Prerábka a rekonštrukcia bytu - povolenie, rozpočet a postup

Prerábka bytu je krok, ku ktorému sa často neodhodlá ani polovica obyvateľov žijúcich v panelákoch. Množstvo bytov rekonštrukciu od svojej výstavby ešte ani nezažilo. A že tu už stoja nejaké to polstoročie. A teraz medzi rekonštrukciu nerátajte vymaľovanie stien každých 5 rokov.

Rekonštrukcia bytu v paneláku

Na mysli máme kompletnú rekonštrukciu od bytového jadra, podláh až cez zárubne a stropy. Staré materiály, elektrické a vodárenské rozvody sú časovanou bombou. Nehovoriac o tom, že už dávno nespĺňajú bezpečnostné, hasičské a hygienické predpisy.

Rekonštrukcia je procesom, ktorý vo väčšine prípadov prebehne raz za život. Preto ľudia s prerábkou bytu nemajú často skúsenosti. Posúdiť tak rozsah prác, ktoré nás v novokúpenom byte či byte, v ktorom žijeme je pre mnohých náročné. Apráve preto sme pre vás pripravili jednoduchého sprievodcu, ktorý vás procesom rekonštrukcie vášho bytu prevedie a ukáže vám to najpodstatnejšie, na čo si dávať pozor.

Fáza príprav

Stali ste sa vlastníkom bytu v pôvodnom stave. Odpratali ste všetok nábytok, starú kuchynskú linku a uzreli byt v holom stave, respektíve celej „kráse.“ Vašim rozhodnutím je kompletná rekonštrukcia. Možno takto nejako to začalo aj vo vašom prípade.

Ako prvé je v prípade rekonštrukcie nutné prizvať statika, ktorý vám označí, ktoré zo stien sú nosné a ktoré sú bytové priečky. V statickom posudku to dostanete čierne na bielom a vtedy môžete začať realizovať váš stavebný projekt. Pokojne si prizvite interiérového architekta, ktorý vám dispozíciu bytu upraví tak, aby vám čo najviac vyhovovala.

INávrh rekonštrukcie bytu od bytového architekta

V rámci toho odporučí búranie tej alebo tej priečky, prestavbu bytového jadra či domurovanie inej priečky. I keď ste vlastníkom bytu, netreba zabúdať na určité povinnosti. Každú zmenu dispozície bytu by ste mali nahlásiť na stavebný úrad. Pri menších zmenách vám stačí iba ohlásenie o rekonštrukcii (nenosné steny). V prípade zásahu do nosných stien je potrebné právoplatné stavebné povolenie.

Nezabudnite informovať vaše okolie. Rekonštrukčné práce oznámte aj svojim susedom. Zabezpečte si takisto aj kontajner na odvoz stavebného odpadu.

Špecializovaná firma alebo remesleníci

Otázkou, na ktorú si musíte odpovedať vy je, či sa rozhodnete pre profesionálnu firmu, vsadíte na jednotlivých remeselníkov alebo sa možno do rekonštrukcie pustíte svojpomocne. Samozrejme, také rozhodnutie si už vyžaduje nejaké tie skúsenosti so stavebnými prácami.

Určite však toto rozhodovanie nepodceňte, pretože vaša prerábka sa skôr či neskôr môže zmeniť na nočnú moru a niekoľkonásobne predražiť. Čo sa týka ceny, určite vás vyjde lacnejšie, ak si najmete zvlášť remeselníkov na konkrétne úkony.

Majster na prerábku bytu

V prípade, že si najmete špecializovanú firmu, máte zabezpečené všetko a hlavne podľa harmonogramu. V prípade živnostníkov je občas náročné zosúladiť termíny prác tak, aby šla prerábka plynulo. Takisto je pri špecializovanej firme výhoda, že v prípade nespokojnosti môžete podať reklamáciu. U remeselníkov to býva často veľmi ťažký boj.

