Philips Hue: Smart osvetlenie, v ktorého spoločnosti sa budete cítiť ako v budúcnosti

Inteligentné hodinky, telefóny, spotrebiče či autá sú už bežnou súčasťou života. Futuristickou záležitosťou nie sú ani chytré prvky do domácnosti – čím ďalej, tým rýchlejšie sa dostávajú do širokého povedomia a získavajú na popularite. K priekopníkom inteligentných zariadení do domácnosti patrí firma Philips, ktorej žiarovky, svetelné pásiky, lampy a ďalšie svietidlá patria k najobľúbenejším produktom.

Žiarovka Philips Hue

Systém bezdrôtového osvetlenia Hue spoločnosť Philips predstavila prvýkrát v roku 2012, vtedy pozostával z 3 inteligentných svietidiel, ktoré boli prepojené mostom (Bridge). Svoju ponuku svietidiel aj žiaroviek spoločnosť medzičasom rozšírila a systém vylepšila pomocou viacerých softvérových aktualizácií. Čo všetko teraz ponúka, aké sú parametre jednotlivých produktov a za koľko si ich môžete kúpiť?

Philips Hue Bridge

Mozgom chytrého osvetlenia je zariadenie Philips Hue Bridge (verzia 2.0 je dostupná za cca 60 eur), ktoré sa prostredníctvom protokolu ZigBee prepojí nielen s osvetlením, ale cez Wi-Fi router aj s vaším smartfónom. Ide o premosťovacie zariadenie, ktoré je základňou pre ovládanie všetkých produktov Philips Hue. Do telefónu si stačí stiahnuť aplikáciu, pridať Bridge medzi zariadenia, priradiť žiarovky k jednotlivým miestnostiam a priamo v telefóne môžete ovládať svoje osvetlenie.

Na jeden Bridge môžete pripojiť celkom 50 Philips Hue svietidiel a ovládať ich pomocou Wi-Fi aj na diaľku. Systém je veľmi jednoduché nastaviť a aj jeho ovládanie je bezproblémové. Stačí vám Bridge a Philis Hue aplikácia v smartfóne, prípadne využite možnosť si zaobstarať Starter kit.

Žiarovky

Do radu Philips Hue sa radia žiarovky White a White and Color (niektoré s podtitulom Ambiance) s rôznymi päticami, čiže sú použiteľné do rôznych typov svietidiel (žiarovky stoja od cca 20 eur vyššie). V prípade White žiaroviek ide o stmievateľné LED žiarovky, ktoré sa dajú ovládať pomocou inteligentných zariadení a ponúkajú rôzne odtiene bielej farby – od chladného denného až po príjemné teplé biele svetlo.

Žiarovky White and Color umožňujú okrem prirodzeného, stlmiteľného bieleho svetla osvetliť miestnosť farebným svetlom. Na výber máte zo 16 miliónov farieb, ktoré si môžete vyberať podľa svojej nálady a kreativity. Telo žiarovky je z veľkej časti tvorené bielym kovovým chladičom a zvyšok dopĺňa závit a mliečne biele sklo. Žiarovky môžete použiť ako budík a nastaviť si ich postupné rozsvecovanie, aby bolo budenie svetlom čo najprirodzenejšie.

Philips Hue White and Color Ambiance

Postup je jednoduchý – stačí zakrútiť žiarovku, lampu zapojiť do elektriny, pripojiť Hue Bridge a spárovať ho s Wi-Fi routerom, nainštalovať Hue aplikáciu do telefónu a riadiť sa inštrukciami. Objaviť všetky funkcie a možnosti hry so svetlom musíte sami.

Jednotlivé svietidlá môžete, samozrejme, ovládať rôznymi spôsobmi podľa vlastného uváženia – nielen telefónom, ale aj smart hodinkami, hlasom, vypínačom Hue Tap Switch (za približne 40 eur) či pomocou Philips Hue Motion Sensor (za cca 40 eur), ktorý sa dá nastaviť cez aplikáciu tak, aby pri detekcii pohybu zapol len vybrané svetlá, prípadne všetky svetlá v domácnosti iba na určitý čas.

Philips Hue Tap Switch

Svietidlá

Philips neponúka len LED žiarovky v rôznej veľkosti a s odlišným závitom, ktorých životnosť sa pohybuje na úrovni 10 rokov. Zapojiť si ich totiž môžete do rôznych svietidiel, ktoré má spoločnosť v ponuke. Patria k nim napríklad Hue Beyond (dostupné za približne 499 eur), Bloom (za cca 70 eur), prvé prenosné svetlo Hue Go, ktoré môžete umiestiť kamkoľvek (k dispozícii za cca 80 eur), svietidlo Hue Phoenix, ktoré pokrýva celé farebné spektrum prirodzeného svetla (dostupné za cca 183 eur), a vyskúšať môžete aj svetelné LED pásiky Philips Hue LightStrips Plus (za cca 80 eur).

