Puf na sedenie - pletená taburetka, ktorú si môžete vyrobiť

Ako už názov napovedá, puf na sedenie predstavuje miesto, na ktorom sa sedí, môžete si vyložiť nohy alebo položiť napríklad notebook či knihu. Takisto môže slúžiť pre domáce zvieratká ako miesto, kde odpočívajú.

Pletený puf do obývačky na sedenie

Jeho názov je v Európe odvodený od slova “pouffe”, ale pôvod siaha až do Osmanskej ríše. Puf sa dá zjednodušene opísať ako mäkký z oboch strán sploštený guľatý vankúš bez operadla. Sedací puf sa nachádza prevažne v obývačke. Jeho hlavným využitím je vytvorenie dodatočného priestoru na sedenie, keď napríklad čakáte hostí a nestačí vám štandardné miesto na sedenie. Má rôzne tvary, vzory a dizajnovo sa dá prispôsobiť presne do vašej obývačky, vašim farebným predstavám a priestorovým možnostiam. 

Pôvod má v Osmanskej ríši

História pufov siaha do Osmanskej ríše a do 18. storočia. Predtým však boli súčasťou obydlí už skoro dve storočia. Do Európy boli prinesené po roku 1700, kedy boli populárne najmä vo Francúzsku. Pôvodne sa nazývajú “poufottoman”, čo v doslovnom preklade znamená osmanský puf. Puf bol v osmanskej ríši využívaný ako centrálny kus nábytku pri rodinných stretnutiach. Používal sa ako pletený podsedák, aby šľachtici nemuseli sedieť na zemi. Dodávali komfort oproti sedeniu na zemi.

Sivý pletený puf na sedenie

V Európe sa používali pufy ako sedenie pod oknami pri stene, tak aby stena slúžila ako opierka. Využívalo sa vždy viacero kusov, ktoré tvorili akúsi reťaz a štandardne sa umiestňovali do rohov. Pufy boli pôvodne väčšie ako v dnešnej dobe. Dnes sú štandardné pufy menšie, dobre skladovateľné a vytvárajú pomerne jednoduché sedenie. Neplnia však už len funkčný účel, sú aj dizajnovým prvkom nejednej obývačky. Nie sú už len súčasť nábytku, ale aj dekoráciou. Štýlové pufy na sedenie teda spĺňajú aj praktickú aj dizajnérsku funkciu. 

Keďže kedysi boli pufy používané ako súčasť kráľovského nábytku, tak boli aj zdobené drahokamami, šité z drahých perzských a tureckých látok. V dnešnom svete dizajnu nájdete aj klasické pufy pripomínajúce tureckú ríšu, ale aj štrikovaný puf alebo pletený puf. Puf na sedenie alebo puf ako taburetku si dokonca s troškou šikovnosti viete vyrobiť aj sami. 

Vyberáme z nášho katalógu

Do obývačky, detskej izby ale aj do kaviarne

Ako je vyššie spomenuté, puf býva najčastejšie pletený. Pletený puf môže byť z priadze, vlny alebo aj špagátu. Podľa tvrdosti použitého materiálu má aj rôzne použitie. Pletený puf z priadze sa využíva najčastejšie v obývačke, ale aj v detskej izbe. Pletený puf zo špagátu sa hodí aj ako stolík pod kávu alebo čaj alebo aj ako nočný stolík.  

Pufy sa najčastejšie vypĺňajú penou, EPS guličkami alebo mušelínom. Výplň má takisto vplyv na spôsob použitia rovnako ako materiál, z ktorého je puf vyrobený.

Ružový puf na sedenie

 

Ako si vyrobiť puf na sedenie

Na vyrobenie pufu budeme potrebovať 3 klbká priadze (ideálne PapulliNatur, hrubšia je vhodná na pletenie vakov, pufov a koberčekov.), nafukovací základ taburetky a ihlice na pletenie č. 20.  

Tip: Ak nemáte nafukovací puf ako základ taburetky, tak môžete vymyslieť aj rôzne iné variácie - z látky ušijete povlek, ktorý musí byť väčší ako puf, pretože puf sa roztiahne (ideálne je, aby bol povlek vo farbe priadze, aby nepresvital). Keď neviete čím vyplniť puf, tak povlek vyplňte napríklad starými tričkami. Pri takomto spôsobe ale nešetrite náplňou. Sedák musí byť dostatočne tvrdý, aby sa moc nezľahol, keď si na neho sadnete. 

Výplň pufu na sedenie

Nafukovací základ taburetky by mal mať výšku cca 35 cm a priemer asi 55 cm. 

Postup ako upliesť puf:

  1. Na ihlice si nahoďte klasické očká. Ich počet závisí od veľkosti taburetky, ideálne je 30. Pletie sa hladko 60 radov tak, aby bol návlek cca 100 - 120 cm dlhý. Inou možnosťou je pliesť 3 krát hladký riadok a 1 krát obrátený vzor (čiže každý štvrtý riadok) - týmto dostaneme vrúbkovaný efekt.
  2. Po dopletení pás prehnite na polovicu obrátenou stranou. 
  3. Spoj prepleťte klasickým spôsobom priadzou dlhou približne 50 cm, aby nebol veľmi silno stiahnutý, len tak voľne podľa potreby. 
  4. Nakoniec tunel obráťte na vzorku a navlečte na nafukovací základ taburetky.  
  5. Ako posledný krok prevlečte dva asi 50-centimetrové pásy cez okrajové očká (optimálne cez každé druhé), jeden navrchu, druhý dolu a stiahnite. A štrikovaný puf je na svete! 

Ako upliesť puf na sedenie

Ak preferujete radšej háčkovanie, tak návodov na háčkovaný puf nájdete na internete pomerne veľa. Štrikovaný puf je však o niečo jednoduchší. 

Ak sa vám nechce pliesť alebo háčkovať

Ak patríte k tým lenivejším alebo sa vám nechce pliesť, tak si puf viete kúpiť aj v obchodoch. Cena pleteného pufu je závislá od veľkosti, použitého materiálu ako aj výplne. Pohybuje sa v priemere od cca 60 eur až po 200 eur. Ako v prípade iných vecí, tak aj pri pufe platí, že s rastúcou kvalitou rastie aj cena.

Vyberáme z nášho katalógu

Rozdiel pri otázke koľko stojí puf spočíva aj v tom, kam ho chcete umiestniť a aký má plniť účel. Viete kúpiť aj ozaj lacné varianty (cca 30 eur), no nemusia vám vydržať tak dlho ako puf z kvalitnej priadze a z kvalitných materiálov. 

Ak ste aj vy prepadli tomuto skvelému dizajnovému doplnku, tak neváhajte navštíviť náš katalóg. Puf vám zabezpečí dodatočné miesto na sedenie a dotvorí celkový dizajn vášho priestoru.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 26.01.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Farba roka 2020 a ako ju využiť v interiériFarba roka 2020 a ako ju využiť v interiéri

Spoločnosť v oblasti analýzy trendov v oblasti farieb Pantone Color Institute vybrala za farbu roka 2020 klasickú modrú. Poradíme vám, ako ju využiť v interiéri.

Zabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovanýchZabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovaných

Tak ako každý rok, ani tento nás  neminie najväčší sviatok zamilovaných  –  Svätý Valentín. Zabudnúť na darček sa vo vzťahu jednoducho neodpúšťa! Ak aj vy patríte k zábudlivcom, skúste...

Vermikompostér do bytu – výhody a skúsenostiVermikompostér do bytu – výhody a skúsenosti

V tomto článku sa dozviete, ako funguje vermikompostér, či je potrebné sa obávať mušiek alebo zápachu, ako sa postarať o dážďovky a najmä ako s vermikompostovaním začať.