Prenájom živých vianočných stromčekov aj tento rok v Bratislave a Košiciach

Vianoce sa pomaly blížia a s nimi aj nákupy darčekov, varenie a pečenie, vešanie dekorácií a svetielok – skrátka všetko musí chutiť, voňať a byť vystrojené do vianočného šatu. Vtedy prichádza na rad otázka: A čo vianočný stromček?

Požičovňa vianočných stromčekov v kvetináči v Bratislave aj Košiciach

Umelý alebo zrezaný živý stromček? Obe možnosti majú svoje pre a proti. Umelému chýba vôňa a živý zas rýchlo vyschne a opadá. No čo ak existuje tretia možnosť? Aj tento rok možno využiť služby požičovní živých vianočných stromčekov a prenajať si stromček v kvetináči.

Umelý alebo živý vianočný stromček?

Túto neľahkú dilemu sme riešili ešte donedávna. Vybrať si medzi umelým alebo zrezaným stromčekom závisí to od priorít a možností každého z nás. Umelý stromček je lacnejší, a to najmä preto, že ten istý stromček možno znovu použiť rok čo rok. Zároveň vám starostlivosť oň nezaberie veľa času – stačí ho rozložiť, ozdobiť a po Vianociach sa jednoducho uloží niekde v pivnici. Umelý stromček má pekný, symetrický tvar a tie najmodernejšie sa vzhľadom už celkom verne približujú k živým. Nevýhodou ale je, že nevonia, nevnáša do domova takú tú vianočnú atmosféru, akú prináša pravé ihličie. A ak sa ho po čase rozhodnete vymeniť za nový model, vystane otázka, ako si poradiť s jeho recyklovaním, keďže umelé vianočné stromčeky stoja na skládkach aj 500 rokov.

Pri živých stromčekoch nás zase trápi, či je správne zrezávať kvantum jedličiek, smrekov a borovíc len preto, aby nám pár týždňov stáli vyzdobené v obývačkách a po Vianociach skončili v kontajneroch. Áno, živý strom prináša to voňavé čaro Vianoc, no často prináša aj suché, opadané ihličie, lepkavú podlahu a starosti, ako sa ho čo najekologickejšie po Vianociach zbaviť. Aj preto sa hlavne minulý rok začala popularizovať tretia možnosť, a to prenajať si vianočný stromček v kvetináči.

Ako funguje prenájom stromčekov v Bratislave?

V Bratislave spustili prenájom vianočných stromčekov iba pred rokom. Priamo na stránke zivy.sk si môžete z množstva ihličnanov vybrať presne ten pravý vianočný stromček pre vás. A výber majú naozaj široký. V ponuke je:

  • jedľa nordmannova
  • smrek pichľavý glauca
  • smrek pichľavý hoopsi
  • smrek pichľavý blue seeding
  • smrek omorikový
  • jedľa abies frasieri
  • jedľa kórejská abies koreana

Stromčeky rôznych druhov a veľkostí vážia od 20 do 80 kg a merajú od 120 do 250 cm. Nemajte ale obavy, stromček vám dovezú až k vám domov a vám už stačí ho len ozdobiť. Teda pokiaľ si neobjednáte stromček už aj s výzdobou.

Koľko stojí prenájom?

Ceny sú, samozrejme, individuálne a závisia od druhu a veľkosti stromčeka a objednanej služby. Napríklad menší, 80 cm vysoký smrek možno prenajať za 35 EUR, vyššiu 190 cm vysokú jedličku za 65 EUR a mohutný 210 cm smrek za 75 EUR.

Požičovňa vianočných stromčekov v Bratislave aj Košiciach

Stromček je možné prenajať aj vyzdobený klasickými vianočnými ozdobami alebo prírodnými ozdobami za 80 EUR. Cena dopravy v rámci Bratislavy je 10 EUR. Dôležité je však spomenúť že z každého prenajatého stromčeka venuje firma 1 euro na podporu organizácie My sme les. Bližšie informácie o cenách prenájmu živého stromčeka možno nájsť na stránke požičovne.

