Plastové aj drevené zhrňovacie dvere na mieru nie len do kúpeľne

Aj vy patríte k tým menej šťastným, ktorí majú obmedzené možnosti priestoru? Chceli by ste oddeliť komoru od kuchyne dverami, no klasické by vám v priestore zavadzali? Nezúfajte, aj pre tento problém existuje riešenie - zhrňovacie “harmonikové” dvere.

Zhrňovacie dvere do interiéru

O tom kam sa hodia, v akých podobách ich nájdete a aj ako hlboko budete musieť siahnuť do peňaženky sa dočítate v tomto článku.

Čo sú to “harmonikové” dvere?

Určite ste sa s týmto výrazom, ako i s dverami samotnými už niekedy stretli. Sú to také tie klasické zhrňovacie dvere, ktoré keď sa zatvárajú pôsobia ako harmonika. Z toho je odvodený ich ľudový názov “harmonikové”. Používajú sa väčšinou v interiéroch a sú vhodnou alternatívou ku klasickým dverám. Kam ich umiestniť? Všade, kde máte málo priestoru, no zároveň túžite po troche súkromia. Práve do malých priestorov sú extrémne vhodné, nakoľko zaberajú len minimálnu plochu.

Čo sa týka samotných dverí, skladajú sa z viacerých prvkov. To, čím sú charakteristické, sú tzv. lamely. Principiálne fungujú tak, že sa lamely zalamujú do seba. Lamely sú vzájomné pospájané lištami, v hornej časti sa nachádzajú jazdce, pomocou ktorých sa dvere môžu zasúvať. Okrem toho k dverám musí patriť aj vrchný vodiaci profil s úchytkami a dve bočné lišty tvoriace rám dverí. Na vyžiadanie sa dá dodať i spodný vodiaci profil, ale nie je to bežné.

Pomôcť môže aj toto montážne video:

Prevedenia dverí

Tieto dvere sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. V prvom rade treba spomenúť, že sa vyrábajú ako jednokrídlové, tak i dvojkrídlové - závisí od preferencií spotrebiteľa. Taktiež poznáme plné (nepriehľadné), aj s okienkami. Dajú sa však osadiť maximálne štyri do jednej lamely.

Harmonikové dvere v obývačke
zdroj obr.: pinterest.com

No a čo sa týka matierálu, zvyknú sa vyrábať plastové, koženkové, ale aj drevené. Ak ale nie sú drevené, bývajú často minimálne s imitáciou dreva. Ak sú kvalitne spracované, dokážu dobre odolávať vlhkosti a potom sa môžu s kľudom použiť aj do kúpeľne.

V prípade potreby si ich dajte spraviť na mieru

Jedna vec je, že sa osádzajú zväčša do malých priestorov. Čo ale, ak je váš priestor tak špecifický, že vám tam ani klasické dvere nezapasujú? V tom prípade si ich môžete pokojne spraviť na mieru. Na mieru si ich môžete dať vyrobiť aj v tom prípade, že by ste ich chceli so zámkou či s ozdobnou guľou.

Kam sa tieto dvere hodia?

Odhliadnuc od toho, že sa hodia do malých priestorov, kde konkrétne sa takéto dvere hodia? Podľa môjho názoru je len na vás, kde si tieto dvere viete predstaviť. Najčastejšie sa však osádzajú najmä do špajze, kúpeľne, chodby či obývačky.

Biele zhrňovacie dvere so sklom

Fantázii sa však medze nekladú a preto si ich viem predstavit napríklad aj do spálne. V tomto prípade by som však kvôli súkromiu volila nepriehľadné a prípadne aj s možnosťou zamknutia.

Montáž

Montáž týchto dverí je pomerne jednoduchá. V prvom rade si upravte dĺžku vodiaceho profilu podľa šírky otvoru. Vyznačte si ceruzkou otvory na jeho prichytenie a potom do nich vyvŕtajte diery. V druhom kroku navlečte jazdce do nosného profilu a vnútro profilu namažte silikónovým olejom.

Ako ďalší krok umiestnite dvere do otvoru a pripevnite profil skrutkami do vyvŕtaných otvorov. Ďalej pripevnite bočný profil a postupujte podobne, ako pri montáži vrchného profilu. Potom do bočného profilu vtlačte po celej dĺžke lištu a otočte ju podľa orientácie prvej lamely. No a nakoniec, keď už máte obe bočné lišty namontované, uzavrite ich krycou lištou. Už len namontovať plech k zámke a máte hotovo!

Koľko vás zhrňovacie dvere budú stáť?

Ako pri všetkom, aj tu závisí od náročnosti spotrebiteľa. Ak hľadáte rýchle a lacné riešenie a nie je pre vás až tak dôležitá kvalita, kľudne siahnite po najlacnejších. Najlacnejšie sa pohybujú v cene už od 30€ a nájdete ich v obchodoch ako Hornbach, OBI či Merkury Market.

V prípade, že si chcete priplatiť a siahnuť po kvalitnejších dverách alebo si ich chcete dať vyrobiť na mieru, pripravte sa, že vás to môže vyjsť až na niekoľko stoviek eur. Závisí to aj od toho, ako široké dvere chcete. Čím širšie, tým drahšie.

Harmonikové zhrňovacie dvere do interiéru
zdroj obr.: pinterest.com

Ak by ste sa chceli popozerať po internete a objednať si takéto dvere online, nie je na škodu zavítať na Heureku, kde si môžete rýchlo a jednoducho porovnať ceny jednotlivých dverí, ktoré rôzne obchody ponúkajú.

Pokiaľ teda máte doma malý priestor, no napriek tomu by ste ho túžili oddeliť od seba dverami, zhrňovacie dvere sú ideálnym riešením. Nemusia vás stáť vôbec veľa a môžete mať za málo peňazí veľa muziky a zároveň vytúžené súkromie.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 13.04.2018
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...

V tejto kategórií nájdete aj:

Rolety deň a noc na mieru aj bez vŕtania. Čo hovoria recenzie? Rolety deň a noc na mieru aj bez vŕtania. Čo hovoria recenzie?

Rolety deň a noc spĺňajú nielen estetickú funkciu, ale i funkciu ochrany pred teplom a zvedavými pohľadmi. V našom článku vám o nich prezradíme všetko podstatné a možno sa do nich...

Špaldové a pohánkové vankúše pre zdravší spánok Špaldové a pohánkové vankúše pre zdravší spánok

Tieto vankúše sú skutočne liečivé. Aby ste nám naozaj verili, pripravili sme pre vás článok, v ktorom vám vysvetlím, aké sú ich výhody, koľko stoja a aké skúsenosti s nimi ľudia majú.

Raznice STAMP - silikónové formy na betón na výrobu kamenného obkladu Raznice STAMP - silikónové formy na betón na výrobu kamenného obkladu

Dnes vám predstavíme riešenie, vďaka ktorému si môžete svojpomocne vytvoriť krásnu imitáciu obkladu z umelého lámaného kameňa tak, že nikto nepostrehne rozdiel. Čítajte a dozviete sa viac.


Pridať komentár