ktorého sa vyrába chlpatý, hebký, pelech pre psa. Je mäkučký, huňatučký a predstavuje maximálne pohodlie pre psov, ktoré potrebujú maznanie, napr. dlhosrstý yorkshire, ktorý chodí na výstavy, ale aj pre psa, ktorý súťaží v športových disciplínach, no a samozrejme, pre šteniatka.
 • Pelech z nylonu – ľahko sa umýva, perie, je možné ho dať aj na terasy, má dlhú životnosť, často sa predáva v kombinácii s vlnou.
 • Pelech z plastu – zaručuje rýchlu údržbu, je odolný voči poškrabaniu a hryzeniu, odolný voči poveternostným zmenám a keďže je univerzálnej veľkosti, je vhodný pre všetky plemená.
 • Cordura – je typ tkaniny, ktorý sa vyznačuje silnou odolnosťou, odoláva hryzeniu, slineniu, oderom, driapaniu. Vyrába sa z nej aj tzv. outdoor pelech pre psa, ktorý možno využívať pri pobyte vonku.
 • Ekokoža – je materiál, s ktorým máte zaručené, že pelech bude bez chlpov, aj keď vlastníte chlpatého psíka. Ide o relatívne pevný materiál, ktorý počas leta chladí, nezachytávajú sa na ňom nečistoty, nie je možné ho prať, ale na druhej strane, dá sa pekne handričkou umyť.

6. Vyberte čo najhygienickejší

Rýchla a nevyhnutná údržba je dôležitá pri každom type pelechu, preto vyberajte taký, ktorý vám čistením nezaberie hodiny, najideálnejší je ten, ktorý sa dá prať v práčke. Ak váš pes nadmieru pĺzne, potom zvoľte materiál, na ktorý sa nezachytáva srsť, napr. ekokožu alebo corduru.

7. Farba pelechu

Pelechy nájdete v rôznych farebných prevedeniach a v rôznych vzoroch. Odporúčame, aby ste si v prípade pĺznuceho psa zvolili farbu, v ktorej je jeho srsť, aby chlpy nebolo príliš vidieť. Mimochodom, pelech kupujte až potom, keď máte jasno v tom, v ktorej miestnosti bude, aby vám jeho farba ladila s priestorom.

8. Cena pelechu

Pred samotnou kúpou si stanovte cenový rozpočet, koľko do pelechu chcete investovať. Je to dôležité, pretože pelech nájdete za 5 eur, ale aj za viac ako 100 eur. Samozrejme, že čím vyššia cena, tým lepšia kvalita. Ak vlastníte psa „hryzáka“, potom kúpte radšej lacnejší pelech, ktorý časom nahradíte. Pelech kúpite v chovateľských potrebách alebo na internete.

Vyberáme z nášho katalógu

7 typov pelechov

Vedeli ste, že dnes sa vyrába až 7 typov pelechov? Navzájom sa odlišujú materiálovo, tvarovo, veľkosťou. Pre jedného psíka je lepší ten model, pre druhého zase onen model. Pozrime sa nato, ktorý pelech je vhodný pre toho vášho.

1. Kukane

Áno čítate to správne, kukane alebo iglu je pelech, ktorý je celý uzavretý až na jeden okrúhly alebo hranatý otvor, cez ktorý psík vchádza do pelechu a pozerá, čo sa deje okolo neho. Tento typ pelechu je vhodný najmä pre psov, ktoré sú ustráchané, majú rady súkromie a pri odpočinku sa rady zababušia do deky, aby ich nikto nerušil. Vzhľadom na jeho vnútorné rozmery je určený skôr pre menšie alebo stredné plemená.

Špecifikácia pelechu:

 • útulnosť,
 • uzavretosť, čo pôsobí ako útočisko,
 • súkromie,
 • ochrana pred chladom a prievanom,
 • pratelný na 30 °C v práčke,
 • dostupný v rôznych veľkostiach od S až po XL ( = pre psa do 50 cm, pelech je vhodný aj pre border kóliu),
 • materiál = odolná cordura.

2. Pelech s vyvýšeným okrajom

Má klasický tvar pelechu, ktorý má vyvýšené steny, priestorovo je však kompletne otvorený. Model je vhodný pre psov, ktoré sú väčšie a pre tie, ktoré by sa v iglu tlačili alebo mrvili. Vyvýšené steny zabezpečia pohodlnejší spánok, sú také pevné, že pes si môže položiť hlavu bez toho, aby stratili svoj tvar, prispôsobia sa hlave.

