Juraj Saktor: Vďaka výdaju zmesi do ostrekovačov cez EcoTank sme doteraz ušetrili 19 ton plastového odpadu

Zmes do ostrekovačov by sa mala nachádzať v každom jednom aute. Zimnú, či letnú zmes do ostrekovačov určenú na použitie ako náplň pre ostrekovače skiel motorových vozidiel si zvyčajne kupujete v plastových obaloch. Dá sa však kúpiť aj inak?

Zariadenie na výdaj zmesi do ostrekovačov

So spoluzakladateľom spoločnosti EcoTank, s. r. o., Jurajom Saktorom sme sa porozprávali o o ekologickej možnosti dopĺňania zmesi do ostrekovačov do áut.

Ako vznikol nápad ekologického dopĺňania zmesi do ostrekovačov?

Keď som raz videl na jednej veľkej čerpacej stanici plný kôš odpadových bandasiek, povedal som si, že by stálo za to sa zamyslieť a tento problém definitívne vyriešiť. Výsledkom snahy je stojan na výdaj kvapaliny do ostrekovačov EcoTank. V našom tíme sme presvedčení, že výdaj kvapaliny pomocou EcoTank-u sa stane štandardom na väčšine čerpacích staníc a vďaka tomu sa nám podarí ušetriť milióny ton plastového odpadu. Veríme, že tak ako nám, aj ostatným motoristom a prevádzkovateľom čerpacích staníc záleží na našej planéte a chceme ju zachovať čistú aj pre ďalšie generácie.

Ako veľmi to pomôže životnému prostrediu? Koľko plastov by sa mohlo ročne ušetriť?

Pôvodné predpoklady hovorili o tom, že ak by sa EcoTank stal štandardnou súčasťou len na 15 % čerpacích staníc v Európe, ročne by sme dokázali odľahčiť planétu o tisícky ton plastových obalov, v ktorých sa aktuálne predáva voda do ostrekovačov. Na konci roku 2017 sme uzatvárali naše pilotné obdobie so 4 nainštalovanými zariadeniami a dokázali ušetriť viac ako 5 ton plastových obalov za toto krátke obdobie.

Zariadenie Ecotank na čerpacej stanici Slovnaft

Dnes je EcoTank-ov nainštalovaných na Slovensku 120 a ušetrili sme k dnešnému dňu už 19 ton plastového odpadu. Môžeme teda tvrdiť, že priaznivý dopad EcoTanku bude na životné prostredie omnoho vyšší, ako sme vôbec mohli v počiatočných a najpriaznivejších prognózach uvažovať.

Na akom princípe zariadenie EcoTank funguje? Aká náročná je jeho obsluha?

Používanie zariadenia EcoTank je užívateľsky veľmi jednoduché. Prostredníctvom výdajnej pištole umiestnenej v prednej časti výdajných stojanov si na čerpacej stanici pohodlne natankujete nielen naftu či benzín, ale aj vodu do ostrekovačov a na konci zaplatíte jednou platbou súčasne.

Patent EcoTank-u predstavuje technológia výdaja kvapaliny do ostrekovačov pomocou systému samospádu, teda gravitácie. Moderný dizajn obsahuje nádrž, z ktorej sa kvapalina odčerpáva primárne na základe tohto patentovaného systému, vďaka čomu je zariadenie mimoriadne energeticky úsporné a na jeho prevádzku postačuje napájanie iba 24 voltov.

Je ťažké osloviť čerpacie stanice a dohodnúť s nimi spoluprácu? Pomohol by tlak verejnosti?

Veríme v zmysel nášho zariadenia a invenciu, ktorú prináša – z hľadiska užívateľského komfortu a tiež svojho ekologického aspektu. Zatiaľ čo v niektorých európskych štátoch je ekologické správanie súčasťou bežného života už dlhodobo, na Slovensku sa ekologický aspekt dostáva do popredia až v posledných rokoch. Našťastie, tento pozitívny trend môže projekt ako je EcoTank len podporiť a my máme šťastie na spoluprácu s prevádzkovateľmi, ktorí uvažujú inovatívne. Veľmi však záleží na tlaku verejnosti, ich ekologickom správaní a dopyte. To môže ovplyvniť potom obchodnú stratégiu samotnej siete ČS a očakávame tiež, že časť tradičných výrobcov kvapalín sa bude chcieť pripojiť k tomuto trendu.

Použitie zariadenia na čerpanie zmesi do ostrekovačov

Je možné nainštalovať zariadenie EcoTank na akúkoľvek čerpaciu stanicu?

Riešenie EcoTank je navrhnuté ako štandard pre akúkoľvek čerpaciu stanicu alebo autoservis. Má jednoduchú inštaláciu: ide o samostatne stojace nadzemné zariadenie s integrovanou nádržou, vďaka čomu nie sú potrebné na čerpacích staniciach takmer žiadne stavebné zásahy a búranie.

Ako dlho trvá inštalácia a ako často treba EcoTank dopĺňať?

Samotná inštalácia trvá približne 4 hodiny a frekvencia dopĺňania nádrží závisí od lokality predajného miesta a aktuálneho počasia.

Ecotank zariadenie na výdaj kvapaliny do ostrekovačov

Máte ešte ďalšie nápady na produkty, ktoré by podobným spôsobom šetrili životné prostredie?

Momentálne sa plne sústredíme na tento projekt. V rámci Európy je absolútne jedinečný a má veľký potenciál. Dnes máme už na Slovensku veľmi slušné pokrytie a v roku 2019 už budú môcť motoristi využiť EcoTank na ďalších miestach. Naším cieľom je teraz tento nápad naplno rozbehnúť v ďalších krajinách Európy a našu myšlienku šíriť ďalej. Tešíme sa na čísla, ktoré nám ukážu, koľko plastového odpadu sme opäť pomohli vo svete eliminovať.

Ďakujeme pekne za rohovor. V prípade ďalších otázok o tejto zaujímavej téme nám napíšte komentár pod článok. Osloviť môžete aj priamo spoločnosť EcoTank na ich internetovej stránke.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 25.02.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej bázeOlinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobkyMarián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.