Návod, ako pripraviť bazén na novú sezónu

Príprava bazéna na letnú sezónu nie je len o tom, naplniť ho a začať si plnými dúškami užívať leto. Otvorenie letnej sezóny si vyžaduje dôkladnú prípravu, ktorá ochráni jednak vás a vaše zdravie, jednak zaručí správne fungovanie a dlhšiu životnosť samotného bazéna. Celý proces pritom vôbec nemusí byť náročný a komplikovaný – stačí vedieť, ktoré kroky je potrebné nezanedbať.

Ako pripraviť bazén na novú sezónu

Nie ste si istí, ako na to? Radi vám poradíme, čo všetko treba skontrolovať, ako dosiahnuť správnu hodnotu pH, kedy na prvú filtráciu i to, akým chybám sa pri napúšťaní bazéna vyhnúť.

Odložte kryciu plachtu

Či už na ochranu bazéna používate kryciu plachtu alebo zastrešenie, je čas ich odkryť a skontrolovať stav bazéna. Predtým, než to však vykonáte, zvážte, či váš trávnik nepotrebuje jarnú úpravu, prípadne aj okolité kríky, stromy a rastliny. Pri kosení trávy a úprave rastlín radšej nechajte bazén zakrytý, vďaka čomu sa vyhnete znečisteniu bazéna. Na znečistenie si dajte pozor aj pri odkrývaní – na vrchu plachty sa mohla nazbierať voda, listy, prach a nečistoty. Ak je to možné, skúste nečistoty najprv odstrániť, aby sa nestalo, že vám napadajú do bazéna. Po odkrytí plachtu pred uskladnením očistite prúdom vody a nechajte dôkladne vyschnúť. Plachtu môžete ošetriť aj prípravkom proti plesniam, aby sa po uskladnení na plachte nerozširovali. Bazénovú plachtu uložte na suché miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu.   

Pustite sa do čistenia bazéna

Predtým, než sa pustíte do dopĺňania vody a filtrácie nečistôt, je vhodné bazén očistiť. Na očistenie plôch použite prípravok na čistenie stien bazéna, ktorý rozpustí usadeniny, riasy, baktérie, nečistoty a poradí si aj s esteticky nežiaducimi vodnými linkami, ktoré sa tvoria na úrovni hladiny vody. Prípravok nechajte pôsobiť a steny bazéna očistite špongiou. Tieto prípravy predstavujú silné chemické čističe podobné čističom používaným na odstránenie mastnoty napr. na sporáku, preto buďte pri manipulácii s nimi vždy opatrní, prečítajte si návod na použitie a dodržiavajte bezpečnostné pokyny.

S nečistotami v bazéne si nemusíte robiť až takú ťažkú hlavu, keďže na rad príde ešte filtrácia. Ak však na hladine plávajú väčšie kusy nečistôt, listy, konáriky, odpadky alebo čokoľvek, čo mohlo do bazéna naviať, použite sieťku s teleskopickou tyčou a nečistoty vylovte. Na vyčistenie dna bazéna poslúži bazénový vysávač. Ak nad kúpou ešte len uvažujete, investujte do kvalitného modelu, ktorý dokáže z dna nečistoty aj zotrieť a odstrániť pevne prichytené čiastočky. Ak bazénový vysávač nevlastníte, nevadí. Dno bazéna vyčistíte aj za pomoci bazénovej kefy a filtrácie. Pred zapnutím filtrácie vezmite širokú bazénovú kefu a dno bazéna dôkladne vydrhnite. Uvoľníte tak riasy a nečistoty, ktoré filtrácia neskôr zachytí.

