Matúš Ochaba: Maľovanie stien profesionálnym maliarom je pre zákazníka vždy výhodnejšie

Investovať do profesionálneho maľovania, či nie? Mnoho ľudí si pri sťahovaní sa do nového bytu či domu, ale aj pri pravidelnej "údržbe" svojho interiéru kladie túto otázku.

Profesionálny maliar maľujúci steny

O tom, či si nechať maľovať, aký je postup pri profesionálnom maľovaní a koľko maľovanie trvá, porozprával Matúš Obacha z ProfesionálneMaľovanie.sk.

Väčšina ľudí na otázku „maľovať, alebo si nechať maľovať?“, odpovie, že lacnejšie je maľovať. Je to pravda?

Nie, nie je. Nechať si vymaľovať akýkoľvek priestor je pre zákazníka vždy výhodnejšie. Musíme však zohľadniť nielen financie, ale najmä čas strávený nakupovaním materiálu, zakrývaním nemaľovaných plôch, samotné maľovanie, odvoz nepotrebného/použitého materiálu. Ak sa zákazník rozhodne vymaľovať si sám, treba rátať aj s dovolenkou/voľnom, ktoré sa mnohokrát nečakane predĺži. Maliar má prax, vie vymaľovať oveľa rýchlejšie, má všetky potrebné náradia. Zákazník si často neuvedomí, čo všetko je okolo maľovania potrebné zariadiť. Napríklad ventilátor pre rýchle schnutie, halogén pre lepšie svetlo, striekačku v prípade holobytu/holodomu. Skúsený maliar toto všetko má a vďaka tomu sa maľovanie skráti viac ako o polovicu.

Kedy je najvhodnejší čas na maľovanie? Je to možné aj v zime?

Hocikedy. Pokiaľ v interiéri nesklesne teplota pod 10 stupňov, maľovanie je možné hocikedy. Aj maľovanie v zime má svoje výhody, priestory sú vykurované, vzduch je suchší, náter schne v mnohých prípadoch rýchlejšie ako v lete. V lete zvykne bývať dosť vlhko, napriek tomu, že vyššia vonkajšia teplota má tiež svoje výhody.

Maľovanie stien valčekom

Ako často treba vymaľovať byt?

Z hygienického hľadiska sa odporúča každých 5-7 rokov, v závislosti od zaťaženia priestoru – prašné prostredie, zaľudnený priestor (chodba). Samostatné odporúčania existujú pre zdravotnícke a často aj školské priestory – zvyčajná odporúčaná lehota každé 2 roky.

Aký je postup, keď si chce záujemca najať profesionálnych maliarov?

Osloviť/preskúmať dostupné zdroje ako napr. internet alebo známi, na základe telefonickej alebo mailovej objednávky si určíme termín obhliadky priestoru, ktorý treba maľovať. Bez ohliadky nie je možné určiť ani odhadnúť cenu, napriek tomu, že zákazníci by radi počuli informačnú cenu len do telefónu. Až počas obhliadky je môžeme vidieť nielen m2, ale aj stav stien, prostredie (či je vlhké), poškodenia, praskliny, dohodnúť si zakrývanie nemaľovaných plôch (koľko je v miestnostiach nábytku), dohodnúť používane materiály, ponúknuť vzorkovník a rôzne alternatívy požitých farieb/materiálov (v prípade alergikov/astmatikov atď.) Na obhliadke sa spomenie aj možný termín realizácie, ak sa zákazník nepotrebuje rozhodovať, môže sa dohodnúť aj pevný termín. Následne maliar príde v dohodnutý termín, vymaľuje a odovzdá byt vo finálnom stave. Zákazník pri tom byť môže, ale nemusí, podľa jeho potreby. 

Profesionálny maliar so vzorkovníkom

Ako dlho vymaľovanie trvá? Čo všetko mu predchádza?