Sivý pelech s vyvýšeným okrajom

Špecifikácia pelechu:

 • mäkká výstelka = vatová výplň,
 • odolný voči zašpineniu, ale aj voči potrhaniu,
 • protišmykový, vodoodolný materiál,
 • nie je možné ho prať, keďže je rozmerovo väčší,
 • umývateľný handričkou a s trochou saponátu,
 • aj pre vonkajšie použitie,
 • protišmyková podložka,
 • dostupnosť v 4 základných veľkostiach od S, s vnútorným rozmerom 42 x 32 cm, až po XL (72 x 52 cm).

3. Domček alebo búda

Pod domčekom alebo búdou, sa nemyslí tradičná búda, zo 4 pevných stien a so strechou, ale pelech, ktorý tvarovo pripomína búdu a je z textílie. Keďže búda je odjakživa psím útočiskom, tento tvar pelechu majú rady všetky psy, od najmenších až po najväčšie. Pes má v pelechu pocit, že dom je jeho miesto, ktoré si musí chrániť a preto v ňom trávi čo najviac času.

Špecifikácia pelechu:

 • útulnosť,
 • nepriepustnosť chladu a prievanu,
 • pratelný poťah v práčke na 30 °C,
 • materiál cordura – odolná voči špine a mechanickému poškodeniu,
 • aj na vonkajšie využitie,
 • až 6 veľkostí = od XS až po 2 XL.

4. Matrac ako pelech

Nejde o pelech v pravom slova zmysle, ale pretože pes ho využíva ako miesto, na ktorom odpočíva, môžeme matrac označiť ako pelech. Ide o najvhodnejšie riešenie pre tých najväčších psov.

Špecifikácia pelechu:

 • pevná výplň – pamäťový molitan,
 • ergonomický tvar,
 • pes nie je obmedzený pohybom,
 • psovi zabezpečuje dokonalý výhľad na okolité dianie,
 • poťah = cordura = pevný a odolný materiál,
 • snímateľný poťah, pratelný v práčke na 30 °C,
 • 3 veľkosti = M, L, XL (= 90 x 100 cm).

5. Pelech s vyšším okrajom

Je pelech určený pre malé alebo stredné plemená. Zvyčajne sa vyrába zo 100% recyklovateľného fleecu, priadze ušitej z PET materiálov, pričom je to mäkký a hebký materiál. Takýto typ obľubujú psy, ktoré si potrpia na kvalitu materiálu. Vyvýšené steny a mäkkosť predstavujú ideálny pelech pre francúzskeho buldočka.

Ružový pelech s vyšším okrajom

Špecifikácia pelechu:

 • hrejivý materiál, mäkká výplň,
 • útulnosť a pohodlnosť,
 • pratelný v práčke na 30 °C,
 • zvýšené steny zvyšujú pohodlie a chránia psa pred prievanom,
 • 3 dostupné veľkosti = S, M, L.

6. Pelech s otvorenou lištou

Ak hľadáte pelech pre veľkého psa, potom dobrou voľbou je aj pelech s otvorenou pevnou lištou. Bude sa páčiť psíkovi, ktorý má rad poriadny výbeh, otvorené priestranstvo, je spoločenský a aktívny, no zároveň si potrpí na kvalitu materiálu a na svojom pohodlí.

Špecifikácia pelechu:

 • ortopedický pelech, ktorý chráni kĺby psa,
 • pamäťová pena v kombinácii s molitanom,
 • poťah na zips, ktorý je pratelný v práčke,
 • zvýšené okraje,
 • odolný materiál = cordura,
 • dostupné veľkosti = L, XL a XXL, čo je už hotový raj aj pre francúzskeho stavača.

7. Plastový pelech pre psa

Pelech, ktorý je z plastu sa môže zdať nepohodlný, ale ak ho vysteliete dekou, môže byť tým najideálnejším variantom pre akéhokoľvek psa.

Špecifikácia pelechu:

 • rýchla údržba – umývateľný,
 • pevný a vysoko odolný materiál – možné používať aj vonku,
 • univerzálny = vhodný pre všetky veľkosti psov,
 • odolný voči obhrýzaniu,
 • vetracie otvory na dne,
 • vyžaduje výstelku, napr. deku,
 • ide o lacný pelech.

