Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Pri väčšine domov v súčasnosti už nemôže chýbať terasa. Hlavne ak máte veľkú záhradu a radi trávite čas vonku. Ide o prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Aj pre to by mali byť tieto dve časti v harmónii. Z hľadiska dizajnu, voľby farieb aj materiálov. Na záhradnej terase by nemal chýbať kvalitný nábytok, zastrešenie ako ochrana pred slnkom či všetky potreby na grilovanie. S tým súvisí aj vhodne zvolená zeleň.

Vhodné kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu a ktorým druhom sa bude najlepšie dariť? Parametrov výberu a požiadaviek je hneď niekoľko. Záleží aj na tom, čo preferujete vy. Sú to kvitnúce rastliny v záhonoch a skalkách, alebo skôr plazivé, nekvitnúce druhy? Nebojte sa, dnes je už v ponuke toľko druhov rastlín vhodných na terasu, že si to nakombinujete presne podľa svojich predstáv.

Vlastnosti terasy

Práve tie sú kľúčovým faktorom pri výbere rastlín. Zamyslite sa nad tým, na akú stranu je terasa situovaná, aký veľký priestor máte k dispozícii, či chcete, aby spĺňali rastliny aj funkciu prirodzeného tieňa, do akého štýlu je záhrada zariadená a podobne. Pri plánovaní terasy, ešte pred jej výstavbou, je dobré zahrnúť aj plánovanie zelene. V danej fáze to nemusia byť konkrétne druhy, ale mali by ste si stanoviť aspoň približnú predstavu. Toto sú dôležité vlastnosti terasy ovplyvňujúce výber vhodných rastlín:

  • Množstvo slnka – rastliny do interiéru a exteriéru sa vyberajú hlavne podľa toho, koľko svetla potrebujú. Nemôžete na slnečné miesto zasadiť rastliny, ktoré preferujú úplný tieň. Je potrebné si dobre premyslieť rozmiestnenie rastlín a aj ostatného zariadenia na terase. Počítajte aj s tým, že niektoré kvety potrebujú prezimovať v teple, takže im musíte vyhradiť miesto doma.
  • Rozmery terasy – čím viac miesta na terase máte, tým viac a väčších rastlín si môžete nakúpiť. No nemalo by sa to preháňať, aj keď ide o zeleň. V takomto prípade už by to mohlo vyzerať na terase neupravene a „preplácane“. Podľa rozmerov rastlín treba vypočítať aj množstvo priestoru, ktoré bude zaberať. Ak máte menšiu terasu, zvoľte riešenia, ktoré šetria miestom – závesné kvetináče, zelené steny alebo záhon popri terase.
  • Ochrana proti slnku – táto konštrukcia slúži nielen ako ochrana proti slnku, ale zároveň poskytuje oporu a priestor pre popínavé rastliny. V prípade, že ju na terase ešte nemáte, odporúčame ju zvážiť.
  • Štýl – rovnako ako v interiéri, tak aj v exteriéri sa využívajú viaceré štýly stavby a zariadenia. Tento parameter by mal byť v súlade s tým, čo ste si vybrali do domu. Potom bude prechod z vnútra na terasu plynulejší. Obľúbený je v súčasnosti prírodný štýl so surovými materiálmi, minimalistický a boho štýl. Každý potom vyžaduje aj rôzny výber rastlín vhodných na terasu.

Správne rozčlenenie priestoru

Terasu by ste si mali rozčleniť na niekoľko funkčných sekcií a podľa toho aj vyberať rastliny, ktoré tam budú dokonale sedieť. Rovnako ako to býva v interiéri – máme priestor na stolovanie, prípravu jedla, časť na oddych, prípadne na hry. Tak by to malo byť aj na terase. Aby ani v tomto priestore nenastal zmätok, rozdeľte si ho na tieto základné „zóny“.

