Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Záhradkárstvo je jednou z najklasickejších disciplín, ktoré ľudia bez pochýb obľubujú. Predovšetkým ľudia, ktorí milujú rôzne rastlinky či kvety si na starostlivosti o tieto živé organizmy dajú záležať. Ak hovoríme o kvetoch v domácnosti, kvetináč je podstatným elementom, ktorý musí mať svoje parametre, aby rastliny prosperovali.

Závesný samozavlažovací kvetináč na balkón

Následne sa môžeme sústrediť na polievanie a starostlivosť o rastlinky. Avšak, mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo takisto samozavlažovacie kvetináče, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou voľbou.

Obľúbené produkty

Prečo si vybrať samozavlažovacie kvetináče?

Skúsený záhradkár na samozavlažovacie kvetináče nedá dopustiť. Na otázku prečo je tento kvetináč tak dobrý však určite chcete lepšiu odpoveď. Existujú ľudia, ktorým sa totiž skúsenosť s týmto druhom kvetináča nevyplatila. Samozrejme, nekvalitný produkt alebo nesprávna technika môžu spôsobiť neúčinnosť tohto produktu.

Už z názvu však možno viete, že kvetináč vám dokáže uľahčiť starostlivosť o kvety. Pochopiteľne, ide o závlahu vašich kvetiniek na balkóne, terase alebo kdekoľvek v byte či na parapete vášho domu. Podstatou je nádoba na vodu (dvojité dno) nachádzajúca sa v spodnej časti kvetináča, ktorá sa po naplnení stará o pravidelnú a kontinuálnu závlahu vašich rastlín.

Rastlinka prijíma vodu vtedy, keď ju potrebuje. Vy za pomoci hladinomeru sledujete úroveň vody v kvetináči. V prípade, že klesne na minimum, kvetinku jednoducho zalejete a samozavlažovací kvetináč sa postará o zvyšok. Okrem toho, že samozavalžovací kvetináč ponúkne komfort vám a ušetrí množstvo času, prospeje aj zdraviu kvetov a iných rastlín. Dôvodov prečo si samozavlažovací kvetináč na balkón obstarať je hneď niekoľko:

 • Šetrenie vášho času
 • Starostlivosť o závlahu vo vašej neprítomnosti
 • Väčší komfort pri starostlivosti
 • Kvalitné a stabilné vyživovanie
 • Nižšie riziko tvorby plesní a chorôb
 • Moderný dizajn
 • Kvalitné a odolné materiály

Vyberáme z nášho katalógu

Fungovanie samozavlažovacieho kvetináča

Samozrejme, nečakajte, že samozavlažovací kvetináč je nejaký automat. Vodu totiž sám nevyrobí. Ak hu však doňho nalejete je schopný po určitú dobu fungovať úplne samostatne. Doba však ide rýchlo a možno sa raz dočkáme aj takejto vymoženosti.

V prvom rade si musíme uvedomiť, že trh je bohatý a existuje niekoľko druhov takýchto kvetináčov. Najčastejším, ktorý však aj odporúčame a je zároveň overený, je druh samozavlažovania vďaka dvojitému dnu kvetináča. Spodná časť kvetináča slúži ako rezervoár vody. Ten sa líši podľa rozmerov kvetináča.

Hnedý plastový samozavlažovací kvetináč

Vrchná časť je exaktne určená pre substrát a prípadnú drenáž. Dôležitou súčasťou kvetináča sú textilné pásky (knoty), ktoré zabezpečujú dopravu vlhkosti do substrátu. V závislosti od veľkosti môžu byť tieto pásky dve či tri. V spodnej časti je takisto otvor pre zalievacie hrdlo, ktoré zasuniete do otvoru. Následne doň vložíte haldinomer. Týmto spôsobom presne viete, aká ja úroveň hladiny na samom dne.

Samozavlažovací kvetináč sa teda skladá z:

 • samotnej nádoby na substrát
 • hladinomeru
 • zalievacej šachty
 • knotov
 • rezervoára na vodu
 • otvoru pre cirkuláciu vzduchu

Ako často zalievať?

Zvyknete si, že nebudete musieť určitú dobu polievať? Doteraz možno pre vás bolo úplne bežné polievať viackrát do týždňa. Samozavlažovacie kvetináče na balkóne vás ale tejto povinnosti zbavia. Lepšie povedané ju rázne obmedzia. Zalievať vám bude stačiť podľa potreby rastliny. Závisí to aj od veľkosti kvetináča, jeho umiestnenia a jeho obsahu. Niekedy stačí polievať raz za 7 dní a niekedy dokonca raz za 12 týždňov.

Ako funguje samozavlažovací kvetináč?

Po zasadení kvetiniek vám odporúčame zalievať prvé dva týždne priamo na hlinu. Následne vám už stačí len sledovať hladinomer a cez zalievacie hrdlo dopĺňať vodu do zásobníka. Po 3 dňoch by malo byť jasné, či rastlinky vlahu z rezervoára odoberajú. Čo sa týka hnojiva, to odporúčame nalievať priamo do substrátu pre lepšie vstrebávanie živín priamo do pôdy.

Ako si vybrať správny samozavlažovací kvetináč?

Pred výberom v podstate záhradkár nemusí zvažovať, prečo si takýto kvetináč zaobstarať. V zásade ide o komfort, ktorým si môže dopriať všetky výhody uvedené vyššie. Zvážiť môže dizajn kvetináča, jeho rozmery či miesto, kde ho umiestnite.

Hranatý, okrúhly, ratanový, závesný samozavlažovací kvetináč alebo kvetináč vybavený sponou na zábradlie. V tomto je voľba iba na užívateľovi. V ponuke eshopov nájdete dokonca aj špeciálne samozavlažovacie kvetináče na bylinky s výnimočne atraktívnym dizajnom.

Zaujalo nás

Dizajn a materiál kvetináča

Dizajn a materiál sú dve veličiny, ktoré spolu nekompromisne súvisia, a teda idú ruka v ruke. Najčastejším materiálom je plast. Samozrejme, cenovo najlepšie riešenie. Takisto široká škála farieb, kombinácií a veľkosti.

Druhým obľúbeným materiálom je keramika. Drahšia, odolnejšia a pre niekoho dizajnovo veľmi lákaváNerezové samozavlažovacie kvetináče sú pomerne drahé a využite majú hlavne pri väčších rastlinách. Ide o dizajnovo veľmi moderné prevedenie. Na druhej strane je tu ratan, ktorý je odolný a zároveň elegantný. Svoje miesto si nájde všade.

Veľkosť a tvar kvetináča

Ako sa hovorí „od výmyslu sveta.“ Je to tak. Dnes nájdete samozavlažovacei kvetináče okrúhle, hranaté, malé či veľké. Rôzne tvary a veľkosti vám umožňujú využitie tejto vymoženosti pre rôzne druhy rastlín. Zvážte tak, či kupujete kvetináč na parapet, balkón, terasu alebo ich chcete upevniť na zábradlie a podobne. Výber je bohatý.

Biely keramický samozavlažovací kvetináč

Na základe veľkosti si môžete vybrať aj kvetináč určený na stôl, či na umiestnenie na zemi alebo zavesenie na zábradlie či na terase a podobne. Zvyčajne sú vybavené sponou alebo retiazkami či hákmi na zavesenie a stabilné upevnenie.

Overený výrobca

Ak sa pozrieme bližšie na fóra a samozavlažovacie kvetináče tam, skloňujú sa mená určitých výrobcov, s ktorými sú zákazníci spokojní. Kvalitne hodnotené sú samozavlažovacie kvetináče Lechuza. Druhým najčastejšie skloňovaným výrobcom je značka Mereta. Takisto sa objavila aj značka Prosperplast, ktorá je cenovo najvýhodnejšia spomedzi všetkých a značka G21, ktorú si zákazníci obľúbili pre priaznivé ceny a krásny dizajn.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 07.08.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?

Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie

Nôž nemôže byť nový navždy a rovnako tak nebude ostrý večnosť. Občasné brúsenie čepele noža je preto doslova nutnosťou. A ako správne brúsiť nože? Akým spôsobom možno nôž ostriť? Čítajte...