Doplňte vodu a skontrolujte techniku

Po niekoľkých mesiacoch zimovania a nevyužívania bazénovej techniky stojí za to si jej funkčnosť pred zapojením overiť. Do bazéna priveďte vodu a napustite ho do povoleného maxima, zvyčajne približne po zberač vody. K bazénu môžete opäť pripojiť filtráciu, pumpu a ohrev. Pred ich zapnutím nezabudnite povyberať z trysiek všetky závity, ktoré ste pred zimou utesnili. Skúšobne spustite techniku a preverte, či zberač (skimmer) odsáva vodu, či funguje čerpadlo, ohrev aj samotná filtrácia. Všetko dobre podoťahujte a uistite sa, že spoje dobre držia, inak môže dôjsť k úniku vody pri filtrácii. Kontrola celej techniky je dôležitá a vďaka nej včas odhalíte prípadne chyby a nedostatky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bazény

Začnite s filtráciou vody

Keď všetko funguje, ako má, je čas spustiť filtráciu a nechať ju pracovať. Filtrácia bazénu trvá niekoľko hodín. Je na vás, či necháte filtráciu spustenú odhadom alebo si presne vypočítate, aký dlhý čas je potrebný na prefiltrovanie celkového objemu vody v bazéne. Tento údaj sa počíta na základe objemu vody a prietoku uvedenom na filtrácii, teda aký objem vody prefiltruje za hodinu. Filtrácia zväčša stačí v rozmedzí 12 až 24 hodín. Filtráciu môžete po prestávke zopakovať, aby ste si boli istí, že systém zachytil všetky nečistoty a že celý objem vody si prešiel filtrovaní.

Otestujte kvalitu vody

Kvalitu vody si môžete nechať otestovať odborníkmi prinesením vzorky vody z bazéna na testovacie miesto. Po otestovaní vody vám radi poradia, ako zlepšiť jednotlivé ukazovatele. Vodu si však môžete otestovať aj sami za pomoci domácich testerov. Vybrať si môžete medzi prúžkovými a kvapkovými testermi, ktoré merajú rôzne hodnoty, napr. množstvo chlóru, hladinu pH, slanosť vody, množstvo aktívneho kyslíka či tvrdosť vody. Vodu je vhodné testovať priebežne a pravidelne, keďže skorým zistením odchýlok budete môcť včasne nastaviť zmeny.

Upravte tvrdosť vody

Ak máte v domácnosti tvrdú vodu, rovnako tvrdá bude aj voda v bazéne. Jej tvrdosť spočíva v množstve minerálov, najmä vápnika, ale aj horčíka, železa či mangánu. Kým vápnik je pre ľudský organizmus užitočný, menej vítaný je už vo vode v bazéne. Príliš tvrdá voda môže mať totiž vplyv na životnosť bazénovej techniky. Vápnik sa môže usádzať ako vodný kameň na stenách bazéna a poškodzovať tiež techniku.

Tvrdosť sa môže merať ako ppm (parts per million = počet častíc na milión) ale nájdete ju aj v nemeckých stupňoch tvrdosti vody °N. Príliš tvrdú vodu predstavuje voda s hodnotami viac než 320 ppm alebo 18 °N. Stredne tvrdá voda sa pohybuje v rozmedzí 140 – 210 ppm alebo 8 – 12 °N. Bazény z vinylu a sklolaminátu by mali mať stredne tvrdú vodu, bazénom z betónu neprekáža voda o čosi tvrdšia než hodnoty stredne tvrdej vody. Príliš tvrdú vodu spoznáte aj vizuálne, bude sa javiť ako zakalená. Tvrdosť vody priebežne kontrolujte aj počas sezóny. Problémom totiž nie je len tvrdá, ale aj mäkká voda, ktorá môže narúšať štruktúru betónu a na kovové prvky pôsobí korozívne.

Úprava tvrdosti vody v bazéne

Na vyrovnanie hladiny vápnika a minerálov sa po napustení aplikuje stabilizátor tvrdosti vody. Takýto prípravok možno použiť aj na čistenie častí bazéna s usadeninami vápnika, napr. obklady, kovové časti a pod. Po aplikácii stabilizátora nechajte filtráciu zapnutú, vďaka čomu sa látka vo vode lepšie premieša. Prečítajte si návod na konkrétnom výrobku – v niektorých prípadoch je potrebné 1 – 2 dni počkať, kým aplikujete ďalšie prípravky na úpravu kvality vody.

