Slavomír Polaček: Dávam každej posteli svoje srdce a dobrú energiu

Vôňa dreva podľa mnohých neodmysliteľne patrí k domovu. Viacerí určite po drevenej a ešte k tomu ručne vyrobenej posteli v spálni túžia. Je to len nedosiahnuteľný sen, alebo si môžu takú posteľ bez problémov zaobstarať?

Ručne robená drevená posteľ z masívu

Slavomír Polaček z Postele Kolač, ktorý vyrába nádherné originálne postele z masívu, porozprával o tom, čo ho inšpiruje a aké postupy používa pri výrobe postelí.

Každá posteľ z vašej ponuky je jedinečná. Vytvárate len svoje návrhy, alebo si dizajn navrhujú zákazníci sami?

Ručne vyrábam originálne postele z masívu s vlastným dizajnom, kde sa ľudia nechajú inšpirovať buď už mnou vytvorenými kúskami, alebo mi zadajú tému k dotvoreniu ich interiéru (pošlú mi foto), ale prevažne dizajn nechávajú na mojej tvorivosti, čo ma nesmierne naplňa a mám možnosť vytvárať si vlastný dizajn, lebo ja veci nekopírujem a nenechávam sa nikým ovplyvňovať. Robím veci s láskou a dávam každej posteli aj svoje srdce a dobrú energiu.

Čo vás pri práci inšpiruje najviac?

Pri práci s drevom používam prepracované detaily a vlastnú tvorivosť inšpirovanú umeleckými smermi art deco a secesiou, oba spája inšpirácia prírodou, oblé tvary a nadčasový dizajn, ale hlavne tvorím pocitovo.

Drevená posteľ Koláč s geometrickou výzdobou

Ako dlho trvá výroba jednej postele?

Venujem sa výrobe rôznych typov postelí, kde časovo najnáročnejšie sú intarzované a výroba trvá až 6 týždňov, pri ostatných je to polovica. Pekné veci potrebujú čas, keďže nejde o pásovú výrobu.

Používate iba „nové“ drevo, alebo vdychujete život aj starým kúskom?

Na výrobu postelí používam prevažne nové odležané a preschnuté rezivo, ale pri intarzovaných je to práve drevo, ktoré mi známi alebo ja sám dokážem pozháňať a má už svoju historiu. Každá drevina má svoju jedinečnú kresbu, farbu, vôňu a tvarovateľnosť.

Panoráma Tatier na drevenej posteli

Aké drevo je na výrobu postelí najpoužívanejšie?

Používam prevažne dreviny ako dub, orech, čerešňa, smrek, brest, meranti, ale sú to aj dýhované laťovky na väčšie plochy a pri výrobe maľovaných postelí.
Pri intarzovaných posteliach sa na vytvorenie mozaiky používa 8 druhov dreva, aby sa dosiahla rôznorodosť farebnosti a kresby.

Aké postupy pri výrobe používate?

Pri výrobe postele začínam tvorbou zadného čela, ktoré je dominantou a rám sa mu prispôsobí. Jediné, čoho sa držím, sú rozmery, ktoré si dohodnem so zákazníkom a druh dreviny. Všetky spoje a detaily som si rokmi a skúsenosťami dotiahol na funkčný a jedinečný výrobok.

Gotická ručne robená drevená posteľ

Moje postele nie sú ako kúpené v obchodoch, sú robené ručne a je zaručená pevnosť a funkčnosť – nevŕzgajú.

Snažím sa svoje výrobky povýšiť na umenie a vytvoriť tak pre každého jeho originál, ktorý bude jediný na svete.

Na svoje postele dávam doživotnú záruku okrem nejakého mechanického poškodenia, lebo sú robené poctivo a každou ďalšou sa zdokonaľujem.

Ako sa treba o drevenú posteľ starať?

Na povrchovú úpravu používam prírodné oleje a voskové oleje, ktoré nádherne zvýraznia kresbu dreva a v prípade poškodenia sa ľahko opravia, a na údržbu sú nenáročné pri použití ošetrujúcich prípravkov. Pri maľovaných sa farba zatrie bezfarebným voskom, čo zaručí, že sa dá ošetriť aj vlhkou handrou. Intarzované postele potrebujú mať zaručenú teplotnú stálosť a dôležitá je aj rovnaká vlhkosť v miestnosti, lebo drevo je živý materiál a pri veľkom množstve spojov môžu nastať rozdiely.

Čelo drevenej rustikálnej postele

Dubová posteľ s koženým čelom

Ďakujeme za rozhovor. V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom alebo sa môžete na Postele Kolač obrátiť na ich internetovej stránke alebo prostredníctvom facebookovej stránky.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

29/12/2018 08:31
Slavomír Polaček

Keď sa spojí remeslo a dizajn vznikne originál zo Slovenska od Postele Kolač

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 28.12.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.