Recenzia Whirlpool AWE 66710. Automatická práčka patrí medzi najlepšie

Automatická práčka je dnes v domácnosti spotrebičom, ktorý je rovnako potrebným ako chladnička, mraznička či umývačka riadu. Od všetkých očakávame nízku spotrebu energie a dokonalú spoľahlivosť. Whirlpool AWE 66710 by mal tieto kritériá spĺňať do bodky.

Recenzia práčky Whirlpool AWE 66710

Ide totiž o najpredávanejšiu práčku s plnením zhora v roku 2017. Ako obstála v našom spotrebiteľskom teste?

Za málo peňazí veľa muziky

Začneme týmto príslovím, z ktorého jasne vyplýva, že kúpa tejto práčky sa vám definitívne oplatí. Je to tak? Cenovka na úrovni 290€ patrí rozhodne medzi najpriaznivejšie v kategórii práčok strednej triedy. Pri porovnaní s konkurenčnými práčkami sa dostanete takmer vždy nad sumu 320€. Zároveň značka Whirlpool patrí medzi overených výrobcov so skutočne dostupným servisom i náhradnými dielmi.

Práčka má plniť svoj účel. Plnenie zhora vám umožňuje práčku umiestniť i do menších kúpeľní, resp. do skromnejších priestorov. Niekomu možno plnenie zhora nevyhovuje, no všetko je to iba o preferenciách. Práčky plnené zboku s porovnateľnými parametrami sú v tejto kategórii o približne sto eur drahšie.

Whirlpool má čím zaujať

Skôr ako prejdeme k samotnému testu, mali by ste vedieť, čo si pre vás výrobca pripravil. Whirlpool AWE 66710 ja automatická práčka plnená zhora. Objem bubna je 42litrova a kapacita prania je 6 kg. Pokojne tak pokryje bežné nároky 4-člennej domácnosti. Plniaci otvor má šírku 21 cm. Rozmery práčky sú, ako sme spomínali veľmi praktické. Na výšku má práčka 90 cm, do šírky má presne 40 cm a hĺbka je klasických 60 cm. Hmotnosť tohto modelu je pohodlných 58 kg.

Práčka patrí do energetickej triedy A+++ a výrobca garantuje nízku spotrebu energie i vody. Ročné náklady na spotrebu energie sa pohybujú na úrovni 153 kWh, čo je pri dnešnej cene za 1 kWh elektrickej energie približne 30€ za rok. Priemer ročnej spotreby vody je plus-mínus 8 500 litrov. Motor pracuje pri odstreďovaní pri maxime 1000 otáčok za minútu. Odstreďovanie je označené písmenom C. Nie je teda tak účinné. Účinnosť prania je označená písmenom A. Medzi práčkami strednej triedy je to úplne adekvátne hodnotenie. Práčka pri odstreďovaní pracuje s vyššími otáčkami a hlučnosť dosahuje 76 dB. Pri bežnom praní je to 59 dB.

Nezaostáva ani v inováciách

Práčka Whirlpool v oblasti technológií určite nezaostáva. Vybavená je LED displejom, ktorý vám ponúkne tie najpodstatnejšie informácie. Nechýba senzor zaneseného filtra, poškodený prívod vody, otvorené dvierka či iné prípadné servisné chyby, na ktoré vás práčka upozorní. Práčka obsahuje až 18 pracích programov a vybavená je aj 6. zmyslom. Ten sa postará o optimalizáciu pracieho cyklu podľa množstva bielizne. Týmto spôsobom ušetríte až 50 % vody, energie a nakoniec i času.

Automatická práčka Whirlpool AWE 66710 recenzia

Okrem iného sú to špeciálne programy na bavlnu, syntetiku, rifľovinu, jemnú bielizeň alebo špeciálny 15 minútový program na prepratie bielizne.

Práčka ponúka takisto aj funkciu prerušenia alebo ak chcete, odloženého štartu. Ak sa vám to zdá nezmysel, neraz sa môže stať, že práčku spustíte, no musíte odísť a nechcete riskovať, aby práčka bežala aj vo vašej neprítomnosti. A práve vtedy je tu funkcia odloženého štartu. Program Clean+ sa zasa postará o odstránenie odolných škvŕn pri predĺženom pracom cykle s nižšou teplotou 25 až 35 °. Riadená optimalizácia spotreby vody, ktorou je práčka vybavená sa postará o riadenú spotrebu vody pri každom praní samostatne. LED displej vám takisto zobrazuje, zostatkový čas pre skončenie pracieho cyklu.

