⭐ 15% zľava na ✅ celý nákup ❤️ Pozrieť ponuku

zavrieť

Andrej Šille z Bez Obalu Nitra: Čapovaná drogéria je spôsob, ako nezaťažovať planétu obalmi

Nakupovať kozmetiku a drogériu ekologickejšie môžete v Nitre aj vďaka obchodu Bez obalu. Plastové obaly sa dajú vďaka tomu používať znova a znova a nemusia sa hneď vyhadzovať. Od otvorenia prevádzky obchod s pomocou zákazníkov dokázal ušetriť už viac ako 2 000 litrových plastových obalov, ktoré by klasickým predajom skončili v koši.

Čapovaná drogéria Bez Obalu Nitra

O bezobalovom predaji porozprával konateľ spoločnosti NoPack, s. r. o., Andrej Šille.

Ako ste prišli na ideu predávať tovar bez obalu?

Táto idea nám napadla po tom, čo sme narazili na niekoľko, najmä zahraničných, článkov o tom, aké je komplikované v dnešnej dobe nakúpiť rozličný tovar v nebalenej podobe. Vtedy sme si povedali, že niečo takéto nie je ani v našom meste a rozhodli sme sa, že dáme ľuďom možnosť nakúpiť si veci pre domácnosť a na osobnú hygienu v bezobalovej forme.

Keďže často je obal práve tým, čo predáva, máte trochu nevýhodu oproti konvenčným obchodom. Alebo je to inak?

Nevnímame to tak. Podľa nás je našou výhodou práve to, že u nás nie je obal to, čo predáva. Myslíme si, že ľudia si nás spoja s veľkým 20- alebo 25-litrovým kanistrom, z ktorého si môžu opakovane prísť nabrať tovar do svojej nádoby a nevyhadzovať tak obaly, ktoré sú na začiatku svojej životnosti. Často sa stretávame s tým, že ľudia už majú dosť plných vriec rôznych plastových nádob, obalov a sáčkov, ktoré každý týždeň alebo aj párkrát do týždňa nesú do zberných nádob.

Predaj šampónov bez obalu

Ako to vlastne v obchode bez obalov funguje?

Zákazníci, ktorí prídu k nám, majú možnosť vybrať si z troch spôsob nákupu: priniesť si vlastnú, vyčistenú nádobu; zakúpiť si u nás novú, nepoužitú nádobu; alebo využiť našu zbierku použitých vyčistených nádob, ktoré si môžu bezplatne vziať na akýkoľvek účel. Keď už vieme, pre ktorý spôsob sa zákazník rozhodol, odvážime prázdnu nádobu a načapujeme mu do nej vybraný tovar. Zákazníci teda reálne platia iba za množstvo tovaru, ktorý zakúpili a nie za obal, design a podobne.

Ako vyzerá typický zákazník obchodu Bez obalu. Dá sa to zovšeobecniť?

Z nášho pohľadu je spoločnou vlastnosťou všetkých zákazníkov chuť nakupovať rozumnejším spôsobom a nezaťažovať planétu obalmi, ktoré nemusia byť vyrobené. Veď najlepší odpad je ten, ktorý nevyrobíme, no nie? V ostatnom vidíme našich zákazníkov ako široké spektrum verejnosti. Nedá sa jednoznačne určiť náš typický zákazník. A to vnímame veľmi pozitívne. Darí sa nám oslovovať ľudí všetkých vekových aj spoločensky postavených kategórií a to je dôkazom, že na Slovensku je silná skupina ľudí, ktorí uvažujú nad svojím konaním a budúcnosť, či už krajiny, alebo planéty im nie je ľahostajná.

Príroda znečistená plastmi

Viete si predstaviť, že by ste okrem drogérie predávali takýmto spôsobom aj iný druh sortimentu?

Predstaviť si to vieme. V Nitre, aj v iných mestách, sú obchody, ktoré bezobalovým spôsobom ponúkajú napríklad potraviny. My sme momentálne zameraní na drogériu a kozmetiku. Postupne chceme pridávať ďalšie a ďalšie produkty, ktoré dnes nie sú v ponuke bez obalu. Nevylučujeme však, že v budúcnosti rozšírime sortiment aj o iné ako drogériu a kozmetiku.

Ako sa tovar dostane do predajne? Ako to funguje?

Tovar k nám od výrobcov putuje vo veľkoobjemových nádobách (20 – 25 l, prípadne 1 000 l). Priamo v predajni potom z týchto prepravných obalov čapujeme zákazníkom do ich spotrebiteľských. Keď je veľká nádoba prázdna, putuje späť k výrobcom, kde je vyčistená a opätovne naplnená. Môžeme teda hrdo povedať, že tieto nádoby nevyhadzujeme, ale rovnako ako naši zákazníci im dávame šancu na opätovné využitie. Pri výbere dodávateľov bolo opätovné využívanie prepravných nádob jedným z našich kritérií.

Aplikujete filozofiu svojho obchodu aj v bežnom živote? Snažíte sa byť „zero waste“? Ide to vôbec?

Možností byť „zero waste“ je v dnešnej dobe, našťastie, stále viac a viac. Každý z nás sa snaží tvoriť čo najmenšie množstvo odpadu svojim vlastným spôsobom. Sú veci, s ktorými v našich súkromných životoch, čo sa bezobalovosti týka, stále nie sme úplne spokojní. Pri tomto sa držíme myšlienky, že niektoré veci skrátka nie je možné zmeniť zo dňa na deň. Dôležité je však konať v rámci svojich možností a snažiť sa postupne k tomu pridať niečo nové.

Ďakujeme pekne za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom, prípadne sa môžete na obchod Bez obalu obrátiť prostredníctvom jeho facebookovej stránky.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

25/01/2019 14:48
Petra

Jediny EKO obchod v Nitre, ktory to mysli naozaj vazne :)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 25.01.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.