Denisa Durica: Každé hodiny z vinylu sú originálnym autorským kúskom, aký inde nenájdete

Hodiny sú jednou z vecí, ktoré má doma asi každý. Aj v čase smartfónov, ktoré sú multifunkčným zariadením - ukazujú čas, slúžia ako fotoaparát, telefón či kalendár, majú svoje miesto v domácnosti. Už dávno neslúžia len ukazovanie času, dôležitá je aj ich estetická funkcia.

Denisa Durica s vinylovými hodinami na jarmoku

Architektka a interierová dizajnérka Denisa Durica sa vo svojom voľnom čase venuje výrobe hodín a šperkov z vinylu a dreva. Svoju tvorbu prezentuje pod značkou AnynOOn.

Vinylové hodiny – ide o recykláciu starých platní, alebo platne aj sama vyrábate?

Hodiny vytváram do starých platní, ktoré kupujem z bazárov a sú už nepoužiteľné kvôli poškodeniu alebo mi ich ľudia darujú, aby sa ich zbavili ako “odpadu”. Niektoré bazáre sa mi samé ponúkli s dodaním, pre nich už nepredajných kúskov. Ide teda o recykláciu LP, singlov, aj atypických rozmerov platní.

Prečo ste sa rozhodli venovať práve výrobe hodín z vinylu?

Som architekt a grafik, a po narodení dcérky som mala obdobie, že potrebujem tvoriť niečo vlastnými rukami, čo bude hmatateľné a funkčné, nechcelo sa mi už maľovať obrazy a tvoriť digitálny virtuálny svet ma tiež na chvíľu prestalo napĺňať. Tvorba hodín stále v sebe nesie 95 % tvorenia grafikou, čiže to zo mňa išlo samo.

Hodiny z vinylu

Aké rôzne motívy viete vytvoriť?

Odpoveď súvisí s mojím hlavným hobby, ktorým sa živím, a je to hlavne architektúra rôznych slovenských, ale aj zahraničných miest. Rada tvorím dominanty, ako hrady, kostoly, veže, ale aj mestské panorámy. Začínala som detskou kolekciou "Dino + Big Fat" zvieratiek a hradmi. Venujem sa aj portrétovaniu z fotky, v portfóliu mám muzikantov a kapely, ale aj rôzne kúsky, na témy ako motorka, cyklista, jazdec, hokej, balet, hrozno, vesmír, Tesla, poľovníctvo, láska, logo do reštaurácie, kaviarne atď.

Ide o vaše nápady, alebo robíte hodiny aj podľa požiadaviek zákazníkov?

Vlastný nápad, hlavne zo začiatku. Neskôr prišli na rad špeciálne želania klientov. Hlavne portréty pre obdarovanie osôb. Klienti viac menej len navrhnú tému, prípadne pošlú fotku ako podklad na vypracovanie môjho grafického nápadu. Každé dielo je originálny autorský kúsok, aký inde nenájdete. Grafiku tvorím sama, podľa vlastnej predstavivosti a fantázie.

Detské vinylové hodiny stegosaurus

Mohli by ste opísať proces výroby?

Najprv sa určí téma. Ak ide napríklad o portrét, klient mi pošle fotku, podľa ktorej vytvorím čiernobielu grafiku. Keď je z mojej strany grafika hotová a ja som s ňou spokojná, pošlem ju na odsúhlasenie a buď ju ešte upravím, alebo sa následne ide platňa rezať laserom. Buď to do laserového centra len pošlem, alebo si to idem rezať sama a kontrolujem si to počas procesu. Začiatky však boli viac náročné, pretože som platne rezala ručne, s horúcim orezávačom. Takto som vedela rezať len siluety. Potom som rezala pomocou rezačky s napnutým drôtom pod napätím, ale aj tento proces bol dlhý a náročný na detail. A tak som objavila čaro laserovej rezačky. Nakoniec pridám stredové nálepky, na ktorých je moje logo a časť grafiky, a hodinový strojček s ručičkami. Celé to pekne a bezpečne zabalím, aby to mohlo poštou pricestovať až k vám domov.

Koľko približne trvá výroba jedných hodín?

Celý proces, od návrhu až po finálne zabalenie trvá približne 3 týždne. Niekedy, keď mám viac voľného času, je to len 2 týždne, inokedy sa to môže natiahnuť až na 4-6 týždňov, a pri ojedinelých želaniach, to môže trvať ešte dlhšie. Niekedy vizuál zo mňa vypadne rýchlo, inokedy ho v sebe musím dolovať.

Vinylové hodiny s motívom baletu

Čo okrem hodín ešte z vinylu vyrábate?

V mojom portfóliu nájdete okrem hodín hlavne obrazy. Vyzerajú ako hodiny, ale nemajú hodinový strojček. Taktiež ma baví tvoriť aj vinylové šperky, náušnice a prívesky. Na veľkú noc som vytvorila dva sety veľkonočných vajíčok, zo 7 a 8 kusov, ako ozdobné dekorácie.

Okrem vinylu používam aj drevo. Ak sa klientom nehodí do interiéru čierna farba platní, môžu si vybrať drevenú preglejku. Mojím ďalším snom je tvorba svietidiel.

Naušnice vyrobené z vinylu

Hodiny z vinylu Vinettou

Vinylové hodiny s motívom vesmíru

Real Burger hodiny

Ďakujeme pekne za rozhovor. Chcete vedieť o hodinách z vinylu viac? Napíšte nám do komentárov pod článkom. Viac inšpirácií nájdete na internetovej stránke AnynOOn.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 01.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.