Plastové aj drevené zhrňovacie dvere na mieru nie len do kúpeľne

Aj vy patríte k tým menej šťastným, ktorí majú obmedzené možnosti priestoru? Chceli by ste oddeliť komoru od kuchyne dverami, no klasické by vám v priestore zavadzali? Nezúfajte, aj pre tento problém existuje riešenie - zhrňovacie “harmonikové” dvere.

Zhrňovacie dvere do interiéru

O tom kam sa hodia, v akých podobách ich nájdete a aj ako hlboko budete musieť siahnuť do peňaženky sa dočítate v tomto článku.

Čo sú to “harmonikové” dvere?

Určite ste sa s týmto výrazom, ako i s dverami samotnými už niekedy stretli. Sú to také tie klasické zhrňovacie dvere, ktoré keď sa zatvárajú pôsobia ako harmonika. Z toho je odvodený ich ľudový názov “harmonikové”. Používajú sa väčšinou v interiéroch a sú vhodnou alternatívou ku klasickým dverám. Kam ich umiestniť? Všade, kde máte málo priestoru, no zároveň túžite po troche súkromia. Práve do malých priestorov sú extrémne vhodné, nakoľko zaberajú len minimálnu plochu.

Čo sa týka samotných dverí, skladajú sa z viacerých prvkov. To, čím sú charakteristické, sú tzv. lamely. Principiálne fungujú tak, že sa lamely zalamujú do seba. Lamely sú vzájomné pospájané lištami, v hornej časti sa nachádzajú jazdce, pomocou ktorých sa dvere môžu zasúvať. Okrem toho k dverám musí patriť aj vrchný vodiaci profil s úchytkami a dve bočné lišty tvoriace rám dverí. Na vyžiadanie sa dá dodať i spodný vodiaci profil, ale nie je to bežné.

Pomôcť môže aj toto montážne video:

Prevedenia dverí

Tieto dvere sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. V prvom rade treba spomenúť, že sa vyrábajú ako jednokrídlové, tak i dvojkrídlové - závisí od preferencií spotrebiteľa. Taktiež poznáme plné (nepriehľadné), aj s okienkami. Dajú sa však osadiť maximálne štyri do jednej lamely.

Harmonikové dvere v obývačke
zdroj obr.: pinterest.com

No a čo sa týka matierálu, zvyknú sa vyrábať plastové, koženkové, ale aj drevené. Ak ale nie sú drevené, bývajú často minimálne s imitáciou dreva. Ak sú kvalitne spracované, dokážu dobre odolávať vlhkosti a potom sa môžu s kľudom použiť aj do kúpeľne.

V prípade potreby si ich dajte spraviť na mieru

Jedna vec je, že sa osádzajú zväčša do malých priestorov. Čo ale, ak je váš priestor tak špecifický, že vám tam ani klasické dvere nezapasujú? V tom prípade si ich môžete pokojne spraviť na mieru. Na mieru si ich môžete dať vyrobiť aj v tom prípade, že by ste ich chceli so zámkou či s ozdobnou guľou.

Kam sa tieto dvere hodia?

Odhliadnuc od toho, že sa hodia do malých priestorov, kde konkrétne sa takéto dvere hodia? Podľa môjho názoru je len na vás, kde si tieto dvere viete predstaviť. Najčastejšie sa však osádzajú najmä do špajze, kúpeľne, chodby či obývačky.

Biele zhrňovacie dvere so sklom

Fantázii sa však medze nekladú a preto si ich viem predstavit napríklad aj do spálne. V tomto prípade by som však kvôli súkromiu volila nepriehľadné a prípadne aj s možnosťou zamknutia.

Montáž

Montáž týchto dverí je pomerne jednoduchá. V prvom rade si upravte dĺžku vodiaceho profilu podľa šírky otvoru. Vyznačte si ceruzkou otvory na jeho prichytenie a potom do nich vyvŕtajte diery. V druhom kroku navlečte jazdce do nosného profilu a vnútro profilu namažte silikónovým olejom.

Ako ďalší krok umiestnite dvere do otvoru a pripevnite profil skrutkami do vyvŕtaných otvorov. Ďalej pripevnite bočný profil a postupujte podobne, ako pri montáži vrchného profilu. Potom do bočného profilu vtlačte po celej dĺžke lištu a otočte ju podľa orientácie prvej lamely. No a nakoniec, keď už máte obe bočné lišty namontované, uzavrite ich krycou lištou. Už len namontovať plech k zámke a máte hotovo!

Koľko vás zhrňovacie dvere budú stáť?

Ako pri všetkom, aj tu závisí od náročnosti spotrebiteľa. Ak hľadáte rýchle a lacné riešenie a nie je pre vás až tak dôležitá kvalita, kľudne siahnite po najlacnejších. Najlacnejšie sa pohybujú v cene už od 30€ a nájdete ich v obchodoch ako Hornbach, OBI či Merkury Market.

V prípade, že si chcete priplatiť a siahnuť po kvalitnejších dverách alebo si ich chcete dať vyrobiť na mieru, pripravte sa, že vás to môže vyjsť až na niekoľko stoviek eur. Závisí to aj od toho, ako široké dvere chcete. Čím širšie, tým drahšie.

Harmonikové zhrňovacie dvere do interiéru
zdroj obr.: pinterest.com

Ak by ste sa chceli popozerať po internete a objednať si takéto dvere online, nie je na škodu zavítať na Heureku, kde si môžete rýchlo a jednoducho porovnať ceny jednotlivých dverí, ktoré rôzne obchody ponúkajú.

Pokiaľ teda máte doma malý priestor, no napriek tomu by ste ho túžili oddeliť od seba dverami, zhrňovacie dvere sú ideálnym riešením. Nemusia vás stáť vôbec veľa a môžete mať za málo peňazí veľa muziky a zároveň vytúžené súkromie.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 13.04.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich? Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich?

Kolaudácia nového domu či bytu je skvelou príležitosťou na to, aby sme sa stretli s priateľmi či rodinou. Je dobrým zvykom, že pozvaní hostia prinesú so sebou aj nejaký dar. Viete, čo je...

Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta

Ste vášnivým cestovateľom? Vďaka stieracej mape si môžete dokumentovať, ktoré časti sveta ste už spoznali, a ktoré spoznať ešte len plánujete.

Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov

Patríte medzi milovníkov interiérového dizajnu? Práve doplnky v retro štýle dodajú vášmu domovu či bytu šmrnc. Sortiment v segmente dizajnu je naozaj bohatý. Predstavíme vám ponuku.


Komentáre

22/07/2018 14:45
Jozef Lorant

chcem sa spýtat či by ste spravili zhrnovacie dvere do kupelne ale do strany do 90stup uhla

17/08/2018 12:47
dagmar

zhanam okruhly bezec na plastove zhrnacie dvere

25/09/2018 20:50
Erik

Da sa kupiť len lišta a miekoĺko bežcov podĺa potreby.

08/10/2018 19:23
viera

Pozdravujem Vás pekne,chcem sa spýtat na zhrnovacie dvere do chodby rozmer 2,38x1,83 s okienkami bola by možná aj montáž,aká by bola predbežná cena dakujem VM

Pridať komentár