Prvé vlastné akvárium - ako vybrať? Aké doplnky a čo kúpiť

Ste vo fáze, kedy rozmýšľate nad kúpou nového, respektíve prvého akvária? V prvom momente si asi poviete, že v zásade o nič zložité ani nejde, no budete sa čudovať.

Malé okrúhle akvárium s rybičkou

Výber akvária je podmienený množstvom parametrov a atribútov, ktoré treba pred kúpou zvážiť. Preto veríme, že akvárium pre rybičky vám pomôžeme vybrať našimi praktickými radami. Informujte sa teda podľa čoho si akvárium máte zaobstarať.

Čo musím pred výberom akvária vedieť?

Aby sme sa už na začiatku vyhli zbytočným problémom a nevyhodili peniaze von oknom, musíme si zodpovedať určité otázky a až následne sa môžeme do výberu akvária pustiť. Konkrétne musíme vedieť hlavne toto:

  • Koľko chceme do akvária investovať?
  • Aké veľké akvárium chceme?
  • Aké zvieratká chceme v akváriu chovať? (rybičky, morské prasa, škrečok, korytnačky...)
  • Kde chceme akvárium umiestniť?

Následne, samozrejme, je ešte výber sprevádzaný množstvom detailov, ktoré si pri týchto základných otázkach takisto spomenieme. Či ste začiatočník alebo už máte starostlivosť o tieto sklenené nádrže za sebou, určite tu nájdete praktické informácie, ktoré vám prinesú niečo nové.

Prezrieť ponuku doplnkov pre akvaristov

Koľko treba investovať do nového akvária?

Pochopiteľne, kde inde začať, ak nie pri rozpočte. Od toho sa odvíja práve možný výber. Preto je potrebné si rozmyslieť sumu, ktorú ste ochotní za akvárium zaplatiť. Okrem samotného akvária takisto myslite príslušenstvo. Tým sa môže suma pomerne dosť navýšiť. Filter, osvetlenie, dekorácie, prípadný substrát, rastliny, vyhrievacie teleso alebo čistič vzduchu. Určiť cenové rozmedzie je naozaj komplikované, keďže sa cena odvíja hlavne od veľkosti, hrúbky skla či tvaru akváriu.

Veľké akvárium v obývačke

Ak teda budete pozerať na cenu akvária, myslite aj na príslušenstvo. V mnohých prípadoch láka akváriový set, ktorý je výhodou pre začiatočníkov. Nie je na tom nič zlé, no v prípade lepšej predstavy, kvalitnejšej starostlivosti a možno aj hľadiska dizajnu vám odporúčame sa poradiť s odborníkom, investovať a vystavať si vlastné akvárium podľa predstáv.

Kúpa použitého akvária

Aj toto je spôsob akým ušetriť. Neznamená to, že ste lakomec, no ak môžete zaplatiť menej prečo tak neurobiť. Nie je veľmi ťažké prejsť si bazáry či rôzne inzercie, kde nájdete hromadu ponúk.

Ak sa však rozhodnete pre nákup použitého akvária, ani náhodou neváhajte akvárium pred kúpu napustiť vodou. Skontrolujte silikónové tesnenie, praskliny, škrabance, prípadne ostré hrany. Určite aj pach a niekedy nepoteší ani vodný kameň či zariasené sklo. Takýchto nečistôt sa ťažko zbavuje. Preto preverujte. Inak kupujete mačku vo vreci.

Teplomer do akvária s rybami

Čo sa týka kúpy použitého príslušenstva - tu už radšej investujte do nových doplnkov.

Veľkosť akvária

Hneď na začiatku vás vyvedieme z omylu. Menšie akvárium rozhodne neznamená, že vám spôsobí menej starostí. Práve naopak. Akvárium väčších rozmerov si dokáže vytvoriť prostredie, ktoré je menej náročné na údržbu. V prípade menšieho akvária ide o to, že je odkázané iba na vašu starostlivosť. Samozrejme, v tomto prípade hovoríme o akváriu pre rybičky. Pravdou však ostáva, nech chováte akékoľvek zvieratko, väčšie akvárium ho rozhodne poteší.

