Prírodný kamenný obklad v interiéri? Umelý kameň je lacnejší

Kamenný obklad stien je veľmi trendovou záležitosťou. V interiéri pôsobí moderne a nadčasovo. Najčastejšie pokrýva časť alebo celú plochu steny. Dokáže ľahko oživiť stroho pôsobiaci priestor a dodá mu úplne iný charakter.

Kamenný obklad na stenu do obývačky

Kamenná stena je tiež skvelým dekoračným kúskom. Steny môžete pokryť prírodným kameňom, ktorý je však finančne nákladný, alebo môžete použiť jeho lacnejšiu náhradu v podobe umelého kameňa. Táto imitácia má rôzne varianty a určite vás nesklame. Najčastejšie sa steny pokrývajú kameňom práve v obývacej miestnosti, spálni, chodbe alebo v kuchyni. 

Aj do moderného interiéru

V interiéri vynikne kamenný obklad naozaj krásne. Ideálne je, ak použijete tento obklad len na jednu stenu, prípadne len na jej časť. Veľmi moderná je tzv. „televízna stena“, kedy sa stena za televízor vypĺňa práve kamenným obkladom. 

Kamenný obklad na stene v obývačke

TV stena s kamenným obkladom

Kamenný obklad vynikne ako súčasť dekoru či zástena kuchynskej linky, obklad schodiska, baru či krbu.

Kamenný obklad v kuchyni

Kamenná zástena kuchynskej linky

Kamenný obklad pri schodisko

Aký kamenný obklad do interiéru? Populárna je bridlica a kremeň

Výber kameňov, ktoré môžete použiť na obklad steny je veľmi pestrý. Najčastejšie sa v interiéri využíva práve bridlica, kremeň, kvarcit, andezit, ale svoje miesto si tu zastáva i pieskovec. Každý kameň je špecifický svojim vzhľadom, štruktúrou i samotnou farbou. Žulové a mramorové obklady pôsobia veľmi luxusne.

Pieskovcový obklad na stenu

Kamenný obklad v kúpelni

Žulový kamenný obklad do obývačky

Obľúbená je i kamenná dyha, vyrába sa z prírodných kameňov a je hrubá len pár milimetrov. Vďaka svojej hrúbke je veľmi ohybná a tvarovateľná. Prírodné kamene majú vysokú hmotnosť, na steny sa preto používajú tenké dosky s rozličnou hrúbkou od 12 mm do 50 mm. 

Farba kameňa je dôležitá, najprv sa však musíme rozhodnúť či chceme, aby kamenná stena dominovala priestoru, alebo skôr zapadala s ostatkom interiéru. Pre bridlicu je typická hrdzavá a tmavošedá farba. Pieskovec sa vyznačuje zasa béžovou.

Obklad z kameňa v spálni

Pieskovcový obklad okolo krbu

Lacný kamenný obklad

Cena kameňov je rozdielna, závisí od typu kameňa a jeho hrúbky. Náhradu za prírodný kameň predstavuje tzv. aglomerovaný kameň. Vyrába sa pomocou rôznych technológií, ktoré zabezpečujú, že povrch aglomerovaného kameňu je nápadne podobný s prírodným kameňom. Tento typ kameňa vzniká spojením kremčitého piesku, kvalitného cementu, ílu a keramzitu. Povrchové sfarbenie aglomerovaného kameňu po čase bledne. 

Tapety imitujúce kameň, tehlu a drevo

Najlacnejšou náhradou kamenného obkladu je tapeta. Tapety v 3D formáte dokážu imitovať kameň naozaj presvedčivo.

Tapeta s imitáciou kamenného obkladu

Tapeta s imitáciou tehly

Tapeta v imitácií dreva

Ak teda túžite po takejto náhrade, musíte vybrať kvalitnú tapetu, žiadne lacné napodobneniny.

zdroj obrázkov: pinterest.com

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 14.01.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva

Koľkokrát ste si popálili ruku na kávovej šálke? Alebo sa vám stáva, že vám vychladne skôr, ako ju stihnete vypiť? S termo pohárom vám už nič také nehrozí. Prezradíme vám jeho výhody.

Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in! Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in!

Mechanické a retro kuchynské váhy sú in. Vaša kuchyňa získa vďaka nim vintage look. Aké máte pri výbere možnosti? V článku vám poradíme, čo si treba všímať.

Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela

Viete, rečo potrebuje soľnú lampu? v článku sa dozviete, na čo všetko pomáha a ako sa vám môže do domácnosti hodiť.


Komentáre

27/06/2018 04:50
Michal Malek

Ahoj Dominika, pekný článok s peknými fotkami. :)

Áno, imitácia kameňa a teda umelý kameň je síce lacnejší, ale existujú aj prírodné kamene, ktoré sa cenovo vyrovnajú týmto napodobeninám. Naozaj už dlhšie neplati, že umelý kamen je vždy automaticky lacnejsi.

Ja som zástancom prírodného kamena, ekologickosti a tak som si teda musel "rypnúť", hoci sa mi článok páči. :)
M.

31/10/2018 11:29
zuzana

Dobrý deň, uvažujem do budúcnosti , že si dám nalepiť tapety na stenu napr. 3D, nakoľko sa mi praská stena za gaučom. Bude to vidieť , keby som si dala 3D tapetu? Aké tapety by ste mi doporučili čo sa týka kvality do obývačky. Nechcela by som lacné, taký stred, ale dám si poradiť. Ďakujem,

Pridať komentár