Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Zdravý zelený trávnik si vyžaduje pravidelné kosenie a údržbu, no málokto má čas zaoberať sa kosením každý týždeň. Riešením sú stále populárnejšie robotické kosačky, ktoré urobia prácu za vás. Po počiatočnej inštalácii kosačky si stačí už len vybrať harmonogram kosenia a máte hotovo.

Robotické kosačky – výhody

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Obľúbené robotické kosačky

Čo je robotická kosačka a ako funguje

Robotická kosačka je snom každého, kto si chce vypestovať zdravý a dobre udržiavaný trávnik, no nemá čas na pravidelné kosenie. Tento prístroj urobí prácu za vás. V čomsi je toto zariadenie podobné robotickým vysávačom – taktiež ide o menšie prístroje pohybujúce sa samostatne po určenej ploche na základe programov, algoritmov, príp. GPS.

Po ploche trávnika sa kosačka pohybuje podľa naplánovanej trasy, pričom používa senzory, ktoré ju upozornia na prekážku alebo pascu, v ktorej by uviazla. Kým tie jednoduchšie modely sa po ploche pohybujú náhodne, kvalitnejšie kosačky si plochu mapujú, aby kosili efektívne a nevynechali žiadne miesta. Ak chcete, aby kosačka nekosila celú plochu, ale len určité územie, môžete si drôtom nastaviť hranice, za ktoré nezájde.

Niektoré modely ponúkajú aj možnosť ovládania smartfónom. Pomocou aplikácie si tak viete určiť harmonogram kosenia, sledovať trasu a prácu kosačky a naplánovať štart alebo vypnutie. Každá robotická kosačka je vybavená batériou, ktorú si dobíja pri návrate na svoje stanovište. To je umiestnené na vami určenom mieste, pričom pri návrate na stanovište sa nie je možné ku kosačke dostať bez zadania PIN kódu, čím je kosačka chránená pred odcudzením.

Nože robotických kosačiek sú menšie, keďže na rozdiel od klasických kosačiek pokosia menší záber trávy pomalšie, nepotrebujú také silné nože. Tenšie čepele a menší záber však znamenajú aj tichší chod kosačky. Takéto vybavenie je určené na časté kosenie udržiavanej trávy, takže kosiť môžete raz aj niekoľkokrát do týždňa. Robotická kosačka pritom spotrebuje menej energie ako bežné kosačky, preto je na časté kosenie ako stvorená.

Výhody

Používanie robotickej kosačky má množstvo výhod. Nielenže tak ušetríte množstvo času, ale kosenie bude ekologickejšie, keďže nespaľujete benzín, ale používate elektrickú energiu, pričom spotreba je u robotických kosačiek skutočne nízka.  

 • Prácu urobí za vás – Hlavnou a očividnou výhodou je, že robotická kosačka pokosí trávnik za vás. Stačí, ak si nastavíte, kedy má kosiť, na akej ploche a výšku kosenia trávy. O všetko ostatné sa postará už kosačka, pričom jej výkon si môžete sledovať v pohodlí domova v mobilnej aplikácii.
 • Obsluhuje sa jednoducho – Spustenie kosenia je úplne jednoduché a viete si ho nastaviť aj pomocou mobilu. Mnohé kosačky umožňujú viacero programov, z ktorých si môžete vybrať, a nastavenie časového harmonogramu umožňuje spustiť kosenie vo vašej neprítomnosti. Ovládanie kosačky je úplne jednoduché a intuitívne a s pomocou návodu ho zvládne každý.
 • Získate zdravší trávnik – Kľúčom v starostlivosti o trávnik je jeho pravidelné kosenie. Robotická kosačka kosí presne podľa plánu, vďaka čomu dosiahne váš trávnik optimálne podmienky pre zdravý rast.
 • Vždy rovnomerné výsledky – Po kosení bude trávnik vždy rovnomerný. Na rozdiel od ručného kosenia sa vám nestane, že niekde skosíte trávu hlbšie, inde necháte steblá dlhšie. Vďaka nastaveniu nožov bude výška trávy úplne rovnomerná po celej záhrade.
 • Jej používanie je bezpečnejšie – Pri kosení ručnou benzínovou kosačkou sa neraz stáva, že odskakujú kamienky, konáriky či iné malé predmety, ktoré prídu do cesty. Tie môžu spôsobiť poranenie aj škodu na majetku. Pri robotických kosačkách sa to nestáva, keďže kosia nižšie a s menšími nožmi.
 • Vyhnete sa sennej nádche – Ak máte sennú nádchu a sezónne alergie, kosenie trávy je nepredstaviteľná činnosť. Našťastie, robotická kosačka vás od tejto činnosti odbremení. A vďaka možnosti plánovania si môžete nechať trávnik pokosiť vtedy, keď budete v práci alebo mimo domu, čím zminimalizujete alergické príznaky.
 • Tichšia než bežné kosačky – Robotická kosačka v prevádzke dosahuje menej dB než motorové kosačky. Ak vám záleží práve na hlučnosti, viete si vybrať kosačky s veľmi nízkou úrovňou hluku, dokonca aj 60 dB, čo je úroveň hlučnosti bežnej konverzácie. Kosiť tak budete môcť bez problémov aj ráno alebo vo večerných hodinách.
 • Vyžaduje si minimálnu údržbu – Nečaká vás žiadne menenie oleja a filtrov a už vôbec zháňanie drahých súčiastok. Čistenie kosačky aj výmena opotrebovaných nožov sú jednoduché a zvládne to úplne každý.

