Lucia Luptáková z Nadácie VÚB: Aj váš komunitný nápad sa môže uskutočniť vďaka grantu

Slovensko je plné ľudí, ktorí spájajú sily a z vlastnej iniciatívy sa snažia robiť užitočné veci pre svoje okolie a susedov. Nadšenie a ochota investovať vlastný čas sú základom. Bez finančnej „injekcie“ vo forme grantu to však často nejde. A práve preto takto pomáha rok čo rok po sebe aj Nadácia VÚB cez užitočné grantové programy.

Nad Bojnicami bola z grantu vybudovaná špeciálna cyklotrasa Turzov flow trail. Zdroj: OZ Hornonitrianske stopy

Nad Bojnicami bola z grantu vybudovaná špeciálna cyklotrasa Turzov flow trail. Zdroj: OZ Hornonitrianske stopy

Revitalizácia verejných priestranstiev pre rodiny, rozvoj tradícií a kultúrneho dedičstva vo svojom regióne, ochrana vzácneho kúska prírody, začlenenie znevýhodnených skupín obyvateľov do spoločenského života či športové a kultúrne aktivity pre všetky generácie – to všetko sú oblasti, ktoré ležia na srdci mnohým aktívnym ľuďom po celej krajine. Na naše otázky o tom, ako sa dajú na tento účel získať a zužitkovať financie vo forme grantu, nám za Nadáciu VÚB odpovedala manažérka pre komunikáciu Lucia Luptáková.

Prečo ste sa rozhodli podporovať práve komunitné projekty?

V dnešnej dobe sa hovorí veľa o komunitách a potrebe podpory komunitného života. Pre našu nadáciu predstavuje táto oblasť dlhodobo jeden zo štyroch pilierov poslania. Vnímame, že sme ako organizácia súčasťou života ľudí na Slovensku a slovo komunita pre nás predstavuje vzájomnú pomoc. Preto systematicky vyhľadávame aktívne občianske združenia, komunitné centrá, miestne samosprávy či vzdelávacie inštitúcie a cez systém transparentného hodnotenia ich nápadov pomáhame grantovými príspevkami realizovať pozitívne zmeny, ktoré o kúsok zlepšujú život a spájajú ľudí.

O aké grantové programy konkrétne ide?

Naša nadácia vyhlasuje v tejto súvislosti každý rok dve verejné výzvy. Primárnou iniciatívou s najsilnejšou odozvou verejnosti je program Komunitné granty. Doteraz sme počas štyroch ročníkov jeho existencie prerozdelili na dobré nápady v regiónoch už viac ako 430-tisíc eur. Druhú príležitosť získať financie ponúka program Zamestnanecké granty. Pri ňom je podmienka, aby bol súčasťou tímu v organizácii uchádzajúcej sa o grant ako dobrovoľník aj zamestnanec našej bankovej skupiny VÚB.

V Kútoch vzniká z iniciatívy dobrovoľníkov a grantu komunitné centrum s cieľom pestovať kultúru tohto regiónu na Záhorí: Zdroj: OZ Pjekné mjestečko

V Kútoch vzniká z iniciatívy dobrovoľníkov a grantu komunitné centrum s cieľom pestovať kultúru tohto regiónu na Záhorí: Zdroj: OZ Pjekné mjestečko

Nový ročník tohto programu je práve teraz aktuálny. Do 15. februára nám môžu organizácie posielať svoje návrhy projektov a medzi 20 z nich, ktoré vyberie odborná komisia ako najlepšie, poputuje 30-tisíc eur.

Čo majú uchádzači o grant konkrétne urobiť, aby mali šancu uspieť?

Keď hovoríme o aktuálnych Zamestnaneckých grantoch s podtitulom Pomôžte svojej komunite, je potrebné, aby mimovládne organizácie, školy, centrá voľného času či miestne samosprávy vypracovali projekt a poslali nám ho cez formulár na stránke. Môže ísť o rozličné nápady smerujúce k zveľaďovaniu a revitalizácii miestnych lokalít, ekologické iniciatívy v mestách a obciach či inovatívne projekty s cieľom spájať susedov. Už v prihláške je však potrebné uviesť aj meno kolegu z VÚB, ktorého predkladatelia projektu poznajú napr. z regionálnej pobočky banky a ktorý sa pripojí k spoločnej práci.

Ak organizácie neuspejú teraz, ako to bude s najbližšou výzvou vo „veľkých“ Komunitných grantoch?