Bylinková stena

Milujete voňavé bylinky na prípravu jedál? V tom prípade by vám na terase nemala chýbať stena plná byliniek. Pestovať tam môžete aj iné rastliny s chutnými plodmi, napríklad jahody. S bylinkovou stenou ušetríte množstvo priestoru. Najpoužívanejšími bylinkami, ktoré by nemali chýbať vo vašej záhradke, sú bazalka, rozmarín, šalvia, koriander, rukola, mäta, medovka alebo majorán.

Aké bylinky na terasu

Ako si takúto bylinkovú stenu vytvoriť? Ak máte bočnú konštrukciu na terase, stačí na ňu pripevniť menšie okrúhle kvetináče. Viac byliniek sa vám zmestí do kvetináčov v tvare kvádra. Zaujímavejším riešením je vytvorenie vertikálnej bylinkovej záhrady z paliet. Namaľujete staré palety, pripevníte ich k bočnej konštrukcií a pripevníte kvetináče s bylinkami. Uistite sa, že majú bylinky dostatok svetla, tepla a vody pre svoj rast.

Záhradná kuchyňa

Milujete pobyt v záhrade a nechce sa vám stále chodiť z interiéru do exteriéru? Prenášanie potravín a pohostenia, hlavne keď máte veľkú návštevu, môže byť poriadna otrava. Ak máte na to priestor, odporúčame vytvoriť si na terase malú záhradnú kuchyňu. Samozrejme, nemusí byť vybavená tak, ako klasická kuchyňa. No aspoň základné veci by tam nemali chýbať – malá chladnička, rýchlovarná kanvica aj sporák na zohrievanie potravín. Čo sa týka rastlín, pekne zaplnia priestor vysoké rastliny v kvetináčoch, bylinky aj menšie kvitnúce rastliny.

Priestor na sedenie a stolovanie

Počas teplých dní budete na terase tráviť množstvo času, preto by mal byť stôl dostatočne veľký a sedačky pohodlné. Veď na čerstvom vzduchu vám bude chutiť najlepšie. Priestor na stolovanie od oddychovej zóny môžete oddeliť vysokými kvetináčmi s priehľadnou drevenou konštrukciou. Do kvetináčov môžete zasadiť okrasné stromčeky, kríky, popínavé rastliny alebo vyššie kvitnúce rastliny. Dôležité je to, aby zvládli viac slnečných lúčov a vyhovovalo im menej miesta v kvetináči.

Oáza oddychu

Pokiaľ máte na terase bohatý priestor, najviac si ho nechajte na zónu oddychu. Nemala by tam chýbať pohodlná pohovka s veľkými vankúšmi, hojdačka, ležadlo a, samozrejme, dostatok rastlín. Do tejto časti môžete vymyslieť kreatívnejšie nápady, ako sa dajú kvetiny využiť. Ideálne je použiť závesné kvetináče, ktoré si môžete kúpiť alebo si ich môžete vyrobiť. Týmto opticky terasu oddelíte, priestor zútulníte a rozvoniate. Ďalším tipom sú rastliny v ratanových košíčkoch.

Najlepšie rastliny na terasu

Rastliny v kvetináčoch sa dajú ľahko presúvať a priestor bude vyzerať znovu o niečo inak. Priamo do zeme odporúčame zasadiť vyššie stromčeky, kríky a rastliny, ktoré budú vytvárať prirodzený tieň. Každá časť zelene by mala navzájom ladiť a pôsobiť upravene, takže bude vyžadovať pravidelnú údržbu. Čo zasadiť do kvetináčov a do skalky pri terase?

Kvitnúce rastliny na terasu

Kvitnúce rastliny

Najväčšou ozdobou na vašej terase sú jednoznačne kvitnúce rastliny. Hodia sa hlavne na slnkom zaliatu terasu. Nevýhodou je, že mnohé z nich vyžadujú prezimovanie vo vnútorných chránených priestoroch. Preto by ste s tým mali už vopred rátať. Výber konkrétnych druhov závisí od vášho vkusu. Máme pre vás pár tipov na kvitnúce rastliny ideálne na terasu.