Robotická kosačka kosenie okrajov trávnika

Nevýhody

Aj robotické kosačky majú svoje nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť. Nie sú totiž vhodné vždy pre každého, preto je dobré poznať aj ich nedostatky.

 • Neprekonajú všetky prekážky – Obrovskou nevýhodou je, že robotické kosačky nie sú vhodné do každého terénu. Neporadia si totiž s dierami, v ktorých môžu uviaznuť, alebo inými predmetmi, do ktorých sa môžu ich kolieska zamotať.
 • Je potrebná príprava trávnika – Pred kosením je potrebná trávnik pripraviť v zmysle odstránenia rôznych predmetov, hračiek detí a psov, popadaných konárov, orechov, šišiek. Takže aj keď kosačka urobí prácu za vás, povrch musíte najprv pripraviť.
 • Nákupná cena je vysoká – Ďalšou nevýhodou je ich vysoká nákupná cena, ktorá sa pohybuje v stovkách eur. Čím náročnejší terén a väčšia záhrada, tým je kosačka drahšia a cena sa môže vyšplhať aj na viac než 1 000 eur. Pre mnohých preto tento produkt nie je cenovo dostupný ani v lacnejších verziách.
 • Vyžadujú si dlhšiu inštaláciu – Aj keď samotné ovládanie je jednoduché, prvotná inštalácia vám zaberie čas. Vyžaduje si dôkladnú prípravu, keďže práve od inštalácie závisí, ako dobre bude kosačka fungovať.
 • Majú svoje limity – Robotické kosačky skrátka nezvládnu všetko, ako bežné kosačky. Môžu mať problém s navigáciou v úzkych priestoroch, nemusia zvládnuť kosenie rohov alebo okrajov a niektoré plochy môžu byť priveľké na to, aby kosačka prešla celú plochu.
 • Môžu byť nebezpečné pre malé živočíchy – Robotické kosačky predstavujú nebezpečenstvo pre drobné živočíchy ukrývajúce sa v tráve, napr. ježkovia, zajace, hlodavce aj hmyz. Môže tak dôjsť k poraneniu aj usmrteniu živočícha.

Do akého terénu je vhodná?

Odpoveď na túto otázku závisí od typu robotickej kosačky, ktorú si zakúpite. Väčšina robotických kosačiek je vhodná do nenáročného terénu. Povrch by mal byť rovný, aby ho malé kolieska kosačky vedeli ľahko prekonať. Na záhrade by nemali byť diery, krtince, kopce a veľmi členitý povrch, ktorý by bol pre chod kosačky prekážkou. Na trávniku by nemali byť pohodené konáre stromov alebo predmety, ktoré by tvorili prekážku alebo by sa mohli počas kosenia poškodiť.

Jestvujú aj robotické kosačky, ktoré si poradia s náročnejším terénom. Musia spĺňať niekoľko kritérií, ako silný a výkonný motor, silnú batériu a kvalitné terénne kolesá. Tie by mali byť dostatočne veľké s hrubým profilom dezénu, aby zdolali aj vlhký terén, blato a stúpanie. Mali by zvládnuť stúpanie do 45 % (bežné robotické kosačky zvládnu stúpanie do 20 – 25 %) a dizajn by mal byť prispôsobený kopcovitému terénu, napr. aj v podobe snímačov navyše, ktoré predídu prevráteniu kosačky.

Akú veľkú plochu pokosí?

To, akú dlhú trávu a akú veľkú plochu dokáže kosačka pokosiť, závisí opäť od typu. Vo všeobecnosti sú robotické kosačky vhodné skôr na menšie a dobre udržiavané plochy. Nie sú vhodné na zarastené lúky, kde sa okrem trávy nájde aj burina s hrubými stonkami. Nože robotických kosačiek bývajú totiž menšie a sú vhodnejšie skôr na trávu, ktorá je často udržiavaná a neprerastená, max. do 10 cm.

Robotická kosačka – veľkosť trávnika

Čo sa týka rozlohy, robotické kosačky si poradia s plochami 1 000 – 5 000 m2, preto pred kúpou kosačky zvážte veľkosť vášho trávnika. Kosačky určené na menšie plochy sú vybavené viacerými senzormi, ktoré zvýšia ich schopnosť manévrovania, a majú menšiu šírku kosenia, aby sa dobre dostali do kútov a k okrajom. Kosačky určené pre väčšie plochy majú zase silnejšiu batériu a väčší záber kosenia, aby plochu skosili rýchlejšie.

