Recenzia Bosch SMV46KX01E, výbornej umývačky riadu

Umývačka riadu je dnes bežným domácim spotrebičom takmer v každej domácnosti. Praktický pomocník, ktorý ušetrí čas i peniaze. Umývanie riadu nikdy nebola príliš obľúbená aktivita.

Umývačka riadu Bosch

Zohnať kvalitný model, ktorý bude vyhovovať vami stanoveným nárokom je niekedy veľmi komplikované. Ako v našom teste obstála vstavaná umývačka riadu Bosch SMV46KX01E. Dočítate sa v nasledujúcej recenzii.

Bosch nesklame

Bosch je značkou kvality, ktorá má dlhú tradíciu v mnohých oblastiach. A čo je dôležitejšie, vyznačuje sa spoľahlivosťou a kvalitným servisom. Produkty tejto značky sú predávané vo viac ako 150 krajinách po celom svete. Nemecká kvalita a precíznosť sa ukazuje aj v segmente umývačiek riadu. Model Bosch SMV46KX01E som si vyberal na základe hodnotení a recenzií, ktoré som si prečítal. Zároveň ma zaujali i samotné parametre tohto modelu. Priaznivé ohlasy ma presvedčili o tom, že vychýrená kvalita značky Bosch má možno niečo do seba. A ako napokon nemecký Bosch v našom teste obstál?

Ekonomická a všestranná

Krásny a čistý kuchynský riad je presne to, čo od umývačky riadu čakáme. Vstavaná umývačka Bosch SMV46KX01E by mala tieto kritériá spĺňať do bodky. Klasická „šesťdesiatka", teda 60 cm šírka a hĺbka 55 cm sú klasickým a ideálnym rozmerom pre 4-člennú rodinu. Umývačka týmto spôsobom pojme až 13 súprav kuchynského riadu.

Umývačka riadu Bosch SMV46KX01E

Rušiť vás umývačka nebude ani pri umývacom cykle, či pri napúšťaní vody. Najväčší hluk dosahuje hodnotu len 46 dB. Energetická trieda tejto umývačky je A++. Ekonomickú prevádzku potvrdzuje aj hodnota spotreby vody. Za rok je to priemerne 2660 l. Spotreba vody v ECO režime je 9,5 litra pri jednom umývacom cykle. Ročná spotreba elektrickej energie je na úrovni 262 kWh. Motor je výkonný, tichý a ohrev vody prebieha priamo v umývacom priestore. Tým pádom nedochádza k tepelným stratám.

Čo však ešte umývačka ponúka, sú inovatívne umývacie programy, ktoré si viete jednoducho nastaviť. Umývačka BOSCH SMV46KX01E ich má konkrétne 6. Nechýba najpoužívanejší ECO program a tiež rýchly program, ktorý trvá 60 min. Predumytie, automatický režim alebo intenzívny pri teplote 70 °C, ktorý si poradí aj s pripáleninami. Oproti niektorým modelom z konkurencie disponuje programom extra sušenie. Ak chcete umývať čisto iba poháre, pri teplote 40 °C máte k dispozícii špeciálny program s predĺženou dobou sušenia. Program HygienaPlus je určený pre antibakteriálne umývanie a ide o krátky 10 min program, ktorý garantuje maximálnu čistotu.

Praktická a inovatívna

Systém košov VarioFlex nie je u Bosch umývačiek riadu nič nové a dokonale spĺňa všetky kritériá. Horný kôš možno nastaviť na 3 výškové úrovne. Príborová zásuvka Vario ponúka dostatok priestoru a sklopné priehradky v hornom koši vedia tiež ponúknuť vysokú flexibilitu rozloženia kuchynského riadu. V dolnom koši takisto môžete priehradky sklápať.

Priestor na odkladanie riadu

Umývačka riadu disponuje štandardným LED displejom. Okrem toho má indikátor nedostatku soli, nedostatku leštidla a nechýba ani ochranný systém AquaStop. Po dokončení umývacieho cyklu uvítate zvukovú signalizáciu. Ak chcete program prerušiť, funkcia odloženého štartu vám to umožní. AquaSenzor sa stará o optimálnu spotrebu vody a energie. Medzi vychytávky možno zaradiť červené bodové svetlo, ktorá sa v čase prebiehajúceho umývacieho cyklu premieta na podlahu.

