Drevené, betónové, plastové podhrabové dosky – ukladanie, montáž, cena, skúsenosti

Súčasťou každého oplotenia by mali byť nielen pevné oporné stĺpy, ale aj pevná a spoľahlivá bariéra. Najlepšou bariérou pod oplotenie sú podhrabové dosky.

Drevený plot s betónovými podhrabovými doskami

Čo to podhrabové dosky sú a v akých prevedeniach sú dostupné?

Plotové bariéry

Základom každého pletivového oplotenia, ale aj brány, je kvalitná bariéra. Veľmi často sa môžete stretnúť s bariérou v podobe betónového múrika, v podobe DT (debniace tvárnice) alebo v podobe podhrabových dosiek. V súčasnosti sú veľmi populárne podhrabové dosky.

Podhrabová doska

Bariéra v tvare dosky je štandardne dlhá 2,5 m. Je to dĺžka, ktorá zodpovedá väčšine typov oplotenia, napr. pri panelových sieťach, pri plotových paneloch 2D a 3D konštrukciách. Doska sa kladie pod samotný plot, aby ho stabilizovala, upevnila a zefektívnila jeho funkciu.

Výhody podhrabovej dosky:

 • Nevyžaduje betónovanie
 • Nevyžaduje schnutie
 • Hotová bariéra, ktorú je možné okamžite inštalovať
 • Jej súčasťou je aj železná armatúra
 • Zastabilizuje a zefektívni funkcie plotu
 • Rýchlo sa inštaluje a montuje
 • Nevyžaduje výkopové práce
 • Najlacnejší typ bariéry

Ďalšie dôvody prečo sa rozhodnúť pre podhrabové dosky:

 • Na váš pozemok sa nepodhrabe žiadne cudzie zviera
 • Ak máte na dvore domáceho miláčika alebo chováte hrabavú hydinu, nepodhrabú sa k susedovi alebo na ulicu
 • Znemožňujú zničenie plota
 • Zaručujú stabilitu oplotenia
 • Zadržujú spodnú vodu a vodu z okolia, napr. z premočených polí
 • Pri bývaní na svahoch funguje ako zábrana pred tým, aby vám pri nárazových dažďoch voda odnášala hlinu z pozemku
 • Poskytujú zábranu a ochranu dreveného oplotenia proti vlhkosti a zhnitiu
 • Kov alebo iný materiálu, z ktorého je oplotenie a brána, bariéra chráni pred stratou farby a hrdzavením
 • Plot s podhrabovými doskami je pevnejší, zvládne oveľa vyššie nápory vetra
 • Bráni prerastaniu buriny z cudzích záhrad
 • Zabezpečujú jednoduchšie kosenie trávnika, vďaka nim je riziko poškodenia plota a aj kosačky oveľa nižšie

Typy podhrabových dosiek

Podľa materiálu rozlišujeme dosky betónové, plastové a drevené. Všetky typy majú čo to do seba, pričom betónové sú trvácnejšie a o niečo drahšie a drevené zase vyzerajú na pohľad krajšie, ale sú krehkejšie a lacnejšie.

Drevené podhrabové dosky

Drevené dosky sú vyrábané z pevného a kvalitného dreva, ktoré je vysoko odolné voči poveternostným zmenám. Dosky sú ošetrené špeciálnym lakom, impregnované a majú za sebou rôzne úpravy, ktorými sa zvyšuje ich odolnosť voči vlhkosti. Dokážu vydržať pomerne dlho v nepoškodenom stave, ale je potrebné sa o ne starať – ochranné nátery je nutné obnovovať.

Drevené podhrabové dosky

Betónové podhrabové dosky

Betónové podhrabové dosky majú, že sa o ne netreba starať. Betón je dostatočne silný a odolný voči poveternostným zmenám. Výrobcovia ponúkajú klasické betónové podhrabové dosky i zosilnené, ktoré majú vyššiu odolnosť. Betónové dosky vydržia neporušené niekoľko rokov. Ich nevýhodou je, že nie sú veľmi atraktívne.