Oleander

Táto drevina vyžaduje dostatok miesta, no odmení sa vám bohatými kvetmi, ktoré dlho vydržia. Preto je vhodná na stredne veľké až veľké terasy. Neodporúčame ju k malým deťom, pretože je jedovatá. Pred príchodom zimy ju umiestnite na svetlé a chladné miesto.

Kvitne od začiatku leta až do jesene. Pre oleander je typická výrazná vôňa a farba kvetov môže byť biela, fialová, ružová alebo žltá. Jeho základnými požiadavkami je dostatok slnka, tepla, vody a občasné hnojenie. Rozmnožuje sa zakorenenými odrezkami a vysádza sa začiatkom leta.

Petúnia

Petúnia sa pestuje v rôznych kultivaroch a u mnohých záhradkárov je veľmi obľúbená. Najlepšie vyzerá, keď je umiestnená v závesnom kvetináči. Hodí sa do samostatných aj kombinovaných výsadieb. Kvitne od začiatku leta až do jesene, pokým je ešte pekné počasie.

Tak ako oleander, aj petúnia je rastlina, ktorá vyžaduje teplo, svetlo, pravidelné polievanie a odstraňovanie vyschnutých kvetov. Aby sa petúnia odľahčila, tak priebežne zaštipujte dlhé výhonky. Rozmnožuje sa semiačkami počas obdobia jari.

Levanduľa

Voňavá rastlinka, ktorá je špecifická hlavne svojou žiarivou fialovou farbou. Je ideálna práve na terasy alebo do skalky. Okrem slnečnej terasy ju môžete umiestniť aj do polotieňa. Dobre sa pestuje v zemi aj vegetačných nádobách.

Levanduľa na terase

Pestovateľsky je veľmi nenáročná – vyžaduje teplo, sucho a každoročný rez. Prihnojovať nie je potrebné. Levanduľa sa zalieva len počas veľmi suchých a horúcich dní. Rozmnožovať ju môžete semenami aj odrezkami počas jari.

Muškáty

Jedným z najviac tradičných kvetov, ktorý nájdete asi na každom balkóne, okne aj terase, je práve muškát. Vyberať si môžete zo širokého spektra farieb aj veľkostí. Bohato kvitne počas celého leta a prezimovať by ste ho mali dať na chladné a tmavé miesto.

Na svoj rast potrebuje slnko alebo polotieň, teplo, výdatné zavlažovanie a pravidelné prihnojovanie. Aby ste muškáty odľahčili, je dobré raz za pár dní odstrániť suché kvety, zožltnuté listy a suché stonky. Chýbať by nemal ani kvalitný substrát špeciálne na muškáty. Rozmnožujú sa odrezkami alebo semenami na jar.

Hortenzia

Hortenzia je odolná a pestovateľsky nenáročná trvalka, ktorá bohato kvitne. Tento rod zahŕňa viac ako 70 rôznych druhov, v záhradách sa ich pestuje len niekoľko. Hortenzie tolerujú takmer akúkoľvek pôdu a používajú sa v spoločných výsadbách v záhonoch aj kvetináčoch.

Táto rastlina vyžaduje polotienisté stanovisko a dobre priepustnú pôdu. Ak je pôda dostatočne výživná, hortenzia nepotrebuje žiadne ďalšie prihnojovanie. Na jej výsadbu je optimálne jarné obdobie, keď pominú posledné mrazy. Rezom odstráňte staré a poškodené konáre. Hortenziu možno rozmnožiť pomocou mladých odrezkov.

Zelené a popínavé rastliny

Ďalšou kategóriou rastlín vhodných na terasu sú zelené a popínavé rastliny. Tie sa hodia do jej rohov a k dreveným konštrukciám predeľujúcich terasu od zvyšku záhrady. Väčšina z nich sa rozrastá bez nejakej veľkej starostlivosti, skôr budete musieť rastliny zastrihávať. Toto sú najobľúbenejšie nekvitnúce rastliny na terasu.

