Kovové a drevené rebriny do detskej izby na cvičenie. Aká je cena a vhodné rozmery?

Kto by si nepamätal rebriny z detstva. Lemovali školskú telocvičňu a my sme sa na ne s radosťou vešali. Rebriny natiahli chrbát, posilnili ramená a dalo sa na nich loziť a šplhať. Ideálna pomôcka pre hravé a neposedné dieťa, však? Nuž, kto vraví, že rebriny patria len do telocvične?

Drevené rebriny do detskej izby na cvičenie

Domáce rebriny pre deti zažívajú boom. Drevená rebrina stenu esteticky ozvláštni, zabaví deti a dá sa využiť nielen na cvičenie.

Máte záujem o drevené alebo kovové rebriny? Veľký výber majú v ✅ internetovom obchode insportline.sk.

Prečo kúpiť rebrinu do detskej izby

Možno sa to spočiatku nezdá, no práve rebrina môže byť tým prvkom, ktorý vašim deťom v izbe chýba. Nie je novinkou, že deti pohyb milujú a podľa odporúčaní zdravotníckym organizácií by sa deti mali denne hýbať minimálne 60 minút. V škole síce majú 2 – 3x do týždňa telesnú výchovu, no netreba zabúdať na pohyb v domácich podmienkach. Tak prečo im to neuľahčiť správnym vybavením?

Rebrina nemusí byť len tým obrovským, nemotorným prvkom, ktorý nezapadá do zvyšku interiéru. Moderné rebriny pre deti ponúkajú množstvo farebných variácií, ale i klasické drevo dokáže dodať interiéru teplo a pohodu. Rebrina je zároveň cvičebnou pomôckou, ktorú deti milujú. Môžu po nej loziť, vešať sa, skákať a skúšať rôzne gymnastické kúsky. V pridanými doplnkami, napríklad gymnastickými kruhmi, lanovým rebríkom, závesnou hojdačkou či hrazdou sa ich detská izba razom premení na pevnosť s nekonečným množstvom možností na aktívne hry.

Zapojenie pohybu do každodenného života dieťaťa má pre jeho vývoj množstvo výhod. Pravidelné cvičenie vedie k pevnejšiemu zdraviu a posilneniu imunity, dieťa bude odolnejšie nielen fyzicky, ale aj po psychickej stránke. Aktívny pohyb totiž pomáha znížiť hladinu stresu a úzkosti, zmierniť kolísanie nálad a zlepšiť psychickú odolnosť. Hlavne u najmenších detí dokáže lozenie po rebrine zlepšiť motorické zručnosti a pomôcť pri formovaní klenby chodidla, u starších detí a tínedžeroch pomôže natiahnuť chrbát a zlepšiť držanie tela. Rebrina sa navyše dá využiť aj inak. Stačí, ak si našijete rôzne farebné vrecúška s úchytkami na suchý zips alebo gombičky a rozvešiate ich po rebrine. Takto vzniknú zábavné úložné priestory na knihy, hračky, lego, časopisy alebo čokoľvek iné.

Ako si vybrať vhodné rebriny

Pri výbere rebrín je dôležitých niekoľko parametrov. Otázka, ktorou by ste pred kúpou rebriny do detskej izby mali začať, je, na čo a pre koho budete rebrinu potrebovať. Koľko rokov má vaše dieťa? Je v predškolskom veku alebo je z neho už tínedžer? Alebo máte detí viacero a potrebujete, aby rebrina bola vhodná pre všetky vekové kategórie? Ak máte deti menšie, chystáte sa zakúpiť rebrinu na kratší čas, kým deti vyrastú, alebo ju budete používať aj vy? Všetky tieto otázky rozhodnú o parametroch, akými sú rozmery, nosnosť rebriny, materiál i doplnkové pomôcky.

