Eva Kyselovičová z NaVidieku.sk: Zákazníkov nabádame, aby prejavili svoju kreativitu

Špeciálnu kriedovú farbu Chalk Paint vymyslela v roku 1990 britská umelkyňa Annie Sloan. Každý, kto má záujem o dekorovanie interiéru a chce vyjadriť svoj štýl, by mal po Chalk Paint siahnuť.

Nábytok natretý farbou Chalk Paint

Eva Kyselovičová z NaVidieku.sk, ktorej vášňou a celoživotnou závislosťou sú tieto dekoratívne farby, porozprávala o tom, čo ju na Chalk Paint fascinuje, aké je využitie tejto farby i o tom, aké odtiene sú k dispozícii.

Povedzte nám niečo o Chalk Paint. Aké je jej využitie? Čo všetko sa ňou dá namaľovať?

Chalk Paint™ je farba, ktorú pred viac než 25 rokmi vymyslela britská umelkyňa a dizajnérka Annie Sloan. Farbu môžete použiť na akýkoľvek povrch – drevo, drevotriesku, kov, plast, tehlu, betón, ratan, nie je potrebné odstraňovať pôvodný náter. Môžete ňou maľovať nábytok, doplnky, steny, podlahy, kožené či textilné poťahy, ale pokojne aj bielu techniku, záhradný nábytok či vchodové dvere.

Dosiahnuť viete pekný hladký moderný povrch, ale aj patinovaný rokmi zájdený vzhľad. Farba je navyše ekologická, nezapácha a veľmi rýchlo schne, takže ďalší náter môžete nanášať po krátkom čase a z nového nábytku či stien sa tak môžete tešiť takmer okamžite.

Workshop Annie Sloan

Na náter sa odporúča použiť vosk? Prečo?

Chalk Paint™ v preklade znamená „kriedová farba“ a vosk je jej dokonalým partnerom. Farbe dodáva odolnosť, jemný lesk a vytvára krásny efekt. Vosk sa do farby vpije, pekne v nej dozrie a nábytok či doplnky môžete použivať bežným spôsobom. Bez vosku to nie je ono :-)

Za aký čas náter a vosk úplne vytvrdnú a dozrejú?

Proces úplného zrenia trvá približne 5-20 dní v závislosti od teploty a vlhkosti prostredia. Počas tohto obdobia namaľovaný nábytok môžete používať, ale buďte k nemu šetrnejší. Farba spolu s voskom potrebujú svoj čas.

Kriedová farba Chalk Paint Annie Sloan

Naozaj nemusím nábytok pred maľovaním brúsiť?

Naozaj nie :-) Vo väčšine prípadov brúsenie skutočne vôbec nie je potrebné. Farby majú výbornú priľnavosť k väčšine povrchov. Stačí nábytok umyť, zbaviť prachu a odporúčame ho dobre odmastiť. Samozrejme, sú prípady, keď pôvodný náter prebrúsiť treba – odstrániť už olupujúci, odstávajúci náter, ošúchať hrdzu a je dobré aj veľmi hladký lesklý povrch mierne zdrsniť (melamínové a laminátové povrchy).

Ako zaistiť čo najväčšiu trvanlivosť farby?

Vyššiu trvanlivosť náteru dosiahnete použitím viacerých tenkých vrstiev vosku, alternatívou je použitie podlahového laku Annie Sloan, ktorý je určený predovšetkým na podlahy, avšak použiť ho môžete aj na nábytok.

Treba na jej nanášanie špeciálny štetec?

Štetec nemusí byť špeciálny, ale rozhodne radšej siahnite po kvalitnom štetci. Nie je nič frustrujúcejšie ako nekvalitný štetec, ktorý neustále zanecháva štetiny vo farbe a nesadne dobre do ruky, či nenaberá na seba dostatočné množstvo farby. Ideálne sú štetce z prírodných materiálov. Štetiny by mali byť mäkké a dlhé, dostatočne flexibilné, avšak mali by dovoliť urobiť efekt, ktorý požadujete.

Ak viete, že sa chystáte do viacerých „projektov premien“, odporúčame do kvalitného štetca zainvestovať. Farby Chalk Paint™ z neho vymyjete tak ľahko, že vám bude stačiť jeden kvalitný štetec a vydrží vám ozaj dlhší čas. Po skúsenostiach môžeme štetce Annie Sloan z našej ponuky naozaj odporúčať.

Šamlíky namaľované farbou Chalk Paint

Ako dlho trvá, kým farba, prípadne aj lak zaschne?

Dĺžka schnutia farby je závislá od nasiakavosti podkladu a taktiež od teploty a vlhkosti prostredia. Všeobecne nasiakavé povrchy ako drevo, stena či betón schnú veľmi rýchlo, už po pol hodinke môžete dávať ďalší náter. Melamínové, plastové a iné nenasiakavé povrchy vyžadujú dlhší čas, tu je dobré nechať náter postáť a dobre doschnúť aj pár hodín.

Akú paletu odtieňov máte v ponuke? Dokážete namiešať odtieň aj podľa požiadaviek zákazníka?

V ponuke je približne 40 odtieňov, dostupné sú v rôznych veľkostiach od 120 ml až po 1 liter. Nie sú to úplne štandardné odtiene :-) Annie Sloan pri ich vytváraní vychádzala zo svojich skúseností nadobudnutých počas štúdia výtvarného umenia a tiež zo svojej dlhoročnej práce v oblasti interiérového dizajnu. Paleta odtieňov je inšpirovaná zaujímavými oblasťami z rôznych kútov sveta alebo pigmentmi, ktoré sú typické pre niektorých umelcov, či boli vídané v obdobiach blízkej či dávnejšej minulosti.

Jednotlivé odtiene je možné vzájomne miešať a kombinovať. Nemiešame odtiene pre zákazníkov, avšak snažíme sa ich učiť, ako farby stmavovať, zosvetlovať, ako dosiahnuť špecifické odtiene alebo ako ich kombinovať. V našom obchodíku im vždy ponúkneme otvorené plechovky a skúšame namiešať požadovaný odtieň, hráme sa. Učíme ich tvorivosti, aby sa nebáli s farbami experimentovať a nabádame ich, aby svoju kreativitu prejavili.

Levanduľová komoda natretá farbou Chalk Paint

Vyrezávaná komoda s patinou

Truhlica natretá a ošetrená farbou Chalk Paint

Ďakujeme za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom alebo sa môžete na NaVidieku obrátiť na ich internetovej stránke alebo prostredníctvom facebookovej stránky.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 12.12.2018
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.