Kde na Slovensku je možné si stromček v kvetináči prenajať?

Aj keď je o túto ekologickú novinku obrovský záujem aj v ďalších mestách a regiónoch Slovenska, okrem Bratislavy je možné takúto službu využiť už len v Košiciach. V Košiciach ju ponúka mestský podnik Správa mestskej zelene už šiesty rok. Záujemcovia o stromčeky sa môžu vopred zaregistrovať na stránke SMsZ a potom už len čakať na svoj vianočný stromček, ktorý im pracovníci SMsZ privezú až domov. Smreky v kontajneroch si je možné prenajať od 35 EUR.

Pre tých z iných miest zostáva stále ešte možnosť sa na službu opýtať miestnych lesníkov alebo si stromček v kvetináči kúpiť v obchodoch so záhradníckymi potrebami. Takýto stromček vydrží dlhšie ako rezaný a tí žijúci v rodinných domoch ho síce môžu po Vianociach vysadiť do záhrady, no ak záhradu nevlastníte, opäť vystane otázka, čo so stromčekom. Zostáva preto veriť, že podobné iniciatívy vzniknú aj v ďalších mestách a že si čoraz viac ľudí bude môcť užívať živý vianočný stromček bez výčitiek voči prírode.

Starostlivosť o prenajatý stromček

Po prinesení stromčeka ho treba najprv aklimatizovať, teda umiestniť na miesto s nižšou teplotou (garáž, chladnejší vestibul resp. iná miestnosť, kde je priemerná teplota medzi bytom a vonkajším prostredím). Balkón nie je vhodný z dôvodu, že je na ňom až príliš nízka teplota! Aklimatizácia trvá približne 1 – 2 týždne a je pre stromček veľmi dôležitá, pretože keby prešiel z vonkajších mrazov rovno do vyhriatej obývačky, čakal by ho teplotný šok. Počas tejto doby je potrebné stromček dostatočne polievať, a to dvakrát týždenne 0,5 l vody pre menší stromček a 1 l vody pre väčší.

O stromček je potrebné sa starať počas celej doby prenájmu, a to tak, že ho pravidelne zalievame, umiestnime ho ďalej od tepelného zdroja (teda nie k radiátoru, ani ku krbu), aby sa nevysušil, a nepoškodzujeme vetvičky, nelámeme ich, nestriháme a nemanipulujeme s koreňovou sústavou.  Po Vianociach si stromček požičovňa zadarmo odvezie späť a ďalšiu, odbornú starostlivosť už stromčekom poskytnú zamestnanci požičovne celoročne po prenájme stromčeka.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

02/12/2019 14:15
Laura

Super napad. Len skoda, ze sa to da riesit iba v Bratislave a Kosiciach :( Takato moznost by mala existovat v kazdom vacsom meste, alebo aspon v kazdom krajskom meste, urcite by som si stromcek prenajala aj ja s rodinou

10/12/2019 14:25
tomas

tesim sa z takychto eko rieseni a dufam, ze sa to rozsiri aj do dalsich miest

06/01/2020 10:43
janka

tento rok sme si uz nestihli prenajat, v bratislave boli vsetky zarezervovane.. skusime o rok :) vyborna sluzba

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 29.11.2019
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Netradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvereNetradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvere

Ste unudení z tradičných veľkonočných zajačikov, kuriatok, narcisov a tulipánov? Prinášame vám tipy na moderné, extravagantné, neobvyklé a originálne jarné dekorácie, ktoré si zamilujete.

Farba roka 2020 a ako ju využiť v interiériFarba roka 2020 a ako ju využiť v interiéri

Spoločnosť v oblasti analýzy trendov v oblasti farieb Pantone Color Institute vybrala za farbu roka 2020 klasickú modrú. Poradíme vám, ako ju využiť v interiéri.

Zabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovanýchZabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovaných

Tak ako každý rok, ani tento nás  neminie najväčší sviatok zamilovaných  –  Svätý Valentín. Zabudnúť na darček sa vo vzťahu jednoducho neodpúšťa! Ak aj vy patríte k zábudlivcom, skúste...