1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Riasogule pestovanie v akváriu a starostlivosť. Viete, kde kúpiť?

Hľadáte nenáročnú rastlinku do vášho interiéru? Neviete, čo by mohlo váš domov ozvláštniť? Riasoguľa môže byť tým správnym riešením práve pre vás. Ak ste o tejto machovej guličke ešte nepočuli, začítajte sa ďalej.

Čo sú to riasogule a kde sa dajú kúpiť?

Možno si túto zelenú nádheru na prvý pohľad zamilujete a možno zistíte, že práve riasoguľa je tým vhodným darčekom pre kamarátku k jej blížiacim sa narodeninám.

Kde kúpiť riasogule?

Čo sú riasogule

Riasogule, nazývané aj „Marimo“, sú machové gule pôvodom z japonských jazier, no možno ich nájsť aj v Rakúsku a na Islande. Tieto zelené gule očarili svojim nezvyčajným zjavom i charakterom. Preto ich stále viac a viac ľudí vyhľadáva ako rastlinky do svojich domovov. Vznikajú zaujímavým spôsobom. Kúsok riasy sa prichytí na zrnko piesku, na ktorom sa drží a časom narastá. Objem riasogule sa za rok zväčší o 0,5 – 1 cm.

Veľkosť gule teda závisí od jej veku. V japonskom jazere Akan sa nachádzajú riasogule veľké až 30 cm a naozaj staré marimo gule žijúce v hĺbkach na dne jazier môžu mať 2 až 2,5 metra. Je pozoruhodné, že tieto guličky počas dňa vyplávajú ku hladine a cez noc klesajú ku dnu. Môže za to proces fotosyntézy, počas ktorého sa na riasach tvoria vzduchové bublinky, ktoré guličku nadnášajú.

Je riasoguľa pre mňa vhodná rastlinka?

Netušíte, ako sa o rastliny starať, no radi by ste si skrášlili domov či kanceláriu? Hľadáte nenáročnú rastlinku, o ktorú sa zvládnete postarať s nulovými skúsenosťami? Riasoguľa je tou správnou voľbou. Pestuje sa vo vode v akváriu a jej údržba je skutočne minimálna. Stačí jej raz za 2 týždne vymeniť vodu. Riasoguli vyhovuje izbová teplota (teplota vody 10 – 25 °C) a nepotrebuje priame slnečné žiarenie. Riasogule majú radi vodu z kohútika, ktorú necháte na nejaký čas odstáť.

Ako sa starať o riasogule?

Rastlinky sa dajú množiť delením. Ak teda z riasogule kúsok oddelíte, môže vám vzniknúť nová riasa. Tá však už nemusí mať pekný guľatý tvar. Guľatý tvar svojich marimo guličiek môžete udržiavať aj gúľaním v rukách pri čistení. Riasogule môžete mať v akváriu s vodou izbovej teploty, no vhodná je akákoľvek priesvitná nádoba naplnená vodou. Akvárium, v ktorom riasogule udržiavate, môžete dozdobiť dekoratívnymi kamienkami, dekoráciami, mušľami aj inými vodnými rastlinkami. V akváriu môžete dokonca chovať aj rybičky.

Starostlivosť o riasoguľu

Riasoguľa sa môže dožiť naozaj vysokého veku. V prírode sú známe riasogule, ktoré majú 200 a viac rokov. No sú to živé organizmy, o ktoré je potrebné sa starať. Ak vám rastlinka začne meniť farbu, treba sa ubezpečiť, či je akvárium umiestnené na vhodnom mieste, či sa dostatočne často mení voda a rastlinka má k životu všetko potrebné. Príliš svetlá farba môže značiť, že je rastlinka vystavená priamemu slnečnému žiareniu a potrebuje tieň. Hnedá riasoguľa obsahuje časti, ktoré odumierajú a je treba ju dôkladne poumývať.

Pri výbere rybičiek sa uistite, že nejde o druh, ktorý rád požiera riasy, ako napríklad karas. V lete, kedy je teplejšie, sa uistite, že je voda menená častejšie, približne raz za týždeň. Ak sa voda v akváriu prehrieva, skúste ho presunúť na chladnejšie miesto. Svoju marimo guľu je treba raz za čas vyčistiť, čo znamená veľmi zľahka ju poumývať v nádobe s čistou vodou. Práve vtedy sa s ňou môžete rukami pohrať a zabezpečiť guľatý tvar.

Aká je cena a kde sa dajú kúpiť?

Riasogule už dorazili aj na náš trh a ich cena sa v závislosti od veľkosti pohybuje od 3 do 10 EUR. Rastlinky môžete kúpiť aj v setoch, s akváriom, dekoratívnymi kamienkami či rastlinkami.

Riasogule do akvária (Aegagropila)

Zakúpiť ich je možné najmä v internetových obchodoch, ktoré vám ich bez problémov pošlú poštou. Riasogule totiž bez vody vydržia aj dva týždne.

Záverečné zhrnutie

Riasogule sú veľmi zaujímavou voľbou rastlinky pre každého, kto na starostlivosť o flóru nemá príliš veľa času. Sú vhodné aj do kancelárií a na pracoviská, pretože ich nenáročná údržba si vyžaduje len výmenu vody dvakrát za mesiac. Ak navyše chováte rybičky, riasoguľa môže byť zaujímavým prvkom na ozvláštnenie vášho akvária.

Kde kúpiť riasogule?

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 05.11.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické organické vinyové podlahy bez PVC Ekologické organické vinyové podlahy bez PVC

Napadlo vám niekedy, že vaša migréna, môže byť spojená práve s podlahou? Vymeňte preto podlahy s obsahom PVC (polyvinylchloridom) za ekologickú a zdravotne nezávadnú variantu.

5 tipov na zjednodušenie a zútulnenie vašej obývačky 5 tipov na zjednodušenie a zútulnenie vašej obývačky

Obývačka je miestom pokoja, kľudu a rodinnej pohody. Premýšľali ste niekedy nad tým, čo by ste tam ešte zmenili, dokúpili, premaľovali alebo premiestnili? Prinášame vám 5 tipovpre vašu...

Pletené gabiony – aká je cena za kameň do gabionov? Pletené gabiony – aká je cena za kameň do gabionov?

Ak rozmýšľate nad investíciou do gabiónového plotu, potom si určite preštudujte náš článok, v ktorom nájdete odpovede na všetky základné otázky. Prezradíme vám aj výhody a nevýhody tohto...