Prenájom nehnuteľností: Na vlastnú päsť alebo cez realitku?

V súčasnosti realitný trh charakterizuje turbulentný vývoj. Jedno sa však nemení – cena nehnuteľností stúpa raketovým tempom. Pre vlastníkov nehnuteľnosti ide preto o výhodnú investičnú príležitosť, a to formou prenájmu.

Prenájom domu
Zdroj: Pexels.com

Je nehnuteľnosť lepšie prenajať na vlastnú päsť alebo cez realitku? Povieme si o tom v našom článku.

Prenájom nehnuteľnosti – prečo áno?

Podľa údajov NBS je trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku stúpajúci už od roku 2014, keď bol poslednýkrát zaznamenaný výraznejší pokles. Odvtedy ich cena kontinuálne rastie, pričom to nezmenila ani prebiehajúca pandémia koronavírusu. V porovnaní s rokom 2020 stúpli ceny nehnuteľností až o 18,4 %.

Pre mnohých ide preto o vítanú príležitosť investovania. Prenájom nehnuteľnosti totiž predstavuje stabilný a pravidelný príjem. Výnos, samozrejme, závisí najmä od typu nehnuteľnosti a množstve objektov, ktoré prenajímate.

Prenájom na vlastnú päsť

V prípade prenájmu nehnuteľnosti máte iba dve možnosti. Buď celý proces zrealizujete na vlastnú päsť, alebo využijete služby realitky. V čom spočívajú výhody a riziká, ak sa rozhodnete vziať celú záležitosť do vlastných rúk?

Ako prvé mnohým napadne, že ak celý proces prenájmu zrealizujú svojpomocne, ušetria na provízii realitke. To je však veľmi klamlivé. Nezabudnite, že tieto peniaze budete musieť investovať napríklad do právnych služieb, nastavenia premium účtov na inzertných stránkach či do služieb profesionálneho fotografa, ktorý vám ponúkanú nehnuteľnosť nafotí.

Po finančnej stránke toho preto veľa neušetríte a všetky riziká v súvislosti s prenájmom znášate vy. Je preto dôležité dôkladne zvážiť výber podnájomníkov a nekývnuť hneď na prvú ponuku.

Ak sa chcete vyhnúť aj ďalším problémom, je tiež rovnako dôležité dbať na všetky zákonné náležitosti nájomnej zmluvy, a to podľa Občianskeho zákonníka – zákon č. 40/1964 v rozsahu paragrafov 685 až 714. Ak teda nie ste v tomto smere odborníkom, rozhodne vám neodporúčame obísť právne služby.

Naopak, výhoda oproti realitke spočíva najmä v prezentácii vašej nehnuteľnosti. Poznáte ju predsa len lepšie a všetky informácie potenciálnym záujemcom poskytnete určite na vyššej úrovni ako realitný maklér. Vy predsa najlepšie viete, aké má vaša nehnuteľnosť prednosti, prípadne aké sú vzťahy so susedmi.

Ako majiteľ prenajímajúci nehnuteľnosť určite uvítate aj možnosť osobného kontaktu so záujemcami, ktorí budú minimálne rok užívať váš majetok.

TIP: Pred prenájmom nehnuteľnosti nezabudnite na jej poistenie. Porovnať jednotlivé ponuky a vybrať si pre vás tú najvýhodnejšiu môžete napríklad na tejto stránke.

Na čo by ste nemali zabudnúť?

Úspech prenájmu na vlastnú päsť závisí najmä od vašich schopností, venovaného času a krokov, ktoré podniknete. Pripravili sme pre vás jednoduchý postup:

  • Pripravte nehnuteľnosť – upratanie, odstránenie problémov (napríklad vypadávajúca kľučka od dverí, rozbité kachličky…) a úprava okolia. Pekný dom či byt vám dá aj pekné fotky na prezentáciu.
  • Premyslite si podmienky prenájmu – komu by ste svoju nehnuteľnosť prenajali najradšej? Rodine s malými deťmi alebo zaneprázdnenému manažérovi? Budete tolerovať aj domáce zvieratá? Je tu tiež otázka ceny prenájmu. Stanovte ju rozumne a na základe porovnania nehnuteľností z vášho okolia.
  • Zvážte výber podnájomníkov – pri osobnom stretnutí si všímajte gestikuláciu záujemcu, spôsob vyjadrovania a pohotovosť jeho odpovedí. Odkomunikujte si s každým aj podmienky prenájmu.
  • Pripravte nájomnú zmluvu – najlepšie s využitím právnych služieb. Nezabudnite ani na zálohu – kauciu. Slúži ako poistka za prípadné nedoplatky na nájomnom alebo na energiách. Dohodnite si tiež harmonogram splátok za nájom. Ak vlastníte pivnicu, rozhodnite sa, či ju prenajmete spolu s bytom, alebo ju z nájomnej zmluvy vynecháte.

Prenajímanie nehnuteľnosti na vlastnú päsť a cez realitku má ešte spoločnú jednu vec. Je to platenie dane za prenájom.

