Slavomír Polaček: Dávam každej posteli svoje srdce a dobrú energiu

Vôňa dreva podľa mnohých neodmysliteľne patrí k domovu. Viacerí určite po drevenej a ešte k tomu ručne vyrobenej posteli v spálni túžia. Je to len nedosiahnuteľný sen, alebo si môžu takú posteľ bez problémov zaobstarať?

Ručne robená drevená posteľ z masívu

Slavomír Polaček z Postele Kolač, ktorý vyrába nádherné originálne postele z masívu, porozprával o tom, čo ho inšpiruje a aké postupy používa pri výrobe postelí.

Každá posteľ z vašej ponuky je jedinečná. Vytvárate len svoje návrhy, alebo si dizajn navrhujú zákazníci sami?

Ručne vyrábam originálne postele z masívu s vlastným dizajnom, kde sa ľudia nechajú inšpirovať buď už mnou vytvorenými kúskami, alebo mi zadajú tému k dotvoreniu ich interiéru (pošlú mi foto), ale prevažne dizajn nechávajú na mojej tvorivosti, čo ma nesmierne naplňa a mám možnosť vytvárať si vlastný dizajn, lebo ja veci nekopírujem a nenechávam sa nikým ovplyvňovať. Robím veci s láskou a dávam každej posteli aj svoje srdce a dobrú energiu.

Čo vás pri práci inšpiruje najviac?

Pri práci s drevom používam prepracované detaily a vlastnú tvorivosť inšpirovanú umeleckými smermi art deco a secesiou, oba spája inšpirácia prírodou, oblé tvary a nadčasový dizajn, ale hlavne tvorím pocitovo.

Drevená posteľ Koláč s geometrickou výzdobou

Ako dlho trvá výroba jednej postele?

Venujem sa výrobe rôznych typov postelí, kde časovo najnáročnejšie sú intarzované a výroba trvá až 6 týždňov, pri ostatných je to polovica. Pekné veci potrebujú čas, keďže nejde o pásovú výrobu.

Používate iba „nové“ drevo, alebo vdychujete život aj starým kúskom?

Na výrobu postelí používam prevažne nové odležané a preschnuté rezivo, ale pri intarzovaných je to práve drevo, ktoré mi známi alebo ja sám dokážem pozháňať a má už svoju historiu. Každá drevina má svoju jedinečnú kresbu, farbu, vôňu a tvarovateľnosť.

Panoráma Tatier na drevenej posteli

Aké drevo je na výrobu postelí najpoužívanejšie?

Používam prevažne dreviny ako dub, orech, čerešňa, smrek, brest, meranti, ale sú to aj dýhované laťovky na väčšie plochy a pri výrobe maľovaných postelí.
Pri intarzovaných posteliach sa na vytvorenie mozaiky používa 8 druhov dreva, aby sa dosiahla rôznorodosť farebnosti a kresby.

Aké postupy pri výrobe používate?

Pri výrobe postele začínam tvorbou zadného čela, ktoré je dominantou a rám sa mu prispôsobí. Jediné, čoho sa držím, sú rozmery, ktoré si dohodnem so zákazníkom a druh dreviny. Všetky spoje a detaily som si rokmi a skúsenosťami dotiahol na funkčný a jedinečný výrobok.

Gotická ručne robená drevená posteľ

Moje postele nie sú ako kúpené v obchodoch, sú robené ručne a je zaručená pevnosť a funkčnosť – nevŕzgajú.

Snažím sa svoje výrobky povýšiť na umenie a vytvoriť tak pre každého jeho originál, ktorý bude jediný na svete.

Na svoje postele dávam doživotnú záruku okrem nejakého mechanického poškodenia, lebo sú robené poctivo a každou ďalšou sa zdokonaľujem.

Ako sa treba o drevenú posteľ starať?

Na povrchovú úpravu používam prírodné oleje a voskové oleje, ktoré nádherne zvýraznia kresbu dreva a v prípade poškodenia sa ľahko opravia, a na údržbu sú nenáročné pri použití ošetrujúcich prípravkov. Pri maľovaných sa farba zatrie bezfarebným voskom, čo zaručí, že sa dá ošetriť aj vlhkou handrou. Intarzované postele potrebujú mať zaručenú teplotnú stálosť a dôležitá je aj rovnaká vlhkosť v miestnosti, lebo drevo je živý materiál a pri veľkom množstve spojov môžu nastať rozdiely.

Čelo drevenej rustikálnej postele

Dubová posteľ s koženým čelom

Ďakujeme za rozhovor. V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom alebo sa môžete na Postele Kolač obrátiť na ich internetovej stránke alebo prostredníctvom facebookovej stránky.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

29/12/2018 08:31
Slavomír Polaček

Keď sa spojí remeslo a dizajn vznikne originál zo Slovenska od Postele Kolač

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 28.12.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Michal Hardyn: Cashback je vrátenie peňazí z nákupov zákazníkom Michal Hardyn: Cashback je vrátenie peňazí z nákupov zákazníkom

Vrátenie finančných prostriedkov z nákupov na internete? Je to naozaj možné. Čo všetko pre to treba urobiť? To sa dozviete v rozhovore s Michalom Hardynom z casback portálu Tipli.sk.

Marek Jurkáček: Kvalitne vyrobený nábytok vydrží aj desaťročia Marek Jurkáček: Kvalitne vyrobený nábytok vydrží aj desaťročia

Krásny drevený stolík, dvere podľa vašich predstáv či rolldor skriňa na mieru? Stolár Marek Jurkáček porozprával o výrobe nábytku na mieru i o tom, o čo majú ľudia najväčší záujem. 

Kristína Toroková: Dobré fotografie sú jedným zo základných predpokladov predaja nehnuteľností Kristína Toroková: Dobré fotografie sú jedným zo základných predpokladov predaja nehnuteľností

Fotenie nehnuteľností si vyžaduje špecifický prístup. Čo všetko treba pred samotným fotením urobiť, ako to celé prebieha? V rozhovore nám to prezradila realitná fotografka Kristína...