Čo ma potešilo

Pri používaní tejto pračky sa mi potvrdilo, že skutočne cena niekedy nerozhoduje. Investícia na úrovni 290€ prekonala moje očakávania. 5 ročná záruka na motor je takisto bonusom, ktorý pri nákupe oceníte. Poďme už k ale samotným skúsenostiam spotrebiteľa.

Účinnosť prania s hodnotením A vôbec neklamala. Pri nastavení správneho programu, ktorých máte na výber až 18, som nikdy nemal problém odstrániť nečistoty či mastné škvrny. Pri praní ma milo prekvapila nízka hlučnosť práčky. U voľne stojacich práčok plnených zhora býva „tanec“ často bežným sprievodným faktorom. Tu však nie. Okrem toho, je tu nízka spotreba vody a energie.

Technické parametre, ktoré výrobca uvádza sa úplne stotožňujú s tým, čo práčka dokáže. Práčka sa naozaj zmestí aj do menšej kúpeľne v byte. Detailom, ktorý ma potešil bol fakt, že po spustení pracieho cyklu ešte môžete práčku otvoriť a doplniť, čo potrebujete. Nižšia úroveň účinnosti odstreďovania nie je vôbec tragická.

Nádržky na prací prášok a aviváž Whirlpool AWE 66710

Ovládanie nebola žiadna tragédia a po pár minútach v ruke s návodom nebol problém nastaviť program, zastaviť ho či aktivovať odložený štart. Spätne podotknem, že napriek tomu, že práčka vyzerá menšie, objem 6 kg bielizne je viac ako postačujúci. Navyše po ukončení pracieho cyklu sa práčka po 15minútach vypne automaticky.

Nemysleli na všetko

Úprimne ma zamrzel fakt, že prívodná hadica na vodu či elektrická šnúra boli naozaj krátke. Niekedy vám neostáva nič iné, ako to riešiť kúpou novej odtokovej a prívodovej hadice a použiť predlžovačku. V tomto sa výrobca prerátal.

K dokonalosti chýbal aj podvozok práčky. Manipulácia by bolo omnoho jednoduchšia. Drobným detailom je aj plastová poistka bubna, ktorá nevzbudzuje príliš dôveru a časom určite povolí. Malé dieťa však na dvierka bubna nedočiahne, takže to nie ja tak kritické ako by tomu bolo v prípade práčky plnenej zboku.

Nie je to nutnosť, no zvuková signalizácia po ukončení pracieho cyklu by určite potešila. Hoci ukončenie cyklu zobrazuje displej, človek to zaregistruje až keď sa vyberie práčku skontrolovať.

Konečné hodnotenie

Príslovie, ktoré som použil na začiatku aj skutočne platí. V pomere cena a parametre je automatická práčka Whirlpool AWE 66710 skutočným priekopníkom. Môžem povedať, že až na pár nedomyslených detailov, ktoré vám trocha pokazia náladu, práčka nikdy nesklamala a svoj účel plnila vždy na jednotku. Kvalita materiálov je takisto obstojná. Za túto cenu by bolo zbytočné kritizovať ďalšie parametre, ktoré nijak nesklamali. Celkovo teda Whirlpool AWE 66710 dostáva hodnotenie 7/10. Práčku by som pokojne zaradil do kategórie vyššej strednej triedy.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 16.10.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bosch MFW 68660 recenzia, test. Elektrický mlynček na mäso s bohatým príslušenstvomBosch MFW 68660 recenzia, test. Elektrický mlynček na mäso s bohatým príslušenstvom

Pomocou kvalitného mlynčeka na mäso pripravíte nielen jemne namleté mäso, ale aj domáce linecké koláčiky alebo džús. Vyskúšali sme elektrickéý multifunkčný mlynček Bosch ProPower MFW...

Mlynček na kávu Bosch MKM6003 recenzia, skúsenosti, parametre, cenaMlynček na kávu Bosch MKM6003 recenzia, skúsenosti, parametre, cena

Chuť pomletej kávy je úplne iná, lepšia, a dokonca je jej aróma aj voňavejšia. Dobrú kávu si môžete pripraviť aj doma pomocou elektrického mlynčeku na kávu od Bosch, model MKM6003.

Xiaomi Roborock Sweep one S50 a S55 – recenzia a skúsenosti po 2 mesiacoch používaniaXiaomi Roborock Sweep one S50 a S55 – recenzia a skúsenosti po 2 mesiacoch používania