Výhody firmy:

 • rýchlosť a plynulosť práce
 • zmluva o dielo (garantovaná možnosť reklamácie)
 • všetky práce od jednej konkrétnej firmy

Nevýhody firmy:

 • vyššia cena rekonštrukcie

Nájsť kvalitných remeselníkov ako elektrikár, inštalatér, obkladač či murár býva niekedy dosť náročné. To však platí aj v prípade kvalitných a spoľahlivých firiem. Naraziť môžete na nekvalitnú firmu ako i remeselníkov. Odporúčame vám preto najať si majstrov, ktorí už majú nejaké referencie. Ideálne ak poznáte niekoho, kto vám pracovníkov odporučí. Vidieť výsledky ich práce je to najideálnejšie.

Kvalitný majster na kompletnú prerábku bytu

Výhody remeselníkov:

 • individuálnejší prístup
 • nižšia cena rekonštrukcie

Nevýhody remeselníkov:

 • neistota v prípade reklamácie
 • problém zosúladiť plynulosť prác

Takisto nikdy neurobte tú chybu ani v prípade firmy ani v prípade remeselníkov, aby ste zobrali prvú ponuku, ktorá príde. Porovnajte si kalkulácie odhadovanej ceny za rekonštrukciu. Dbajte na detaily, čo obsahuje zoznam prác a či máte nejaké záruky a garancie. Veľmi dobrý dojem urobí aj seriózna a ochotná komunikácia. Schopnosť odpovedať promptne na vaše otázky je často znakom dobrého prístupu k zákazníkom.

Cena za prácu a materiál

Tejto časti venujeme zvlášť pozornosť. Práve cena prerábky bytu je to, čo nás zaujíma rozhodne najviac. Cena za komplexnú rekonštrukciu má dve kategórie. Tou je cena za vykonanú prácu a cena za materiál. Zatiaľ čo cena za prácu sa líši podľa jej druhu, cena za materiál sa približne odhaduje.

Materiál na rekonštrukciu bytu

Býva zvykom, že hlavne špecializované firmy si vyžiadajú vopred zálohu v určitej stanovenej hodnote alebo v hodnote 10 % z predpokladanej ceny za rekonštrukciu. V prípade remeselníkov je to rozdielne.

A koľko teda za rekonštrukciu bytu zaplatíte? Na toto naozaj nie je možné v globále odpovedať. Cena rekonštrukcie bytu je ovplyvnená mnohými faktormi. Ceny prác u firiem i remeselníkov sú odlišné. Takisto sa to týka i použitých materiálov, použitého vybavenia či samotného zariadenia bytu.

Rekonštrukcia musí mať systém

Bez vízie a nejakého harmonogramu rekonštrukcia nemôže byť úspešnou. Všetko musí mať nejaké logické usporiadanie, ktoré určí, ako by mali práce prebiehať i keď realita je často trochu iná. Preto je nutné sa informovať ako u firmy tak i u remeselníkov na konkrétne termíny a odhadovaný čas trvania rekonštrukcie.

Zlá nie je ani kombinácia, kedy si najmete elektrikára či obkladača a ostatné práce necháte na špecializovanú firmu. Zvyčajne to platí aj v prípade výmeny okien, vstupných dverí alebo vymaľovania bytu. Logickú postupnosť možno zabezpečiť rôzne, potrebné je len dôkladne to premyslieť.

