1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Prenájom živých vianočných stromčekov aj tento rok v Bratislave a Košiciach

Vianoce sa pomaly blížia a s nimi aj nákupy darčekov, varenie a pečenie, vešanie dekorácií a svetielok – skrátka všetko musí chutiť, voňať a byť vystrojené do vianočného šatu. Vtedy prichádza na rad otázka: A čo vianočný stromček?

Požičovňa vianočných stromčekov v kvetináči v Bratislave aj Košiciach

Umelý alebo zrezaný živý stromček? Obe možnosti majú svoje pre a proti. Umelému chýba vôňa a živý zas rýchlo vyschne a opadá. No čo ak existuje tretia možnosť? Aj tento rok možno využiť služby požičovní živých vianočných stromčekov a prenajať si stromček v kvetináči.

Umelý alebo živý vianočný stromček?

Túto neľahkú dilemu sme riešili ešte donedávna. Vybrať si medzi umelým alebo zrezaným stromčekom závisí to od priorít a možností každého z nás. Umelý stromček je lacnejší, a to najmä preto, že ten istý stromček možno znovu použiť rok čo rok. Zároveň vám starostlivosť oň nezaberie veľa času – stačí ho rozložiť, ozdobiť a po Vianociach sa jednoducho uloží niekde v pivnici. Umelý stromček má pekný, symetrický tvar a tie najmodernejšie sa vzhľadom už celkom verne približujú k živým. Nevýhodou ale je, že nevonia, nevnáša do domova takú tú vianočnú atmosféru, akú prináša pravé ihličie. A ak sa ho po čase rozhodnete vymeniť za nový model, vystane otázka, ako si poradiť s jeho recyklovaním, keďže umelé vianočné stromčeky stoja na skládkach aj 500 rokov.

Pri živých stromčekoch nás zase trápi, či je správne zrezávať kvantum jedličiek, smrekov a borovíc len preto, aby nám pár týždňov stáli vyzdobené v obývačkách a po Vianociach skončili v kontajneroch. Áno, živý strom prináša to voňavé čaro Vianoc, no často prináša aj suché, opadané ihličie, lepkavú podlahu a starosti, ako sa ho čo najekologickejšie po Vianociach zbaviť. Aj preto sa hlavne minulý rok začala popularizovať tretia možnosť, a to prenajať si vianočný stromček v kvetináči.

Ako funguje prenájom stromčekov v Bratislave?

V Bratislave spustili prenájom vianočných stromčekov iba pred rokom. Priamo na stránke zivy.sk si môžete z množstva ihličnanov vybrať presne ten pravý vianočný stromček pre vás. A výber majú naozaj široký. V ponuke je:

  • jedľa nordmannova
  • smrek pichľavý glauca
  • smrek pichľavý hoopsi
  • smrek pichľavý blue seeding
  • smrek omorikový
  • jedľa abies frasieri
  • jedľa kórejská abies koreana

Stromčeky rôznych druhov a veľkostí vážia od 20 do 80 kg a merajú od 120 do 250 cm. Nemajte ale obavy, stromček vám dovezú až k vám domov a vám už stačí ho len ozdobiť. Teda pokiaľ si neobjednáte stromček už aj s výzdobou.

Koľko stojí prenájom?

Ceny sú, samozrejme, individuálne a závisia od druhu a veľkosti stromčeka a objednanej služby. Napríklad menší, 80 cm vysoký smrek možno prenajať za 35 EUR, vyššiu 190 cm vysokú jedličku za 65 EUR a mohutný 210 cm smrek za 75 EUR.

Požičovňa vianočných stromčekov v Bratislave aj Košiciach

Stromček je možné prenajať aj vyzdobený klasickými vianočnými ozdobami alebo prírodnými ozdobami za 80 EUR. Cena dopravy v rámci Bratislavy je 10 EUR. Dôležité je však spomenúť že z každého prenajatého stromčeka venuje firma 1 euro na podporu organizácie My sme les. Bližšie informácie o cenách prenájmu živého stromčeka možno nájsť na stránke požičovne.

