Samolepiaca vinylová podlaha do kuchyne aj kúpeľne. Cena, výhody a nevýhody.

Možno aj vy teraz stojíte na prahu rekonštrukcie a práve sa rozhodujete, aká podlaha sa do vášho bytu či domu vlastne hodí. Určite chcete, aby bola podlaha krásna, odolná a zároveň ľahko udržiavateľná.

Vynilová podlaha do kuchyne

zdroj: pinterest.com

Na výber máte veľké množstvo alternatív a preto sme sa rozhodli, že vám priblížime jedného z kandidátov detailne. Aké sú vlastnosti vinylovej podlahy? Hodí sa vinylová podlaha do kuchyne? Aké sú výhody a nevýhody vinylovej podlahy? Je vinylová podlaha vhodná do kúpeľne? Všetko podstatné sa o vinylovej podlahe dozviete v nasledujúcom článku. 

Vinylová podlaha

V poslednej dobe patrí medzi čoraz viac populárnych favoritov spomedzi podlahových krytín. Predovšetkým vás zaujmú jej jedinečné vlastnosti, ktoré si vymenujeme a popíšeme. Mali by ste však vedieť, že vinylová podlaha je svojím spôsobom kategóriou PVC podlahy, ktorú zrejme pozná väčšina z vás.  

Vynilová podlaha na wc

zdroj: pinterest.com

Avšak, je tu zásadný rozdiel. PVC podlahu poznáte ako zrolovaný kotúč podlahy. Vinylová podlaha je druh PVC, ktorá sa predáva v dielcoch rôznych rozmerov a hrúbkach. Vinylová podlaha je vyrábaná z poly-vinyl chloridu rovnako ako PVC. Samozrejme, ide o akýsi upgrade a teda na klasickú PVC podlahu zo škôl a nemocníc rovno zabudnite. Vinylová podlaha je vyrábaná tou najmodernejšou technológiou, ktorá zaručuje prvotriednu kvalitu. 

Druhy vinylovej podlahy

Ako sme spomínali, vinylové podlahy si na slovenskom trhu začínajú hľadať svoje stabilné miesto. Do popredia vstúpilo niekoľko popredných výrobcov, ktorý ponúkajú rôzne variácie vinylovej podlahy. Aby sme v tom mali jasno, ukážeme si, aké podoby vinylovej podlahy sú na trhu k dispozícii. 

Samolepiaca vinylová podlaha

Začneme azda najväčšou novinkou spomedzi všetkých druhov vinylových podláh. Na rozdiel od klasickej lepenej vinylovej podlahy. Pri samolepiacej vinylovej podlahe nemusíte aplikovať na podklad žiadne lepidlo.

Lepená vynilová podlaha

Povrch stačí ošetriť penetračným náterom a zabezpečiť dokonalú rovnosť. Tento druh podlahy má rovnako všetky kvalitatívne vlastnosti, ktoré má vinylová podlaha mať. Vinylové dielce majú zo spodnej strany časť, ktorú odlepíte a podlahu jednoducho nalepíte. Lepidlo však úporne drží a preto treba dbať na správne lepenie dielcov. Poteší aj priaznivá cena a takisto jednoduchá montáž. Cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo 15 €. 

Lepená vinylová podlaha

Ide o kategóriu vinylovej podlahy, ktorá sa skladá blokov či rozmernejších dielcov, ktoré sú určené na lepenie o podklad. Hrúbka tohto druhu vinylovej podlahy je zvyčajne 2 až 2,5 mm. Treba však dbať na to, aby podklad, na ktorý podlahu kladiete bol úplne rovný a bez akýchkoľvek nerovností.

Iba tak docielite, že podlaha bude sedieť tak ako má. V opačnom prípade vinylová podlaha skopíruje podklad a ukáže každú drobnú nerovnosť. Následne nanesiete lepidlo na podlahu a pokladáte jednotlivé bloky. Meter štvorcový vás bude stáť v závislosti od hrúbky od 6 do 15€. Tento druh podlahy je vhodný aj do kúpeľne či kuchyne.

Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup v obchode AndreaShop.sk. Dnes obrovské výpredaje, s doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite si širokú ponuku za bezkonkurenčné ceny .

Vinylová podlaha s click spojom (na plávajúco)

Na prvý pohľad ani nespoznáte, že ide o druh PVC podlahy. Vinylová podlaha s click spojom sa totiž montuje rovnako, ako klasická laminátová podlaha. Hrúbka tohto druhu podlahy je od 4 do 6mm a teda aj cena je vyššia ako v prípade klasických blokov vinylovej podlahy. 