Detské rebriny na cvičenie

Rozmer a nosnosť

Tento údaj rozhoduje o tom, kto bude môcť rebrinu využívať. Ak zamýšľate zakúpiť len menšiu rebrinu do detskej izby, ktorú po niekoľkých rokoch odstránite, na rozmere nezáleží. Ak však chcete, aby ju dieťa používalo aj keď vyrastie, resp. aby ste ju mohli využívať aj vy, siahnite po rebrinách s výškou 220 až 240 cm. Výška rebriny sa odvíja od vašej výšky, no vašej výške sa nerovná. Zmerajte vlastnú výšku s rukami smerujúcimi hore a pridajte niekoľko centimetrov rezervy. Pri výbere výšky nezabudnite odmerať výšku stropu, aby sa vám rebrina do izby pohodlne zmestila. Štandardná šírka rebrín býva 80 – 90 cm, no detské rebriny ponúkajú aj užšie rozmery, napr. 60 cm.

Dôležitým parametrom je nosnosť. Tá býva štandardne 120 – 130 kg, čo je dostatočná nosnosť aj pre väčšinu dospelých. Ak však chcete rebrinu využívať aj vy a hľadáte v detskom sortimente rebrín, tento údaj si pre istotu skontrolujte – mnohé majú limit 80 kg. V tomto prípade odporúčame siahať po rebrinách s vyššou nosnosťou, a to nielen preto, aby ju mohlo dieťa využívať aj v neskoršom veku. Pri hre by sa jednoducho mohlo stať, že sa na rebrinu navešajú deti naraz, a v tom prípade je bezpečnosť detí prvoradá.

Materiál

Dva najčastejšie využívané materiály pri konštrukcii rebrín sú drevo a kov. Klasické rebriny poznáme vyrobené z dreva, no v posilňovniach sa častejšie objavujú kovové. Je to preto, že kovové rebriny bývajú odolnejšie, znesú vyššiu hmotnosť a býva pri nich širšia ponuka doplňujúceho sortimentu. Avšak kov je aj ťažším a tvrdším materiálom, úchopy sú často konštruované z plastu alebo neoprénu. Kovové rebriny odporúčame zvážiť vtedy, ak sa vaše dieťa chce športu venovať profesionálnejšie a rebrinu bude využívať ako súčasť tréningu.

Kovové rebriny pre deti

Drevené rebriny sú overenou klasikou, ktorá sa väčšinou do interiéru pekne hodí, jednoducho sa montuje a hlavne je pre rodinný rozpočet prijateľnejšou alternatívou. Drevo je príjemný materiál, ktorý je príjemný na uchopenie. Ako ochranná vrstva dreva sa často používa lak, najmä pri lacnejších modeloch, no lak môže opotrebovaním opadať. Trvácnejšie je, ak sa drevo napúšťa v oleji. Z dreva sa často používa bukové drevo, ktoré je pevné, ale aj pružné. Pri lacnejších modeloch si dajte pozor, či nie sú vyrobené z preglejky. Aj keď mnohým môže tento materiál stačiť, ide o menej kvalitný a ľahšie opotrebovateľný materiál, ktorý síce zaručí nižšiu cenu, ale aj kratšiu životnosť rebriny.

Priečky

Rebrina je tvorená prevažne z 8 – 10 priečok, pričom horné priečky slúžia často na úchop doplnkových pomôcok – napríklad na zavesenie gumeného expandera alebo hrazdy. Priečky majú buď guľatý, alebo oválny tvar. Na lepší úchop je vhodnejší oválny tvar priečok, ktorý zaručuje aj väčšiu pevnosť, a tým aj dlhšiu trvácnosť rebriny. Kovové rebriny mávajú priečky pokryté aj inými materiálmi, ako gumou, keďže uchopenie kovovej tyče nie je práve ideálne.

Hĺbka a uchytenie

Často prehliadaným parametrom je hĺbka. Ide o vzdialenosť medzi rebrinou a stenou za ňou. Rebrina nesmie byť na stene úplne nalepená – čím viac priestoru za ňou, tým komfortnejšie bude cvičenie. Štandardná dĺžka hĺbky býva 23 – 24 cm, no mnohé lacnejšie alebo základné modely pre tých, ktorí nemajú doma dostatok priestoru, majú hĺbku len 10 cm. Pri takomto modeli by vám hĺbka chýbala najmä vtedy, ak by ste chceli hornú časť rebriny využiť na zavesenie doplnkových pomôcok.

