Slavomír Polaček: Dávam každej posteli svoje srdce a dobrú energiu

Vôňa dreva podľa mnohých neodmysliteľne patrí k domovu. Viacerí určite po drevenej a ešte k tomu ručne vyrobenej posteli v spálni túžia. Je to len nedosiahnuteľný sen, alebo si môžu takú posteľ bez problémov zaobstarať?

Ručne robená drevená posteľ z masívu

Slavomír Polaček z Postele Kolač, ktorý vyrába nádherné originálne postele z masívu, porozprával o tom, čo ho inšpiruje a aké postupy používa pri výrobe postelí.

Každá posteľ z vašej ponuky je jedinečná. Vytvárate len svoje návrhy, alebo si dizajn navrhujú zákazníci sami?

Ručne vyrábam originálne postele z masívu s vlastným dizajnom, kde sa ľudia nechajú inšpirovať buď už mnou vytvorenými kúskami, alebo mi zadajú tému k dotvoreniu ich interiéru (pošlú mi foto), ale prevažne dizajn nechávajú na mojej tvorivosti, čo ma nesmierne naplňa a mám možnosť vytvárať si vlastný dizajn, lebo ja veci nekopírujem a nenechávam sa nikým ovplyvňovať. Robím veci s láskou a dávam každej posteli aj svoje srdce a dobrú energiu.

Čo vás pri práci inšpiruje najviac?

Pri práci s drevom používam prepracované detaily a vlastnú tvorivosť inšpirovanú umeleckými smermi art deco a secesiou, oba spája inšpirácia prírodou, oblé tvary a nadčasový dizajn, ale hlavne tvorím pocitovo.

Drevená posteľ Koláč s geometrickou výzdobou

Ako dlho trvá výroba jednej postele?

Venujem sa výrobe rôznych typov postelí, kde časovo najnáročnejšie sú intarzované a výroba trvá až 6 týždňov, pri ostatných je to polovica. Pekné veci potrebujú čas, keďže nejde o pásovú výrobu.

Používate iba „nové“ drevo, alebo vdychujete život aj starým kúskom?

Na výrobu postelí používam prevažne nové odležané a preschnuté rezivo, ale pri intarzovaných je to práve drevo, ktoré mi známi alebo ja sám dokážem pozháňať a má už svoju historiu. Každá drevina má svoju jedinečnú kresbu, farbu, vôňu a tvarovateľnosť.

Panoráma Tatier na drevenej posteli

Aké drevo je na výrobu postelí najpoužívanejšie?

Používam prevažne dreviny ako dub, orech, čerešňa, smrek, brest, meranti, ale sú to aj dýhované laťovky na väčšie plochy a pri výrobe maľovaných postelí.
Pri intarzovaných posteliach sa na vytvorenie mozaiky používa 8 druhov dreva, aby sa dosiahla rôznorodosť farebnosti a kresby.

Aké postupy pri výrobe používate?

Pri výrobe postele začínam tvorbou zadného čela, ktoré je dominantou a rám sa mu prispôsobí. Jediné, čoho sa držím, sú rozmery, ktoré si dohodnem so zákazníkom a druh dreviny. Všetky spoje a detaily som si rokmi a skúsenosťami dotiahol na funkčný a jedinečný výrobok.

Gotická ručne robená drevená posteľ

Moje postele nie sú ako kúpené v obchodoch, sú robené ručne a je zaručená pevnosť a funkčnosť – nevŕzgajú.

Snažím sa svoje výrobky povýšiť na umenie a vytvoriť tak pre každého jeho originál, ktorý bude jediný na svete.

Na svoje postele dávam doživotnú záruku okrem nejakého mechanického poškodenia, lebo sú robené poctivo a každou ďalšou sa zdokonaľujem.

Ako sa treba o drevenú posteľ starať?

Na povrchovú úpravu používam prírodné oleje a voskové oleje, ktoré nádherne zvýraznia kresbu dreva a v prípade poškodenia sa ľahko opravia, a na údržbu sú nenáročné pri použití ošetrujúcich prípravkov. Pri maľovaných sa farba zatrie bezfarebným voskom, čo zaručí, že sa dá ošetriť aj vlhkou handrou. Intarzované postele potrebujú mať zaručenú teplotnú stálosť a dôležitá je aj rovnaká vlhkosť v miestnosti, lebo drevo je živý materiál a pri veľkom množstve spojov môžu nastať rozdiely.

Čelo drevenej rustikálnej postele

Dubová posteľ s koženým čelom

Ďakujeme za rozhovor. V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom alebo sa môžete na Postele Kolač obrátiť na ich internetovej stránke alebo prostredníctvom facebookovej stránky.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

29/12/2018 08:31
Slavomír Polaček

Keď sa spojí remeslo a dizajn vznikne originál zo Slovenska od Postele Kolač

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 28.12.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej bázeOlinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobkyMarián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.