Ukladanie vynilovej podlahy do obývačky 

zdroj: pinterest.com

Rovnako ako v prípade každej podlahy aj u tohto druhu je potrebné si precízne pripraviť podklad. Či je podkladom rovný betón alebo dlažba, ktorú nechcete vysekávať, stačí (v prípade, že je plocha rovná) ak na podklad položíte na plochu špeciálnu podložku, ktorá dorovná drobné nerovnosti a takisto má protišmykovú funkciu. Následne už podlahu montujete ako klasickú plávajúcu podlahu. 

Nemusíte sa báť podlahu uložiť ani do kuchyne na terasu či do kúpeľne. Pri výbere myslite aj na rozmer jednotlivých dielcov, aby v interiéri ukázali, čo najlepšie. Cena vinylovej podlahy s click spojom je zhruba od 20 – 25€/m2. Oceníte však je trvácnosť a stálosť. 

Vinylová podlaha na HDF doske s click zámkom (na plávajúco)

Rovnaký systém kladenia ako v prípade klasickej laminátovej podlahy. Výhodou je rýchlosť montáže, no po skúsenostiach užívateľov je nevýhodou práve HDF doska. Tento druh vinylovej podlahy nie je vhodný na miesta, kde je vyššia vlhkosť. Pri vytopení či zvýšenej vlhkosti sa totiž HDF doska deformuje, čo spôsobuje vizuálne zmeny na povrchu.

Vynilová podlaha na HDF doske

Jedinou výhodou je, že doska skvele izoluje a zároveň nekopíruje nerovnosti. Ak sa však máte rozhodovať či vinyl s HDF doskou alebo bez, voľte druhú variantu. Cena je podobná ako v prípade variantu bez HDF dosky. 

Aké sú výhody a nevýhody vinylovej podlahy

Hlavným dôvodom pre výber tohto druhu podlahy sú už spomínané špecifické vlastnosti. Všeobecne syntetický materiál, z ktorého sú vinylové podlahy vyrábané sa považuje za extrémne trvanlivý. Ak je podlaha správne inštalovaná, jej trvácnosť je aj desiatky rokov. Pri nákupe teda nemyslite len na cenu, ale aj kvalitu.  

Dizajnové variácie sú jednou z domén, ktoré vinylová podlaha má. Množstvo farieb, textúr či vzorov vám umožňujú naozaj vybrať si podlahu pre štýl, v ktorom chcete všetko zariaďovať. Prírodné materiály dreva alebo kameňa dnes nie sú problémom a rozhodne teda dizajnová variabilita je jednou z veľkých výhod. 

Dizajn vynilovej podlahy v obývačke

Bledá vynilová podlaha v interiéri

zdroj: pinterest.com

Vysoká odolnosť je odpoveďou na množstvo otázok. Podlaha je ošetrená PUR (polyuretánovou) vrstvou, čo zabezpečuje, že podlaha je odolná voči poškriabaniu, bežnému mechanickému poškodeniu a takisto škvrnám 

Zároveň pri prípadnom poškodení je výmena záležitosťou niekoľkých minút. Vinylový dielec stačí jednoducho vyrezať z podlahy, očistiť povrch, naniesť nové lepidlo a nový dielec jednoducho vlepiť na miesto. Nemusíte posúvať nábytok ani sa babrať so zapájaním dielcov ako v prípade laminátovej alebo drevenej podlahy. Samozrejme, zakázané to nie je.

Jednoduchú údržbu rozhodne oceníte. Jej povrch sa ľahko čistí a materiál si nevyžaduje žiadne špeciálne čistiace prostriedky. Či už vysávate alebo umývate, netreba robiť žiadne výnimky. Vinylovú podlahu si pochvaľujú i majitelia domácich zvieratiek práve kvôli odolnosti a jednoduchej údržbe.

Čistenie a údržba vynilovej podlahy

zdroj: pinterest.com

Vodeodolnsoť je odpoveďou na otázku, či je takáto podlaha vhodná do kúpeľne, kuchyne či na terasu. Odpoveď? Samozrejme, vinylová podlaha je voči vlhkosti odolná. Vďaka materiálu, z ktorého je vyrobená nemá s vlhkosťou žiadny problém a žiadne deformačné príznaky ako pri drevnej laminátovej podlahe nehrozia ani pri vytopení 

Aké sú nevýhody? V zásade treba povedať, že čo sa týka prevedenia, trvácnosti a kvality, nemožno tvrdiť, že niekde by vinylová podlaha zaostávala, ba skôr konkurenčné podlahy v týchto parametroch prevyšuje. Za drobné mínus možno môže byť pocit pod nohami, ktorý je predsa len iný, ale skôr je to o zvyku. Občas sa vyskytnú problémy s rozmerovou stálosťou. Teda, že podlaha sa môže pokrčiť alebo defromovať. Tento problém však vzniká po nesprávnej montáži.  

