Matuš Nemčok porozprával o tom, ako sa mu v rukách mení vosk na sviečky

Ručne vyrezávané sviečky z dielne trenčianskej spoločnosti TopCandles zaujmú svojou farebnosťou i vyrezávanými detailmi každého na prvý pohľad. Plnia estetickú, ale i praktickú funkciu – často slúžia ako ozdoba príbytku, dajú sa však taktiež použiť ako klasické sviečky.

Ručne vyrezávané sviečky TopCandles

Koľko trvá výroba, resp. vyrezávanie jednej sviečky, ako sa treba o vyrezávanú sviečku starať i o tom, či dokážu vyrobiť zákazníkovi sviečku na mieru porozprával Matúš Nemčok z TopCandles.

Z čoho sviečky vyrábate? Čo všetko je ich súčasťou?

Sviečky vyrábame z parafínu, do ktorého pridávame špeciálne farbivá. Najprv si odlejeme do foriem jadrá z čistého parafínu, ktoré potom 35-krát namáčame do rôznych farieb a po nabalení ručne vyrezávame a tvarujeme, kým je vosk teplý a tvárny. Na niektoré typy pridávame aj ozdobné perličky.

Ide iba o ozdobné kúsky, alebo sa dajú sviečky aj klasicky používať?

Sviečky sú plne funkčné a dajú sa bežne používať. Veľké sme dokonca navrhli tak, že zo začiatku sa dovnútra vypaľuje kanálik bez roztopenia povrchu sviečky, takže sa tam neskôr dajú vkladať čajové sviečky a sviečka ostane aj počas dlhodobého používania nepoškodená a vyzerá rovnako ako nová.

Treba sa o ne špeciálne starať?

Jediné, čo je potrebné, je skracovanie knôtu pred každým zapálením. V prípade dlhého knôtu sa može stápať nerovnomerne a dymyť. Všetky sviečky lakujeme, takže v porovnaní so štandardnými sviečkami, ktoré sú trochu mastné, nepriťahujú prach.

Ručne zdobené sviečky TopCandles

Aké motívy a veľkosti máte v ponuke?

V ponuke máme 11 motívov v 6 veľkostiach a 71 farebných kombináciách, takže vieme vyrobiť 4 686 rôznych sviečok. Samozrejme, pokiaľ nerátame špeciálne požiadavky zákazníkov.

Vyrábate sviečky aj podľa návrhov zákazníkov, napríklad portréty?

Vyrábame aj podľa návrhov zákazníkov, avšak s limitáciou tvarov. V podstate vieme vyrobiť čokoľvek, ale držíme sa princípov a tvarov, pri ktorých vieme, že sviečka bude držať pokope a bude funkčná. Taktiež vieme zakomponovať do dizajnu voskové platničky s nápismi alebo fotkami. Takto vyrábame sviečky na svadby, jubileá atď.

Malé ručne vyrezávané sviečky TopCandles

Koľko trvá výroba, resp. vyrezávanie jednej sviečky?

Na samotné vyrezanie veľkej sviečky máme maximálne 10-15 minút. Potom vosk vychladne, prestane byť tvárny a nie je s ním možné ďaľej pracovať. Pokiaľ zahrnieme celý výrobný proces (príprava foriem, odlievanie, namáčanie, vyrezávanie, zatapánie, lakovanie, dokončovanie, balenie atď.), výroba jedného kusu môže zabrať aj takmer hodinu.

Na čo sa vás zákazníci pýtajú ohľadom vyrezávania sviečok najčastejšie?

Prvá otázka väčšiny zákazníkov, ktorí vidia naše produkty prvýkrát, je materiál, z čoho sú vyrobené, pretože vďaka povrchovému laku vyzerajú ako z porcelánu. Potom ich zaujíma samotný proces výroby, ktorý je unikátny a od základu kompletne ručný.

Ďakujeme krásne za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok sú vám k dispozícií komentáre pod článkom či internetová stránka TopCandles.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 31.12.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Michal Hardyn: Cashback je vrátenie peňazí z nákupov zákazníkom Michal Hardyn: Cashback je vrátenie peňazí z nákupov zákazníkom

Vrátenie finančných prostriedkov z nákupov na internete? Je to naozaj možné. Čo všetko pre to treba urobiť? To sa dozviete v rozhovore s Michalom Hardynom z casback portálu Tipli.sk.

Marek Jurkáček: Kvalitne vyrobený nábytok vydrží aj desaťročia Marek Jurkáček: Kvalitne vyrobený nábytok vydrží aj desaťročia

Krásny drevený stolík, dvere podľa vašich predstáv či rolldor skriňa na mieru? Stolár Marek Jurkáček porozprával o výrobe nábytku na mieru i o tom, o čo majú ľudia najväčší záujem. 

Kristína Toroková: Dobré fotografie sú jedným zo základných predpokladov predaja nehnuteľností Kristína Toroková: Dobré fotografie sú jedným zo základných predpokladov predaja nehnuteľností

Fotenie nehnuteľností si vyžaduje špecifický prístup. Čo všetko treba pred samotným fotením urobiť, ako to celé prebieha? V rozhovore nám to prezradila realitná fotografka Kristína...