1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje?

Pre mnohých je značka Airbnb stále neznáma, hoci prítomnosť tejto webovej domény na Slovensku je už nejaký ten rôčik aktuálna. Mnohí turisti a dovolenkári vedia, že Airbnb je jedinečnou možnosťou, ako nájsť výhodné a komfortné ubytovanie v dovolenkovej destinácii. Prípadne poskytovať ubytovanie a zarábať môžete aj vy. O čo vlastne ide, ako Airbnb funguje a ako začať s Airbnb?

Airbnb.com

Airbnb.com sa dostáva do pozornosti predovšetkým počas dovolenkovej sezóny. Či už ide o tú zimnú alebo letnú, ľudia cestujú za zážitkami, oddychom alebo vzdelaním. Je teda nutné, aby človek v danej destinácii našiel nocľah, resp. ubytovanie. No a to je presne ono. Ak hľadáte lacné ubytovanie, ktoré je pekné, je v centre mesta a ponúkne vám želaný komfort, Airbnb.com vám ho pomôže nájsť aj v prípade, že predražené hotely sú beznádejne vybookované.

Čo to Airbnb je?

Airbinb je medzinárodná webová platforma (od roku 2008), ktorá slúži k prenajímaniu bytov, domov, izieb, chatiek či iných nehnuteľností určených na krátkodobý prenájom. Ak máte možnosť, prenajímateľom sa po registrácii na webe Airbnb môžete stať aj vy. A čo vlastne to Airbnb znamená? Air bed and breakfast.

Airbnb ubytovanie

Portál slúži predovšetkým ľudom, ktorí cestujú do zahraničia, hľadajú iný druh ubytovania, akým sú hotely alebo predražené apartmány. Najväčšou výhodou portálu Airbnb je práve fakt, že prostredníctvom vyhľadávania môžete nájsť cenovo výhodné a komfortné ubytovanie. Ceny prenájmov sú v priemere o 30 až 50 percent nižšie ako v prípade hotelov alebo penziónov. Aj tu však platí, že je potrebné vedieť sa orientovať. Čo sa týka prenajímania prostredníctvom Airbnb.com, vysvetlíme vám, ako to funguje.

Prenájom bytu cez Airbnb.com

Koľko ma registrácia na webe bude stáť? To je prvá a zároveň i najčastejšia otázka predtým, ako sa prenajímateľ vôbec registruje. Pravda je taká, že registrácia užívateľa a zadanie ponuky ubytovanie je úplne zadarmo. Jediný poplatok, ktorý Airbnb odvádzate, sú 3 % zo sumy prenájmu a to až v prípade, že budete mať potvrdenú rezerváciu. Ide iba o servisný poplatok určený na chod a funkcionalitu webu.

Airbnb domovy po celom svete

Registrácia na Airbnb je úplne jednoduchá a prebieha v pár krokoch. Rovnako ako u hostí, tak aj u prenajímateľov je potrebné vyplniť registračný formulár, kde vyplníte meno, email, telefóne číslo, platobné údaje. Následne už len zadávate ponuku prenájmu svojej nehnuteľnosti alebo hľadáte ako turista ubytovanie vo vami zadanej destinácii.

Ako správne prenajímať?

Pri prenajímaní je potrebné si uvedomiť, že dopyt po ubytovaní sa odvíja od ceny, vybavenia nehnuteľnosti a taktiež od lokality. Prirodzene, na Slovensku je najviac vyhľadávanou lokalitou Bratislava a oblasť Vysokých Tatier. Vedzte však, že vďaka Airbnb môžete svoj príjem z prenájmu poriadne navýšiť. Ak chcete začať prenajímať, riaďte sa týmito zásadami.

  • Nastavte si ceny tak, aby vyhovovali vám, no sledujte i konkurenciu, a teda ostatných prenajímateľov – hostiteľov.
  • Ak niektoré dni nehnuteľnosť prenajímať nebudete, v kalendári, ktorý je k dispozícii, tieto dni zablokujte. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam.
  • Nastavte si pravidlá, napr. maximálna doba rezervácie ubytovania, počet osôb, jednotlivé prestávky medzi rezerváciami alebo aj pravidlá, ktoré by hostia mali dodržiavať. Ak niektoré z pravidiel porušia, máš právo rezerváciu zrušiť a udeliť dopredu stanovené sankcie.

Airbnb ubytovanie

Vašu ponuku na prenájom nehnuteľnosti vidia vďaka Airbnb milióny ľudí po celom svete. Obrovskou výhodou je technická podpora Aribnb, ktorá funguje 24 hodín denne. Buď to prostredníctvom emailu, telefónu, alebo live chatu. Ak si neviete s niečím rady, ochotne vám poradia s cenami, pravidlami rezervácie a pod. Ak sa vám zdá, že rezervácií nepribúda, poradia, ako svoju ponuku lepšie prezentovať. Obrátiť sa môžete i na samotných užívateľov.