To akú veľkosť akvária si predstavujeme sa odvíja aj od toho, kde bude umiestnené. Tento atribút si ešte rozoberieme neskôr. V dnešnej dobe však zoženiete akváriá od 1 litra až po niekoľko stoviek litrové vodné nádrže. Bežným štandardom sú akvária o objeme 50 až 85 litrov. Takéto akvária nájdete v cenovej kategórii od 30 do 100 €.

Umiestnenie akvária

Ak ste sa rozhodli pre kúpu akvária, zrejme presne viete, kde ho chcete mať. Nejde tak ani o miestnosť, pretože v dnešnej dobe neprekvapí akvárium ani v kúpeľni či v spálni. Každopádne je však zásadou, že veľkosť i tvar akvária musíte prispôsobiť miestu, kde akvárium umiestnite. Dôležitou zásadou je rovnako tak fakt, že akvárium nesmie byť vystavené priamym slnečným lúčom. Táto zásada sa netýka len akvária pre rybičky, ale rovnako tak pre škrečky či morské prasatá. Jednak vystavenie priamemu slnku neprospieva zvieratkám a v prípade akvária pre rybičky spôsobuje vyšší nárast rias.

Dôležitá je aj plocha, kde akvárium budeme mať. Záleží na tom či bude na drevenom, či sklenenom stolíku, alebo bude na kovovom podstavci, múriku prípadne bude zabudované do steny. V závislosti od toho opäť volíte tvar, šírku, výšku alebo hrúbku dna akvária.

Domáce veľké akvárium

Pri umiestnení myslite aj na to, že akvárium vyžaduje dostupnosť elektrickej siete, takže v dosahu by mali byť rozhodne zásuvky. Filtrácia či podsvietenie veľa energie nespotrebuje takže o nárast spotreby elektrickej energie sa báť určite nemusíte. Ide len o to, aby vám zapojenie tohto príslušenstva nespôsobilo zbytočné komplikácie.

Pre koho je akvárium určené?

Prvotným živočíchom pre život v akváriu sú určite akváriové rybičky. Tu sú však možnosti naozaj bohaté. Pri kúpe akvária pre rybičky myslite aj na veľkosť rybičiek v dospelosti, aby ste následne nemali problém s nedostatočným okysličeným vody alebo, aby pohyb rybiek nebol obmedzený. Ako sme spomínali v menšom akváriu je často omnoho ťažšie udržať ideálne podmienky.

Akvárium pre plazy - terárium už závisí od konkrétneho druhu plaza. Plazy vyžadujú dostatočne výkonnú výhrevnú či UVB žiarovku, prípadne viac príslušenstva ako rastliny, vetvy, pozadie do terária, hammock, misku na vodu, výhrevný kameň či skrýšu. Samozrejmosťou je vhodný substrát.

Zariadenie terária pre Agamu bradatú 

Pri hlodavcoch je potrebné myslieť na výšku akvária, keďže sa používa substrát (piliny), ktorý rozhodne nechceme mať po celej miestnosti.

Trendom sú napríklad guľaté akváriá. Tie pre rybičky nie sú príliš vhodné, hoci sú populárne. Ryby sa však v takto tvarovanom akváriu ťažšie orientujú a aj to môže byť dôvod „samovrážd“ rybičiek.

Na záver vám teda odporúčame pri výbere akvária zhodnotiť základné atribúty a až následne riešiť príslušenstvo a doplnky. Veríme, že vám rady pri výber akvária pomohli a aj vďaka nim nájdete to správne akvárium.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 31.03.2018
Hodnotenie článku:
(93.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz. Odmenu si naplno vychutnáte s...

Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje? Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje?

Netušíte, čo to prepäťová ochrana je a k čomu vlastne slúži? Neslúži iba ako ochrana pred bleskom. Chcete vedieť, na čo všetko sa vďaka nej môžete spoľahnúť?

Aké kuchynské nože kúpiť? Najlepšie odhalia testy i recenzie Aké kuchynské nože kúpiť? Najlepšie odhalia testy i recenzie

Nákup kuchynských nožov býva výpredajovou záležitosťou. Spĺňat by však mali isté kvalitatívne kritéria. Poradíme vám, ako vybrať tie najlepšie!


Pridať komentár