Kde na Slovensku je možné si stromček v kvetináči prenajať?

Aj keď je o túto ekologickú novinku obrovský záujem aj v ďalších mestách a regiónoch Slovenska, okrem Bratislavy je možné takúto službu využiť už len v Košiciach. V Košiciach ju ponúka mestský podnik Správa mestskej zelene už šiesty rok. Záujemcovia o stromčeky sa môžu vopred zaregistrovať na stránke SMsZ a potom už len čakať na svoj vianočný stromček, ktorý im pracovníci SMsZ privezú až domov. Smreky v kontajneroch si je možné prenajať od 35 EUR.

Pre tých z iných miest zostáva stále ešte možnosť sa na službu opýtať miestnych lesníkov alebo si stromček v kvetináči kúpiť v obchodoch so záhradníckymi potrebami. Takýto stromček vydrží dlhšie ako rezaný a tí žijúci v rodinných domoch ho síce môžu po Vianociach vysadiť do záhrady, no ak záhradu nevlastníte, opäť vystane otázka, čo so stromčekom. Zostáva preto veriť, že podobné iniciatívy vzniknú aj v ďalších mestách a že si čoraz viac ľudí bude môcť užívať živý vianočný stromček bez výčitiek voči prírode.

Starostlivosť o prenajatý stromček

Po prinesení stromčeka ho treba najprv aklimatizovať, teda umiestniť na miesto s nižšou teplotou (garáž, chladnejší vestibul resp. iná miestnosť, kde je priemerná teplota medzi bytom a vonkajším prostredím). Balkón nie je vhodný z dôvodu, že je na ňom až príliš nízka teplota! Aklimatizácia trvá približne 1 – 2 týždne a je pre stromček veľmi dôležitá, pretože keby prešiel z vonkajších mrazov rovno do vyhriatej obývačky, čakal by ho teplotný šok. Počas tejto doby je potrebné stromček dostatočne polievať, a to dvakrát týždenne 0,5 l vody pre menší stromček a 1 l vody pre väčší.

O stromček je potrebné sa starať počas celej doby prenájmu, a to tak, že ho pravidelne zalievame, umiestnime ho ďalej od tepelného zdroja (teda nie k radiátoru, ani ku krbu), aby sa nevysušil, a nepoškodzujeme vetvičky, nelámeme ich, nestriháme a nemanipulujeme s koreňovou sústavou.  Po Vianociach si stromček požičovňa zadarmo odvezie späť a ďalšiu, odbornú starostlivosť už stromčekom poskytnú zamestnanci požičovne celoročne po prenájme stromčeka.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

02/12/2019 14:15
Laura

Super napad. Len skoda, ze sa to da riesit iba v Bratislave a Kosiciach :( Takato moznost by mala existovat v kazdom vacsom meste, alebo aspon v kazdom krajskom meste, urcite by som si stromcek prenajala aj ja s rodinou

10/12/2019 14:25
tomas

tesim sa z takychto eko rieseni a dufam, ze sa to rozsiri aj do dalsich miest

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 29.11.2019
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

10 najlepších ekologických darčekov k Vianociam! 10 najlepších ekologických darčekov k Vianociam!

Je už zaužívaným zvykom obdarovať na Vianoce rodinných príslušníkov, priateľov a skrátka ľudí, na ktorých nám záleží. V tomto článku vám preto prinášame niekoľko eko tipov na darčeky.

Originálne a netradičné balenie vianočných darčekov Originálne a netradičné balenie vianočných darčekov

Aké by to boli Vianoce bez darčekov? Prekvapte svojich blízkych nielen tým, čím budú obdarovaní, ale i nápaditým spôsobom, ako vianočný darček zabalíte. Možností je naozaj neurékom....

Fasáda na dom – aké máme možnosti? Fasáda na dom – aké máme možnosti?

Budete prekvapení, z akých rozličných materiálov sa dnes vyrábajú fasády a ktoré sú tie naj. Všetko podstatné sa dozviete v našom článku. Čítajte ďalej.