Matuš Nemčok porozprával o tom, ako sa mu v rukách mení vosk na sviečky

Ručne vyrezávané sviečky z dielne trenčianskej spoločnosti TopCandles zaujmú svojou farebnosťou i vyrezávanými detailmi každého na prvý pohľad. Plnia estetickú, ale i praktickú funkciu – často slúžia ako ozdoba príbytku, dajú sa však taktiež použiť ako klasické sviečky.

Ručne vyrezávané sviečky TopCandles

Koľko trvá výroba, resp. vyrezávanie jednej sviečky, ako sa treba o vyrezávanú sviečku starať i o tom, či dokážu vyrobiť zákazníkovi sviečku na mieru porozprával Matúš Nemčok z TopCandles.

Z čoho sviečky vyrábate? Čo všetko je ich súčasťou?

Sviečky vyrábame z parafínu, do ktorého pridávame špeciálne farbivá. Najprv si odlejeme do foriem jadrá z čistého parafínu, ktoré potom 35-krát namáčame do rôznych farieb a po nabalení ručne vyrezávame a tvarujeme, kým je vosk teplý a tvárny. Na niektoré typy pridávame aj ozdobné perličky.

Ide iba o ozdobné kúsky, alebo sa dajú sviečky aj klasicky používať?

Sviečky sú plne funkčné a dajú sa bežne používať. Veľké sme dokonca navrhli tak, že zo začiatku sa dovnútra vypaľuje kanálik bez roztopenia povrchu sviečky, takže sa tam neskôr dajú vkladať čajové sviečky a sviečka ostane aj počas dlhodobého používania nepoškodená a vyzerá rovnako ako nová.

Treba sa o ne špeciálne starať?

Jediné, čo je potrebné, je skracovanie knôtu pred každým zapálením. V prípade dlhého knôtu sa može stápať nerovnomerne a dymyť. Všetky sviečky lakujeme, takže v porovnaní so štandardnými sviečkami, ktoré sú trochu mastné, nepriťahujú prach.

Ručne zdobené sviečky TopCandles

Aké motívy a veľkosti máte v ponuke?

V ponuke máme 11 motívov v 6 veľkostiach a 71 farebných kombináciách, takže vieme vyrobiť 4 686 rôznych sviečok. Samozrejme, pokiaľ nerátame špeciálne požiadavky zákazníkov.

Vyrábate sviečky aj podľa návrhov zákazníkov, napríklad portréty?

Vyrábame aj podľa návrhov zákazníkov, avšak s limitáciou tvarov. V podstate vieme vyrobiť čokoľvek, ale držíme sa princípov a tvarov, pri ktorých vieme, že sviečka bude držať pokope a bude funkčná. Taktiež vieme zakomponovať do dizajnu voskové platničky s nápismi alebo fotkami. Takto vyrábame sviečky na svadby, jubileá atď.

Malé ručne vyrezávané sviečky TopCandles

Koľko trvá výroba, resp. vyrezávanie jednej sviečky?

Na samotné vyrezanie veľkej sviečky máme maximálne 10-15 minút. Potom vosk vychladne, prestane byť tvárny a nie je s ním možné ďaľej pracovať. Pokiaľ zahrnieme celý výrobný proces (príprava foriem, odlievanie, namáčanie, vyrezávanie, zatapánie, lakovanie, dokončovanie, balenie atď.), výroba jedného kusu môže zabrať aj takmer hodinu.

Na čo sa vás zákazníci pýtajú ohľadom vyrezávania sviečok najčastejšie?

Prvá otázka väčšiny zákazníkov, ktorí vidia naše produkty prvýkrát, je materiál, z čoho sú vyrobené, pretože vďaka povrchovému laku vyzerajú ako z porcelánu. Potom ich zaujíma samotný proces výroby, ktorý je unikátny a od základu kompletne ručný.

Ďakujeme krásne za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok sú vám k dispozícií komentáre pod článkom či internetová stránka TopCandles.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 31.12.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.

Tomáš Horváth: Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba Tomáš Horváth: Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba

Nábytkové dielce na mieru, z ktorých si môžete poskaladať skriňu, komodu či posteľ? Domáci majstri môžu drevotriesku použiť na čokoľvek. Viac sa dozviete v rozhovore s Tomášom Horváthom...