Ďalší ročník programu Komunitné granty otvoríme opäť tento rok v septembri. Vzhľadom na to, že sa doň budú môcť zapojiť akékoľvek tímy spomedzi komunitných neziskových organizácií a inštitúcií, očakávame znovu veľkú vlnu záujmu. Princíp prihlásenia projektov cez elektronický formulár bude rovnaký. Špecialitou Komunitných grantov je to, že o podpore projektov spomedzi naposielaných návrhov rozhodujú v konečnom dôsledku samotní obyvatelia vo verejnom hlasovaní. Chceme byť féroví, preto rozdeľujeme pomoc rovnakým dielom do všetkých regiónov Slovenska. Minulý rok sa do hlasovania zapojilo viac ako 100-tisíc ľudí a vzišli z neho v každom z ôsmich krajov štyri víťazné komunitné projekty. Aktuálne nás bude od jari do jesene čakať fáza, kedy sa budú všetky projekty realizovať. Veľmi sa na to tešíme.

Aj vďaka Komunitným grantom môže v Košiciach fungovať unikátna Detská železnica s historickým vláčikom. Zdroj: Detská železnica Košice

Aj vďaka Komunitným grantom môže v Košiciach fungovať unikátna Detská železnica s historickým vláčikom. Zdroj: Detská železnica Košice

Aké projekty sa prihlasujú do súťaže najčastejšie? Kultúrne, športové či tie, týkajúce sa detí?

Z našich skúseností sa organizácie vo svojich projektových zámeroch zameriavajú najčastejšie na zveľaďovanie rôznych oddychových zón, ihrísk, športovísk, parkov či iných miest na susedské stretávanie sa. V rámci týchto projektov má veľmi silné zastúpenie práve úprava priestorov pre rodiny s deťmi. Ale v stovkách návrhov, ktoré každý rok nezávislá komisia posudzuje, majú nemalé zastúpenie aj plány rôznych spoločenských podujatí. Sme radi, že sa hlási aj čoraz viac mladých ľudí, ktorí chcú chrániť a rozvíjať tradície svojich regiónov či myslia na ekológiu.

Môžu sa prihlásiť iba skupiny (obce, základné školy či OZ), alebo aj jednotlivci?

Nadácia VÚB poskytuje grantové príspevky iba tímom obyvateľov, ktorí sú oficiálne združení či už v neziskových organizáciách, prevádzkujú komunitné centrá, alebo pracujú v rámci škôl či miestnych samospráv. Participácia čo najväčšieho počtu lokálnych dobrovoľníkov – jednotlivcov v týchto tímoch je však vždy len a len plus pre získanie grantu.

Zrúcanina Lietavského hradu v Žilinskom kraji ožíva. Zdroj: Združenie na záchranu Lietavského hradu

Zrúcanina Lietavského hradu v Žilinskom kraji ožíva. Zdroj: Združenie na záchranu Lietavského hradu

Akými sumami projekty podporujete?

V prípade programu Komunitné granty sme v aktuálnom ročníku prerozdelili medzi 32 víťazných projektov 200-tisíc eur. V každom z ôsmich krajov získal projekt s najvyšším počtom hlasov grant do výšky 10 000 eur. Ďalšie 3 úspešné projekty v kraji si odniesli podporu do 5 000 eur.

Môžu záujemcovia projekty, v prípade, že v daný rok nevyhrajú, prihlásiť ešte raz?

Áno, v prípade Komunitných grantov, ako aj Zamestnaneckých grantov sa môžu organizácie zapájať so svojimi novými nápadmi rok čo rok. Každý raz prechádzajú rovnakým systémom nestranného hodnotenia. Sme radi za dôveru, ktorú nám množstvo organizácií opakovane prejavuje a o to radšej, keď mnohé z nich získajú vďaka kvalitným projektom podporu aj viackrát po sebe. Všetkým, ktorí chcú získať inšpiráciu od tých najlepších, odporúčam kliknúť si na našu stránku alebo náš online magazín www.srdcovky.sk. Nájdu tam veľa rôznych príbehov, ktoré sú dôkazom, že zabojovať o grant sa oplatí.

V rámci areálu zvolenskej ZŠ na Námestí mládeže sa zazelenel nový priestor na zážitkové učenie. Zdroj: OZ DysŠanca

V rámci areálu zvolenskej ZŠ na Námestí mládeže sa zazelenel nový priestor na zážitkové učenie. Zdroj: OZ DysŠanca

Ďakujeme za rozhovor. O svoje skúsenosti s grantmi a prípadné otázky ohľadom ich podávania sa môžete podeliť v komentároch pod článkom. Viac informácií o Nadácii VÚB a jej grantoch získate na jej internetovej stránke.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 15.01.2019
Hodnotenie článku:
(87%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.