Rozžiarte bývanie vianočnými svetielkami

Vianočné sviatky a Vianoce sú za dverami. S Vianocami je spojených viacero tradícií. Či už je to stromček, výzdoba, vianočné pečivo alebo trávenie času so svojimi blízkymi. Nakupujeme dekorácie a vyzdobujeme si svoje príbytky tak, aby nám čo najviac evokovali atmosféru Vianoc. Pre každého to znamená niečo iné - ale pravdepodobne všetci sa zaoberáme tým ako si vyzdobíme svoje okolie, kde budeme sviatky prežívať.

Vianočná výzdoba v obývačke

Neodmysliteľnou súčasťou vianočnej výzdoby je vianočné osvetlenie a vianočné svetielka. Dodávajú nám pocit tepla a domova. História svetielok sa viaže k 18.storočiu. Vtedy bolo osvetlenie ešte výlučne formou sviečok. Také osvetlenie aké poznáme dnes sa viaže k vynálezu žiarovky, ktoré sa využívali na osvetlenie domov a stromčekov. Boli to však veľké žiarovky, ktoré sa časom zmenšovali.

Prvý osvetlený vianočný stromček stál pred továrňou T.A. Edisona a mal 80 žiaroviek, v roku 1882 v New Yorku. Toto osvetlenie však bolo pomerne ignorované, keďže sa spájalo s marketingový ťahom a prezentáciou jeho firmy. Vianočné žiarovky sa začali vyrábať v roku 1900, ale dlho boli výsadou len bohatých ľudí. Produkovať vo väčšom sa začali po druhej svetovej vojne - tak tomu bolo aj na Slovensku. 

Prečo používame na Vianoce svetielka a osvetlenie?

Vianočné osvetlenie a dekoračné svetielka majú svoj zmysel a symboliku. Deťom sa veľakrát vysvetľuje vianočné osvetlenie tak, že svietime preto, aby Santa Claus alebo Ježiško našiel náš dom. Vianočné osvetlenie má však aj oveľa hlbšiu symboliku. Má pohanský pôvod, ale časom sa stalo aj kresťanskou tradíciou. 

Čo teda symbolizuje vianočné osvetlenie a prečo sa ním obklopujeme? Kresťania považujú svetlo Vianoc za symbol hviezdnej noci, v ktorú sa narodil Kristus. V kresťanskej tradícií sú teda symbolom Ježiša a svetla, ktoré prináša na Zem aj počas ťažkých období. Niektorí zase veria, že svetlo je symbolom večného Ježišovho ducha. Rôzne farebné sviece majú tiež svoju symboliku - biela napríklad predstavuje čistotu, ružová predstavuje radosť. Vianočné svetielka teda vo všeobecnosti predstavujú symbol svetla, nádeje a dobra na svete. Osvetlenie, sviečky a rôzne svetelné dekorácie predstavujú ale aj teplo a pocit domova.

Vyberáme z nášho katalógu

Osvetlenie stromčeka

Klasické vianočné osvetlenie sa najviac spája s osvetlením stromčeka. Na stromček dávame vianočné sviečky. V deväťdesiatych rokoch sa na Slovensko dostalo lacné čínske osvetlenie, ktoré bolo pomerne nebezpečné. Muselo sa často meniť a najmä - mohlo spôsobiť elektrický skrat. Toto je už našťastie minulosťou a v súčasnosti sa preferuje najmä LED osvetlenie.

Vianočné LED osvetlenie na stromček

Veľakrát je toto osvetlenie vhodné aj do exteriéru, čiže ak máte dom, tak ho viete využiť aj do interiéru aj do exteriéru. V poslednej dobe bolo moderné zvoliť dve farby na vianočnú výzdobu. Toto sa ale poslednú dobu mení a vracajú sa do módy farebné svetielka na stromček.

