Sanačné omietky proti vhlkosti do kúpeľne aj pivnice

Máte vo vašej domácnosti problémy s vlhkým murivom? Existujú viaceré riešenia ako eliminovať vlhkosť, no vo všetkých prípadoch je podstatná sanačná omietka.

Aplikácia sanačnej omietky na vlhké múry

Čo je to sanačná omietka, aké má vlastnosti, ako ju aplikovať a prečo vôbec dochádza k vlhnutiu muriva sa dozviete v našom článku.

Prečo dochádza k vlhnutiu múrov?

Dôvodov, prečo vám vlhne murivo môže byť niekoľko, no obvykle je to následkom vzlínajúcej vlhkosti. Murivo nasiakne vodu zo zeme podobným spôsobom ako keď do vody namočíte handru, utierku či papier a voda začne pozvoľna stúpať hore po danom materiále.

Druhou príčinou vlhnutia muriva môže byť tlak spodnej vody. K tomuto dochádza predovšetkým v pivničných alebo podzemných priestoroch a taktiež vtedy, keď je dom postavený na svahu.

Vlhnutím muriva sa znehodnocuje konštrukcia stavby, tým pádom aj hodnota budovy a prejavuje sa to aj vytvorením rôznofarebných fľakov na omietke, čo je spôsobené kryštalizáciou soli nachádzajúcej sa vo vode.

Čo sú to sanačné omietky?

Sanačné omietky sú špecifickým druhom omietok a aj keď existuje viacero druhov, tak vo všetkých prípadoch sa používajú na omietanie muriva, ktoré je poškodené vlhkosťou a soľou vo vode. Ich úlohou je teda odvádzať vodu z omietky prostredníctvom vodných pár.

V porovnaní s klasickými omietkami sú oveľa viac prievzdušné, obsahujú perlit alebo pemzu, vďaka čomu sú pórovitejšie a dokážu odvádzať vlhkosť z muriva až 4x rýchlejšie ako bežné omietky.

Čo je to sanačná omietka a aké má vlastnosti?

Čo sa týka využitia, tak sa aplikujú v interiéri aj exteriéri, sú dôležitou súčasťou komplexného sanačného procesu, no nemali by sa využívať samostatne a mali by sa kombinovať s ďalšími metódami sanácie - injektáž, drenáž, hydroizolácia atď.

Vlastnosti a požiadavky:

 • Paropriepustnosť - dôležitá pri uvoľňovaní vodnej pary von z muriva
 • Poréznosť (pórovitosť) - dôležitá pri zabraňovaní vzniku škvŕn v dôsledku kryštalizácii solí
 • Minimálna kapilárna nasiakavosť - eliminácia transportu vody a solí do omietky

Výhody:

 • Zdravšie bývanie vďaka eliminácii plesní a húb
 • Predlžujú životnosť budovy
 • Suché steny lepšie izolujú, takže sa znižujú úniky tepla
 • Omietka si zachováva svoj vzhľad bez škvŕn

Optimálny podklad pre sanáciu

Predtým, než sa pustíte do nanášania sanačnej omietky je dôležité, aby ste patrične upravili povrch, na ktorý ju budete aplikovať. Postihnuté miesto je dôležité poriadne vyčistiť a odstrániť starú, zvlhnutú omietku až na úroveň muriva. Takisto je potrebné odstrániť všetky soli a nečistoty, aby sa sanačná omietka zbytočne nenanášala na poškodené alebo nestabilné časti muriva.

Škrabanie starej omietky pred aplikáciou sanačnej omietky

Po odstránení všetkého nežiadúceho by ste mali vyškriabať poškodené škáry v murive do hĺbky približne 20 mm, následne ich vyplniť a zbaviť sa všetkých nerovností. K odstráneniu starej omietky a nečistôt vám pomôže búracie kladivo, drôtená kefa alebo aj šmirgel.

TIP: Sanácia by sa mala vykonávať aspoň v polmetrovom okruhu od poškodenej časti muriva.

Aplikácia sanačnej omietky

Ak sme si podklady pripravili, tak vysušené murivo navhlčíme a postupujeme podľa nasledujúcich krokov:

 1. Prednástrek: Na murivo aplikujeme riedku rozmiešanú zmes, ktorá slúži na to, aby vytvorila priľnavý povrch a omietka dobre držala. Nanáša sa buď celoplošne, alebo sieťovito - tu stačí zakryť približne polovicu muriva. Prednástrek musí byť odolný voči pôsobeniu solí.
 2. Podkladová a vyrovnávacia omietka (nepovinné): V prípade hrubých nerovností môžete aplikovať túto vrstvu na to, aby ste ich vyrovnali. Nanáša sa v hrúbke odporučenej výrobcom a optimálny čas na jej vyschnutie sa počíta podľa hrúbky (1 mm hrúbky = 1 deň schnutia).
 3. Jadrová omietka: Jadrová omietka je obvykle najhrubšia časť celého systému, máva približne 20 až 30 mm alebo sa opäť riaďte pokynmi výrobcu. Vyrovnáva sa len latou, pretože je potrebné, aby si zanechala svoju pórovitú štruktúru. Jej úlohou je akumulovať soli a zabraňovať tomu, aby prenikali cez murivo.
 4. Sanačná omietka: Najpodstatnejšia časť procesu je sanačná omietka, ktorá zabezpečuje to, aby bol povrch suchý, neporušoval sa, no zároveň ostáva dostatočne prievzdušný a vodné pary sa z neho vylučujú.
 5. Farba: Na sanačné omietky môžete pokojne aplikovať farbu, ale odporúčame zvoliť typ vhodný práve pre tieto materiály, aby farba nezabránila odparovaniu vody.

Zhrnutie

Na záver je dôležité uvedomiť si, že sanačná omietka sama o sebe nemôže natrvalo vyriešiť problémy s vlhnutím muriva. Najideálnejšie je odstrániť zdroj vlhkosti alebo skombinovať viaceré metódy sanácie (hydroizolácia).

Ak sa rozhodnete pre svojpomocné vykonanie sanácie, tak by ste určite mali dodržiavať pokyny od výrobcu, ktoré sa týkajú dĺžky schnutia, hrúbky vrstiev atď. Pre dostatočnú životnosť je veľmi dôležité kvalitne pripraviť podklad, dodržať odporúčané hrúbky a zabezpečiť paropriepustný povrch.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 16.09.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Správne zvolená fasáda môže udržovať váš príbytok v šetriacom, úspornom režime a zároveň to môže byť aj niečo, čo budove dodá nový moderný ráz. Pred aplikáciou fasády, je potrebné,...

Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimouOšetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...