Slavomír Polaček: Dávam každej posteli svoje srdce a dobrú energiu

Vôňa dreva podľa mnohých neodmysliteľne patrí k domovu. Viacerí určite po drevenej a ešte k tomu ručne vyrobenej posteli v spálni túžia. Je to len nedosiahnuteľný sen, alebo si môžu takú posteľ bez problémov zaobstarať?

Ručne robená drevená posteľ z masívu

Slavomír Polaček z Postele Kolač, ktorý vyrába nádherné originálne postele z masívu, porozprával o tom, čo ho inšpiruje a aké postupy používa pri výrobe postelí.

Každá posteľ z vašej ponuky je jedinečná. Vytvárate len svoje návrhy, alebo si dizajn navrhujú zákazníci sami?

Ručne vyrábam originálne postele z masívu s vlastným dizajnom, kde sa ľudia nechajú inšpirovať buď už mnou vytvorenými kúskami, alebo mi zadajú tému k dotvoreniu ich interiéru (pošlú mi foto), ale prevažne dizajn nechávajú na mojej tvorivosti, čo ma nesmierne naplňa a mám možnosť vytvárať si vlastný dizajn, lebo ja veci nekopírujem a nenechávam sa nikým ovplyvňovať. Robím veci s láskou a dávam každej posteli aj svoje srdce a dobrú energiu.

Čo vás pri práci inšpiruje najviac?

Pri práci s drevom používam prepracované detaily a vlastnú tvorivosť inšpirovanú umeleckými smermi art deco a secesiou, oba spája inšpirácia prírodou, oblé tvary a nadčasový dizajn, ale hlavne tvorím pocitovo.

Drevená posteľ Koláč s geometrickou výzdobou

Ako dlho trvá výroba jednej postele?

Venujem sa výrobe rôznych typov postelí, kde časovo najnáročnejšie sú intarzované a výroba trvá až 6 týždňov, pri ostatných je to polovica. Pekné veci potrebujú čas, keďže nejde o pásovú výrobu.

Používate iba „nové“ drevo, alebo vdychujete život aj starým kúskom?

Na výrobu postelí používam prevažne nové odležané a preschnuté rezivo, ale pri intarzovaných je to práve drevo, ktoré mi známi alebo ja sám dokážem pozháňať a má už svoju historiu. Každá drevina má svoju jedinečnú kresbu, farbu, vôňu a tvarovateľnosť.

Panoráma Tatier na drevenej posteli

Aké drevo je na výrobu postelí najpoužívanejšie?

Používam prevažne dreviny ako dub, orech, čerešňa, smrek, brest, meranti, ale sú to aj dýhované laťovky na väčšie plochy a pri výrobe maľovaných postelí.
Pri intarzovaných posteliach sa na vytvorenie mozaiky používa 8 druhov dreva, aby sa dosiahla rôznorodosť farebnosti a kresby.

Aké postupy pri výrobe používate?

Pri výrobe postele začínam tvorbou zadného čela, ktoré je dominantou a rám sa mu prispôsobí. Jediné, čoho sa držím, sú rozmery, ktoré si dohodnem so zákazníkom a druh dreviny. Všetky spoje a detaily som si rokmi a skúsenosťami dotiahol na funkčný a jedinečný výrobok.

Gotická ručne robená drevená posteľ

Moje postele nie sú ako kúpené v obchodoch, sú robené ručne a je zaručená pevnosť a funkčnosť – nevŕzgajú.

Snažím sa svoje výrobky povýšiť na umenie a vytvoriť tak pre každého jeho originál, ktorý bude jediný na svete.

Na svoje postele dávam doživotnú záruku okrem nejakého mechanického poškodenia, lebo sú robené poctivo a každou ďalšou sa zdokonaľujem.

Ako sa treba o drevenú posteľ starať?

Na povrchovú úpravu používam prírodné oleje a voskové oleje, ktoré nádherne zvýraznia kresbu dreva a v prípade poškodenia sa ľahko opravia, a na údržbu sú nenáročné pri použití ošetrujúcich prípravkov. Pri maľovaných sa farba zatrie bezfarebným voskom, čo zaručí, že sa dá ošetriť aj vlhkou handrou. Intarzované postele potrebujú mať zaručenú teplotnú stálosť a dôležitá je aj rovnaká vlhkosť v miestnosti, lebo drevo je živý materiál a pri veľkom množstve spojov môžu nastať rozdiely.

Čelo drevenej rustikálnej postele

Dubová posteľ s koženým čelom

Ďakujeme za rozhovor. V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom alebo sa môžete na Postele Kolač obrátiť na ich internetovej stránke alebo prostredníctvom facebookovej stránky.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

29/12/2018 08:31
Slavomír Polaček

Keď sa spojí remeslo a dizajn vznikne originál zo Slovenska od Postele Kolač

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 28.12.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy

Zlatko Balaš, svetelný špecialista zo Svetelných stropov, nám porozprával o výhodách svetelných stropov, aké stropy patria k najobľúbenejším i to, akým spôsobom sa takýto strop montuje.

Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký

Chcete stavať rodinný dom? Potom by ste nemali zabúdať na dobre pripravený projekt. S architektom Ferom Lehotským sme sa porozprávali nielen o projektoch domov, ale aj o tom, či klienti...

Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní

Žijete ekologicky? Alebo sa o to aspoň snažíte? Jednou z možností je aj používanie kompostovateľného riadu či obalov. Na túto tému sme sa rozprávali s Bohumírom Luzarom.