Ideálna pre podlahové kúrenie

Množstvo ľudí sa pýta, či je PVC materiál vhodný v prípade, že sa pod ním bude nachádzať podlahové kúrenie. Vinylová podlaha však disponuje najlepšou hodnotou tepelného odporu. To znamená, že teplo vďaka svojej štruktúre rozvádza priam ideálne a teda na zavedenie podlahového kúrenia je naozaj vhodná 

Vinylové schody

Vinylová podlaha na schodoch nie je úplne bežnou. Na to sme skôr zvyknutý u klasického PVC. Montáž si vyžaduje určitú precíznosť i trpezlivosť. Zároveň lepenie vinylu na schodisko stojí viac aj vašu peňaženku, ak chcete mať istotu, že bude všetko tak ako má, platenej práci profesionálov sa nevyhnete.

Vynilová podlaha na schody

Nemusíme pripomínať, že podklad musí byť dokonale rovný. Možnosti sú následne dve. Buď sa rozhodnete pre vinylové schody bez líšt alebo s lištami. Rozdiel je ako estetický tak i cenový. Každopádne, vinylové schody sú možné, no ich realizácia je pomerne nákladná i časovo náročná. 

Vinylová podlaha na stenu

Možno použiť vinylovú podlahu ako tapetu alebo obklad? Je to možné a dokonca nie až tak výnimočné. Treba vyberať vinylovú podlahu bez click spojov a určiť si správny rozmer. Pri pokladaní platí, že povrch steny musí byť rovný a hladký.

Nie je vhodné, aby sa vinyl lepil na podklad, ktorý už má niekoľko maloviek. V takom prípade je nutné vrstvy zoškrabať na úplný základ a vyrovnať povrch. Je ideálne ak sa stena pred lepením vinylovej podlahy ošetrí penetračným náterom.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

31/05/2018 16:21
Ema

my sme davali samolepiacu fatrafloor -ku v sivobielej a bolo to super pokladanie kladli sme si ju samy a odolava zatial vsetkemu dokonca aj nasim mackam

08/10/2020 12:04
Jaroslav Kollár

Dobrý deň, ja by som sa chcel opýtať, či môžem samolepiacu vinylovú podlahu nalepiť na chodbu, kde je dlažba. Táto je rovná, bez poškodení ale už je stará a hlavne studená. Treba pred položením vinylovej nejako dlažbu špeciálne pripraviť príp. penetrovať? Ďakujem.

21/10/2020 10:55
Janka Lukáčová

Ja by som chcela sa opýtať či môžem do chodby na dlažbu nalepiť samolepiacu vynilovu podlahovinu Ďakujem za odpoveď Lukáčová

17/11/2020 09:14
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
samozrejme, môžete. Nezabúdajte, že podlaha musí byť rovná. Stačí na ňu položiť špeciálnu podložku, ktorá dorovná drobné nerovnosti a takisto má protišmykovú funkciu. Následne už podlahu montujete ako klasickú plávajúcu podlahu.

17/11/2020 09:24
Jaroslav Kollár

Dobrý deň. čiže ak chcem položiť samolepiacu vinylovú podlahu na rovnú dlažbu mám najskôr dať nejakú podložku? A to potom ako bude, na ňu klásť samolepiacu vinylovú podlahu?

19/11/2020 18:38
Tomáš

Ja som lepil samolepiacu vinylovú podlahu v kuchyni na dlažbu. Videl som nejaké návody, kde nedávali pod to nič, ja som však špáry vytmelil akrylovým tmelom, aby som zabránil ich pretlačeniu do podlahy, má len 2mm, človek nikdy nevie. Samozrejme predpokladom je, aby bola dlažba položená rovno. Výsledok je oproti pôvodnej dlažbe neporovnateľný.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 17.02.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sklobetón – rozmery, vlastnosti, cena, montáž. Obľúbený je v sprchovom kúte v kúpeľni i v kuchyniSklobetón – rozmery, vlastnosti, cena, montáž. Obľúbený je v sprchovom kúte v kúpeľni i v kuchyni

Sklobetón spája vlastnosti murovacieho materiálu a skla, čím zabezpečuje zdroj svetla v tmavých miestnostiach. Viete, prečo by ste nad ním mali uvažovať?

Drevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiťDrevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiť

Drevené vianočné ozdoby rozhodne nepatria do dôb minulých. Prezradíme vám, prečo by ste si nimi mali tento rok ozdobiť svoj vianočný stromček.

Moderné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiťModerné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiť

4 kúzelné nedele, ktoré symbolizujú príchod najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. 4 nedele pred Vianocami a 4 horiace sviece, to je obdobie, ktoré sa nazýva advent.