Zuzana Knollová z bezobalového obchodu Špajza: Ľudia si uvedomujú, že začať musí každý od seba

Predaj bez obalov zažíva v súčasnosti boom. Kto má záujem o ekologickejší život, si môže nakúpiť drogériu či potraviny do vlastných, prípadne zdraviu neškodlivých nádob.

Špajza

Zuzana Knollová z nitrianskej Špajze rozbehla projekt, vďaka ktorému si môžu záujemcovia nakúpiť potraviny bez plastov. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako tento projekt vznikol a či je o zero waste nakupovanie záujem.

Čo vás motivovalo k predaju tovaru bez obalov?

Bola to myšlienka, ako sú jednoduché potraviny pre nás zdravé, sú priemyselne nespracované a chutné. Konkrétne ma k tomu inšpirovali naše lokálne vlašské orechy a mak, keďže si myslím, že by sme mali v prvom rade konzumovať naše slovenské potraviny. Možnosť predávať ich bezobalovo – v skle a tým znižovať množstvo odpadu, ktorý stále viac pohlcuje našu planétu, ma od začiatku veľmi nadchla.

Zaujímajú sa ľudia o takýto predaj?

Áno, zaujímajú. I keď je ich menšina, ale ich počet narastá. Sú to ľudia, ktorí si uvedomujú, že začať musí každý od seba.

Podľa názvu Špajza je zrejmé, že sa zameriavate predovšetkým na potraviny. Prezradíte nám, čo všetko máte v ponuke?

Ponúkame strukoviny, cestoviny, obilniny, orechy, sušené ovocie, koreniny, cukrovinky, ale taktiež aj ekosortiment do domácnosti – kúpeľne, kuchyne… Máme aj produkty v skle – džemy, medy, orechové maslá...

Suché potraviny

Ktoré potraviny patria u vás medzi najpredávanejšie?

Najviac ide klasika ako šošovica, červená šošovica, ryža, ovsené vločky, niektoré druhy cestovín, cukor, soľ. Keďže máme nesírené a nekandizované ovocie, veľmi sa predávajú sušený ananás, mango, datle a hrozienka. Z orechov sú to lieskovce, kešu, mandle.

Balíte zákazníkom tovar do svojich obalov, či si môžu priniesť aj vlastné?

Áno, tovar balíme do ich vlastných obalov (hygienicky nezávadných), z toho sa najviac tešíme. Najčastejšie si nosia vlastné vrecúška, plastové nádobky alebo aj sklenené - zavaraninové poháre. Máme však aj svoje vlastné papierové obaly v prípade, že si svoje zabudnú, resp. si nič neprinesú.

Odkiaľ pochádza bezobalový tovar, ktorý predávate? Podporujete miestnych dodávateľov?

Dodávateľov máme viacerých. Snažíme sa v rámci možností. Máme napr. slovenský mak, šošovicu, dvojzrnku, cestoviny…  Ja by som najradšej mala najmä slovenské produkty, bohužiaľ sa však už veľká časť plodín u nás prestala pestovať. 

Ponuka strukovín

Napr. zohnať fazuľu (vo veľkom) je problém. Niektoré plodiny, dokonca aj v bio kvalite, sa rovno vyvážajú do západných krajín. Predávať ich je zatiaľ problém, pretože nie sú “vyčistené” a sú priamo z poľa. Chýbajú tu čističky, prípadne lúpačky.

Je pozitívne, že obchodov, ktoré predávajú tovar bez obalov, pribúda. Na druhej strane je ťažšie sa medzi nimi presadiť. Čím je práve váš obchodík výnimočný?

Myslím si, že je výnimočný atmosférou. Práca v obchode ma veľmi baví, som vďačná za každého, kto k nám príde. Rada sa s ľuďmi porozprávam a spoznala som už veľa zaujímavých ľudí.

Zaujímajú sa zákazníci o pôvod potravín?

Veľká časť áno.

Aplikujete filozofiu svojho obchodu aj v bežnom živote? Snažíte sa byť „zero waste“?

Snažím sa žiť vedome, myslieť na to, ako znižovať tvorbu odpadu. Je to cesta na celý život, niektoré kroky už mám zautomatizované, k iným sa chystám (napr. vyrobiť si vlastnú pastu :)

Orechy a škorica

Mám malé deti, takže je to aj veľa o vysvetľovaní, prečo to a tamto nekúpim, že to v skutočnosti nepotrebujeme...

Je náročné viesť takýto štýl života?

Nepokladám to za náročné. Je to skôr o plánovaní, menení zaužívaných vzorcov. Snažím sa aplikovať jednoduchosť.

Na čo sa vaši zákazníci najčastejšie pýtajú?

Či je nejaká potravina dobrá a ako ju zvyknem používať. Čo im odporúčam, ktoré potraviny chutia mne.

Ďakujeme pekne za rozhovor. V prípade akýchkoľvek otázok sú vám k dispozícii komentáre pod článkom alebo facebooková stránku Špajze

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 07.12.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.

Tomáš Horváth: Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba Tomáš Horváth: Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba

Nábytkové dielce na mieru, z ktorých si môžete poskaladať skriňu, komodu či posteľ? Domáci majstri môžu drevotriesku použiť na čokoľvek. Viac sa dozviete v rozhovore s Tomášom Horváthom...