Riasogule pestovanie v akváriu a starostlivosť. Viete, kde kúpiť?

Hľadáte nenáročnú rastlinku do vášho interiéru? Neviete, čo by mohlo váš domov ozvláštniť? Riasoguľa môže byť tým správnym riešením práve pre vás. Ak ste o tejto machovej guličke ešte nepočuli, začítajte sa ďalej.

Čo sú to riasogule a kde sa dajú kúpiť?

Možno si túto zelenú nádheru na prvý pohľad zamilujete a možno zistíte, že práve riasoguľa je tým vhodným darčekom pre kamarátku k jej blížiacim sa narodeninám.

Kde kúpiť riasogule?

Čo sú riasogule

Riasogule, nazývané aj „Marimo“, sú machové gule pôvodom z japonských jazier, no možno ich nájsť aj v Rakúsku a na Islande. Tieto zelené gule očarili svojim nezvyčajným zjavom i charakterom. Preto ich stále viac a viac ľudí vyhľadáva ako rastlinky do svojich domovov. Vznikajú zaujímavým spôsobom. Kúsok riasy sa prichytí na zrnko piesku, na ktorom sa drží a časom narastá. Objem riasogule sa za rok zväčší o 0,5 – 1 cm.

Veľkosť gule teda závisí od jej veku. V japonskom jazere Akan sa nachádzajú riasogule veľké až 30 cm a naozaj staré marimo gule žijúce v hĺbkach na dne jazier môžu mať 2 až 2,5 metra. Je pozoruhodné, že tieto guličky počas dňa vyplávajú ku hladine a cez noc klesajú ku dnu. Môže za to proces fotosyntézy, počas ktorého sa na riasach tvoria vzduchové bublinky, ktoré guličku nadnášajú.

Je riasoguľa pre mňa vhodná rastlinka?

Netušíte, ako sa o rastliny starať, no radi by ste si skrášlili domov či kanceláriu? Hľadáte nenáročnú rastlinku, o ktorú sa zvládnete postarať s nulovými skúsenosťami? Riasoguľa je tou správnou voľbou. Pestuje sa vo vode v akváriu a jej údržba je skutočne minimálna. Stačí jej raz za 2 týždne vymeniť vodu. Riasoguli vyhovuje izbová teplota (teplota vody 10 – 25 °C) a nepotrebuje priame slnečné žiarenie. Riasogule majú radi vodu z kohútika, ktorú necháte na nejaký čas odstáť.

Ako sa starať o riasogule?

Rastlinky sa dajú množiť delením. Ak teda z riasogule kúsok oddelíte, môže vám vzniknúť nová riasa. Tá však už nemusí mať pekný guľatý tvar. Guľatý tvar svojich marimo guličiek môžete udržiavať aj gúľaním v rukách pri čistení. Riasogule môžete mať v akváriu s vodou izbovej teploty, no vhodná je akákoľvek priesvitná nádoba naplnená vodou. Akvárium, v ktorom riasogule udržiavate, môžete dozdobiť dekoratívnymi kamienkami, dekoráciami, mušľami aj inými vodnými rastlinkami. V akváriu môžete dokonca chovať aj rybičky.

Starostlivosť o riasoguľu

Riasoguľa sa môže dožiť naozaj vysokého veku. V prírode sú známe riasogule, ktoré majú 200 a viac rokov. No sú to živé organizmy, o ktoré je potrebné sa starať. Ak vám rastlinka začne meniť farbu, treba sa ubezpečiť, či je akvárium umiestnené na vhodnom mieste, či sa dostatočne často mení voda a rastlinka má k životu všetko potrebné. Príliš svetlá farba môže značiť, že je rastlinka vystavená priamemu slnečnému žiareniu a potrebuje tieň. Hnedá riasoguľa obsahuje časti, ktoré odumierajú a je treba ju dôkladne poumývať.

Pri výbere rybičiek sa uistite, že nejde o druh, ktorý rád požiera riasy, ako napríklad karas. V lete, kedy je teplejšie, sa uistite, že je voda menená častejšie, približne raz za týždeň. Ak sa voda v akváriu prehrieva, skúste ho presunúť na chladnejšie miesto. Svoju marimo guľu je treba raz za čas vyčistiť, čo znamená veľmi zľahka ju poumývať v nádobe s čistou vodou. Práve vtedy sa s ňou môžete rukami pohrať a zabezpečiť guľatý tvar.

Aká je cena a kde sa dajú kúpiť?

Riasogule už dorazili aj na náš trh a ich cena sa v závislosti od veľkosti pohybuje od 3 do 10 EUR. Rastlinky môžete kúpiť aj v setoch, s akváriom, dekoratívnymi kamienkami či rastlinkami.

Riasogule do akvária (Aegagropila)

Zakúpiť ich je možné najmä v internetových obchodoch, ktoré vám ich bez problémov pošlú poštou. Riasogule totiž bez vody vydržia aj dva týždne.

Záverečné zhrnutie

Riasogule sú veľmi zaujímavou voľbou rastlinky pre každého, kto na starostlivosť o flóru nemá príliš veľa času. Sú vhodné aj do kancelárií a na pracoviská, pretože ich nenáročná údržba si vyžaduje len výmenu vody dvakrát za mesiac. Ak navyše chováte rybičky, riasoguľa môže byť zaujímavým prvkom na ozvláštnenie vášho akvária.

Kde kúpiť riasogule?

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

26/11/2019 10:45
lucka

jeeej, velmi pekna rastlinka! kolko sa to asi "dozije"? aj by som si ju kupila :-)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 05.11.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Netradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvereNetradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvere

Ste unudení z tradičných veľkonočných zajačikov, kuriatok, narcisov a tulipánov? Prinášame vám tipy na moderné, extravagantné, neobvyklé a originálne jarné dekorácie, ktoré si zamilujete.

Farba roka 2020 a ako ju využiť v interiériFarba roka 2020 a ako ju využiť v interiéri

Spoločnosť v oblasti analýzy trendov v oblasti farieb Pantone Color Institute vybrala za farbu roka 2020 klasickú modrú. Poradíme vám, ako ju využiť v interiéri.

Zabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovanýchZabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovaných

Tak ako každý rok, ani tento nás  neminie najväčší sviatok zamilovaných  –  Svätý Valentín. Zabudnúť na darček sa vo vzťahu jednoducho neodpúšťa! Ak aj vy patríte k zábudlivcom, skúste...