Recenzia Xiaomi Mi Robot Vacuum - najlepší robotický vysávač?

Nič sa nedá robiť, vyspelé technológie sú dnes na každom kroku. Využívame ich v práci, v spoločnosti a inak tomu nie je ani v domácnosti. A teraz nemáme na mysli iba televíziu, mobil, bluetooth slúcahdlá či tablet. O robotických vysávačoch ste už určite počuli.

Robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum

Mnoho z vás je určite ešte doteraz skeptických a priznám sa, aj ja som tento pesimizmus zdieľal. Dlho som hľadal robotický vysávač, ktorý by nebol len akýmsi pokusom. Podarilo sa očakávania naplniť Xiaomi Mi Robot Vacuum? Dočítate sa v nasledujúcej recenzii.

Máte z čoho vyberať

Kúpu robotického vysávača som dlho zvažoval. Predsa len, sú na trhu už nejaký ten rok. Pravda je taká, že samotným rozhodnutím som si nebol nikdy istý. Lacné robotické vysávače boli podľa recenzií nespoľahlivé a nedokázali splniť svoj účel na 100 %. Čo sa týka výrobcov, na trhu je niekoľko popredných producentov, ktorí garantujú skutočnú kvalitu. Spomenúť môžeme iRobot, Sencor, Robzone či Tesla. Práve týmto výrobcom sa rozhodlo konkurovať čínske Xiaomi.

Robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum

Ohlasy užívateľov boli a sú pozitívne, dokonca u niektorých splnil Xiaomi Mi Robot Vacuum svoje úlohy nad očakávania. A preto nebol dôvod nevyskúšať ho. V nasledujúcom texte sa dočítate to, čo sa mi Xiaomi robotickom vysávači v priebehu testovacej doby 2 mesiacov páčilo a čo by sa naopak dalo vylepšiť.

Technické parametre

Xiaomi Mi Robot vznikol ako priamy konkurent značky iRobot a jej modelov Roomba. Prečo? Pretože svojimi technológiami a inovatívnym spracovaním Xiaomi ako jediný dokázal konkurovať tomuto už zabehnutému výrobcovi. Na začiatok prejdeme preto k jeho technickým parametrom a funkcionalite, ktorá vás určite ohromí.

Určite nepotrebujete robotický vysávač, ktorí disponuje vysokou výdržou, špeciálnymi technológiami a moderným dizajnom, no reálna funkčnosť je slabinou. Xiaomi už na prvý pohľad pôsobí ako šikovný pomocník do domácnosti. Jeho hmotnosť sú necelé 4 kg. Vysoký je iba 9,6 cm a priemer je 34,5 cm. V skutku veľmi kompaktné zariadenie, ktoré nemá problém dostať sa kamkoľvek. Skôr ako prejdeme k parádnym moderným vychytávkam, výrobca garantuje dobu prevádzky minimálne 150 minút. Zariadenie je poháňané Li-On nabíjateľným akumulátorom s kapacitou 5 200 mAh, ktorý sa stará o chod japonského motora Nidec. Hladina nabitia je signalizovaná prostredníctvom svetelnej indikácie. Ak je vysávač na hranici vybitia, žiadny problém. Sám indikuje stav batérie a dostaví sa do nabíjacej stanice. Následne po nabití začne vysávať tam kde, predtým skončil.

Funkcie robotického vysávača Xiaomi Mi Robot Vacuum

Motor vysávača podáva sací výkon až 1 800 Pascalov za minútu. Takýto výkon dokonale postačuje pre vysávanie kobercov, kamenných i laminátových podláh. Nie vždy ale musí vysávač bežať na plný výkon. Je len na vás, na ktorý z troch výkonových stupňov ho nastavíte. Všetky nečistoty zbiera do nádobky s objemom 0,42 litra. Nechýba signalizácia naplnenia. Súčasťou je aj HEPA filter, ktorý je ľahko vymeniteľný.

Inovácie a funkcionalita

Táto technologická časť si zaslúži špeciálnu pozornosť. Vysávač je vybavený 12 ultrasonickkými radarmi. Využíva SLAM algoritmus pre určenie vzdialenosti od predmetov v byte či dome. Senzory snímajú celé prostredie v okruhu 360°. Detektor schodov, detektor stien, kompas, gyroskop, merač vzdialenosti, merač rýchlosti alebo detektor zdvihu, kedy vysávač automaticky zastaví svoj chod. Princíp pohybovania robota je založený práve na spomínaných ultrasonických radaroch. Tie vytvárajú SLAM simuláciu priestoru a Xiaomi Mi Robot Vacuum tak má dokonalý prehľad o dianí v celom priestore.

