Matuš Nemčok porozprával o tom, ako sa mu v rukách mení vosk na sviečky

Ručne vyrezávané sviečky z dielne trenčianskej spoločnosti TopCandles zaujmú svojou farebnosťou i vyrezávanými detailmi každého na prvý pohľad. Plnia estetickú, ale i praktickú funkciu – často slúžia ako ozdoba príbytku, dajú sa však taktiež použiť ako klasické sviečky.

Ručne vyrezávané sviečky TopCandles

Koľko trvá výroba, resp. vyrezávanie jednej sviečky, ako sa treba o vyrezávanú sviečku starať i o tom, či dokážu vyrobiť zákazníkovi sviečku na mieru porozprával Matúš Nemčok z TopCandles.

Z čoho sviečky vyrábate? Čo všetko je ich súčasťou?

Sviečky vyrábame z parafínu, do ktorého pridávame špeciálne farbivá. Najprv si odlejeme do foriem jadrá z čistého parafínu, ktoré potom 35-krát namáčame do rôznych farieb a po nabalení ručne vyrezávame a tvarujeme, kým je vosk teplý a tvárny. Na niektoré typy pridávame aj ozdobné perličky.

Ide iba o ozdobné kúsky, alebo sa dajú sviečky aj klasicky používať?

Sviečky sú plne funkčné a dajú sa bežne používať. Veľké sme dokonca navrhli tak, že zo začiatku sa dovnútra vypaľuje kanálik bez roztopenia povrchu sviečky, takže sa tam neskôr dajú vkladať čajové sviečky a sviečka ostane aj počas dlhodobého používania nepoškodená a vyzerá rovnako ako nová.

Treba sa o ne špeciálne starať?

Jediné, čo je potrebné, je skracovanie knôtu pred každým zapálením. V prípade dlhého knôtu sa može stápať nerovnomerne a dymyť. Všetky sviečky lakujeme, takže v porovnaní so štandardnými sviečkami, ktoré sú trochu mastné, nepriťahujú prach.

Ručne zdobené sviečky TopCandles

Aké motívy a veľkosti máte v ponuke?

V ponuke máme 11 motívov v 6 veľkostiach a 71 farebných kombináciách, takže vieme vyrobiť 4 686 rôznych sviečok. Samozrejme, pokiaľ nerátame špeciálne požiadavky zákazníkov.

Vyrábate sviečky aj podľa návrhov zákazníkov, napríklad portréty?

Vyrábame aj podľa návrhov zákazníkov, avšak s limitáciou tvarov. V podstate vieme vyrobiť čokoľvek, ale držíme sa princípov a tvarov, pri ktorých vieme, že sviečka bude držať pokope a bude funkčná. Taktiež vieme zakomponovať do dizajnu voskové platničky s nápismi alebo fotkami. Takto vyrábame sviečky na svadby, jubileá atď.

Malé ručne vyrezávané sviečky TopCandles

Koľko trvá výroba, resp. vyrezávanie jednej sviečky?

Na samotné vyrezanie veľkej sviečky máme maximálne 10-15 minút. Potom vosk vychladne, prestane byť tvárny a nie je s ním možné ďaľej pracovať. Pokiaľ zahrnieme celý výrobný proces (príprava foriem, odlievanie, namáčanie, vyrezávanie, zatapánie, lakovanie, dokončovanie, balenie atď.), výroba jedného kusu môže zabrať aj takmer hodinu.

Na čo sa vás zákazníci pýtajú ohľadom vyrezávania sviečok najčastejšie?

Prvá otázka väčšiny zákazníkov, ktorí vidia naše produkty prvýkrát, je materiál, z čoho sú vyrobené, pretože vďaka povrchovému laku vyzerajú ako z porcelánu. Potom ich zaujíma samotný proces výroby, ktorý je unikátny a od základu kompletne ručný.

Ďakujeme krásne za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok sú vám k dispozícií komentáre pod článkom či internetová stránka TopCandles.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 31.12.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy

Zlatko Balaš, svetelný špecialista zo Svetelných stropov, nám porozprával o výhodách svetelných stropov, aké stropy patria k najobľúbenejším i to, akým spôsobom sa takýto strop montuje.

Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký

Chcete stavať rodinný dom? Potom by ste nemali zabúdať na dobre pripravený projekt. S architektom Ferom Lehotským sme sa porozprávali nielen o projektoch domov, ale aj o tom, či klienti...

Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní

Žijete ekologicky? Alebo sa o to aspoň snažíte? Jednou z možností je aj používanie kompostovateľného riadu či obalov. Na túto tému sme sa rozprávali s Bohumírom Luzarom.