Plastové podhrabové dosky

V obchodoch sa stretnete aj s plastovými podhrabovými doskami. Nenechajte sa však zmýliť, nejde o podhrabové dosky v pravom slova zmysle, ale skôr o plastové plotové panely/plotovky. Vyrábajú sa v rôznych prevedeniach, ako imitácia dreva, kameňa, betónu, tehly a pod. Využívajú sa na vytvorenie hotového oplotenia, zaujímavých dekoračných brán, ale aj ako bariéra pod oplotenie. Keďže však ide len o plast, ako plotová bariéra nespevňujú pletivo, skôr slúžia na zamedzenie podhrabaniu sa hydiny pod klasické pletivo.

Pre ktoré dosky sa rozhodnúť?

Zo skúseností ľudí vieme, že oveľa častejšie si kupujú betónové podhrabové dosky, pretože sú stabilnejšie, i keď oveľa ťažšie na manipuláciu. Keďže jedna betónová doska váži okolo 72 kg, pri ich montáži budete potrebovať pomoc. Drevené podhradové dosky zvládnete osadiť aj úplne sami.

Ako inštalovať podhrabovú dosku?

Montáž sa pri niektorých typoch oplotenia trochu líši. Aby ste v tom nemali hokej a zvládli to bez problémov aj sami, ponúkame vám postup, ako na to.

Na montáž podhrabových dosiek budete potrebovať:

 • Betónové podhrabové dosky
 • Držiaky na podhrabové dosky a to aj koncové a aj priebežné
 • Vodováhu, zavinovací meter, povrázok
 • Vŕtačku s vrtákom, ktorým sa vŕta do kovu, s priemerom 8 mm
 • Príklepovú vŕtačku s vrtákom do betónu
 • Uhlovú brúsku s diamantovým kotúčom 

Montáž podhradových dosiek a pletivo

Najčastejšie používaným pletivom je štvorhranné pletivo, ak sa chystáte takýto plot stabilizovať a spevniť, budú podhrabové dosky tým správnym spevňovacím prvkom. Pred tým, ako položíte dosky, si odmerajte, akú výšku bude mať finálny plot, teda výšku pletiva spolu s doskou. Táto dĺžka vám určí, aký vysoký musí byť stĺpik, o ktorý sa bude pletivo a aj dosky upevňovať. Stĺpiky musia byť minimálne o 50 cm vyššie, preto k finálnej výške plota pripočítajte ešte 50 cm. Potom sa rozhodnite, či vzpery budete betónovať do zeme alebo ich uchytíte k doskám. V prípade betónovania do zeme musia byť vzpery v rovnakej dĺžky ako stĺpik. Ak budete uchytávať vzpery na podhrabové dosky, potom vyberte kratšie vzpery a nezabudnite ani na držiaky vzpier.

Ako inštalovať podhrabové dosky

Uložte podhrabové dosky tak, aby boli medzi nimi rozostupy, do ktorých sa pohodlne zmestia stĺpiky. Stĺpiky zabetónujte a rovno k nim upevnite aj pribežné držiaky, ktoré sa naťahujú zhora, pomocou 2 kusov skrutiek, a koncové držiaky upevnite na stĺpik z boku, pomocou samorezných skrutiek a vŕtačky.

Počkajte, pokým betón vytvrdne a vsuňte dosky do drážok, držiakov. Ak ste vzpery nepribetónovali do zeme, potom na dosky primontujte držiaky na vzpery a upevnite ich. Poslednou fázou je inštalácia pletivovej siete na stĺpiky.

