Pure Junk: Snažíme sa prinášať na trh alternatívu k masovo vyrábaným nábytkom

Aj nábytok z odpadu môže byť funkčný a pekný zároveň. Ide o formu recyklácie a ekologický prístup k prírode. Nie každý má odvahu si zaobstarať takýto nábytok, pritom sa nie je čoho obávať.

Materiál na výrobu nábytku

Ako sa nábytok z odpadu vyrába, kto všetko oň má záujem či to, odkiaľ berú pri výrobe inšpiráciu, prezradila Maja Demjanovičová z tímu Pure Junk.

Ako vznikol nápad dávať veciam druhú šancu takýmto spôsobom?

Nápad vznikol už viac ako 4 roky dozadu, ešte v období nášho štúdia na vysokej škole. Chceli sme sa popri škole venovať niečomu prospešnému a zároveň robiť niečo, čo nás baví a v čom vidíme potenciál. Tak sme začali s tým, že sme sa rozhodli recyklovať neštandardizované palety, teda všetky palety, ktoré nespadajú do sekcie euro paliet, a teda sú nevratné. Bol to pre nás v tom čase najjednoduchšie získateľný material a rovnako tak sa nám s ním dobre robilo. Postupom času sme sa však každou zákazkou posúvali nielen našimi skúsenosťami, ale aj chuťou tvoriť aj iným spôsobom a prinášať inováciu aj do našich produktov. Postupne sme teda začali recyklovať aj iný odpad, rôzne stare skrine, postele a všetok použiteľný material, ktorý končil v koši a my sme v ňom stale videli potenciál.

Ako sa menil náš pohľad na produkty, tak sa rovnako aj menil dopyt a trh. Prichádzali nové trendy a my sme ich chceli plniť. A takýmto spôsobom fungujeme dodnes. Snažíme sa prinášať na trh alternatívu k masovo vyrábaným nábytkom a vyrábame custom, ručne vyrobené kusy, z recyklovaných materiálov. Z víkendovej brigády už je však full time job a my sa takto postupne dostávame k zaujímavým zákazkám, kde okrem samotných kusov nábytku, tvoríme celé návrhy interiérov a sme súčasťou ich realizácie.

Z čoho všetkého nábytok vyrábate? Odkiaľ beriete materiál?

Dá sa povedať, že zo všetkého. Prevažuje však drevo a po novom už aj kov. Kombinujeme rôzne staré kusy nábytkov s novým drevom, ktoré plní hlavne funkčnú časť produktu, keďže nie je vždy možné vyrobiť 100% recyklovaný produkt, bez toho, aby neutrpela kvalita produktu.

Drevená komoda vyrobená z odpadu

Materiál berieme buď zo skládok odpadu, alebo priamo od klientov, ktorí už prichádzajú s kusmi materiálov, v ktorých vidia potenciál, prípadne ľudia, ktorí likvidujú stare nábytky, tak im je to ľúto vyhodiť a tento material nám radšej zveria na jeho obnovu.

Odkiaľ čerpáte pri tvorbe návrhov inšpiráciu? Prichádzajú za vami klienti s vlastnými nápadmi, alebo nechávajú všetko na vás?

Záleží od klientov. Niektorí prichádzajú s konkrétnymi predstavami o tom, ako má výsledný produkt vyzerať. Iní len vedia, čo potrebujú a celú kreatívu nechávajú na nás. Samozrejme, vždy je to o vzájomnej spolupráci. Keďže každý náš produkt je vyrábaný na mieru, okrem našich čŕt a dizajnových nápadov, musí spĺňať aj predstavy klienta. Nápady prichádzajú rôzne, niekedy už hneď pri prvej obhliadke priestoru vidíme, čo by sa kde a ako dalo. Inokedy pátrame po pintereste aj hodiny, kým nám niečo udrie do oka. Zvyčajne je to tak, že keď nám klient nechá voľnú ruku, nepotrebujeme hľadať inšpirácie. Ak má však konkrétne predstavy, už hľadáme niečo, čo by sa čo najbližšie priblížilo k jeho predstave.

Je každý kus nábytku originálom?

Každý kus je unikát. Všetky produkty vyrábame ručne. Naše náradie je len ručné a nič za nás nerobí automatizovaný stroj. Takže každý jeden kúsok je navrhnutý u nás, vyrobený u nás a odovzdaný od nás.

