Prútený a ratanový nábytok do interiéru aj exteriéru

Na záhradu áno, no do obývačky už nie? Ratanový nábytok však má čo to povedať aj v prípade interiérového dizajnu. Samozrejme, prevažná väčšina z vás pozná ratanový nábytok ako pohodlné sedenie na terase. Vedzte však, že ratanové sedenie si môže svoje miesto nájsť aj u vás v obývačke.

Nábytok do obývačky z ratanu

V interiéri dokáže pôsobiť naozaj dominantne, ľahko, vzdušne a predovšetkým je rovnako pohodlné, ako akékoľvek iné sedenie. Okrem toho je prírodný ratan pevným a odolným materiálom.  

Ratan alebo Calamus rotang je drevina (liana), ktorá rastie predovšetkým v pralesoch juhovýchodnej Ázie. Jeden výhon môže dosahovať dĺžku aj viac ako 200 metrov. Samotné ohýbanie ratanu do tvarov, ktoré poznáme my prebieha naparovaním a následným tvarovaním.

Čo všetko sa z ratanu vyrába a prečo je ratanový nábytok vhodný aj do interiéru? Ako vyčistiť ratanový nábytok? Takisto sa ďalej dozviete, prečo je ratan tak kvalitným materiálom a aké sú jeho výhody či nevýhody v rámci interiéru.  

Prírodný ratan a jeho výhody

Exotická drevina, z ktorej je ratanový nábytok vyrábaný, patrí medzi v skutku odolné a vďačné materiály. Konkrétne nábytok do interiéru sa vyrába z lúpaného ratanu. Odolný je, prirodzene, voči poveternostným podmienkam či voči UV žiareniu. Okrem toho je to veľmi vzdušný a ľahký materiál, ktorý má prirodzený vzhľad a po vizuálnej stránke si nevyžaduje žiadnu špecifickú údržbu. Ošetrovanie ratanového nábytku je však dobrou prevenciou ako zachovať jeho komfortné i vizuálne vlastnosti. Rovnako je ratanový nábytok veľmi odolný voči vyššej vlhkosti.

Nábytok z prútia na terasu

V interiéri vyniknú predovšetkým ratanové sedacie súpravy, no určite sa oplatí poobzerať aj po kreslách či taburetkách. V rámci cenovej relácie narazíte na rôzne ponuky, no nájsť najlacnejší ratanový nábytok nie je vôbec nemožné. Oproti klasickým kusom nábytku si možno niečo priplatíte, no určite nebudete túto investíciu ľutovať. Za pozornosť stojí takisto fakt, že prírodný ratan je ošetrený a lakovaný, čo uľahčuje jeho následnú údržbu. 

Vyberáme z nášho katalógu

Nábytok z umelého ratanu

Pochopiteľne, ratan si našiel aj svojho syntetického náhradníka. Umelý ratan je vyrábaný z polyuretánového vlákna, ktoré je v skutku odolným a prispôsobivým materiálom pre vonkajšie vplyvy počasia. Odolný je aj voči UV žiareniu, vlhkosti alebo iným poveternostným podmienkam. V interiéri však nič podobné nehrozí, no odolný materiál nezaškodí. Ratanový nábytok do interiéru v podobe umelého ratanu rozhodne splní očakávania.

Na prvý ani druhý pohľad jeho pravosť určite nerozpoznáte. Ratanové sedenie či taburetky, alebo stolíky sú vyrobené s citom pre detail a to, že ide o materiál vyrobený z vlákien polyuretánu, hliníka, teflónu či polyesteru ani nezistíte. Potešiť vás môže jeho nižšia cena oproti originálnemu prírodnému ratanu. 

Ratanová sedačka v obývačke

V čom je hlavný rozdiel medzi umelým a prírodným ratanom? Okrem vyššej ceny prírodného ratanu to je určite aj odlišný vzhľad a tvrdosť materiálu. Prvý dojem vás o umelom ratane nepresvedčí, no na dotyk už rozdiel pocítite. Takisto jeho pružnosť je o poznanie menšia, a tak možno povedať, že prírodný ratan vám dopraje predsa len viac pohodlia.

