Prenájom živých vianočných stromčekov aj tento rok v Bratislave a Košiciach

Vianoce sa pomaly blížia a s nimi aj nákupy darčekov, varenie a pečenie, vešanie dekorácií a svetielok – skrátka všetko musí chutiť, voňať a byť vystrojené do vianočného šatu. Vtedy prichádza na rad otázka: A čo vianočný stromček?

Požičovňa vianočných stromčekov v kvetináči v Bratislave aj Košiciach

Umelý alebo zrezaný živý stromček? Obe možnosti majú svoje pre a proti. Umelému chýba vôňa a živý zas rýchlo vyschne a opadá. No čo ak existuje tretia možnosť? Aj tento rok možno využiť služby požičovní živých vianočných stromčekov a prenajať si stromček v kvetináči.

Umelý alebo živý vianočný stromček?

Túto neľahkú dilemu sme riešili ešte donedávna. Vybrať si medzi umelým alebo zrezaným stromčekom závisí to od priorít a možností každého z nás. Umelý stromček je lacnejší, a to najmä preto, že ten istý stromček možno znovu použiť rok čo rok. Zároveň vám starostlivosť oň nezaberie veľa času – stačí ho rozložiť, ozdobiť a po Vianociach sa jednoducho uloží niekde v pivnici. Umelý stromček má pekný, symetrický tvar a tie najmodernejšie sa vzhľadom už celkom verne približujú k živým. Nevýhodou ale je, že nevonia, nevnáša do domova takú tú vianočnú atmosféru, akú prináša pravé ihličie. A ak sa ho po čase rozhodnete vymeniť za nový model, vystane otázka, ako si poradiť s jeho recyklovaním, keďže umelé vianočné stromčeky stoja na skládkach aj 500 rokov.

Pri živých stromčekoch nás zase trápi, či je správne zrezávať kvantum jedličiek, smrekov a borovíc len preto, aby nám pár týždňov stáli vyzdobené v obývačkách a po Vianociach skončili v kontajneroch. Áno, živý strom prináša to voňavé čaro Vianoc, no často prináša aj suché, opadané ihličie, lepkavú podlahu a starosti, ako sa ho čo najekologickejšie po Vianociach zbaviť. Aj preto sa hlavne minulý rok začala popularizovať tretia možnosť, a to prenajať si vianočný stromček v kvetináči.

Ako funguje prenájom stromčekov v Bratislave?

V Bratislave spustili prenájom vianočných stromčekov iba pred rokom. Priamo na stránke zivy.sk si môžete z množstva ihličnanov vybrať presne ten pravý vianočný stromček pre vás. A výber majú naozaj široký. V ponuke je:

  • jedľa nordmannova
  • smrek pichľavý glauca
  • smrek pichľavý hoopsi
  • smrek pichľavý blue seeding
  • smrek omorikový
  • jedľa abies frasieri
  • jedľa kórejská abies koreana

Stromčeky rôznych druhov a veľkostí vážia od 20 do 80 kg a merajú od 120 do 250 cm. Nemajte ale obavy, stromček vám dovezú až k vám domov a vám už stačí ho len ozdobiť. Teda pokiaľ si neobjednáte stromček už aj s výzdobou.

Koľko stojí prenájom?

Ceny sú, samozrejme, individuálne a závisia od druhu a veľkosti stromčeka a objednanej služby. Napríklad menší, 80 cm vysoký smrek možno prenajať za 35 EUR, vyššiu 190 cm vysokú jedličku za 65 EUR a mohutný 210 cm smrek za 75 EUR.

Požičovňa vianočných stromčekov v Bratislave aj Košiciach

Stromček je možné prenajať aj vyzdobený klasickými vianočnými ozdobami alebo prírodnými ozdobami za 80 EUR. Cena dopravy v rámci Bratislavy je 10 EUR. Dôležité je však spomenúť že z každého prenajatého stromčeka venuje firma 1 euro na podporu organizácie My sme les. Bližšie informácie o cenách prenájmu živého stromčeka možno nájsť na stránke požičovne.

Kde na Slovensku je možné si stromček v kvetináči prenajať?