Philps Hue stropné svietidlo

Hue Go je vďaka svojim kompaktným rozmerom a praktickému ovládaniu flexibilné a umiestniť ho môžete prakticky kamkoľvek do domácnosti, prípadne si ho môžete zobrať na piknik či výlet. Svietidlo má vstavanú batériu, takže vám skvelo poslúži napríklad aj na záhrade. Ovládacie prvky sa nachádzajú priamo na svietidle, ovládať ho môžete, samozrejme, aj pomocou aplikácie.

Nastaviteľné biele svietidlo Hue Phoenix ponúka kompletné spektrum prirodzeného svetla od ostrého poludňajšieho svitu po upokojujúcu teplú žiaru ako pri západe slnka. Ovládať ho môžete cez aplikáciu Philips Hue a pomocou ľubovoľného chytrého zariadenia ho môžete zosynchronizovať s viac ako 200 aplikáciami tretích strán či si vytvoriť "svetelné notifikácie", ktoré vás upozornia na dôležité udalosti.

Flexibilný svetelný pásik Philips Hue LightStrip Plus je univerzálne použiteľný a rozšíriteľný až na 10 metrov. Na 2 metre je svetelný tok vo výške 1600 lumenov, dá sa teda použiť ako kreatívna náhrada tradičných svietidiel a žiaroviek. Okrem farebného svetla ponúka taktiež vysoko funkčné, prirodzené biele svetlo (jeho teplota sa podobne ako v prípade Hue Phoenix dá nastaviť od ostrého poludňajšieho svitu po upokojujúcu teplú žiaru). S pásikom môžete nielen vytvoriť príjemnú atmosféru, ale aj zvýrazniť určité prvky v miestnosti.

Philips Hue Starter kit

Svoje dobrodružstvo s Philips Hue môžete jednoducho započať vďaka sade Starter kit, ktorá sa skladá zo zariadenia Bridge a dvoch alebo troch žiaroviek. Môžete si stiahnuť aplikáciu do mobilu s iOS alebo Androidom a začať objavovať, čo všetko vám inteligentné osvetlenie ponúka.

Aplikácia Philips Hue

Inteligentné osvetlenie môžete ovládať aj pomocou aplikácií tretích strán, s oficiálnou appkou Phillips Hue však budete môcť svetlá ovládať aj mimo domova a nastaviť si vlastné "rutiny". Aplikácia umožňuje vytvoriť miestnosti a pridať do nich jednotlivé žiarovky, aby ste ich mohli ovládať separátne, nielen celú miestnosť naraz. Umožní vám meniť intenzitu osvetlenia aj jeho farbu a jednotlivé nastavenia/scény si uložiť.

Aplikácia Philips Hue

V aplikácii si môžete nastaviť napríklad to, čo sa má stať, keď odchádzate či prichádzate domov. Svetlá sa rozvietia po vašom príchode domov, prípadne sa všetky vypnú, keď z domu odídete. V sekcii rutiny sa dá nastaviť aj pozvoľné pridávanie/uberanie intenzity svetla. Pokiaľ by ste mali doma aj Philips televízor s Ambilight systémom, mohli by ste s ním prepojiť Hue svetlá a pri pozeraní filmov by sa osvetlenie prispôsobovalo jednotlivým scénam. 

Vďaka aplikácii môžete svoje svetlá ovládať aj mimo domova. Ak ste zabudli zhasnúť či chcete zasvietiť ešte skôr, ako domáca sieť zaznamená, že ste doma, môžete to pokojne urobiť. Dokonca môžete doma svietiť, aby to vyzeralo, že tam ste, aj keď ste na dovolenke na druhom konci planéty.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 01.04.2019
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Delimano Multifunkčný hrniec 18v1 – recenzia, skúsenosti, receptyDelimano Multifunkčný hrniec 18v1 – recenzia, skúsenosti, recepty

Multifunkčný hrniec 18v1 od Delimana za vás vyrieši všetky starosti okolo varenia. Čo všetko ponúka? Je vhodný pre každého? Pozreli sme sa na to.

Multifunkčný teplovzdušný hrniec Delimano Multivarič 20v1 (recenzia)Multifunkčný teplovzdušný hrniec Delimano Multivarič 20v1 (recenzia)

Na to, aby ste niečo uvarili, nemusíte vedieť variť. Multivarič 20v1 od Delimana je kuchynská pomôcka, s ktorou navarí naozaj každý. Uľahčí vám život a predĺži čas, ktorý môžete tráviť...

Kuchynský robot Delimano – recenzia, skúsenosti, cenaKuchynský robot Delimano – recenzia, skúsenosti, cena

Dnes si predstavíme vydarený spotrebič - kuchynský robot od Delimana, s ktorým bude pečenie, varenie a miesenie oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Čítajte a dozviete sa všetko podstatné.