Na daňovom úrade treba zaregistrovať daň z príjmu – v mieste vášho trvalého bydliska. Povinnosť si musíte splniť najneskôr do jedného kalendárneho mesiaca, a to od nasledujúceho mesiaca, v ktorom ste nájomnú zmluvu uzatvorili.

Avšak platiť daň z prenájmu nie ste povinní v prípade, ak vaše celkové zárobky za zdaňovacie obdobie v roku 2021 nepresiahli sumu 2 255,72 eur. Príjem z prenájmu nehnuteľností je zároveň oslobodený od dane z príjmov do výšky 500 eur za príslušné zdaňovacie obdobie.

Nezabudnite, že pri výpočte dane z príjmu si môžete zohľadniť výdavky, ktoré si následne odpočítate z celkovej sumy z príjmu – preukázateľné výdavky. Najčastejšie ide o výdavky spojené s rekonštrukciou a údržbou bytu.

Prenájom cez realitku
Zdroj: Unsplash.com

Prenájom cez realitku

Pokiaľ sa rozhodnete zveriť prenájom vašej nehnuteľnosti realitke, ušetríte tým minimálne čas, ktorý by ste inak strávili jej prezentáciou a hľadaním potenciálnych záujemcov. To však neznamená, že vám ich realitka nájde skôr. Závisí to najmä od jej reputácie a skúseností spojenými s lokálnym realitným trhom.

Základným pravidlom je, že aj v prípade prenájmu prostredníctvom realitky si treba dávať pozor na to, čo podpisujete. Zároveň si nezabudnite overiť, napríklad prostredníctvom recenzií na internete, spoľahlivosť vašej realitky.

Druhou možnosťou je overenie jej členstva v Národnej asociácii realitných kancelárií. Zoznam realitiek, ktoré sú jej členmi nájdete na internetovej stránke narks.sk.

Ďalej by ste si mali dať pozor na:

  • Služby klientom – pozorne si preštudujte, aké služby vám po podpise zmluvy realitka poskytne. Pomôže vám aj osobná návšteva, neriešte všetko iba cez telefón.
  • Výška provízie – vo všeobecnosti výška provízie realitného makléra závisí od konečnej ceny prenájmu nehnuteľnosti. Pamätajte, že provízia realitnej kancelárie zahŕňa celý rad úkonov, ktoré musí maklér pre klienta urobiť. Určite sa nevzťahujú iba na inzerovanie nehnuteľnosti.

Dôležité je tiež v prvom týždni nepodľahnúť tlaku ísť s cenou za prenájom dole. Realitka sa totiž vždy snaží rozbehnutý obchod uzavrieť čo najskôr a keď sa nedarí nájsť záujemcu, navrhujú klientom ich predstavu o cene prehodnotiť. To sa však nie vždy musí vyplatiť. Často je rozumnejšie nejaký čas vydržať.

Prenájom cez realitku zmluva
Zdroj: Unsplash.com

Záver

Aj jeden, aj druhý spôsob prenájmu nehnuteľnosti má svoje výhody a nevýhody. Ak sa rozhodnete ísť cestou realitky, rozhodne tým ušetríte čas, ktorý by ste inak venovali prezentácii a hľadaniu potenciálnych záujemcov. Dbajte najmä na jej spoľahlivosť a dajte si pozor na to, čo podpisujete.

Pokiaľ sa rozhodnete ísť do tohto biznisu na vlastnú päsť, všetky prípadné riziká nesiete vy. Dbajte preto v tomto prípade najmä na výber záujemcov, v čom vám na rozdiel od realitky pomôže najmä osobný kontakt. Rozhodne sa tiež vyplatí využiť právne služby, ktoré vás ochránia pred prípadnými nedostatkami nájomnej zmluvy.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Komentáre

21/11/2022 14:23
Marián Malovaný

prenajom 4 izbového bytu s dvomi kúpeľňami na Obchodnej č. 7 Bratislava tretie poschodie. Parkovacie miesto vo dvore

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 29.12.2021
Hodnotenie článku:
(87%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybaviť súpisné číslo na stavbu? Žiadosť, poplatok, lehotaAko vybaviť súpisné číslo na stavbu? Žiadosť, poplatok, lehota

Ako vypísať žiadosť o súpisné číslo, ktoré prílohy budete potrebovať, akú sú poplatky a lehoty?

Kolaudácia novostavby – aké doklady predložiť?Kolaudácia novostavby – aké doklady predložiť?

Predtým, než sa pustíte do sťahovania a udomácnenia v novom dome, čaká vás ešte jedna povinnosť – kolaudácia novostavby. Aké doklady potrebujete?

Málo miesta nemusí byť problém: Ako si správne vybrať projekt domu aj na menší či úzky pozemok?Málo miesta nemusí byť problém: Ako si správne vybrať projekt domu aj na menší či úzky pozemok?

Ako postupovať, keď sa rozhodnete pre menší alebo úzky pozemok?