Upravte hladinu pH

Hladina pH v bazéne hovorí o rovnováhe medzi kyslosťou a zásaditosťou prostredia. Kyslosť sa meria na stupnici od 1 do 14, pričom nízke hodnoty značia zásaditosť, vyššie hodnoty kyslosť a stredná hodnota 7 značí neutralitu. Najčastejším problémom v bazénoch býva príliš kyslá voda nad 7,6 pH. Kyslá voda sa skôr začne kaziť, ľahko sa v nej premnožia mikroorganizmy, kovové prvky bazéna môžu korodovať a môžete ju pocítiť aj na vlastnom tele – ako pálenie očí a podráždenie pokožky. Problémom je aj alkalická voda, ktorá sa môže javiť zakalená.

Pri nevyváženom pH sa navyše rýchlo zanášajú filtre a chlór vo vode stráca svoju účinnosť. Hladinu pH preto potrebujeme vyvážiť ešte pred aplikáciou chlóru. Rovnovážna pH v bazéne by sa mala pohybovať v rozsahu 7,2 – 7,6, čo je možné dosiahnuť prípravkami na zníženie alebo zvýšenie hladiny pH. Pri napúšťaní vody po zime býva hladina vyššia, preto sa ju snažte znížiť. Vodu nezabudnite priebežne kontrolovať, aby bola kyslosť vyvážená. Zároveň si vždy prečítajte manuál k prípravku, aby ste hladinu pH vo vode príliš neznížili.

Pri aplikovaní prípravku vyberajte miesto pri vodných tryskách, kde voda prúdi do bazéna, a vyhnite sa aplikácii v blízkosti zberača (skimmera). Pre lepšie rozmiestnenie zapnite filtráciu, vďaka čomu sa prípravok do 15 – 30 minút rovnomerne rozloží. Po aplikácii je potrebné opäť vykonať test vody, ale vždy počkajte minimálne 24 hodín – pri okamžitom testovaní by boli údaje skreslené. Ak je voda stále príliš kyslá alebo naopak, zásaditá, opäť použite patričný prípravok.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bazénová chémia

Vydezinfikujte vodu chlórom

Najčastejšie používaním bazénovým dezinfekčným prípravkom je chlór. Jeho úlohou je ničiť baktérie, riasy, vírusy a všetky neželané mikroorganizmy, ktoré sa postupom času do bazéna dostanú. Koncentrácia chlóru v bazéne by sa mala pohybovať na úrovni 0,3 – 0,5 mg/l alebo 1 – 3 ppm. Takáto koncentrácia je dostatočne účinná na dezinfekciu vody, no nenesie so sebou zdravotné riziká a podráždenie kože, oči, slizníc a dýchacieho ústrojenstva. Na to, aby ste dosiahli správnu koncentráciu chlóru, nezabudnite používať testery, buď kvapôčkové, prúžkové, alebo digitálne.

Po naplnení bazéna po zime budete rozhodne musieť aplikovať chlór. Ten je možné zakúpiť v niekoľkých variáciách. Veľmi obľúbené sú chlórové tablety, pretože sa jednoducho používajú, sú lacné, uvoľňujú sa postupne a rovnomerne. Na rozdiel od iných prípravkov, chlórové tablety sa len tak do bazéna nevhadzujú. Možno ich umiestniť do automatického dávkovača, ktorý bude plávať na hladine, alebo ich vložiť do zberača (skimmeru), cez ktorý bude nazbieraná voda pretekať, vďaka čomu ju chlór aj automaticky dezinfikuje.

