Juraj Pekár: Zelená strecha robí majiteľovi radosť pri každom pohľade

Zelené strechy nielen dobre vyzerajú, majú aj množstvo praktických výhod. Ak už ste nad niečím takým uvažovali, určite by ste nemali váhať. Zelená strecha sa vám oplatí.

Pokládka zelenej strechy

O tom, na aký dom sa hodí zelená strecha, čo všetko si pokládka vyžaduje či o starostlivosti o zelenú strechu porozprával Juraj Pekár zo Zelených striech.

Môže mať zelenú strechu každý dom – aj ten s plochou, aj ten so šikmou strechou?

Áno, zelenú strechu môže mať každý dom, teda ten s plochou aj so šikmou strechou. Šikmá zelená strecha je o niečo náročnejšia na realizáciu a je pri nej potrebný špeciálny oporný systém proti zosuvu substrátu. Ale ak to nezanedbáte a strechu realizuje odborná firma, dajú sa robiť aj veľmi strmé zelené strechy.

Pri rekonštrukciách je to už trochu iné. Keď robíte novostavbu, so zaťažením zelenej strechy sa ráta vopred. Keď však máte staršiu budovu, je potrebné prerátať statiku. Niektoré strechy, ktoré boli dimenzované na ľahké krytiny ako plech alebo šindeľ určite nebudú mať dostatočne silný krov aj pre zelenú strechu. Všetko sa však dá vyriešiť a po vyjadrení statika je možné navrhnúť riešenie pre každú strechu. 

Čo všetko si pokládka zelenej strechy vyžaduje? Ako treba budovu pred pokládkou upraviť?

Samotná montáž zelenej strechy nie je veľmi náročná. Ak hovoríme len o zelenej streche samotnej, potrebujeme hlavne vypratanú strechu a dobrý prístup k stavbe s nákladným autom. Je dobré, aby sa ešte pred realizáciou urobila skúška tesnosti hydroizolácie.

Tráva na streche

V prípade, že realizujeme aj izoláciu strechy, je potrebné mať dokončený strop, zrealizované všetky prestupy, ktoré pôjdu cez strechu a mať pripravené odvodnenie strechy. Následne potom už potrebujeme len čas a pokoj :)

Ako dlho trvá pokládka zelenej strechy?

Ak hovoríme o celej skladbe, teda parozábrana, tepelná izolácia, hydroizolácia a vrstvy zelenej strechy, čas realizácie pri bežnom rodinnom dome je jeden až dva týždne. Samotné vrstvy zelenej strechy nad hydroizoláciou trvajú väčšinou dva až tri dni.

Ako sa tvorí návrh zelenej strechy?

Na začiatku každého dobrého návrhu je predstava investora. Ten má vždy hlavné slovo. Potrebujeme teda vedieť, čo investor od zelenej strechy očakáva. Či bude strechu využívať ako záhradu, bude to pre neho len pekný výhľad z okna, alebo si chce iba užívať výhody zelenej strechy. Podľa toho potom robíme návrh skladby, vyberieme vhodné rastliny a formu výsadby.

Šikmá extenzívna zelená strecha

V čom spočívajú výhody zelenej strechy?

Zelená strecha každému majiteľovi poskytuje celý rad výhod. Začneme tými praktickými. Substrát a rastliny vytvárajú izolačnú vrstvu, vďaka ktorej sa všetky poveternostné podmienky dopadajúce na strechu zmierňujú. Teda v lete tlmia horúčavy a v zime mrazy. Rozdiely teplôt na klasickej a zelenej streche môžu byť až 55 °C. To sa pozitívne prejavuje pri oboch extrémoch a v dome vzniká príjemná klíma. Majiteľ domu ušetrí na kúrení aj klimatizácii. Zelená strecha tiež tvorí určitú zvukovú izoláciu a prachový filter. Taktiež zadržiava vodu a v skladbe zelenej strechy zostáva až 80 % bežných zrážok.

