Martin Manik z MMosaics: Ručne robené keramické obklady sú použiteľné v interiéri aj v exteriéri

Ručne vyrábané obklady sú možno o niečo drahšie ako tie sériovo vyrábané, ale platí sa pri viac preto, že dostanete to, čo skutočne chcete. Môžete si zvoliť vlastné návrhy, alebo si vybrať tie, ktoré sú v ponuke. Tvary a farby si môžete vybrať podľa ľubovôle.

kuchyňa s farebnými ručne vyrábanými obkladačkami

O ručne vyrábaných obkladoch nám porozprával Martin Manik z MMosaics, ktorý sa tejto činnosti venuje už niekoľko rokov.

Prečo ste sa rozhodli venovať výrobe obkladov?

Po skončení Ekonomickej univerzity v Bratislave som pracoval v projektovom manažmente zameranom na kongresy, konferencie a rôzne eventy. Zabezpečiť kvalitné podujatie pre stovky ľudí je časovo veľmi náročné a často veľmi stresujúce. Preto popri práci s „nehmotnými“ produktmi a službami, som sa snažil nájsť produkt, ktorý by spĺňal moju predstavu „perspektívneho produktu s veľkým potenciálom“. Hľadal som produkt, ktorý by som mohol vyrábať a zároveň by spĺňal požiadavky nielen na samostatné podnikanie, ale aj aby ma jeho výroba napĺňala a uspokojovala.

V keramike sa toto všetko stretlo a vznikol výnimočný a kreatívny produkt s doslova nekonečnými možnosťami. Práca s hlinou v sebe spája všetky štyri živly – zem, vodu, oheň, vzduch a tým prináša do práce remeselníka hlbší význam a uspokojenie. Silná motivácia tiež bola, že tento druh produktu na trhu chýbal. Svoje prvé „kachličky“ som si vyrezal doma v obývačke. :-) Boli v tvare diamantov a skončili ako vianočný darček pre rodinu staršieho brata, zarámované v drevenom rámčeku s navŕtanými háčikmi ako dekoračný držiak na kľúče.

Mohli by ste do pár bodov zhrnúť postup výroby?

Postup výroby sa najlepšie vysvetľuje ako prirovnanie k pečeniu medovníkov :-). Najprv sa hruda surovej hliny vyvaľká na asi 1 cm hrubý plát, do ktorého potom „vykrajovátkom“ vyrezávame kachličky požadovaného tvaru. Tie sa nechávajú schnúť na vzduchu asi týždeň až desať dní. Potom nasleduje prvý výpal pri vysokej teplote. Ten trvá zhruba dva dni. Keď sú kachličky vychladnuté, nanesieme na ne požadovanú glazúru. Techník glazúrovania je viac, dajú sa glazúrovať štetcom, striekaním či oblievaním. Každej glazúre a pre docielenie požadovaného výsledného odtieňu vyhovuje niečo iné. Pred druhým výpalom musíme kachličky dôsledne očistiť po hranách a najmä zospodu, aby sa v peci nepripiekli. Druhý výpal trvá ďalšie dva až tri dni v závislosti od toho, či ich pálime v malej alebo vo veľkej peci.

Modré obkladačky v tvare rybej šupiny

Je ručná výroba keramických obkladov časovo náročná?

Ako sme popísali postup výroby pri predchádzajúcej otázke, vidíte, že iba „pasívny čas“ schnutia a pálenia spolu predstavuje cca dva týždne. K tomuto času ešte musíme pripočítať čas potrebný na samotné vyrezanie kachličiek v úplnom úvode a tiež nejaký ten čas potrebný pri manipulácii s kachličkamii – nakladanie či vykladanie pece. Každú jednu kachličku vyrezávame samostatne. Pre lepšiu predstavivosť uvedieme konkrétny príklad. Počítajme, že taká bežná kuchynská zástena má cca 4 metre štvorcové, čo znamená, že na ňu musíme povykrajovať cca 1 000 ks kachličiek v závislosti od toho, aký tvar si klient vybral. Príprava hliny na vykrajovanie aj samotné vykrajovanie teda tiež zaberie značný čas. Naše postupy neustále zefektívňujeme a dostali sme sa do bodu, kedy sa štandardná dodacia lehota pre takúto kuchynskú zástenu či sprchový kút pohybuje v rozpätí troch až štyroch týždňov.

Kam sa hodia vaše obkladačky a kam by ste, naopak, odporučili sériovo vyrábané?

To, kam sa hodia či nehodia naše kachličky, závisí iba na predstavivosti a vkuse našich klientov :-) Naše kachličky sa môžu popýšiť kvalitou porovnateľnou s obkladmi dostupnými v bežných obchodoch. V testoch nasiakavosti, ktoré realizoval Technický a skúšobný ústav stavebný, dosiahli naše obklady hodnotu pod 0,5 %, čo znamená, že sú použiteľné v interiéri, ako aj v exteriéri, vo vlhkom alebo mrazivom prostredí, za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Všetky detaily z tohto testovania sú dostupné na našej webstránke v časti Certifikáty. Čo však porovnateľné s obkladmi z bežných obchodov nie je, je nekonečná variabilita tvarov, ako i farebných možností.