Ako dlho trvá robotickej kosačke kosenie?

Dĺžka kosenia závisí od viacerých faktorov, napr. od plochy trávnika, rýchlosti kosačky, kapacity batérie aj nastaveného programu. Dĺžku kosenia spomaľuje členitý terén, v ktorom musí kosačka prekonávať veľa prekážok a kopcov. Problémom môže byť slabšia batéria, ktorá vydrží kratšie na jedno nabitie. To znamená, že sa kosačka bude musieť vrátiť na svoje stanovište a pokračovať po nabití. Jedno kosenie tak môže trvať 1 hodinu, 6 hodín, ale aj 12 hodín s viacerými prestávkami. Dôležité je preto brať do úvahy veľkosť plochy trávnika a nekupovať kosačku so slabšou batériou a výkonom do väčšej záhrady.

Ako na starostlivosť a údržbu robotickej kosačky

Čistenie a údržba kosačky sú nevyhnutnosťou pre predĺženie jej životnosti. Bez čistenia by sa zanášala a fungovala by čoraz menej efektívne. Frekvenciu čistenia je potrebné prispôsobiť tomu, ako často kosíte, no kosačku by ste mali čistiť aspoň raz za 1 – 2 mesiace. Pri čistení musí byť prístroj vypnutý a odpojený a vy by ste mali používať ochranné rukavice. Čistia sa nože a ich okolie ochranného krytu, kde bude usadená tráva. Tráva sa nazbiera aj v kolieskach, karosérii a podobne. Na čistenie môžete používať pomôcky ako kefku, handričku a vysokotlakový čistič.

Robotická kosačka čistenie

V rámci údržby skontrolujte, či nedošlo k poškodeniu niektorej časti kosačky. V prípade opotrebovania nožov vymeňte za nové – táto výmena by mala byť jednoduchá, zaberie vám len pár minút, pričom spoľahnúť sa môžete na postup v návode. Starajte sa taktiež o softvér, ktorý treba pri dostupnej aktualizácii zaktualizovať, aby všetko fungovalo tak, ako má. Údržba je potrebná aj po ukončení sezóny. Pred zimou je potrebné odložiť nabíjaciu stanicu. Kosačku je potrebné očistiť a uložiť na suché a tmavé miesto.

Často kladené otázky

 • Dokáže robotická kosačka pokosiť okolo stromov a ďalších objektov v záhrade? Robotická kosačka bez problémov zvládne kosenie v záhrade so záhradným domčekom, trampolínou, kríkmi či posedením. Tieto veľké objekty dokáže vďaka senzorom obchádzať. Problémom sú len malé predmety pohodené na trávniku.
 • Čo sa stane, ak nastane výpadok prúdu? Robotická kosačka pozastaví funkciu po dobu, kým sa neobnoví elektrický prúd. Hneď po výpadku sa vráti k svojej činnosti tam, kde prestala, takže sa nestane, že trávnik nepokosí.
 • Je potrebné pokosenú trávu hrabať? Nie je to potrebné, keďže robotické kosačky trávu hneď aj mulčujú a vracajú späť do trávnika. Mulč predstavuje kvalitnú výživu pre trávu, takže akékoľvek odpratávanie pokosenej trávy nie je potrebné.
 • Je obvodový drôt nevyhnutný? Nie, jestvujú aj robotické kosačky bez drôtu. Využívajú pritom senzory a často aj GPS, vďaka ktorým sa môžu orientovať. Avšak takéto kosačky sú vhodnejšie na väčšie plochy, keďže žiadna technológia nie je dokonalá a kosačku môžu mýliť rôzne podnety.
 • Je obvodový drôt bezpečný? Obvodový drôt nepredstavuje nebezpečenstvo zasiahnutia elektrickým prúdom, a to ani pre deti alebo zvieratá. Je však možné ho vložiť do zeme (až do hĺbky 10 cm), takže sa nebudete musieť obávať prekosenia alebo poškodenia.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 24.06.2022
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Štvorkolka na prácu i voľný čas – ako vybrať, využitie. Je potrebný vodičák?Štvorkolka na prácu i voľný čas – ako vybrať, využitie. Je potrebný vodičák?

Ak zvažujete kúpu štvorkolky, jej výber neberte na ľahkú váhu. Je niekoľko kritérií, na ktoré by ste sa mali pred kúpou pozrieť a zvážiť, čo je najlepšie pre vaše potreby.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...

LED pásiky – ako vybrať, využitieLED pásiky – ako vybrať, využitie

LED svetielka sa jednoducho inštalujú, dajú sa rôzne naprogramovať, môžu meniť farby a vytvárať rôzne efekty. Vďaka ich cenovej dostupnosti a všestrannému využitiu sa dajú použiť...