Cvičenie na kovových rebrinách

Uchytenie rebriny je dôležité pre stabilitu a najmä bezpečnosť. Rebriny sa najbežnejšie uchycujú len do steny, a to priskrutkovaním bočníc kovovými príchytkami. Čím väčšiu nosnosť rebriny potrebujete a čím viac chcete využívať hornú časť, napr. so závesnou hrazdou, tým viac dbajte o bezpečný úchyt, ktorý by nemal byť len zo steny, ale aj z hornej časti rebriny.

Doplnkové pomôcky

Doplnkové pomôcky sa pri deťoch oplatí využiť. Čím viac možností pohybu, tým viac zábavy, pružnejšie a pevnejšie telo a pozitívny vzťah k športu a cvičeniu. K rebrine sa dá dokúpiť a primontovať závesná hrazda, na ktorú sa dá zavesiť a precvičovať hornú časť tela, gymnastické kruhy, ktoré ocenia najmä mladé gymnastky, bradlá na precvičovanie brucha alebo lavičky, ktoré ocenia tínedžeri na precvičenie svalov rúk, hrudníka či brucha. K zábavným doplnkom patria závesné laná, lanové rebríky, siete, hojdačky či šmýkačky.

Vyberáme z nášho katalógu

Inštalácia a údržba

Väčšinu rebrín zakúpite v rozmontovanom stave a je potrebné si svoju rebrinu podľa návodu poskladať a bezpečne prichytiť. Nejde o žiaden komplikovaný proces. Rebrinu vždy montujte so všetkými dielmi, to znamená nevynechávajte jednotlivé priečky, ale využite všetky časti. V opačnom prípade by to mohlo mať vplyv na bezpečnosť pri používaní. Dôležitý je výber pevnej a stabilnej steny. Ak sa snažíte rebrinu uchopiť o atypickú stenu, poraďte sa o tomto kroku s odborníkom.

Po namontovaní rebriny je údržba úplne nenáročná. Po cvičení stačí priečky pretrieť vlhkou handričkou a následne utrieť suchou handričkou. Nie je potrebné používať žiadne komplikované prípravky a neodporúča sa používať silné a agresívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli materiál poškodiť.

Ako cvičiť na rebrinách

Cvičenie na rebrinách je prospešné pre deti v každom veku. U tých najmenších môžete cvičenie podporiť prostredníctvom hry. Z rebriny sa môže stať pevnosť alebo pirátska loď, na ktorú musia vyliezť, môžu sa zahrať na opice, zachrániť princeznú z vysokej veže a podobne. Detská predstavivosť predsa nepozná hraníc. Pri viacerých deťoch môžete vytvoriť súťaž o to, kto skôr zdolá prekážkovú trasu, ktorej súčasťou je aj lozenie po rebrine či zliezanie po lanovom rebríku. Na rebrinu môžete priviazať šatku alebo vlajočky a súťažiť, ktoré dieťa ich skôr získa alebo ktoré dieťa vydrží dlhšie visieť. Takéto súťaženie a hry ich povzbudia k tomu, aby sa s rebrinou hrali a sami trénovali.

Násťroční môžu rebrinu využiť na posilnenie svalstva, zvýšenie flexibility a výdrže. Môžu cvičiť kľuky, príťahy, výpady a podobne. Medzi najznámejšie cvičenia patrí visenie na rebrine  tvárou k stene, alternatívne tvárou od steny. Zaberákom na bruško je, ak pri visení dieťa zdvíha vystreté nohy hore. Dieťa môže vyjsť na prvú priečku čelom k stene a rukami sa k rebrine priťahovať. Ramená možno precvičiť robením kľúk – buď rukami o rebrinu, alebo zachytením nôh o rebrinu a robením kľúk na zemi. Na začiatok však môže úplne stačiť oboznámiť sa s rebrinou, vedieť sa na ňu zavesiť a urobiť zopár jednoduchých príťahov.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 12.09.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?