Aj keď je o túto ekologickú novinku obrovský záujem aj v ďalších mestách a regiónoch Slovenska, okrem Bratislavy je možné takúto službu využiť už len v Košiciach. V Košiciach ju ponúka mestský podnik Správa mestskej zelene už šiesty rok. Záujemcovia o stromčeky sa môžu vopred zaregistrovať na stránke SMsZ a potom už len čakať na svoj vianočný stromček, ktorý im pracovníci SMsZ privezú až domov. Smreky v kontajneroch si je možné prenajať od 35 EUR.

Pre tých z iných miest zostáva stále ešte možnosť sa na službu opýtať miestnych lesníkov alebo si stromček v kvetináči kúpiť v obchodoch so záhradníckymi potrebami. Takýto stromček vydrží dlhšie ako rezaný a tí žijúci v rodinných domoch ho síce môžu po Vianociach vysadiť do záhrady, no ak záhradu nevlastníte, opäť vystane otázka, čo so stromčekom. Zostáva preto veriť, že podobné iniciatívy vzniknú aj v ďalších mestách a že si čoraz viac ľudí bude môcť užívať živý vianočný stromček bez výčitiek voči prírode.

Starostlivosť o prenajatý stromček

Po prinesení stromčeka ho treba najprv aklimatizovať, teda umiestniť na miesto s nižšou teplotou (garáž, chladnejší vestibul resp. iná miestnosť, kde je priemerná teplota medzi bytom a vonkajším prostredím). Balkón nie je vhodný z dôvodu, že je na ňom až príliš nízka teplota! Aklimatizácia trvá približne 1 – 2 týždne a je pre stromček veľmi dôležitá, pretože keby prešiel z vonkajších mrazov rovno do vyhriatej obývačky, čakal by ho teplotný šok. Počas tejto doby je potrebné stromček dostatočne polievať, a to dvakrát týždenne 0,5 l vody pre menší stromček a 1 l vody pre väčší.

O stromček je potrebné sa starať počas celej doby prenájmu, a to tak, že ho pravidelne zalievame, umiestnime ho ďalej od tepelného zdroja (teda nie k radiátoru, ani ku krbu), aby sa nevysušil, a nepoškodzujeme vetvičky, nelámeme ich, nestriháme a nemanipulujeme s koreňovou sústavou.  Po Vianociach si stromček požičovňa zadarmo odvezie späť a ďalšiu, odbornú starostlivosť už stromčekom poskytnú zamestnanci požičovne celoročne po prenájme stromčeka.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

02/12/2019 14:15
Laura

Super napad. Len skoda, ze sa to da riesit iba v Bratislave a Kosiciach :( Takato moznost by mala existovat v kazdom vacsom meste, alebo aspon v kazdom krajskom meste, urcite by som si stromcek prenajala aj ja s rodinou

10/12/2019 14:25
tomas

tesim sa z takychto eko rieseni a dufam, ze sa to rozsiri aj do dalsich miest

06/01/2020 10:43
janka

tento rok sme si uz nestihli prenajat, v bratislave boli vsetky zarezervovane.. skusime o rok :) vyborna sluzba

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 29.11.2019
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Farba roka 2020 a ako ju využiť v interiériFarba roka 2020 a ako ju využiť v interiéri

Spoločnosť v oblasti analýzy trendov v oblasti farieb Pantone Color Institute vybrala za farbu roka 2020 klasickú modrú. Poradíme vám, ako ju využiť v interiéri.

Zabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovanýchZabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovaných

Tak ako každý rok, ani tento nás  neminie najväčší sviatok zamilovaných  –  Svätý Valentín. Zabudnúť na darček sa vo vzťahu jednoducho neodpúšťa! Ak aj vy patríte k zábudlivcom, skúste...

Vermikompostér do bytu – výhody a skúsenostiVermikompostér do bytu – výhody a skúsenosti

V tomto článku sa dozviete, ako funguje vermikompostér, či je potrebné sa obávať mušiek alebo zápachu, ako sa postarať o dážďovky a najmä ako s vermikompostovaním začať.