Kto a koľko platí províziu realitke pri kúpe a prenájme. Odmeny pre realitku sú vysoké

Radosť z kúpy nehnuteľnosti býva často poznačená dlhým procesom vybavovania (úveru, prepisu, podpisu zmluvy) a neustálym platením poplatkov. Ak kupujete/predávate byt či dom a chcete to urobiť prostredníctvom realitnej kancelárie, mali by ste vedieť, že realitka si za svoje služby berie províziu. Pokiaľ zvažujete kúpu nehnuteľnosti, ste na strane kupujúceho a oproti vám stojí predávajúci. Väčšinou je to realitný maklér, ktorý zastupuje predávajúcu stranu.

Stretnutie s realitným maklérom

Či už sa radíte na stranu kupujúceho, alebo nehnuteľnosť predávate, mali by ste venovať pozornosť poplatkom, ktoré sú s celým procesom spojené. Aká je výška provízie realitnej kancelárii a kto ju platí?

Za čo sa dáva provízia realitnej kancelárii

Províziu realitnej kancelárii možno zaradiť do kolónky cena za služby. Ťažko k nej priradiť skutočnú hodnotu, platí však, že zákazník by najradšej nakupoval za čo najmenej. Odmena realitného makléra/kancelárie je kvôli tomu často vnímaná ako neadekvátna.

Otázku, prečo by mal maklér dostať niekoľko tisíc eur z predajnej ceny nehnuteľnosti za zdanlivo málo práce, si kladú mnohí. Dôvodom neakceptovania provízie realitného makléra je pritom nepochopenie rozsahu služieb, ktoré maklér vykonáva pre zákazníka.

Provízia za sprostredkovanie predaja býva spojením odmeny za dobré meno spoločnosti, jej skúseností a jednotlivých úkonov potrebných k predaju. Vo všeobecnosti platí, že čím viac skúseností a čím lepšie meno, tým opodstatnenejšie je požadovanie niekoľkopercentnej provízie. Keď má realitka dobré meno, je pravdepodobnosť, že rýchlejšie nájde vhodného kupca pre nehnuteľnosť.

Provízia realitného makléra je spojená aj s časom, ktorý musí venovať oceneniu nehnuteľnosti, jej úpravám a nafoteniu, obhliadkam so záujemcami o kúpu, rokovaniam so záujemcami a vlastníkom nehnuteľnosti, príprave zmluvnej dokumentácie, vybavovaniu prevodu nehnuteľnosti atď.

Výška provízie realitnej kancelárii

Výška provízie realitnej kancelárie/maklérovi nie je presne stanovená, každá realitka má svoje vlastné cenníky služieb. Zväčša je však provízia realitnej kancelárie vypočítavaná z výšky kúpnej sumy, pohybuje sa v rozmedzí od 3 do 6 %.

Prehliadka nehnuteľnosti

Či už stojíte na strane kupujúceho, alebo predajcu nehnuteľnosti, mali by ste sa o provízii porozprávať s realitným maklérom hneď na začiatku. Niekedy sa totiž môžete stretnúť s tým, že maklér aj predávajúci (ak to nie ste vy) sa budú snažiť navýšiť cenu nehnuteľnosti čo najviac, aby mali z predaja čo najväčší zisk.

Províziu by mal platiť objednávateľ služby, teda predávajúci, a výška provízie by mala byť započítaná v kúpnej sume. Zvyčajne to však neplatí a provízia je pripočítaná nad rámec kúpnej ceny, čiže za ňu zaplatí kupujúci.

S realitným maklérom musíte o poplatkoch a províziách hovoriť od začiatku celého procesu – aj ako predajca, aj ako kupujúci.

Provízia = odmena za služby

Keď už máte vyriešenú províziu, mali by ste od realitného makléra za ňu požadovať adekvátne služby. To znamená administratívne zabezpečenie, právne poradenstvo a pod. Maklér by sa mal postarať o úradné listiny, právnu kontrolu zmlúv, komunikáciu s hypotekárnym špecialistom i vybavenie katastra. Keďže práve maklér je ten, kto by mal dobre poznať realitný trh, mal by byť aj dobrým obchodníkom a vedieť predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie.

S realitným maklérom by ste mali od začiatku hovoriť priamo a ujasniť si, aké služby za províziu dostanete.

Dohoda s realitným maklérom

Na koho záujmy hľadí realitný maklér?

Pokiaľ figurujete na strane kupujúceho a rozhodnete sa pre realitné poradenstvo, mali by ste vedieť, že maklér bude v prvom rade brať ohľad na už existujúce partnerstvo s predávajúcimi. To znamená, že sa vám bude v prvom rade snažiť predať nehnuteľnosti, ktoré sám zastupuje a bude z nich mať províziu. Realitný maklér nemá funkciu nezávislého poradcu medzi predávajúcim a nakupujúcim, je na strane predávajúceho.

V prípade, že chcete nehnuteľnosť kúpiť, mali by ste sa na túto okolnosť pripraviť. Pomôže vám to ľahšie odhaliť maklérove predajné techniky a odolať jeho kúzlu. Potom si všimnete aj nedokonalosti nehnuteľností a budete môcť vyjednávať o výslednej cene.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 08.04.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie

Či už budete za bývanie platiť vlastnými zdrojmi, alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, mali by ste myslieť dopredu a byť opatrní. Kúpnu cenu totiž môžete uhradiť...

Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji) Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji)

Úhrady poplatkov sú vecou dohody medzi zmluvnými stranami a sprostredkovateľom (najčastejšie je to realitný maklér). V akej výške sa pohybujú, čo všetko musíte zaplatiť?

Kúpna zmluva aj na byt zaťažený hypotékou alebo inou ťarchou. Pozrite si vzor Kúpna zmluva aj na byt zaťažený hypotékou alebo inou ťarchou. Pozrite si vzor

V dnešnej dobe nie je ničím výnimočným kupovať nehnuteľnosť s ťarchou. Oproti tzv. čistej nehnuteľnosti je postup kúpy len o niečo zložitejší, banky a aj realitné kancelárie s tým však...