Ručná výroba nábytku z odpadu

Čo všetko máte v ponuke?

Dá sa povedať, že asi úplne všetko vieme vyrobiť a škála produktov, ktoré sme doteraz vyrobili, je veľmi veľká. Chceme to však obmedziť. Za ten čas, čo fungujeme, sme mali možnosť vyskúšať si skutočne vela vecí a rovnako tak sme zistili, čo nás baví viac a čo menej. A na to sa teraz chceme zamerať. Viac sa chceme vemovať komplexným realizáciám priestorov, keďže pri týchto kompletných dizajnoch si stojíme za návrhom a jednoltivé prvky spolu hrajú a nerušia sa. Ďalšia oblasť, ktorej sa chceme intezívnejšie venovať, sú gastro prevádzky. Vytvárame portfolio doplnkov, ktoré budeme katalógovou formou ponúkať gastro prevádzkam. Za tie roky máme produkty, ktoré sa opakujú, a preto by sme ich chceli klientom ponúknuť v trvalej ponuke. A tretí segment sú custom unikátne produkty. A to sú špeciálne kúsky nábytku, ktoré budú celé vyrobené z recyklátu a budú vyrobené len raz.

Ako by ste definovali svojich zákazníkov? Nie každý má totiž odvahu zariadiť si byt, dom či kanceláriu nábytkom z odpadu.

Naši klienti rozhodne vedia, čo chcú. Chcú lokálny produkt, vyrobený zodpovedným prístupom, chcú čistý a funkčný dizajn, ktorý je však špecifický svojimi črtami. Už náš názov je veľmi kontroverzný – PURE JUNK – čistý odpad. Naši klienti vedia, čo robia a nevolia si nás preto, že by mali pocit, že keď vyrábame z odpadu, naše produkty budú lacné. Práve naopak. Naši klienti sú ochotní si priplatiť za hodnotu, ktoré naše produkty majú. Nezískavajú len custom dizajn či jedinečný, ručne vyrobený produkt. Kupujú si vlastný kus zodpovednosti k prírode.

Inštalácia poličiek vyrobených z odpadu

Vyrábate nábytok aj na mieru – zákazník presne vie, čo chce kde mať a vy mu to vyrobíte?

Iba na mieru :-) Je to oveľa zložitejšie vyrobiť každý produkt podľa klientových predstáv, ale každý klient vie túto službu oceniť. Predsa len je iné, keď si kupujete niečo, čo by mohlo byť o trošku vyššie, alebo o trošku bledšie a trošku iné. Ako keď si presne poviete rozmer, farbu, miesto dovozu a tým sa s daným produktom prepojíte. Vložíte do neho kúsok seba cez naše ruky. A váš vzťah k takému produktu je potom úplne iný.

Čo zákazníkov ohľadom výroby nábytku z odpadu najviac zaujíma?

Tak samozrejme otázka, ktorú keď nepoloží klient, tak ju položíme my, a to je cena. V každom projekte je rozhodujúci rozpočet. To však neznamená, že ak je polovičný ako pri predchádzajúcej zákazke, povieme nie. Znamená to len to, že pri nižšom rozpočte volíme iné výrobné procesy, vyberáme jednoduchšie opracovateľný materiál a pod. A, samozrejme, nechýbajú otázky ako termín dodania či špecifikácia rozmerov, farieb a materiálov.

Byt zariadený pure junk nábytkom

Drevená retro komoda vyrobená z odpadu

Pure junk drevený stolík

Drevený nábytok do vstupnej haly

Ďakujeme pekne za rozhovor. Čo všetko sa dá z odpadu vyrobiť? Môžete si sami zvoliť, aký materiál bude na jeho výrobu použitý? Otázky ohľadom výroby nábytku a doplnkov z odpadu môžete adresovať priamo tímu Pure Junk na ich internetovej stránke. K dispozícii sú vám aj komentáre pod článkom, kde sa môžete zveriť so svojimi skúsenosťami s takýmto nábytkom.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

11/08/2021 07:49
Ivana Pinďarova

Dobrý deň. Chceli by sme odpredať starý asi 50 ročný nábytok. Je to u vás možné ho odkúpiť?
Ďakujem.
Pinďarová

11/08/2021 15:09
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
skúste kontaktovať priamo tím Pure Junk cez ich stránku alebo cez FB, možno budú mať záujem.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 15.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(93.2%)