Riasogule pestovanie v akváriu a starostlivosť. Viete, kde kúpiť?

Hľadáte nenáročnú rastlinku do vášho interiéru? Neviete, čo by mohlo váš domov ozvláštniť? Riasoguľa môže byť tým správnym riešením práve pre vás. Ak ste o tejto machovej guličke ešte nepočuli, začítajte sa ďalej.

Čo sú to riasogule a kde sa dajú kúpiť?

Možno si túto zelenú nádheru na prvý pohľad zamilujete a možno zistíte, že práve riasoguľa je tým vhodným darčekom pre kamarátku k jej blížiacim sa narodeninám.

Kde kúpiť riasogule?

Čo sú riasogule

Riasogule, nazývané aj „Marimo“, sú machové gule pôvodom z japonských jazier, no možno ich nájsť aj v Rakúsku a na Islande. Tieto zelené gule očarili svojim nezvyčajným zjavom i charakterom. Preto ich stále viac a viac ľudí vyhľadáva ako rastlinky do svojich domovov. Vznikajú zaujímavým spôsobom. Kúsok riasy sa prichytí na zrnko piesku, na ktorom sa drží a časom narastá. Objem riasogule sa za rok zväčší o 0,5 – 1 cm.

Veľkosť gule teda závisí od jej veku. V japonskom jazere Akan sa nachádzajú riasogule veľké až 30 cm a naozaj staré marimo gule žijúce v hĺbkach na dne jazier môžu mať 2 až 2,5 metra. Je pozoruhodné, že tieto guličky počas dňa vyplávajú ku hladine a cez noc klesajú ku dnu. Môže za to proces fotosyntézy, počas ktorého sa na riasach tvoria vzduchové bublinky, ktoré guličku nadnášajú.

Je riasoguľa pre mňa vhodná rastlinka?

Netušíte, ako sa o rastliny starať, no radi by ste si skrášlili domov či kanceláriu? Hľadáte nenáročnú rastlinku, o ktorú sa zvládnete postarať s nulovými skúsenosťami? Riasoguľa je tou správnou voľbou. Pestuje sa vo vode v akváriu a jej údržba je skutočne minimálna. Stačí jej raz za 2 týždne vymeniť vodu. Riasoguli vyhovuje izbová teplota (teplota vody 10 – 25 °C) a nepotrebuje priame slnečné žiarenie. Riasogule majú radi vodu z kohútika, ktorú necháte na nejaký čas odstáť.

Ako sa starať o riasogule?

Rastlinky sa dajú množiť delením. Ak teda z riasogule kúsok oddelíte, môže vám vzniknúť nová riasa. Tá však už nemusí mať pekný guľatý tvar. Guľatý tvar svojich marimo guličiek môžete udržiavať aj gúľaním v rukách pri čistení. Riasogule môžete mať v akváriu s vodou izbovej teploty, no vhodná je akákoľvek priesvitná nádoba naplnená vodou. Akvárium, v ktorom riasogule udržiavate, môžete dozdobiť dekoratívnymi kamienkami, dekoráciami, mušľami aj inými vodnými rastlinkami. V akváriu môžete dokonca chovať aj rybičky.

Starostlivosť o riasoguľu

Riasoguľa sa môže dožiť naozaj vysokého veku. V prírode sú známe riasogule, ktoré majú 200 a viac rokov. No sú to živé organizmy, o ktoré je potrebné sa starať. Ak vám rastlinka začne meniť farbu, treba sa ubezpečiť, či je akvárium umiestnené na vhodnom mieste, či sa dostatočne často mení voda a rastlinka má k životu všetko potrebné. Príliš svetlá farba môže značiť, že je rastlinka vystavená priamemu slnečnému žiareniu a potrebuje tieň. Hnedá riasoguľa obsahuje časti, ktoré odumierajú a je treba ju dôkladne poumývať.

Pri výbere rybičiek sa uistite, že nejde o druh, ktorý rád požiera riasy, ako napríklad karas. V lete, kedy je teplejšie, sa uistite, že je voda menená častejšie, približne raz za týždeň. Ak sa voda v akváriu prehrieva, skúste ho presunúť na chladnejšie miesto. Svoju marimo guľu je treba raz za čas vyčistiť, čo znamená veľmi zľahka ju poumývať v nádobe s čistou vodou. Práve vtedy sa s ňou môžete rukami pohrať a zabezpečiť guľatý tvar.

Aká je cena a kde sa dajú kúpiť?

Riasogule už dorazili aj na náš trh a ich cena sa v závislosti od veľkosti pohybuje od 3 do 10 EUR. Rastlinky môžete kúpiť aj v setoch, s akváriom, dekoratívnymi kamienkami či rastlinkami.

Riasogule do akvária (Aegagropila)

Zakúpiť ich je možné najmä v internetových obchodoch, ktoré vám ich bez problémov pošlú poštou. Riasogule totiž bez vody vydržia aj dva týždne.

Záverečné zhrnutie

Riasogule sú veľmi zaujímavou voľbou rastlinky pre každého, kto na starostlivosť o flóru nemá príliš veľa času. Sú vhodné aj do kancelárií a na pracoviská, pretože ich nenáročná údržba si vyžaduje len výmenu vody dvakrát za mesiac. Ak navyše chováte rybičky, riasoguľa môže byť zaujímavým prvkom na ozvláštnenie vášho akvária.

Kde kúpiť riasogule?

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

26/11/2019 10:45
lucka

jeeej, velmi pekna rastlinka! kolko sa to asi "dozije"? aj by som si ju kupila :-)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 05.11.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vermikompostér do bytu – výhody a skúsenostiVermikompostér do bytu – výhody a skúsenosti

V tomto článku sa dozviete, ako funguje vermikompostér, či je potrebné sa obávať mušiek alebo zápachu, ako sa postarať o dážďovky a najmä ako s vermikompostovaním začať.

Drevená šindlová strecha a drevený šindel – cena za m2, montážDrevená šindlová strecha a drevený šindel – cena za m2, montáž

Drevená šindľová strecha sa stáva trendy, keďže čoraz viac a viac ľudí uteká z mesta, zo svojho moderne zariadeného príbytku, na vidiek a na chalupu. My si o nej povieme viac.

Krásne Vianoce 2019 želá redakcia Topbyvanie.sk!Krásne Vianoce 2019 želá redakcia Topbyvanie.sk!

Zabudnite na stres, uvarte si obľúbený horúci nápoj, oblečte teplé ponožky, vyložte nohy na stôl a vychutnajte si pokoj, ktorý vám právom patrí. Veď Vianoce sú konečne tu!