Prútený nábytok pripomína ratan

Je ďalším druhom nábytku, ktorý môže ratan pripomínať. Pravda je však taká, že prútený nábytok je zvyčajne bez povrchovej úpravy a preto ho na pohľad určite rozoznáte. Väčšinou sa prútený nábytok hodí do exteriéru, no ak sme pritom, svoje patričné miesto má aj v interiéroch. Prútený nábytok vo všeobecnosti napodobuje práve ratan. To však nemusí byť pravidlom. Ratan je samostatnou kategóriou.

Prútený nábytok sa môže vyrábať z bambusu, banánových listov prípadne sa dá použiť prútie z vŕby alebo jelše. Takýto druh nábytku takisto môže spĺňať ekologické požiadavky a vyzdobiť váš interiér. 

Čo sa z ratanu vyrába?

Ešte lepšia otázka by možno bola, čo všetko doma môžete mať z ratanu. Okrem posedenia na terase, ktoré sa však nachádza v interiéri, určite oceníte napríklad ratanové kreslá či taburetky, ktoré sú mimoriadne praktické a pohodlné. Samozrejme, ak si chcete byt či dom zariadiť v takomto naturálnom ratanovom štýle, poteší vás aj ratanová komoda, stolík alebo dokonca posteľ.

Ratanový kôš na prádlo

Okrem kusov nábytku je ratan aj skvelý materiál na výrobu rôznych dekorácií, či doplnkov do domácnosti. Koše na bielizeň, kvetináče, dekorativne obrazy či stojany. Dizajnéri sa dokážu s takýmto materiálom skutočne vyhrať.

Vyberáme z nášho katalógu

Ratan sa hodí všade

V zásade je to len na vás. Ratanový nábytok si v interiéri nájde svoje uplatnenie skutočne v každej miestnosti. Zariadenie obývačky, ratanová sedacia súprava a ratanový stolík skutočne budú pôsobiť efektívne. Posteľ  a komoda z ratanu si nájde svoje miesto vo vašej spálni. Do predsiene alebo zimnej záhrady umiestnite ratanový stolík na kávu.

Ratanový stolík do predsiene

V kúpeľni sa môže ocitnúť ratanový kôš na bielizeň a takisto ratanové sedenie v kuchyni v podobe jedálenského stola a stoličiek nie je ničím výnimočné. Čo sa dizajnu týka, veľké rozdiely nenájdete. Maximálne v štruktúre prepletania, ktorá môže byť buď hustejšia alebo redšia.  

Ako sa starať o ratan?

Ošetrovanie ratanového nábytku si nevyžaduje prílišnú námahu. To je jedna z ďalších výhod tohto materiálu. Predsa, nábytok má slúžiť a starať sa o vaše pohodlie. Ak však predsa len chcete predísť opotrebeniu, môžete použiť olej na ratanový nábytok. Tým mu dodáte lesk a zároveň vytvoríte akýsi ochranný filter.

Ak sa vám podarilo ratan nejakým spôsobom znečistiť, postačí obyčajná prachovka alebo jemná kefka a čistá voda. Týmto spôsobom stačí nábytok jednoducho umyť a o nič viac sa starať nemusíte. Ratanu totiž žiadna vlhkosť neprekáža.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 28.12.2017
Hodnotenie článku:
(92.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Sklápacie postele aj so sedačkou nielen pre hostí Sklápacie postele aj so sedačkou nielen pre hostí

Vďaka tejto skvelej „vychytávke“ budete mať dostatok priestoru v miestnosti a v prípade potreby máte veľmi rýchlo o jednu posteľ viac. Aké sú jej ďalšie výhody? Prezradíme vám!  

Luxusné krištáľové lustre do obývačky, spálne aj modernej kuchyne Luxusné krištáľové lustre do obývačky, spálne aj modernej kuchyne

Pri výbere osvetlenia sa netreba obmedzovať iba na klasické „bodovky“. Doprajte si dotyk luxusu a stavte na netradičnú voľbu - atraktívny krištálový luster, ktorý sa okamžite stane...

Spálňový nábytok z masívneho dreva Spálňový nábytok z masívneho dreva

Keď sa cítite v spálni dobre, tak máte veľký predpoklad kvalitného spánku a načerpania novej energie na každý deň.  O dporúča sa nábytok z masívneho dreva. Ako si ho vybrať? Poradíme...


Pridať komentár