Silné stránky

Pri prvom zapnutí umývačky ma milo prekvapil jej skutočne tichý chod. Motor s príkonom 2 400 W nevytvára žiadny nadbytočný hluk. Ešte viac ma potešil systém rozmiestnenia košov VarioFlex. Do umývačky sa toho zmestí naozaj dosť a pri rozumnom uložení možno aj viac, ako sa zdá.

Rovnako poteší variabilita programov. Klasický ECO režim je veľmi úsporným a zároveň spoľahlivým. Výsledok umývania riadu naozaj nemal chybu. Či išlo o zaschnutú nečistotu alebo mastné škvrny, Bosch nikdy nemal problém. Ak sa tešíte z maličkostí, poteší aj bodové svetlo, ktoré signalizuje aktívny umývací cyklus.

Priestor na odkladanie tanierov

Spotreba vody za sledované obdobie bola primeraná hodnotám, ktoré udáva sám výrobca. Medzi silné stránky tejto umývačky by som zaradil aj proces sušenia. Na skle nezanecháva kvapky a riad je dokonale suchý. Niekomu sa na prvý pohľad môže zdať ovládanie komplikované, ale pravda je taká, že návod čítať ani nemusíte. V tomto prípade bolo ovládanie skutočne jednoduché a návod som použil iba pre naštudovanie si dĺžky programov.

Treba zapracovať

Hoci pre domácnosti, kde nie sú malé deti je to bezpredmetné, umývačka riadu nie je vybavená detskou poistkou. Niekto to môže považovať za veľké mínus, nie je to ale nič tragické. So spotrebou vody by to bolo v poriadku, no ohrievanie vody priamo v umývacom priestore má za následok zrejme vyššiu spotrebu el. energie. Nie však príliš. Ide o zhruba 262 kWh, čo je oproti konkurencii o trochu viac.

Plastové časti umývačky riadu

Vnútro umývačky má pomerne veľa plastov, čo trocha kazí dojem z kvality spracovania. Ich odolnosť sa ukáže určite až pri dlhšom používaní. Pri rýchlom programe (VarioSpeed) by človek čakal rýchle umytie, možno až expresné. Najkratší program, mimo oplachu, však trvá 60 minút. Chýbal mi na displeji údaj o zaostávajúcom čase ukončenia programu. Riešené je to LED indikátorom.

Záver

Vstavaná umývačka riadu Bosch SMV46KX01E je pri pomere cena a kvalita skvelým produktom. V tejto kategórii je cenovka na úrovni 400 € veľmi prívetivou. Za túto cenu dostanete domáci spotrebič, ktorý sa postará o lesk vášho kuchynského riadu. Vyzdvihnúť musím tichý chod, nízku spotrebu vody, ovládanie a nastavenie šiestich mimoriadne účinných programov. Naopak menej ma potešila rýchlosť umývania pri rýchlom programe a tak trocha „lacno" pôsobiace plastové koše. Bosch však odporúčam, pretože výsledok umývania bol vždy sto percentný. Celkovo Bosch získal 7/10.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 22.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Xiaomi Roborock Sweep one S50 a S55 – recenzia a skúsenosti po 2 mesiacoch používaniaXiaomi Roborock Sweep one S50 a S55 – recenzia a skúsenosti po 2 mesiacoch používania

Recenzia Kärcher WD 3 - viacúčelový vysávač za skvelú cenu!Recenzia Kärcher WD 3 - viacúčelový vysávač za skvelú cenu!

Tento výrobca patrí v segmente vysávačov medzi zaručenú kvalitu. Po viac ako troch mesiacoch používania prichádzame s recenziou tohto produktu. A ako si Kärcher počínal?

Recenzia Rowenta Clean and Steam RY7557WH - kvalitný parný vysávač!Recenzia Rowenta Clean and Steam RY7557WH - kvalitný parný vysávač!

Otestovali sme pre vás vysávač v kombinácii s parným mopom Rowenta Clean and Steam RY7557WH. Ako si vysávač a mop v jednom počínal v našom teste? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko...