Prírodný kamenný obklad v interiéri? Umelý kameň je lacnejší

Kamenný obklad stien je veľmi trendovou záležitosťou. V interiéri pôsobí moderne a nadčasovo. Najčastejšie pokrýva časť alebo celú plochu steny. Dokáže ľahko oživiť stroho pôsobiaci priestor a dodá mu úplne iný charakter.

Kamenný obklad na stenu do obývačky

Kamenná stena je tiež skvelým dekoračným kúskom. Steny môžete pokryť prírodným kameňom, ktorý je však finančne nákladný, alebo môžete použiť jeho lacnejšiu náhradu v podobe umelého kameňa. Táto imitácia má rôzne varianty a určite vás nesklame. Najčastejšie sa steny pokrývajú kameňom práve v obývacej miestnosti, spálni, chodbe alebo v kuchyni. 

Aj do moderného interiéru

V interiéri vynikne kamenný obklad naozaj krásne. Ideálne je, ak použijete tento obklad len na jednu stenu, prípadne len na jej časť. Veľmi moderná je tzv. „televízna stena“, kedy sa stena za televízor vypĺňa práve kamenným obkladom. 

Kamenný obklad na stene v obývačke

TV stena s kamenným obkladom

Kamenný obklad vynikne ako súčasť dekoru či zástena kuchynskej linky, obklad schodiska, baru či krbu.

Kamenný obklad v kuchyni

Kamenná zástena kuchynskej linky

Kamenný obklad pri schodisko

Aký kamenný obklad do interiéru? Populárna je bridlica a kremeň

Výber kameňov, ktoré môžete použiť na obklad steny je veľmi pestrý. Najčastejšie sa v interiéri využíva práve bridlica, kremeň, kvarcit, andezit, ale svoje miesto si tu zastáva i pieskovec. Každý kameň je špecifický svojim vzhľadom, štruktúrou i samotnou farbou. Žulové a mramorové obklady pôsobia veľmi luxusne.

Pieskovcový obklad na stenu

Kamenný obklad v kúpelni

Žulový kamenný obklad do obývačky

Obľúbená je i kamenná dyha, vyrába sa z prírodných kameňov a je hrubá len pár milimetrov. Vďaka svojej hrúbke je veľmi ohybná a tvarovateľná. Prírodné kamene majú vysokú hmotnosť, na steny sa preto používajú tenké dosky s rozličnou hrúbkou od 12 mm do 50 mm. 

Farba kameňa je dôležitá, najprv sa však musíme rozhodnúť či chceme, aby kamenná stena dominovala priestoru, alebo skôr zapadala s ostatkom interiéru. Pre bridlicu je typická hrdzavá a tmavošedá farba. Pieskovec sa vyznačuje zasa béžovou.

Obklad z kameňa v spálni

Pieskovcový obklad okolo krbu

Lacný kamenný obklad

Cena kameňov je rozdielna, závisí od typu kameňa a jeho hrúbky. Náhradu za prírodný kameň predstavuje tzv. aglomerovaný kameň. Vyrába sa pomocou rôznych technológií, ktoré zabezpečujú, že povrch aglomerovaného kameňu je nápadne podobný s prírodným kameňom. Tento typ kameňa vzniká spojením kremčitého piesku, kvalitného cementu, ílu a keramzitu. Povrchové sfarbenie aglomerovaného kameňu po čase bledne. 

Tapety imitujúce kameň, tehlu a drevo

Najlacnejšou náhradou kamenného obkladu je tapeta. Tapety v 3D formáte dokážu imitovať kameň naozaj presvedčivo.

Tapeta s imitáciou kamenného obkladu

Tapeta s imitáciou tehly

Tapeta v imitácií dreva

Ak teda túžite po takejto náhrade, musíte vybrať kvalitnú tapetu, žiadne lacné napodobneniny.

zdroj obrázkov: pinterest.com

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 14.01.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Zážitkové darčeky plné adrenalínu. Obdarujte nimi seba či svojich najbližších Zážitkové darčeky plné adrenalínu. Obdarujte nimi seba či svojich najbližších

Čaro okamihu. Známe slovné spojenie, no často akosi stráca zmysel. Niektoré dni sú na zážitky bohatšie, iné chudobnejšie. Urobte radosť sebe či svojim blízkym a darujte im zážitkový...

Vidiecky štýl bývania. Ako zariadiť kuchyňu, obývačku či záhradu? Vidiecky štýl bývania. Ako zariadiť kuchyňu, obývačku či záhradu?

Zariaďujete si váš dom či byt a chceli by ste do vášho interiéru vniesť trochu nevšednosti, tradičnosti, trošku toho retro štýlu a pri tom zachovať funkčnú stránku? 

Kamenný koberec: Dodajte nielen podlahe v exteriéri jedinečný vzhľad Kamenný koberec: Dodajte nielen podlahe v exteriéri jedinečný vzhľad

Čo je to za výmysel? Kamenný koberec je pomerne neznámym, no moderným druhom podlahovej krytiny. Svojich priaznivcov si získa nielen neobvyklým vzhľadom, funkčnosťou, ľahkou údržbou ale...


Komentáre

27/06/2018 04:50
Michal Malek

Ahoj Dominika, pekný článok s peknými fotkami. :)

Áno, imitácia kameňa a teda umelý kameň je síce lacnejší, ale existujú aj prírodné kamene, ktoré sa cenovo vyrovnajú týmto napodobeninám. Naozaj už dlhšie neplati, že umelý kamen je vždy automaticky lacnejsi.

Ja som zástancom prírodného kamena, ekologickosti a tak som si teda musel "rypnúť", hoci sa mi článok páči. :)
M.

Pridať komentár