Kto a koľko platí províziu realitke pri kúpe a prenájme. Odmeny pre realitku sú vysoké

Radosť z kúpy nehnuteľnosti býva často poznačená dlhým procesom vybavovania (úveru, prepisu, podpisu zmluvy) a neustálym platením poplatkov. Ak kupujete/predávate byt či dom a chcete to urobiť prostredníctvom realitnej kancelárie, mali by ste vedieť, že realitka si za svoje služby berie províziu. Pokiaľ zvažujete kúpu nehnuteľnosti, ste na strane kupujúceho a oproti vám stojí predávajúci. Väčšinou je to realitný maklér, ktorý zastupuje predávajúcu stranu.

Stretnutie s realitným maklérom

Či už sa radíte na stranu kupujúceho, alebo nehnuteľnosť predávate, mali by ste venovať pozornosť poplatkom, ktoré sú s celým procesom spojené. Aká je výška provízie realitnej kancelárii a kto ju platí?

Za čo sa dáva provízia realitnej kancelárii

Províziu realitnej kancelárii možno zaradiť do kolónky cena za služby. Ťažko k nej priradiť skutočnú hodnotu, platí však, že zákazník by najradšej nakupoval za čo najmenej. Odmena realitného makléra/kancelárie je kvôli tomu často vnímaná ako neadekvátna.

Otázku, prečo by mal maklér dostať niekoľko tisíc eur z predajnej ceny nehnuteľnosti za zdanlivo málo práce, si kladú mnohí. Dôvodom neakceptovania provízie realitného makléra je pritom nepochopenie rozsahu služieb, ktoré maklér vykonáva pre zákazníka.

Provízia za sprostredkovanie predaja býva spojením odmeny za dobré meno spoločnosti, jej skúseností a jednotlivých úkonov potrebných k predaju. Vo všeobecnosti platí, že čím viac skúseností a čím lepšie meno, tým opodstatnenejšie je požadovanie niekoľkopercentnej provízie. Keď má realitka dobré meno, je pravdepodobnosť, že rýchlejšie nájde vhodného kupca pre nehnuteľnosť.

Provízia realitného makléra je spojená aj s časom, ktorý musí venovať oceneniu nehnuteľnosti, jej úpravám a nafoteniu, obhliadkam so záujemcami o kúpu, rokovaniam so záujemcami a vlastníkom nehnuteľnosti, príprave zmluvnej dokumentácie, vybavovaniu prevodu nehnuteľnosti atď.

Výška provízie realitnej kancelárii

Výška provízie realitnej kancelárie/maklérovi nie je presne stanovená, každá realitka má svoje vlastné cenníky služieb. Zväčša je však provízia realitnej kancelárie vypočítavaná z výšky kúpnej sumy, pohybuje sa v rozmedzí od 3 do 6 %.

Prehliadka nehnuteľnosti

Či už stojíte na strane kupujúceho, alebo predajcu nehnuteľnosti, mali by ste sa o provízii porozprávať s realitným maklérom hneď na začiatku. Niekedy sa totiž môžete stretnúť s tým, že maklér aj predávajúci (ak to nie ste vy) sa budú snažiť navýšiť cenu nehnuteľnosti čo najviac, aby mali z predaja čo najväčší zisk.

Províziu by mal platiť objednávateľ služby, teda predávajúci, a výška provízie by mala byť započítaná v kúpnej sume. Zvyčajne to však neplatí a provízia je pripočítaná nad rámec kúpnej ceny, čiže za ňu zaplatí kupujúci.

S realitným maklérom musíte o poplatkoch a províziách hovoriť od začiatku celého procesu – aj ako predajca, aj ako kupujúci.

Provízia = odmena za služby

Keď už máte vyriešenú províziu, mali by ste od realitného makléra za ňu požadovať adekvátne služby. To znamená administratívne zabezpečenie, právne poradenstvo a pod. Maklér by sa mal postarať o úradné listiny, právnu kontrolu zmlúv, komunikáciu s hypotekárnym špecialistom i vybavenie katastra. Keďže práve maklér je ten, kto by mal dobre poznať realitný trh, mal by byť aj dobrým obchodníkom a vedieť predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie.

S realitným maklérom by ste mali od začiatku hovoriť priamo a ujasniť si, aké služby za províziu dostanete.

Dohoda s realitným maklérom

Na koho záujmy hľadí realitný maklér?

Pokiaľ figurujete na strane kupujúceho a rozhodnete sa pre realitné poradenstvo, mali by ste vedieť, že maklér bude v prvom rade brať ohľad na už existujúce partnerstvo s predávajúcimi. To znamená, že sa vám bude v prvom rade snažiť predať nehnuteľnosti, ktoré sám zastupuje a bude z nich mať províziu. Realitný maklér nemá funkciu nezávislého poradcu medzi predávajúcim a nakupujúcim, je na strane predávajúceho.

V prípade, že chcete nehnuteľnosť kúpiť, mali by ste sa na túto okolnosť pripraviť. Pomôže vám to ľahšie odhaliť maklérove predajné techniky a odolať jeho kúzlu. Potom si všimnete aj nedokonalosti nehnuteľností a budete môcť vyjednávať o výslednej cene.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 08.04.2019
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bývanie v byte, či v dome? Každé má svoje výhodyBývanie v byte, či v dome? Každé má svoje výhody

Ako sa rozhodnúť správne? Treba poznať všetky možné výhody aj nevýhody bývania v dome a byte. Podľa toho sa potom rozhodnete, čo je pre vás dôležité, a čo naopak viete oželieť.

Ohlásenie stavebných úprav/udržiavacích prác – postup, lehota, na čo nezabudnúťOhlásenie stavebných úprav/udržiavacích prác – postup, lehota, na čo nezabudnúť

Ako je to s tým ohlasovaním stavebných úprav v byte a dome? A sú aj niektoré stavebné práce, ktoré ohlasovať ani netreba? V našom článku vám poradíme, ako sa vyznať v tejto problematike.

Daň z garáže: Kto a ako podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti?Daň z garáže: Kto a ako podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti?

Nezabúdajte na to, že aj garáž je patrí do skupiny nehnuteľností, a preto je potrebné aj za ňu platiť štátu daň. Vašou povinnosťou je v mieste bydliska podať daňové priznanie k dani z...