Juraj Saktor: Vďaka výdaju zmesi do ostrekovačov cez EcoTank sme doteraz ušetrili 19 ton plastového odpadu

Zmes do ostrekovačov by sa mala nachádzať v každom jednom aute. Zimnú, či letnú zmes do ostrekovačov určenú na použitie ako náplň pre ostrekovače skiel motorových vozidiel si zvyčajne kupujete v plastových obaloch. Dá sa však kúpiť aj inak?

Zariadenie na výdaj zmesi do ostrekovačov

So spoluzakladateľom spoločnosti EcoTank, s. r. o., Jurajom Saktorom sme sa porozprávali o o ekologickej možnosti dopĺňania zmesi do ostrekovačov do áut.

Ako vznikol nápad ekologického dopĺňania zmesi do ostrekovačov?

Keď som raz videl na jednej veľkej čerpacej stanici plný kôš odpadových bandasiek, povedal som si, že by stálo za to sa zamyslieť a tento problém definitívne vyriešiť. Výsledkom snahy je stojan na výdaj kvapaliny do ostrekovačov EcoTank. V našom tíme sme presvedčení, že výdaj kvapaliny pomocou EcoTank-u sa stane štandardom na väčšine čerpacích staníc a vďaka tomu sa nám podarí ušetriť milióny ton plastového odpadu. Veríme, že tak ako nám, aj ostatným motoristom a prevádzkovateľom čerpacích staníc záleží na našej planéte a chceme ju zachovať čistú aj pre ďalšie generácie.

Ako veľmi to pomôže životnému prostrediu? Koľko plastov by sa mohlo ročne ušetriť?

Pôvodné predpoklady hovorili o tom, že ak by sa EcoTank stal štandardnou súčasťou len na 15 % čerpacích staníc v Európe, ročne by sme dokázali odľahčiť planétu o tisícky ton plastových obalov, v ktorých sa aktuálne predáva voda do ostrekovačov. Na konci roku 2017 sme uzatvárali naše pilotné obdobie so 4 nainštalovanými zariadeniami a dokázali ušetriť viac ako 5 ton plastových obalov za toto krátke obdobie.

Zariadenie Ecotank na čerpacej stanici Slovnaft

Dnes je EcoTank-ov nainštalovaných na Slovensku 120 a ušetrili sme k dnešnému dňu už 19 ton plastového odpadu. Môžeme teda tvrdiť, že priaznivý dopad EcoTanku bude na životné prostredie omnoho vyšší, ako sme vôbec mohli v počiatočných a najpriaznivejších prognózach uvažovať.

Na akom princípe zariadenie EcoTank funguje? Aká náročná je jeho obsluha?

Používanie zariadenia EcoTank je užívateľsky veľmi jednoduché. Prostredníctvom výdajnej pištole umiestnenej v prednej časti výdajných stojanov si na čerpacej stanici pohodlne natankujete nielen naftu či benzín, ale aj vodu do ostrekovačov a na konci zaplatíte jednou platbou súčasne.

Patent EcoTank-u predstavuje technológia výdaja kvapaliny do ostrekovačov pomocou systému samospádu, teda gravitácie. Moderný dizajn obsahuje nádrž, z ktorej sa kvapalina odčerpáva primárne na základe tohto patentovaného systému, vďaka čomu je zariadenie mimoriadne energeticky úsporné a na jeho prevádzku postačuje napájanie iba 24 voltov.

Je ťažké osloviť čerpacie stanice a dohodnúť s nimi spoluprácu? Pomohol by tlak verejnosti?

Veríme v zmysel nášho zariadenia a invenciu, ktorú prináša – z hľadiska užívateľského komfortu a tiež svojho ekologického aspektu. Zatiaľ čo v niektorých európskych štátoch je ekologické správanie súčasťou bežného života už dlhodobo, na Slovensku sa ekologický aspekt dostáva do popredia až v posledných rokoch. Našťastie, tento pozitívny trend môže projekt ako je EcoTank len podporiť a my máme šťastie na spoluprácu s prevádzkovateľmi, ktorí uvažujú inovatívne. Veľmi však záleží na tlaku verejnosti, ich ekologickom správaní a dopyte. To môže ovplyvniť potom obchodnú stratégiu samotnej siete ČS a očakávame tiež, že časť tradičných výrobcov kvapalín sa bude chcieť pripojiť k tomuto trendu.

Použitie zariadenia na čerpanie zmesi do ostrekovačov

Je možné nainštalovať zariadenie EcoTank na akúkoľvek čerpaciu stanicu?

Riešenie EcoTank je navrhnuté ako štandard pre akúkoľvek čerpaciu stanicu alebo autoservis. Má jednoduchú inštaláciu: ide o samostatne stojace nadzemné zariadenie s integrovanou nádržou, vďaka čomu nie sú potrebné na čerpacích staniciach takmer žiadne stavebné zásahy a búranie.

Ako dlho trvá inštalácia a ako často treba EcoTank dopĺňať?

Samotná inštalácia trvá približne 4 hodiny a frekvencia dopĺňania nádrží závisí od lokality predajného miesta a aktuálneho počasia.

Ecotank zariadenie na výdaj kvapaliny do ostrekovačov

Máte ešte ďalšie nápady na produkty, ktoré by podobným spôsobom šetrili životné prostredie?

Momentálne sa plne sústredíme na tento projekt. V rámci Európy je absolútne jedinečný a má veľký potenciál. Dnes máme už na Slovensku veľmi slušné pokrytie a v roku 2019 už budú môcť motoristi využiť EcoTank na ďalších miestach. Naším cieľom je teraz tento nápad naplno rozbehnúť v ďalších krajinách Európy a našu myšlienku šíriť ďalej. Tešíme sa na čísla, ktoré nám ukážu, koľko plastového odpadu sme opäť pomohli vo svete eliminovať.

Ďakujeme pekne za rohovor. V prípade ďalších otázok o tejto zaujímavej téme nám napíšte komentár pod článok. Osloviť môžete aj priamo spoločnosť EcoTank na ich internetovej stránke.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 25.02.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej bázeOlinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze