Sanačné omietky proti vhlkosti do kúpeľne aj pivnice

Máte vo vašej domácnosti problémy s vlhkým murivom? Existujú viaceré riešenia ako eliminovať vlhkosť, no vo všetkých prípadoch je podstatná sanačná omietka.

Aplikácia sanačnej omietky na vlhké múry

Čo je to sanačná omietka, aké má vlastnosti, ako ju aplikovať a prečo vôbec dochádza k vlhnutiu muriva sa dozviete v našom článku.

Prečo dochádza k vlhnutiu múrov?

Dôvodov, prečo vám vlhne murivo môže byť niekoľko, no obvykle je to následkom vzlínajúcej vlhkosti. Murivo nasiakne vodu zo zeme podobným spôsobom ako keď do vody namočíte handru, utierku či papier a voda začne pozvoľna stúpať hore po danom materiále.

Druhou príčinou vlhnutia muriva môže byť tlak spodnej vody. K tomuto dochádza predovšetkým v pivničných alebo podzemných priestoroch a taktiež vtedy, keď je dom postavený na svahu.

Vlhnutím muriva sa znehodnocuje konštrukcia stavby, tým pádom aj hodnota budovy a prejavuje sa to aj vytvorením rôznofarebných fľakov na omietke, čo je spôsobené kryštalizáciou soli nachádzajúcej sa vo vode.

Čo sú to sanačné omietky?

Sanačné omietky sú špecifickým druhom omietok a aj keď existuje viacero druhov, tak vo všetkých prípadoch sa používajú na omietanie muriva, ktoré je poškodené vlhkosťou a soľou vo vode. Ich úlohou je teda odvádzať vodu z omietky prostredníctvom vodných pár.

V porovnaní s klasickými omietkami sú oveľa viac prievzdušné, obsahujú perlit alebo pemzu, vďaka čomu sú pórovitejšie a dokážu odvádzať vlhkosť z muriva až 4x rýchlejšie ako bežné omietky.

Čo je to sanačná omietka a aké má vlastnosti?

Čo sa týka využitia, tak sa aplikujú v interiéri aj exteriéri, sú dôležitou súčasťou komplexného sanačného procesu, no nemali by sa využívať samostatne a mali by sa kombinovať s ďalšími metódami sanácie - injektáž, drenáž, hydroizolácia atď.

Vlastnosti a požiadavky:

 • Paropriepustnosť - dôležitá pri uvoľňovaní vodnej pary von z muriva
 • Poréznosť (pórovitosť) - dôležitá pri zabraňovaní vzniku škvŕn v dôsledku kryštalizácii solí
 • Minimálna kapilárna nasiakavosť - eliminácia transportu vody a solí do omietky

Výhody:

 • Zdravšie bývanie vďaka eliminácii plesní a húb
 • Predlžujú životnosť budovy
 • Suché steny lepšie izolujú, takže sa znižujú úniky tepla
 • Omietka si zachováva svoj vzhľad bez škvŕn

Optimálny podklad pre sanáciu

Predtým, než sa pustíte do nanášania sanačnej omietky je dôležité, aby ste patrične upravili povrch, na ktorý ju budete aplikovať. Postihnuté miesto je dôležité poriadne vyčistiť a odstrániť starú, zvlhnutú omietku až na úroveň muriva. Takisto je potrebné odstrániť všetky soli a nečistoty, aby sa sanačná omietka zbytočne nenanášala na poškodené alebo nestabilné časti muriva.

Škrabanie starej omietky pred aplikáciou sanačnej omietky

Po odstránení všetkého nežiadúceho by ste mali vyškriabať poškodené škáry v murive do hĺbky približne 20 mm, následne ich vyplniť a zbaviť sa všetkých nerovností. K odstráneniu starej omietky a nečistôt vám pomôže búracie kladivo, drôtená kefa alebo aj šmirgel.

TIP: Sanácia by sa mala vykonávať aspoň v polmetrovom okruhu od poškodenej časti muriva.

Aplikácia sanačnej omietky

Ak sme si podklady pripravili, tak vysušené murivo navhlčíme a postupujeme podľa nasledujúcich krokov:

 1. Prednástrek: Na murivo aplikujeme riedku rozmiešanú zmes, ktorá slúži na to, aby vytvorila priľnavý povrch a omietka dobre držala. Nanáša sa buď celoplošne, alebo sieťovito - tu stačí zakryť približne polovicu muriva. Prednástrek musí byť odolný voči pôsobeniu solí.
 2. Podkladová a vyrovnávacia omietka (nepovinné): V prípade hrubých nerovností môžete aplikovať túto vrstvu na to, aby ste ich vyrovnali. Nanáša sa v hrúbke odporučenej výrobcom a optimálny čas na jej vyschnutie sa počíta podľa hrúbky (1 mm hrúbky = 1 deň schnutia).
 3. Jadrová omietka: Jadrová omietka je obvykle najhrubšia časť celého systému, máva približne 20 až 30 mm alebo sa opäť riaďte pokynmi výrobcu. Vyrovnáva sa len latou, pretože je potrebné, aby si zanechala svoju pórovitú štruktúru. Jej úlohou je akumulovať soli a zabraňovať tomu, aby prenikali cez murivo.
 4. Sanačná omietka: Najpodstatnejšia časť procesu je sanačná omietka, ktorá zabezpečuje to, aby bol povrch suchý, neporušoval sa, no zároveň ostáva dostatočne prievzdušný a vodné pary sa z neho vylučujú.
 5. Farba: Na sanačné omietky môžete pokojne aplikovať farbu, ale odporúčame zvoliť typ vhodný práve pre tieto materiály, aby farba nezabránila odparovaniu vody.

Zhrnutie

Na záver je dôležité uvedomiť si, že sanačná omietka sama o sebe nemôže natrvalo vyriešiť problémy s vlhnutím muriva. Najideálnejšie je odstrániť zdroj vlhkosti alebo skombinovať viaceré metódy sanácie (hydroizolácia).

Ak sa rozhodnete pre svojpomocné vykonanie sanácie, tak by ste určite mali dodržiavať pokyny od výrobcu, ktoré sa týkajú dĺžky schnutia, hrúbky vrstiev atď. Pre dostatočnú životnosť je veľmi dôležité kvalitne pripraviť podklad, dodržať odporúčané hrúbky a zabezpečiť paropriepustný povrch.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 16.09.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek? Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...

Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku

Jeseň je tu a zima sa blíži. Pripravte svoju záhradu a celý exteriér domu na toto obdobie. Aby ste na nič nezabudli, urobili sme zoznam činností, ktorý vám pomôže zvládnúť všetko...

Impregnácia dreva do exteriéru je dôležitá proti vode aj plesni Impregnácia dreva do exteriéru je dôležitá proti vode aj plesni

Ak chceme predĺžiť životnosť dreva vo vonkajších priestoroch, tak by sme určite mal i investovať do jeho impregnácie. Tá  predstavuje ochranu voči širokej  škále externých vplyvov....