Osvetlenie vonkajšieho prostredia

Bežne v obchodoch nájdete svetelný kábel, nazývaný aj svetelná trubica. Tento kábel je určený aj do exteriéru - tak si ho kľudne môžete dať aj von. Nezabudnite si ale vybrať kvalitné a mrazuvzdorné, pretože lacnejšie verzie sa môžu pri zmene teploty poškodiť. Na toto slúžia práve vyššie spomenuté LED žiarovky, ktoré majú aj nižšiu spotrebu energie, vyššiu životnosť a malé emisie tepla, čím sa zabraňuje požiaru. A farby sú pri osvetlení jasnejšie. Ako vianočné osvetlenie na balkón alebo na dom sa často používa svetelný záves. Obľúbené sú - najmä na dom - LED svetelné cencúle, ktoré umocnia čaro zimy a Vianoc.

Vyberáme z nášho katalógu

Ak by ste si chceli pred svoj dom dopriať ešte viac amerického “gýču”, tak toho nájdete tiež veľa. Do popredia sa stále viac dostávajú rôzne 3D dekorácie, ktoré potešia najmä tých najmenších a dotvárajú dokonalú vianočnú atmosféru. Môžeme použiť sochy zvierat ako sob, srnky alebo medveď. Ničím novým nie je už ani Santa Claus so saňami, prípadne ťahaný sobmi.

Vonkajšia vianočná výzdoba

K ďalším zaujímavým a finančne nenáročným tipom vianočnej výzdoby domu patria napríklad rôzne svetelné šišky. 

TIP: Pokiaľ nemáte možnosť alebo nechcete, tak namiesto zapojenia do elektriny využite svetelnú reťaz na baterky alebo LED svetielka na baterky. 

Osvetlenie vnútorného prostredia

Tak ako vonku, tak svetlo sa prináša aj dovnútra. A nielen vo forme vysvieteného vianočného stromčeka. Ako prvé určite každého napadnú sviečky, na ktorých je vnútorné vianočné osvetlenie založené. Vianočné sviečky zapaľujeme už v prvú adventnú nedeľu a potom každú ďalšiu až do Vianoc. Sviečky sa neodmysliteľne spájajú s Vianocami. Či už sú to tie v adventnom venci alebo rôzne voňavé aromatické, ktoré umocňujú pocit Vianoc. Vo veľa bytoch nájdete v nejednej miestnosti aj vysoké vianočné svietniky. Tieto sa používajú aj počas štedro vianočnej večere. 

Adventný veniec so sviečkami

Dovnútra takisto používame rôzne reťaze, napríklad reťaz so svietiacimi guľami. Ďalšie dekorácie ako svietiaci snehuliaci, Mikulášovia, hviezdy, šišky, vločky, ale aj svetielka na posteľ zapájame každý rok, aby nám priniesli čo najviac žiarivého svetla.

Vyberáme z nášho katalógu

Práve Vianoce umožňujú aj trochu gýču a predstavivosti sa v tomto období obzvlášť hranice nekladú. Vianoce sú obdobím, kedy rozhodne nemyslite na to, čo si myslia ostatní. Dôležité je to, aby ste si vytvorili doma také teplo a pohodu, ktoré vám navodia tú správnu atmosféru a zabezpečia oddych po celom roku.

Ďalšie krásne svetelné dekorácie

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 17.12.2017
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Upcycling v domácnosti – premena odpadových materiálov na niečo užitočnéUpcycling v domácnosti – premena odpadových materiálov na niečo užitočné

Stretli ste sa už s pojmom upcycling či upcyklácia? V článku vám prezradíme, čo tento pojem znamená a čo všetko môžete upcyklovať.

Vhodné bývanie pre alergika – filtrácia vzduchu a pravidelné čistenie sú nutnéVhodné bývanie pre alergika – filtrácia vzduchu a pravidelné čistenie sú nutné

Domácnosť alergikov a astmatikov si, na rozdiel od iných domácnosti, vyžaduje niekoľko úprav. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, na čo všetko sa môžete zamerať.

Americkú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú  poštovú schránku? Každá má svoje výhodyAmerickú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhody

Okrem materiálu je tiež dôležitý typ, veľkosť a umiestnenie. Tiež treba rozlišovať poštové schránky v prípade domu a bytovky. Podľa čoho si vyberať schránku?