Bambusy

Na pestovanie na terase alebo balkóne sa hodí hneď niekoľko rôznych druhov bambusov. Medzi ne patrí napríklad trsťovník alebo pabambus. Ich najväčšou výhodou je, že rastú pomerne rýchlo. Už za krátky čas vytvoria príjemne tieniaci prvok.

Bambus na terase

Všetky druhy bambusov najlepšie rastú na slnku, prípadne v polotieni. Ideálna je východná alebo západná strana, na ktorých sú slnečné lúče menej ostré. Nemali by sa sadiť na miesta s priamym vetrom. Počítať by ste mali aj s tým, že hlavne cez horúce dni bez dažďa potrebujú bambusy dostatok vody a živín.

Ozdobné trávy

Do nádob na terase alebo balkóne je vhodné vyberať trávy, ktoré nedorastajú príliš vysoko. Takto budú pôsobiť stále upravene, no zachovajú si svoj prirodzený vzhľad. Veľmi obľúbeným druhom trávy je perovec veľkoklasý, ktorý dorastá do výšky maximálne 100 centimetrov. Okraje listov sú svetloružové, stredový pás je tmavozelený. Vyžaduje slnečné stanovisko a prezimuje v chladnej miestnosti.

Zaujímavým druhom je aj imperáta valcovitá. Je to ďalší nekvitnúci druh trávy a pestuje sa len v jednej odrode. Listy sú vo vrchnej tretine červené, na spodnej časti je svetlozelená farba. Aby mali takto zaujímavé sfarbenie, imperáta potrebuje dostatok svetla.

Zemolez

Najznámejší je zemolez kamčatský aj ďalšie iné popínavé druhy, ktoré sú ideálne ťahavé rastliny na terasu a do záhrady. Väčšina týchto rastlín je poloopadavá, ale nájdu sa aj stálozelené druhy. Listy im neopadajú ani počas silných mrazov.

Popínavé zemolezy nepatria medzi rastliny náročné na pestovanie, rozširujú sa po konštrukciách a počas leta kvitnú pestrofarebnými rúrkovitými kvetmi. Zaujmú vás aj lesklými zelenými listami, ktoré vytvárajú odlišnú textúru. Zemolez dorastá do niekoľkých metrov a vyžaduje polopriepustnú pôdu v čiastočnom tieni.

Pavinič

Rýchlorastúcou a zároveň zaujímavou rastlinou je pavinič. Dokáže porásť steny, altánky aj pergoly veľkou rýchlosťou – 1 – 2 metre za sezónu. Na povrchy sa prichytáva neinvazívne a nenarušuje ich štruktúru. Dokonca dokáže chrániť konštrukcie a budovy pred poveternostnými podmienkami a počas leta sa neprehrievajú.

Listy menia farbu počas sezóny a sfarbujú sa hlavne do odtieňov červenej. Invazívne sa rozrastá do všetkých smerov, preto treba vykonávať pravidelný rez. Najznámejšími druhmi sú pavinič päťlistý a pavinič trojlaločný. Dorastá do dĺžky 10 až 15 metrov, vyžaduje slnečné stanovisko a nevadí mu akýkoľvek typ pôdy.

Brečtan

Keď hovoríme o popínavých rastlinách, tak si väčšina z nás predstaví hlavne brečtan. Je to rýchlo rastúca, stále zelená rastlina a často sa využíva na porastenie pergol, múrov a konštrukcií. Dôležitý je jeho hustý porast a zelená textúra, ktorú si zachová aj počas zimy.

Brečtan na terase

Brečtan patrí medzi veľmi odolné a prispôsobivé rastliny. Pod kontrolou ju udržíte pravidelným rezom. Nevýhodou je, že sa môže brečtan dostať do štrbín a puklín stien, ktoré môže následne rozrušiť. Vyberať si môžete z viacerých druhov brečtanu s rôznymi tvarmi listov, veľkosťou aj farbami. Dorastá do výšky 3 – 5 metrov podľa druhu a preferuje polotieň.