Je to veľmi individuálne. Maľovanie môže byť dokončené za jeden deň, ale aj za týždne. Treba zohľadniť koľko m2 treba maľovať, či ide len o maľovanie alebo stierkovanie, škrabanie tapiet atď. Celkový stav stien, nakoľko sú poškodené. Predchádza mu len obhliadka, dohoda so zákazníkom a drobné prichystanie prác zo strany zákazníka (odpratať veci zo skriniek), poprípade výber farby zo vzorkovníka.

Dávate byt po maľovaní do pôvodného stavu?

Áno, maliar si po sebe uprace všetku hrubú špinu, nábytok odkryje a vráti na pôvodne miesto, v prípade potreby zametá, vysáva, odnesie odpad. V prípade záujmu zabezpečí upratanie upratovacou spoločnosťou – napr. hĺbkové tepovanie.

V čom sú podľa vás najväčšie výhody profesionálneho maľovania?

Všetko spomenuté v prvej otázke. :-) Najmä čas, ktorý je v dnešnej rýchlej dobe veľmi dôležitý. Rýchlosť maľovania, pretože ten, ktorý maľuje raz za pár rokov pravdepodobne nevymaľuje priestor rovnako rýchlo ako niekto, kto maľuje každý deň. Úbytok upratovacích prác – už žiaden zafŕkaný nábytok, dlážky. Stačí len umyť podlahu a môže sa opäť bývať. Keď zohľadníme všetky tieto faktory, vymaľovanie je oveľa viac efektívne. Nehovoriac o špecifických prípadoch ako napr. zatečenie, plesne, ktoré nemusí laik vedieť odstrániť a zabrániť ich opakovaniu.

Maľovanie stien

Aké postupy maľovania sú teraz v kurze? Často sa hovorí napríklad o farbe v imitácii betónu.

Technologické postupy musia byť dodržané a áno, samozrejme, že sa časom menia. Čo sa však mení oveľa častejšie, sú trendy. Áno, imitácie betónu sú teraz v kurze, súvisí to s industriálnym štýlom, ktorý teraz dominuje. Takisto je záujem o imitácie mramoru či travertínu, rôzne dekoratívne stierky, geometrické tvary.

Dokážete pomôcť so správnym výberom farebnej kombinácie alebo len splníte požiadavky klienta?

Samozrejme, snažím sa im poradiť. :-) Ale záleží to od zákazníka, keď vidím, že majú prehľad, poprípade sú rozhodnutí pre určitý typ náteru, len poviem svoj názor a zrealizujem, čo sa odo mňa žiada. V prípade, že nemajú predstavu, ponúknem vzorkovník a poradím na základe veľkosti miestnosti, orientácie (sever, juh atď.), typ a farba nábytku, typ a farba podlahy. Poprípade im dám typ na vizualizér, kde si sami môžu nahodiť vizuál svojho bytu/miestností, ktorý je dostupný online.

Ďakujeme krásne za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok sú vám k dispozícií komentáre pod článkom alebo facebooková stránka ProfesionálneMaľovanie.sk.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

03/03/2020 23:22
Darina Krupíková

Chcem sa podeliť o negatívnu skúsenosť s firmou p.Ochabu,objednala som si jeho firmu na základe výborných recenzií na internete a moja skúsenosť s nimi,je bohužiaľ, úplne opačná.Objednala som si stierkovanie,maľovanie kuchyne,chodby,toalety,kúpelne.Po osobnom rozhovore a zadaní mojich požiadaviek sme sa dohodli na vykonaní maliarskych prác.Po troch dňoch,kedy mali byť zrealizované práce a mojom príchode do bytu som bola veľmi sklamaná,všade bol neporiadok,špina a mám dojem,že miesto sierky bolo len vymaľované,čo mám zdokumentované fotografiami.čo sa týka kuchyne,stena za sporákom vôbec nebola ani premaľovaná,nieto vystierkovaná,"vraj to nebolo povedané",čo sa týka toalety,okolo zárubne neukončené práce.na druhý deň som volala osobne s p.Ochabom,ktorý prišiel a pretrel stenu a vraj je to urobené.Bola som veľmi nespokojná s prácou.Krupíková

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 14.01.2019
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej bázeOlinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobkyMarián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.