Xiaomi Mi Robot Vacuum vysávač

Všetky prvky inovácie podčiarkuje Wi-Fi pripojenie a aplikácia Mi Home. Nemusíte tak ani byť doma a viete nastaviť kedy sa má vysávač spustiť, kedy zastaviť či kedy a ako často bude vysávať. Môžete ovládať sací výkon a pozorovať, akú vzdialenosť vysávač prešiel, dokonca môžete vidieť jeho polohu v rámci bytu či domu.

Páčilo sa mi

Všetky tieto technické parametre majú ohromujúci efekt. A ako to bolo v praxi? Treba uznať, že 12 ultrasonických radarov zabezpečí, že vysávač sa bude pohybovať, akoby bol riadený autopilotom. Jednoducho laserové meranie priestoru je v skutku fantastické. Vysávač vysáva perfektne systematicky bez toho, aby zaváhal pri kobercoch, stenách, schodoch alebo iných prekážkach v podobe nábytku. Nečakaná kolízia teda určite nehrozí.

Čo sa týka účinnosti samotného vysávania, sací výkon prekonal moje očakávania. Výkonný ventilátor si poradil menšími i väčšími nečistotami. Problém nenarobili ani omrvinky medzi stoličkami alebo pri okrajoch steny. Pri vyššom sacom výkone nebol problém s ničím. Výdrž 150 minút je skutočne maximom, ktorý vysávač vydrží. Pri 20 % batérie vysávač sám zašiel do nabíjacej stanice, ktorá je súčasťou balenia a po dobití aspoň 50 %, pokračoval v práci tam kde skončil.

Potešilo ma aj jednoduché ovládanie. Obával som sa, že práve inovatívne technológie ho budú robiť náročným. Pravda však bola taká, že ovládanie bolo hračkou rovnako ako vyprázdňovanie nádobky či výmena filtra. A spomenúť musím aj automatizované ovládanie za pomoci aplikácie Mi Home. Hoci i bez nej to bola hračka, pocit že niekoho ovládate prostredníctvom mobilu je skutočne fajn. Predovšetkým, ak si môžete určiť kedy v daný deň má vysávač svoju prácu začať. Niekomu by mohlo prekážať, že aplikácia na ovládanie cez samrtfón je v angličtine.

Xiaomi Mi Robot Vacuum

A aby toho nebolo málo, musím vyzdvihnúť veľmi tichý chod a neutrálny dizajn. Dosahuje hlučnsoť iba 68 dB. Vysávač je skutočne skvelý pomocník. Pomer kvalita a výkon už zrejme prekonáva iba cenovka na úrovni 330 €. Pravidelným vysávaním, povedzme každé dva dni, udržíte byť či dom v absolútne bezchybnej kondícii.

Nepáčilo sa mi

Tu budem zrejme maximálne stručný. Osobne som totiž na Xiaomi Mi Robot Vacuum nenašiel niečo, čo by mi vyložene prekážalo. Pri rozbaľovaní ma prekvapila iná koncovka zásuvky. Ide o ázijský typ. Model je však dodávaný spolu s EU koncovkou, takže problém to nie je.

Ja osobne som filter čistil po každom týždni používania takže žiadne zanášanie ako u podobných robotických vysávačov u mňa nenastalo. Odporúča to aj samotný výrobca. Zbytočne by som hľadal negatíva, ktoré Xiaomi aj tak nemá.

Záver

Všetko pozitívne i negatívne už viete. Hoci tých negatívnych vlastností bolo skutočne minimum. Ja osobne som počas dvoch mesiacov používania bol maximálne spokojný. Skeptický pohľad na robotické vysávače a pesimizmus mi ukázal, že osobná skúsenosť je úplne niečo iné. Všetkými desiatimi teda môžem tento vysávač odporučiť. V tejto kategórii ide o spoľahlivého, funkčného a praktického pomocníka. Na záver teda 10/10.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 20.10.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia Kärcher WD 3 - viacúčelový vysávač za skvelú cenu! Recenzia Kärcher WD 3 - viacúčelový vysávač za skvelú cenu!

Tento výrobca patrí v segmente vysávačov medzi zaručenú kvalitu. Po viac ako troch mesiacoch používania prichádzame s recenziou tohto produktu. A ako si Kärcher počínal?

Recenzia Rowenta Clean and Steam RY7557WH - kvalitný parný vysávač! Recenzia Rowenta Clean and Steam RY7557WH - kvalitný parný vysávač!

Otestovali sme pre vás vysávač v kombinácii s parným mopom Rowenta Clean and Steam RY7557WH. Ako si vysávač a mop v jednom počínal v našom teste? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko...

Recenzia Bosch SMV46KX01E, výbornej umývačky riadu Recenzia Bosch SMV46KX01E, výbornej umývačky riadu

Umývačka riadu je praktický pomocník, ktorý ušetrí čas i peniaze. Prezradíme vám, ako v našom teste obstála vstavaná umývačka riadu Bosch SMV46KX01E.