Kríky na terasu

Možno je to menej tradičná voľba, ale aj kríky sú skvelou ozdobou na terasu. Je možné ich pestovať v kvetináčoch na terasách a balkónoch. Niektoré sú zelené po celý rok, iné v zime zhadzujú listy. Stromy a kríky môžeme tiež rozdeliť podľa toho, či strávia celý rok vonku alebo od jari do jesene môžu stráviť v exteriéri, potom ich treba zazimovať. Tu je našich pár tipov na odlišné stromy a kríky na terasu.

Borievky

V črepníkoch na terase sa borievky dajú pestovať. Borievky patria medzi ihličnaté kríky rôznych veľkostí a farieb. Okrem typickej sýtozelenej farby môžu mať ihličie do žltých a modrých odtieňov. Na terasu sa hodia kríky, ktoré majú nižší až plazivý vzrast. Zároveň takéto druhy vyžadujú oveľa menej miesta.

Najvhodnejšími druhmi sú borievka šupinatá, jalovec plazivý alebo borievka obyčajná. Majú rady slnečné stanovisko, no môžu rásť aj na mieste s menším množstvom slnečných lúčov. Pozor na prebytočnú vodu v kvetináčoch – radšej ich polievajte menej.

Palmový javor

Javor palmový je netypický, ale za to veľmi dekoratívny strom. Odlišuje sa hlavne sfarbenými listami. Hodí sa na menšie aj väčšie terasy, vynikne naozaj všade. Vhodné sú najmä jeho zakrpatené odrody. Prirodzene sa u nás nevyskytuje, ale podmienky na našom území mu vyhovujú. Strom má zvyčajne tvar dáždnika, listy sú silne rezané.

Na pestovanie a dobré podmienky je palmový javor dosť náročný. Vyžaduje rozptýlené svetlo a miesto chránené pred vetrom. Citlivý je aj na mrazy, takže ho treba vysadiť, až keď sa teploty ustália v pluse.

Rododendron

Väčšina z druhov rododendronov pochádza z Ázie, ale vo voľnej prírode sa nachádzajú po celej severnej pologuli. V súčasnosti existujú tisícky rôznych druhov. Často ich nájdete aj pod názvom azalky.

Rododendrony môžete vysádzať počas celého roka, no najvhodnejším obdobím je jar. Najvhodnejšie je polotienisté stanovište s dostatkom vlahy. Na pár hodín znesú aj priame slnko, v úplnom tieni by nekvitli. Nemajú rady trvalo premočenú pôdu. Najvhodnejším obdobím na strihanie je hneď po ich odkvitnutí.

Tuja

Tuje sa zvyčajne pestujú v záhrade, no darí sa im aj na terasách. Ak si ich ostriháte do zaujímavých tvarov, vedia byť peknou ozdobou. Patrí medzi vždyzelené ihličnany a nemusíte mu venovať dostatok pozornosti.

Najlepšie sa im darí na slnečných miestach a stredne vlhkej pôde. V chladnejších oblastiach a pri mladších rastlinách je potrebné chrániť ich pred mrazom. Zastrihávanie je najlepšie na jar alebo zo začiatku jesene. Pri neskoršom zastrihávaní a tvarovaní sa nemusia rany zahojiť. Aby rastlina lepšie rástla, pravidelne odstraňujte suché konáre a nečistoty.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

23/08/2022 18:39
Ada

mne sa pači niečo ako drevena podlaha, ale hlavne aby bola protišmykova a nepremokava

23/08/2022 18:57
Hesa

velmi pekne venkovne posedenie. Kde že take kupim?

27/08/2022 16:25
Mirka

ešte mi tam chyba gril a summer/gardem party može začat

23/09/2022 19:39
Lenka

jedine čo na terase mám je zahradne hojdacie ratanove kreslo

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 15.08.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.

Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?

Tradičná kosa má svoje čaro a prináša aj niekoľko výhod. Ak ste kosenie kosou doposiaľ nevyskúšali, poradíme vám, ako na to.

Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Popol prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín. Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola.