Prvé vlastné akvárium - ako vybrať? Aké doplnky a čo kúpiť

Ste vo fáze, kedy rozmýšľate nad kúpou nového, respektíve prvého akvária? V prvom momente si asi poviete, že v zásade o nič zložité ani nejde, no budete sa čudovať.

Malé okrúhle akvárium s rybičkou

Výber akvária je podmienený množstvom parametrov a atribútov, ktoré treba pred kúpou zvážiť. Preto veríme, že akvárium pre rybičky vám pomôžeme vybrať našimi praktickými radami. Informujte sa teda podľa čoho si akvárium máte zaobstarať.

Čo musím pred výberom akvária vedieť?

Aby sme sa už na začiatku vyhli zbytočným problémom a nevyhodili peniaze von oknom, musíme si zodpovedať určité otázky a až následne sa môžeme do výberu akvária pustiť. Konkrétne musíme vedieť hlavne toto:

  • Koľko chceme do akvária investovať?
  • Aké veľké akvárium chceme?
  • Aké zvieratká chceme v akváriu chovať? (rybičky, morské prasa, škrečok, korytnačky...)
  • Kde chceme akvárium umiestniť?

Následne, samozrejme, je ešte výber sprevádzaný množstvom detailov, ktoré si pri týchto základných otázkach takisto spomenieme. Či ste začiatočník alebo už máte starostlivosť o tieto sklenené nádrže za sebou, určite tu nájdete praktické informácie, ktoré vám prinesú niečo nové.

Prezrieť ponuku doplnkov pre akvaristov

Koľko treba investovať do nového akvária?

Pochopiteľne, kde inde začať, ak nie pri rozpočte. Od toho sa odvíja práve možný výber. Preto je potrebné si rozmyslieť sumu, ktorú ste ochotní za akvárium zaplatiť. Okrem samotného akvária takisto myslite príslušenstvo. Tým sa môže suma pomerne dosť navýšiť. Filter, osvetlenie, dekorácie, prípadný substrát, rastliny, vyhrievacie teleso alebo čistič vzduchu. Určiť cenové rozmedzie je naozaj komplikované, keďže sa cena odvíja hlavne od veľkosti, hrúbky skla či tvaru akváriu.

Veľké akvárium v obývačke

Ak teda budete pozerať na cenu akvária, myslite aj na príslušenstvo. V mnohých prípadoch láka akváriový set, ktorý je výhodou pre začiatočníkov. Nie je na tom nič zlé, no v prípade lepšej predstavy, kvalitnejšej starostlivosti a možno aj hľadiska dizajnu vám odporúčame sa poradiť s odborníkom, investovať a vystavať si vlastné akvárium podľa predstáv.

Kúpa použitého akvária

Aj toto je spôsob akým ušetriť. Neznamená to, že ste lakomec, no ak môžete zaplatiť menej prečo tak neurobiť. Nie je veľmi ťažké prejsť si bazáry či rôzne inzercie, kde nájdete hromadu ponúk.

Ak sa však rozhodnete pre nákup použitého akvária, ani náhodou neváhajte akvárium pred kúpu napustiť vodou. Skontrolujte silikónové tesnenie, praskliny, škrabance, prípadne ostré hrany. Určite aj pach a niekedy nepoteší ani vodný kameň či zariasené sklo. Takýchto nečistôt sa ťažko zbavuje. Preto preverujte. Inak kupujete mačku vo vreci.

Teplomer do akvária s rybami

Čo sa týka kúpy použitého príslušenstva - tu už radšej investujte do nových doplnkov.

Veľkosť akvária

Hneď na začiatku vás vyvedieme z omylu. Menšie akvárium rozhodne neznamená, že vám spôsobí menej starostí. Práve naopak. Akvárium väčších rozmerov si dokáže vytvoriť prostredie, ktoré je menej náročné na údržbu. V prípade menšieho akvária ide o to, že je odkázané iba na vašu starostlivosť. Samozrejme, v tomto prípade hovoríme o akváriu pre rybičky. Pravdou však ostáva, nech chováte akékoľvek zvieratko, väčšie akvárium ho rozhodne poteší.

To akú veľkosť akvária si predstavujeme sa odvíja aj od toho, kde bude umiestnené. Tento atribút si ešte rozoberieme neskôr. V dnešnej dobe však zoženiete akváriá od 1 litra až po niekoľko stoviek litrové vodné nádrže. Bežným štandardom sú akvária o objeme 50 až 85 litrov. Takéto akvária nájdete v cenovej kategórii od 30 do 100 €.

Umiestnenie akvária

Ak ste sa rozhodli pre kúpu akvária, zrejme presne viete, kde ho chcete mať. Nejde tak ani o miestnosť, pretože v dnešnej dobe neprekvapí akvárium ani v kúpeľni či v spálni. Každopádne je však zásadou, že veľkosť i tvar akvária musíte prispôsobiť miestu, kde akvárium umiestnite. Dôležitou zásadou je rovnako tak fakt, že akvárium nesmie byť vystavené priamym slnečným lúčom. Táto zásada sa netýka len akvária pre rybičky, ale rovnako tak pre škrečky či morské prasatá. Jednak vystavenie priamemu slnku neprospieva zvieratkám a v prípade akvária pre rybičky spôsobuje vyšší nárast rias.

Dôležitá je aj plocha, kde akvárium budeme mať. Záleží na tom či bude na drevenom, či sklenenom stolíku, alebo bude na kovovom podstavci, múriku prípadne bude zabudované do steny. V závislosti od toho opäť volíte tvar, šírku, výšku alebo hrúbku dna akvária.

Domáce veľké akvárium

Pri umiestnení myslite aj na to, že akvárium vyžaduje dostupnosť elektrickej siete, takže v dosahu by mali byť rozhodne zásuvky. Filtrácia či podsvietenie veľa energie nespotrebuje takže o nárast spotreby elektrickej energie sa báť určite nemusíte. Ide len o to, aby vám zapojenie tohto príslušenstva nespôsobilo zbytočné komplikácie.

Pre koho je akvárium určené?

Prvotným živočíchom pre život v akváriu sú určite akváriové rybičky. Tu sú však možnosti naozaj bohaté. Pri kúpe akvária pre rybičky myslite aj na veľkosť rybičiek v dospelosti, aby ste následne nemali problém s nedostatočným okysličeným vody alebo, aby pohyb rybiek nebol obmedzený. Ako sme spomínali v menšom akváriu je často omnoho ťažšie udržať ideálne podmienky.

Akvárium pre plazy - terárium už závisí od konkrétneho druhu plaza. Plazy vyžadujú dostatočne výkonnú výhrevnú či UVB žiarovku, prípadne viac príslušenstva ako rastliny, vetvy, pozadie do terária, hammock, misku na vodu, výhrevný kameň či skrýšu. Samozrejmosťou je vhodný substrát.

Zariadenie terária pre Agamu bradatú 

Pri hlodavcoch je potrebné myslieť na výšku akvária, keďže sa používa substrát (piliny), ktorý rozhodne nechceme mať po celej miestnosti.

Trendom sú napríklad guľaté akváriá. Tie pre rybičky nie sú príliš vhodné, hoci sú populárne. Ryby sa však v takto tvarovanom akváriu ťažšie orientujú a aj to môže byť dôvod „samovrážd“ rybičiek.

Na záver vám teda odporúčame pri výbere akvária zhodnotiť základné atribúty a až následne riešiť príslušenstvo a doplnky. Veríme, že vám rady pri výber akvária pomohli a aj vďaka nim nájdete to správne akvárium.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 31.03.2018
Hodnotenie článku:
(93.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia

Aby ste vedeli, či sa vám skutočne investícia do nich vyplatí, mali by ste vedieť, ako fungujú, aké druhy čerpadiel sú dostupné a aké sú ich nevýhody. V našom podrobnom článku vám všetko...

Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť

Aká je reálna a objektívna trhová cena nehnuteľnosti? Tú dokáže najpresnejšie určiť súdny znalec vypracovaním tzv. znaleckého posudku. Kedy ho potrebujeme a koľko stojí?

Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu

Tento problém je dnes stále viac rozšírený a jeho riešením sa zaoberajú ornitológovia aj ekológovia. Ako sa teda môžete zbaviť nevítaného ďatľa? Čo pomôže? Poradíme vám!


Pridať komentár