Špeciálne pelechy

Pre psích cestovateľov sa vyrábajú aj špeciálne pelechy a to v podobe spacieho vaku alebo ako cestovná skladacia podložka na ležanie.

 • Podložka vyzerá ako karimatka, ale je o niečo hrubšia, dá sa zrolovať, má nízku hmotnosť a nezaberie veľa miesta.
 • Spací vak je vybavený zipsom a priestorom, kde sa psík môže zababušiť. Spĺňa rovnaké funkcie ako spací vak pre človeka. Poskytuje maximálne pohodlie počas spania v prírode, izoluje teplo, je nepremokavý, dá sa zložiť na malý rozmer, je prenosný a ľahký.

Chlpatý pelech pre psa

Ďalšie spôsoby, ako si vytvoriť pelech

 • Deka pre psov – je najjednoduchšou alternatívou a ide o spôsob, ako lacno vytvoriť pelech pre psa. Aj vhodná deka môže nahradiť pelech, dokonca, v prípade šteniatok, je deka lepšia ako pelech. Deku stačí hodiť do práčky, jednoducho sa s ňou manipuluje, psík si ju ľahko prispôsobí, môžete si ju vziať aj von na terasu. Navyše, nie je priestorovo náročná, takže si ju môžete so sebou zobrať aj na cesty.
 • Vankúš – je podobný ako deka, až na to, že obsahuje mäkkú výplň, ktorá chráni psíka pred chladom z podlahy, dá sa vyprať a vyrába sa aj v ergonomickom prevedení. Rovnako ako deka, ani vankúš vám v aute nezaberie veľa miesta.
 • Pelech pre psa z paliet – vintage štýl alebo „paleto štýl“ sa aplikuje už naozaj všade a pelechy pre psov nemôžu byť výnimkou. V internetových predajniach nájdete aj možnosť zakúpiť si pelech z europaliet. Zaplatíte zaň približne 40 €.

Kam umiestniť pelech?

Na záver by ste mali vedieť, že pelech treba umiestniť na miesto, kde je pokoj, bez veľkého ruchu a veľkej premávky, takže na chodbu ho určite nedávajte, pretože tam je psík rušený vašim premiestňovaním sa z miestnosti do miestnosti.

Vhodné umiestnenie závisí aj od toho, či chcete pelech pre psa na von alebo dnu a aj od ročného obdobia. Ak je totiž leto a pelech ide von, potom sa vyvarujte miestam, kde praží slnko, radšej zvoľte priestor, kde sa po celú dobu vyskytuje tieň alebo kúpte pelech so strieškou. Vo vnútri, počas zimy neumiestňujte pelech pri dvere alebo pri okná, pretože psíka môže pri vetraní ofúknuť alebo, jeho citlivé uši, budú vyrušovať zvuky z vonku. Nedávajte ho ani pri radiátor, aby jeho telo nebolo prehrievané a nezačal pĺznuť skôr ako prišiel jeho čas. Navyše, ak v pelechu pri radiátore trávi mnoho času, môže sa stať aj to, že jeho imunita voči chladu výrazne poklesne. A samozrejme, nedávajte pelech ani pri televízor, určite viete prečo.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 22.01.2021
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kvalitné krmivo pre mačky ponúka Royal Canin, Whiskas, Purina aj Carnilove – test, recenzie, cenaKvalitné krmivo pre mačky ponúka Royal Canin, Whiskas, Purina aj Carnilove – test, recenzie, cena

Aj mačky majú určité nároky na potravu. Potrebujú vyváženú stravu prospešnú ich zdraviu. Viete, ktoré krmivo je pre vašu mačku najvhodnejšie?

Najlepšia podlaha pre psa – plávajúca, vinylová podlaha, parkety, dlažba alebo korok?Najlepšia podlaha pre psa – plávajúca, vinylová podlaha, parkety, dlažba alebo korok?

Je vaša podlaha dostatočne odolná voči náporu labiek a pazúrikov vášho štvornohého kamoša? Prezradíme vám, ktoré podlahy sú najvhodnejšie, ak sa o svoju domácnosť delíte so psom.

Návod na výrobu búdy pre psa – rozmery, cena, farba, zateplenieNávod na výrobu búdy pre psa – rozmery, cena, farba, zateplenie

Či už váš pes behá voľne po pozemku alebo prespáva v koterci, kvalitná búda je neoddeliteľnou súčasťou jeho povinnej výbavy. Poradíme vám, ako ju vyrobiť.