Vybrať si môžete aj chlórový šok, čo je označenie pre jednorazovú chloráciu bazéna, keď sa do vody pridá dostatok chlóru na to, aby zahubil všetky mikroorganizmy vo vode. Jestvuje niekoľko druhov prípravkov na vytvorenie chlórového šoku, pričom nech si už vyberiete ktorýkoľvek, vždy sa riaďte inštrukciami na konkrétnom prípravku, inak sa môže stať, že to s množstvom chlóru vo vode preženiete. Chlórový šok nemusíte používať len po zime, vhodný je vtedy, keď dôjde k náhlemu väčšiemu znečisteniu bazéna.

Alternatívou sú aj chlórové granuláty, ktoré sa sypú priamo do vody. Ich nevýhodou je, že zákazník neraz vypočíta množstvo granulátu nesprávne a s chlórom to preženie. Chlór tiež v bazéne bude rozmiestnený nerovnomerne. Ak sa chcete chlóru vyhnúť úplne, pomôcť si môžete dezinfekciou v podobe aktívneho kyslíka. Podobne ako chlór sa dá zakúpiť v podobe tabliet aj granulátu, takže si stačí vybrať formu, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Po aplikácii nezabudnite spustiť filtráciu, aby sa voda v bazéne dobre premiešala.

Ak preferujete dôkladné čistenie, stavte na vločkovač

Kým niektorí tento krok preskočia, iní naň nedajú dopustiť. Po prvotnej filtrácii a doladení dôležitých hodnôt v bazéne stále plávajú rôzne drobné nečistoty a čiastočky prachu, ktoré filtrácia nezachytí. Skvelým pomocníkom je vločkovač, prípravok, ktorý sa naleje do bazéna, kde na seba naviaže nečistoty. Nečistoty tak vytvoria omnoho väčšie častice, ktoré už filtrácia zachytí. Po naliatí vločkovača mu doprajte čas, aby stihol zareagovať – filtráciu nezapínajte okamžite. Ak chcete vločkovanie vykonávať pravidelne, stavte na automatický dávkovať, ktorý vločkovač bude priebežne vypúšťať. Takto sa pri filtrácii vždy zachytia aj tie najmenšie nečistoty.

Posledná filtrácia a môžete si začať užívať leto

Po všetkých úpravách, dolievaní prípravkov, chlórovaní a vločkovaní vás čaká už len posledný krok – nechať filtráciu bežať 24 hodín. To je aj minimálna doba, kedy by ste mali s kúpaním počkať. Nezabudnite, že aj filtrácia potrebuje údržbu a na to, aby dokázala spoľahlivo zachytávať nečistoty, sa budete musieť o filter starať a pravidelne ho meniť. S dobre udržiavanou filtráciou vám prístroj vydrží roky. Po poslednej filtrácii je teda bazén pripravený a bezpečný na používanie. Po otvorení sezóny si môžete začať užívať príjemné chvíle strávené pri bazéne, no nezanedbajte pravidelné testovanie vody (minimálne raz týždenne), pravidelnú filtráciu a údržbu za pomoci bazénového vysávača (raz týždenne).

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bazénové filtrácie

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

14/06/2021 14:37
Klára

Ďakujem za rady, konečne sme sa rozhodli pre bazén, aspoň budem vedieť, ako postupovať

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 02.06.2021
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosťAkú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosť

Nie ste si istí, aká fontána je tá správna pre vás? Prečítajte si článok a dozviete sa, čo všetko treba pri výbere zvážiť.

Rady a tipy, ako prípraviť domácnosť na letoRady a tipy, ako prípraviť domácnosť na leto

Stačí niekoľko trikov a váš domov sa razom premení na čarovnú dovolenkovú vilu, v ktorej sa budete cítiť príjemne aj počas horúčav.

Ako si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cenaAko si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cena

Slnečníky sú skvelou voľbou pre každého, kto miluje leto a rád si ho naplno užíva vonku. Poradíme vám, ako si vybrať vhodný záhradný slnečník.