Sprievodca rekonštrukciou bytu - krok po kroku

 • Plán rekonštrukcie – už pred začatím samotnej rekonštrukcie musí byť jasný plán teda zámer, ako má rekonštrukcia vo výsledku vyzerať.
 • Statický posudok – krok, ktorému sa často nemožno vyhnúť v prípade, že dôjde k búraniu či murovaniu priečok. Statik musí posúdiť, ktoré steny sú nosné a ktoré naopak nie. Predísť tým môžete porušeniu zákonných ustanovení, ale predovšetkým je statický posudok dôležitým z hľadiska bezpečnosti.
 • Ohlásenie alebo stavebné povolenie – v prípade, že sa jedná iba o drobné úpravy, ktoré nijakým spôsobom nezmenia dispozíciu bytu, postačí ohlásenie o rekonštrukcii na príslušný stavebný úrad a upozornenie susedov v bytovej jednotke. Naopak, ak sa chystáte na rozsiahlu rekonštrukciu, kde sa bude zasahovať do obvodových či nosných stien, je potrebné získať stavebné povolenie.
 • Búracie práce – so starým treba jednoducho preč. Staré dlažby, obklady, umakartové bytové jadro, zárubne a všetko zbytočné a staré. Nezabudnite si zabezpečiť odvoz stavebného odpadu. Následne byt zbavte nečistôt po búracích prácach, aby sa mohlo začať so samotnou rekonštrukciou.
 • Elektrické rozvody – rozhodne jedna z najnáročnejších prác. Je potrebné vedieť kadiaľ budeme elektrické rozvody viesť. Nečakajte, že sa vyhnete zasekávaniu či odstráneniu zásuviek a podobne. Elektrikári natiahnu na hrubo elektrickú sieť tak aby fungovala a mohlo sa pokračovať v ďalších prácach.
 • Výmena okien – okná sa zvyčajne menia z dôvodu ,že po nich nasledujú omietky a okná tak musia byť následne zapracované.
 • Aplikácia omietok – je pomerne dlhšia pracovná činnosť. Steny sa vyrovnávajú a dávajú do vodováhy.
 • Prípojka plynu – treba myslieť na to, kde v kuchyni bude sporák, aby nebola plynová prípojka (trubky) potiahnutá cez tri steny.
 • Kúrenie – radiátory, ktoré už dávno nepôsobia príliš esteticky sú zvyčajne menené za nové, krajšie a dizajnovo prívetivejšie. Takisto si premyslite, kde chcete mať výhrevné telesá rozmiestnené.
 • Vodoinštalácia – to isté platí aj o rozvodoch vody.
 • Obklady a maliarske práce – obkladanie kúpeľne, kuchyne či iných častí domu. Vymaľovanie stien.
 • Elektroinštalácia – následne príde k dokončeniu začatého. Montáž zásuviek, svietidiel prípadne senzorov a podobne.
 • Vchodové dvere – hrubé práce sú za nami a teraz je tu priestor pre osadenie vchodových dverí. Nikdy dvere neosádzajte po uložení podlahy. Dokáže to narobiť skutočnú neplechu.
 • Položenie podlahy – následne, možno položiť podlahu. To je znakom, že rekonštrukcia ide dobrým smerom.
 • Dvere a zárubne – po položený podlahy je tu priestor pre zárubne a dvere v byte (vchodové ešte predtým).
 • Zariadenie interiéru – nezostáva už nič iné, ako dom zariadiť nábytkom a vhodnými doplnkami, aby bol z nového bytu skutočný domov.

Plánovanie prerábky a zariaďovania bytu

Prerábka bytu nie je horor

Po prečítaní článku možno máte dojem, že rekonštrukcia je v skutku útrapou. Samozrejme, človek nikdy nevie, aký problém sa pri prerábke bytu môže vyskytnúť. No berte to ako dobrodružstvo. Ide o komplexnú činnosť, ktorá skvalitní vaše bývanie. Určite musíte rátať s tým, že byt v pôvodnom stave a jeho následná rekonštrukcia nebude otázkou pár hodín a eur. Treba byť trpezlivými a rátať s nejakou tou investíciou.

Rozhodne si celú prerábku naplánujte, aby ste všetko neriešili na poslednú chvíľu a neboli nemilo prekvapení. Riaďte sa našim postupom, aby ste na nič nezabudli. Ďalej je to už otázka individuálnych skutočností konkrétnej rekonštrukcie.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 10.09.2018
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízor je často investíciou na niekoľko rokov. Aby vám vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Viete, ktoré to sú?

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa? Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.

Ako vybrať mop? Je najlepší rotačný, mop s rozprašovačom, robotický či parný? Ako vybrať mop? Je najlepší rotačný, mop s rozprašovačom, robotický či parný?

Ako si mop vybrať a čo nám obchodníci v súčasnosti ponúkajú? Odpovede sa dozviete v článku, v ktorom vám prezradíme, aké máte pri výbere možnosti.