Podlaha z ručne vyrábaných modro-žlto-bielych obkladov

Aby sme však boli úplne úprimní, našim klientom ich neodporúčame umiestňovať do miestností ako vstupná hala, kde je vysoká koncentrácia mechanických nečistôt, napríklad drobného piesku a štrku, ktorý opadáva z topánok, lebo glazúry sú v tomto prípade citlivejšie na škrabance. Podlaha v kúpeľni alebo v kuchyni, kde sa zväčša pohybujeme bosí alebo v papučiach je však v poriadku.

Aké motívy a farebné odtiene máte v ponuke?

Ponuka farieb a odtieňov je takmer nekonečná, keďže pri výrobe kachličiek používame bežné glazúry určené na keramiku. Máme za sebou niekoľko úspešných spoluprác s architektmi, ktorým sa občas stáva, že popustia uzdu svojej fantázii a po precitnutí zistia, že kachličky z ich náčrtu vlastne nie je možné zohnať v bežnom obchode v požadovanom rozmere či farbe. A to je práve naša silná stránka – dokážeme vyrobiť obklady skutočne na mieru. To znamená, že v rôznych tvaroch i farbách. Niektoré glazúry si kupujeme hotové, napríklad tzv. „efektné“, akými sú ohnivá oranžová či fľašková zelená, ale väčšinu polotransparentných, ako aj plne krycích glazúr si miešame sami, čo znamená, že vieme odtieň glazúry prispôsobiť na mieru predstavám našich klientov.

Ako by ste definovali svojich zákazníkov? Sú Slováci ochotní zaplatiť za originalitu?

Obracajú sa na nás klienti, ktorí nekladú medze svojej fantázii a neboja sa experimentov s farbami a svoje príbytky si doslova ozdobia našimi kachličkami v šesť a viac farebných kombináciách či v umiernených tónoch kachličiek nezvyčajných tvarov, akými sú napríklad rybie šupiny či diamanty. Tešíme sa, že tak ako aj pri iných veciach, tak aj trendy v bývaní sa postupne menia a Slováci už nehľadia iba na cenu. Kachličky si vyberajú na dlhý čas a preto sú ochotní do nich aj trochu zainvestovať a kúpiť si domov „kachličky s príbehom“. Keď si to človek prepočíta, tak meter štvorcový našich kachličiek stojí 195 eur vrátane DPH a mali sme už napríklad klienta, ktorý sa rozhodoval medzi našimi kachličkami alebo farebným sklom ako kuchynskou zástenou a vychádzalo to cca rovnako. Na našu radosť – rozhodol sa pre kachličky :-)

Ručne vyrábané modro-biele obkladačky s ľudovým motívom

Môže za vami prísť potenciálny zákazník s vlastným návrhom obkladov?

Áno, títo zákazníci sú predovšetkým z radov architektov. Naposledy to bola požiadavka na „predĺžený, štíhlejší“ tvar rybej šupiny. :-)

Aké tvary a farby obkladov sú medzi zákazníkmi najpopulárnejšie?

Na dvoch predných priečkach sa neustále medzi sebou bijú kachličky v tvare diamantov a rybích šupín. Obľúbené sú tiež šesťuholníky. Čo sa týka farieb, tak tiež sú to dva pomyselné tábory medzi zákazníkmi, ktorí obľubujú temperamentné glazúry ako ohnivá červená, ohnivá oranžová či asi najobľúbenejšia fľašková modrá, ktorú s obľubou nazývame „tyrkysové ažúro“ :-). Druhý tábor sú milovníci jemných pastelových odtieňov béžovej a jemnej sivej.

Na čo sa zákazníci pred kúpou obkladačiek najčastejšie pýtajú?

Máme malé resty, čo sa týka aktualizácie našej webstránky. Už dlho na nej chceme zverejniť cenník, keďže najčastejšou otázkou našich klientov je cena a dodacia lehota.
Cena je teda jednotná pre všetky tvary kachličiek „klasik“ a to už vyššie spomínaných 195 eur/m2. Pri obkladoch „cuerda seca“, napríklad tých s motívom slovenskej ľudovej výšivky, sa cena odvíja od počtu kusov a začína na 8 eur/ks a s rastúcim objemom sa vieme dostať až na cenu 4 eur/ks.

Tmavomodré obkladačky v kuchyni

Čo sa týka dodacej lehoty, tak štandardná dodacia lehota pre bežné projekty sa pohybuje v rozpätí troch až štyroch týždňov, v závislosti od množstva projektov.

Treťou najfrekventovanejšou otázkou je tak trochu „starosť“ s inštaláciou obkladov v požadovanom farebnom mixe, mozaike. Tu máme pre klientov riešenie v podobe predprípravy na inštaláciu nalepením kachličiek na inštalačnú fóliu s rozmermi cca 30 x 30 cm, čo obkladačovi na mieste výrazne uľahčí a urýchli prácu.

Farebné obkladačky na kuchynskom okne

Farebné obkladačky v tvare rybej šupiny

Ďakujeme za rozhovor. Ak máte ďalšie otázky ohľadom ručnej výroby obkladov, napíšte nám ich do komentárov, kontaktovať môžete aj priamo MMosaics cez ich internetovú stránku alebo na Facebooku.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 11.02.2019
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.