Netreba zabúdať, že prostredníctvom Airbnb možno hodnotiť nielen prenajímateľov, ale aj hostí. Ak si chcú teda vaši hostia udržať „čistý“ cestovateľský profil, všetky pravidlá, ktoré stanovíte, budú rešpektovať do bodky. Pri prenájme sa teda nemusíte báť, že vaše ubytovanie utrpí vážne ujmy.

Zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti

Všetko funguje rovnako ako pri klasickom prenájme nehnuteľnosti. Rovnako ako v prípade iných portálov, kde ponúkate svoju nehnuteľnosť na prenájom, to funguje aj na Airbnb. Ak nehnuteľnosť prenajmete, musíte sa registrovať na daňovom úrade.

Tento úkon treba vykonať najneskôr odo dňa, kedy ste nehnuteľnosť prenajali. Na daňovom úrade predložíte vyplnenú žiadosť o registráciu. Toto tlačivo nájdete na stránke finančnej správy. Daňový úrad vás zaregistruje do 30 dní od podania žiadosti. Následne vám bude pridelené daňové identifikačné číslo – DIČ. Prečítajte si viac informácii k registrácii na daňovom úrade.

Ako Airbnb funguje pre hostí?

Ako hosť máte jedinú povinnosť, registrovať sa. Zadať potrebné údaje vo formulári a následne si už iba hľadáte ubytovanie v danej lokalite, ktorú si vyberiete. Zvolíte počet hostí, typ ubytovania a následne dostanete ponuku, z ktorej si stačí vybrať.

Odchod na dovolenku

Najväčšou výhodou a zároveň aj nevýhodou je fakt, že celé Airbnb stojí na ľuďoch. Natrafiť môžete na ochotného prenajímateľa, ktorý vám prezradí všetky detaily, pomôže vám naplánovať turistickú trasu, prezradí vám, kde sú dobré obchody, reštaurácie či atrakcie. Na druhej strane, nie je to jeho povinnosť. Preto netreba mať vždy prehnané očakávania.

Pre hostí je dôležité nájsť dobré ubytovanie s vybavením v želanej lokalite a za rozumnú cenu. Ideálne je, ak si pri vyhľadávaní vyhliadnete hostiteľov, ktorí už majú nejaké hodnotenia a kvalitu ubytovania teda potvrdili aj ostatní užívatelia. V mnohých destináciách je Airbnb bezkonkurenčne najvýhodnejší spôsob, ako nájsť výhodné a dobré ubytovanie. Na Airbnb natrafíš na ubytovania so základným vybavením, kde zaplatíš pár eur, no nájsť môžeš i nádherné a lukratívne ubytovania, ktoré ti vyrazia dych a stále budú výhodnejšie ako apartmán v hoteli.

Prečo práve Airbnb?

Možno to bude znieť trocha ľahkovážne, no Airbnb je skutočný zážitok z cestovania a je to dobrodružstvo. Ľudia vám prenajímajú svoje nehnuteľnosti, dokonale poznajú okolie, najlepšie turistické trasy a zaujímavé miesta. Nie tie marketingové, ale skutočne zaujímavé.

A ešte dôležitejšie? Nájdete tu širokú ponuku rôznych typov ubytovania. Cenovo výhodné s kvalitným vybavením v krajinách po celom svete od Bergenu v Nórsku až po Sydney v Austrálii. Možnosti sú neobmedzené, a preto je Airbnb úžasný portál pre nájomcov i hostiteľov. A okrem iného, ušetríte množstvo peňazí.

Alternatívou či konkurenciou k Airbnb môže byť portál Booking.com, ktorý je takisto veľmi frekventovaný, no tam nájdete prevažne ponuky hotelov, penziónov či apartmány. Práve Airbnb má tú výhodu, že vám dom, byt, izbu, chatu prenajíma osoba, ktorá celý priestor aj vlastní. Kontakt je tak osobnejší.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

20/08/2019 15:17
L.

my sme v Airbnb apartmanoch ubytovani skoro na kazdej dovolenke - clovek si vyberie, co sa mu paci, ma svoje sukromie, vie sa prenajimatelovi ozvat kedykolvek.. pocula som uz aj o velmi negativnych skusenostiach ludi s ubytkom (nerealne fotky, spina, zla komunikacia s majitelom), odporucam preto vzdy citat recenzie ubytovania a dat si pozor na akekolvek podozrive spravanie majitela (ubytku sa treba vyhnut ak si majitel pyta platbu mimo airbnb rozhrania - vtedy ide o podvod a prezentovanie fake ubytovania)

Airbnb je super pre ludi, ktori vedia aspon po anglicky, starsia generacia by sa asi velmi nedohovorila.. my sme nastastie boli vzdy spokojni na 150% :-)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 22.07.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku

Dávate si zvýšený pozor na svoj drahý, drevený nábytok, používate podložky pod poháre a aj tak sa nejakým spôsobom ocitli na stole odtlačky od pohárov? Prezradíme vám účinné tipy a triky...

Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody

Bývanie na svahu je naozaj jedinečné, moderné a nadčasové, avšak predstavy sú častokrát len predstavami, ktoré sa s realitou rýchlo míňajú. Na čo všetko treba myslieť? Prezradíme vám v...

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...