Eva Kyselovičová z NaVidieku.sk: Zákazníkov nabádame, aby prejavili svoju kreativitu

Špeciálnu kriedovú farbu Chalk Paint vymyslela v roku 1990 britská umelkyňa Annie Sloan. Každý, kto má záujem o dekorovanie interiéru a chce vyjadriť svoj štýl, by mal po Chalk Paint siahnuť.

Nábytok natretý farbou Chalk Paint

Eva Kyselovičová z NaVidieku.sk, ktorej vášňou a celoživotnou závislosťou sú tieto dekoratívne farby, porozprávala o tom, čo ju na Chalk Paint fascinuje, aké je využitie tejto farby i o tom, aké odtiene sú k dispozícii.

Povedzte nám niečo o Chalk Paint. Aké je jej využitie? Čo všetko sa ňou dá namaľovať?

Chalk Paint™ je farba, ktorú pred viac než 25 rokmi vymyslela britská umelkyňa a dizajnérka Annie Sloan. Farbu môžete použiť na akýkoľvek povrch – drevo, drevotriesku, kov, plast, tehlu, betón, ratan, nie je potrebné odstraňovať pôvodný náter. Môžete ňou maľovať nábytok, doplnky, steny, podlahy, kožené či textilné poťahy, ale pokojne aj bielu techniku, záhradný nábytok či vchodové dvere.

Dosiahnuť viete pekný hladký moderný povrch, ale aj patinovaný rokmi zájdený vzhľad. Farba je navyše ekologická, nezapácha a veľmi rýchlo schne, takže ďalší náter môžete nanášať po krátkom čase a z nového nábytku či stien sa tak môžete tešiť takmer okamžite.

Workshop Annie Sloan

Na náter sa odporúča použiť vosk? Prečo?

Chalk Paint™ v preklade znamená „kriedová farba“ a vosk je jej dokonalým partnerom. Farbe dodáva odolnosť, jemný lesk a vytvára krásny efekt. Vosk sa do farby vpije, pekne v nej dozrie a nábytok či doplnky môžete použivať bežným spôsobom. Bez vosku to nie je ono :-)

Za aký čas náter a vosk úplne vytvrdnú a dozrejú?

Proces úplného zrenia trvá približne 5-20 dní v závislosti od teploty a vlhkosti prostredia. Počas tohto obdobia namaľovaný nábytok môžete používať, ale buďte k nemu šetrnejší. Farba spolu s voskom potrebujú svoj čas.

Kriedová farba Chalk Paint Annie Sloan

Naozaj nemusím nábytok pred maľovaním brúsiť?

Naozaj nie :-) Vo väčšine prípadov brúsenie skutočne vôbec nie je potrebné. Farby majú výbornú priľnavosť k väčšine povrchov. Stačí nábytok umyť, zbaviť prachu a odporúčame ho dobre odmastiť. Samozrejme, sú prípady, keď pôvodný náter prebrúsiť treba – odstrániť už olupujúci, odstávajúci náter, ošúchať hrdzu a je dobré aj veľmi hladký lesklý povrch mierne zdrsniť (melamínové a laminátové povrchy).

Ako zaistiť čo najväčšiu trvanlivosť farby?

Vyššiu trvanlivosť náteru dosiahnete použitím viacerých tenkých vrstiev vosku, alternatívou je použitie podlahového laku Annie Sloan, ktorý je určený predovšetkým na podlahy, avšak použiť ho môžete aj na nábytok.

Treba na jej nanášanie špeciálny štetec?

Štetec nemusí byť špeciálny, ale rozhodne radšej siahnite po kvalitnom štetci. Nie je nič frustrujúcejšie ako nekvalitný štetec, ktorý neustále zanecháva štetiny vo farbe a nesadne dobre do ruky, či nenaberá na seba dostatočné množstvo farby. Ideálne sú štetce z prírodných materiálov. Štetiny by mali byť mäkké a dlhé, dostatočne flexibilné, avšak mali by dovoliť urobiť efekt, ktorý požadujete.

Ak viete, že sa chystáte do viacerých „projektov premien“, odporúčame do kvalitného štetca zainvestovať. Farby Chalk Paint™ z neho vymyjete tak ľahko, že vám bude stačiť jeden kvalitný štetec a vydrží vám ozaj dlhší čas. Po skúsenostiach môžeme štetce Annie Sloan z našej ponuky naozaj odporúčať.

Šamlíky namaľované farbou Chalk Paint

Ako dlho trvá, kým farba, prípadne aj lak zaschne?

Dĺžka schnutia farby je závislá od nasiakavosti podkladu a taktiež od teploty a vlhkosti prostredia. Všeobecne nasiakavé povrchy ako drevo, stena či betón schnú veľmi rýchlo, už po pol hodinke môžete dávať ďalší náter. Melamínové, plastové a iné nenasiakavé povrchy vyžadujú dlhší čas, tu je dobré nechať náter postáť a dobre doschnúť aj pár hodín.

Akú paletu odtieňov máte v ponuke? Dokážete namiešať odtieň aj podľa požiadaviek zákazníka?

V ponuke je približne 40 odtieňov, dostupné sú v rôznych veľkostiach od 120 ml až po 1 liter. Nie sú to úplne štandardné odtiene :-) Annie Sloan pri ich vytváraní vychádzala zo svojich skúseností nadobudnutých počas štúdia výtvarného umenia a tiež zo svojej dlhoročnej práce v oblasti interiérového dizajnu. Paleta odtieňov je inšpirovaná zaujímavými oblasťami z rôznych kútov sveta alebo pigmentmi, ktoré sú typické pre niektorých umelcov, či boli vídané v obdobiach blízkej či dávnejšej minulosti.

Jednotlivé odtiene je možné vzájomne miešať a kombinovať. Nemiešame odtiene pre zákazníkov, avšak snažíme sa ich učiť, ako farby stmavovať, zosvetlovať, ako dosiahnuť špecifické odtiene alebo ako ich kombinovať. V našom obchodíku im vždy ponúkneme otvorené plechovky a skúšame namiešať požadovaný odtieň, hráme sa. Učíme ich tvorivosti, aby sa nebáli s farbami experimentovať a nabádame ich, aby svoju kreativitu prejavili.

Levanduľová komoda natretá farbou Chalk Paint

Vyrezávaná komoda s patinou

Truhlica natretá a ošetrená farbou Chalk Paint

Ďakujeme za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom alebo sa môžete na NaVidieku obrátiť na ich internetovej stránke alebo prostredníctvom facebookovej stránky.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 12.12.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy

Zlatko Balaš, svetelný špecialista zo Svetelných stropov, nám porozprával o výhodách svetelných stropov, aké stropy patria k najobľúbenejším i to, akým spôsobom sa takýto strop montuje.

Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký

Chcete stavať rodinný dom? Potom by ste nemali zabúdať na dobre pripravený projekt. S architektom Ferom Lehotským sme sa porozprávali nielen o projektoch domov, ale aj o tom, či klienti...

Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní

Žijete ekologicky? Alebo sa o to aspoň snažíte? Jednou z možností je aj používanie kompostovateľného riadu či obalov. Na túto tému sme sa rozprávali s Bohumírom Luzarom.