Montáž podhradových dosiek a zváraná sieť

V tomto prípade je dôležité, aby koncové stĺpiky oplotenia zapadli do medzier medzi podhrabovými doskami. Samozrejme, musia byť približne o 50 cm dlhšie, ako plánovaná výška plotu, inak sa nebudú dať zabetónovať do požadovanej hĺbky a plot nebude stabilný. V podstate princíp zavádzania vzpier, betónovania a uchytávania je rovnaký, ako pri pletive. Takže, ak ich budete uchytávať o dosky, musia byť o rad kratšie, pri betónovaní rovnako dlhé ako sú stĺpiky, a v podstate môžete pokračovať rovnakým spôsobom, ako pri montáži podhrabových dosiek pri bežnom pletive.

Ako vymeniť staré podhrabové dosky za nové?

Nielenže dosky ľahko nainštalujete a pomocou nich si postavíte stabilný plot, ale ich aj ľahko vymeníte. Drevené dosky stačí len uvoľniť z držiakov odskrutkovaním, vybrať a zasunúť novú dosku. Betónové dosky sa nevymieňajú o nič náročnejšie, ibaže sú o niečo ťažšie. Uvoľníte ich z držiakov, vyberiete, vsuniete novú dosku a upevníte.

Výška, šírka a dĺžka podhrabovej dosky

Dosky sa predávajú v balíkoch, väčšinou sú balené po 10 kusov. Jedna betónová doska, v závislosti od rozmerov, má hmotnosť okolo 72 až 75 kg. Hmotnosť drevenej dosky závisí od rozmeru a aj od druhu dreva, z ktorého je vyrobená.

Štandardnou výškou podhrabovej dosky je 30 cm, dostupné sú však aj 20 cm dosky. V prípade, že potrebujete vyššiu bariéru, nič vám nebráni uložiť podhrabové dosky na seba. Tak vytvoríte vyššiu a aj pevnejšiu bariéru. Dosku môžete pokojne aj zapustiť do zeme a to tak, že ju bude vidieť len sčasti alebo vôbec.

Čo sa týka šírky podhrabovej dosky alebo hrúbky, tu tiež nie je príliš veľa možností, pretože podhrabové dosky sa väčšinou predávajú v hrúbke 55 mm, 58 mm a 60 mm.

Okrem štandardnej 2,5-metrovej dĺžky sa podhrabové dosky predávajú aj v dĺžke 2,4 m a 3,0 m, a to bez rozdielu, či ide o drevenú alebo betónovú verziu.

Životnosť podhrabovej dosky

Dosky, či už betónové alebo drevené. musia byť schopné niekoľko rokov zdolávať nápor poveternostných zmien, vody, blata, zosuv hliny, zdolávať zásahy zvierat. Životnosť sa odhaduje na niekoľko rokov. V prípade drevených podhrabových dosiek je to až 10 rokov a v prípade betónových je to minimálne 2-krát tak dlho.

Stavba dreveného plota s betónovými podhrabovými doskami

Cena podhrabových dosiek

Možno vás to prekvapí, ale cena podhrabových dosiek nie je vôbec vysoká. Obyčajné betónové dosky (balík = 10 ks) stoja približne 13,50 €, zosilnené sä len o málo drahšie (cca 14,5 €), najdrahšie sú dosky s imitáciou tehly či dreva. V tomto prípade za balík zaplatíte okolo 15 €.

Okrem ceny podhrabových dosiek je nutné rátať aj s ďalšími komponentami, ktoré sú potrebné na montáž podhrabových dosiek.

 • Pozinkovaný držiak podhrabovej dosky stojí približne 2,80 € za 1 kus
 • Vzpery cca 33 € za 1 kus

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 28.05.2021
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Ako si vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať?

Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?

Chystáte sa vymeniť starú podlahu za novú alebo si idete zariaďovať nový dom či byt a budete klásť podlahu? Nezabudnite na kvalitné lepidlo.

Odstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasámOdstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasám

Väčšina majiteľov jazierok bojuje s vláknitými riasami, či už na hladine alebo pod ňou. Prečo sa tvoria riasy v jazierku?