Okrem toho, že sú tu isté praktické výhody, zelená strecha je aj veľmi estetická. Pohľad na zeleň je ako balzam na dušu. Jej vzhľad sa mení spolu s ročným obdobím, a tak vyzerá každý mesiac trochu inak. Jednoducho majiteľovi robí radosť pri každom pohľade.

Je starostlivosť o zelenú strechu náročná?

Záleží na type zelenej strechy. Sú dva základné typy - extenzívna a intenzívna. Starostlivosť o extenzívnu zelenú strechu je úplne minimálna a dá sa povedať, že extenzívna zelená strecha je bezúdržbová. Rozchodníky – suchomilné rastliny, ktoré používame na extenzívnych strechách, nerastú do výšky, teda nie je potrebné ich kosiť a veľmi dobre znášajú sucho, preto ich nie je potrebné polievať.

Extenzívna zelená strecha na jeseň

Na druhej strane intenzívna strecha už môže byť napríklad pokrytá trávnikom, alebo na nej môžu byť vysadené aj okrasné rastliny, kríky a stromy. Tu je údržba rovnaká ako na záhrade. Teda je potrebné polievanie, strihanie a kosenie.

Koľko približne stojí zelená strecha a aká je jej životnosť?

Cena zelenej strechy veľmi záleží na jej druhu, rozmeroch, výške budovy, type výsadby a lokalite. Ak by sme však hovorili o vrstvách extenzívnej zelenej strechy nad hydroizoláciou na rodinnom dome v okolí Bratislavy, bola by cena 30-40 €/m2

Životnosť zelenej strechy je prakticky neobmedzená. Preto je vhodné zvoliť čo najlepšiu hydroizoláciu, keďže tá bude limitovať aj životnosť celej strechy.

Aký je ekologický dopad zelených striech?

Zelené strechy pomáhajú v ochladzovaní miest, odľahčujú kanalizáciu, zachytávajú prach a smog, produkujú kyslík, zvyšujú vlhkosť a sú oázami pre včely, motýle, vtáky a ďalšie živočíchy. Zelené strechy majú teda veľký potenciál a čím viac ich bude, tým bude ich prínos citeľnejší. V niektorých európskych mestách, napríklad v Kodani, už vyšlo nariadenie, že každá nová plochá strecha musí byť zelená. Ak by tento pozitívny príklad nasledovali aj ostatné mestá, bol by život v nich určite oveľa príjemnejší.

Plochá bezúdržbová zelená strecha

Šikmá zelená strecha

Vila s extenzívnou zelenou strechou

plochá zelená strecha zhora

Ďakujeme za rozhovor. O tejto zaujímavej téme sa dozviete viac na stránke Zelené strechy. Na otázky, prípadne skúsenosti so zelenými strechami sú vám k dispozícii aj komentáre pod článkom.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 31.01.2019
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Martin Duras: Pri výbere sedačky treba myslieť na odolnosť voči oderu, údržbu či stálofarebnosť Martin Duras: Pri výbere sedačky treba myslieť na odolnosť voči oderu, údržbu či stálofarebnosť

Rohovú, či klasickú sedačku? Rozťahovaciu, či nie? Látkový poťah, alebo kožený? Otázok ohľadom výberu sedačky je naozaj dosť. V rozhovore s konateľom spoločnosti Phase Martinom Durasom...

Katarína Fábiková z M-Factory: Sójové sviečky sú vyrobené z prírodného a 100% obnoviteľného zdroja Katarína Fábiková z M-Factory: Sójové sviečky sú vyrobené z prírodného a 100% obnoviteľného zdroja

Je lepšia parafínová, alebo sójová sviečka? Viete, ktorá z nich je ekologickejšia k životnému prostrediu? O Výrobe sójových sviečok nám porozprávala Katarína Fábiková z M-Factory.

Pure Junk: Snažíme sa prinášať na trh alternatívu k masovo vyrábaným nábytkom Pure Junk: Snažíme sa prinášať na trh alternatívu k masovo vyrábaným nábytkom

Výrabať nábytok z odpadu začal Pure Junk tím už pred 4 rokmi. Z čoho všetkého nábytok vyrábajú či o tom, akí zákazníci oň majú záujem sa dozviete v rozhovore.