Šatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzie

Šatky na nosenie novorodencov, no i starších detičiek, si postupne nachádzajú cestu aj k slovenským mamičkám. Nosenie dieťatka v šatke je pohodlné a praktické, zabezpečuje súkromie pri dojčení na verejnosti, bábätko je v bezprostrednom kontakte s matkou a šatka v neposlednom rade výrazne odľahčuje záťaž na chrbticu.

Ako vybrať šatku na na nosenie detí

Ak ci chcete takéto nosenie vyskúšať s vašou ratolesťou, poradíme vám, ako si vybrať vhodnú šatku, ktorá uspokojí vaše požiadavky.

V ✅ e-shope belenka.sk nájdete bohatý výber šatiek na nosenie detí.

Ako vyberať šatku na nosenie detí

Na výber máte viacero typov, šírok, dĺžok, gramáží a materiálov. Pri kúpe je potrebné vybrať najmä správnu veľkosť a nosnosť šatky. Ostatné parametre však taktiež rozhodujú o vašom pohodlí, no i pohodlí vášho bábätka. Čo sa týka farieb, je to skutočne len na vás. Vo všeobecnosti však platí, že šatky s farebnými vzormi v tmavších prevedeniach sú menej náročné na údržbu, no a na vyslovene tmavých alebo, naopak, svetlých šatkách vidieť okamžite každý jeden fľak. Funguje to rovnako ako pri oblečení, pri výbere farby je preto dobré pozerať na estetickú aj praktickú stránku.

Výber podľa typu šatky

Klasická šatka je z hľadiska tvaru vždy užšia a dlhšia. Jej minimálna dĺžka je cca 2,6 m. Šírka môže byť rôzna, zväčša ide o 50 alebo 70 cm. Tieto kúsky sú vhodné na vytváranie rôznych typov viazania. Dieťa v nich môžete nosiť vpredu, naboku alebo na chrbte. Ak máte dvojičky, tak je možné do šatky „zamotať“ obe deti.

Druhou verziou sú takzvané Rebozo šatky. V rámci tvarú sú taktiež užšie a dlhšie, v porovnaní s klasickými šatkami sú však o poznanie menšie. Ich dĺžka sa pohybuje okolo 1,8 m. Rebozo sú okrem nosenia dieťaťa vhodné aj na viazanie bruška počas tehotenstva. Žena takto jeho váhu sčasti prenesie na chrbát, čím si podstatne, a doslova, uľahčí život. Rebozo šatky sa využívajú taktiež na špeciálne tehotenské cvičenia.

Na výber je niekoľko typov šatiek – klasická, rebozo a ring sling

Ďalším typom sú ring sling šatky. Sú podstatne menšie (dĺžka okolo 2,2 m) a obsahujú dva kovové krúžky, cez ktoré pretiahnete jeden z koncov šatky. Tento princíp funguje v podstate úplne rovnako ako pri prackách na ruksaku. Dieťa v nich môžete nosiť na všetkých stranách, uväzovanie je však jednoduchšie a rýchlejšie.

Ring sling sú vhodné napríklad vtedy, keď dieťa zvyknete zo šatky častejšie vyberať. Oceníte ich tiež pri prechádzkach či cestovaní. Poslednou verziou je tzv. nešitý ring sling, pri ktorom nie sú krúžky na šatke pripevnené napevno. Pri viazaní ich na ňu len nasuniete.

Výber veľkosti šatky

Šatky na nosenie detí sú označované číslami, zväčša 1 – 2 až 9, alebo údajom uvedeným v metroch, a hovoria o dĺžke šatky. Šírky bývajú rôzne, 70 cm je akási univerzálna šírka, natrafíte však aj na šatky široké len okolo 50 cm. O vhodnej veľkosti šatky nerozhoduje veľkosť bábätka, ale vaše konfekčné číslo. Rozmery ďalej úzko súvisia s tým, ako budete môcť šatku uväzovať.

Pri výbere sa pozerajte tiež na to, či bude šatku využívať len mamička alebo aj otecko. Posledným rozdielom medzi krátkymi a dlhšími šatkami spočíva aj v spôsobe ich využitia. Krátke sú vhodné skôr na cestovanie, dlhšie zas na pohodlné domáce nosenie.

 • Dĺžka 2,6 – 2,7 m (č. 1 – 2): Ide o skutočne krátku šatku, ktorú využijete na jednoduché bočné a chrbtové viazania, poprípade aj ako nešitý ring sling. Ak máte objemnejšiu postavu, šatka pre vás nemusí byť postačujúca.
 • Dĺžka 3,2 m (č. 2): Opäť hovoríme o krátkom strihu šatky, ktorý je vhodný pre štíhlejšie ženy. Dá sa využiť na rýchle chrbtové alebo bočné viazanie a tiež ako nešitý ring sling alebo skladaná kabelková šatka. Je s ňou možné uviazať napr. kríž s „kapsou vnútri“, „uzol pod zadočkom“, „klokana“, či „jednoduchý batoh“.
 • Dĺžka 3,6 - 3,7 m (č. 4): Šatka je dostatočne dlhá na základné bočné a chrbtové uväzovanie, „klokana“ a tiež na „dvojitý kríž“. Mamičky so skutočne útlou postavičkou ju môžu využívať aj na uviazanie „základného kríža s kapsou vnútri“. Tieto rozmery oceníte najmä pri pobyte vonku, kde sa vám nebudú po zemi zbytočne ťahať jej dlhé konce.
 • Dĺžka 4,2 m (č. 5): Je ideálnou voľbou pre mamičky s konfekčnou veľkosťou 34 – 36 (XS-S), ktoré s ňou môžu využívať všetky možné spôsoby uväzovania.
 • Dĺžka 4,6 – 4,7 m (č. 6): Dĺžka je vhodná pre ženy s konfekčnou veľkosťou 38 – 42 (M – L) alebo pre mužov s veľkosťou M – L. Ak vám šatka sadne podľa konfekčnej veľkosti, môžete s ňou vytvárať všetky existujúce viazania. V prípade, keď by vám ako mamičke, postačovala šatka s veľkosťou 5, no „nosiť“ bude aj váš partner, ide o veľmi dobrú voľbu. 0,5 metra naviac neobmedzí zásadne vás, na druhej strane pomôže tomu, aby si ju pohodlne obviazal aj „väčší“ otecko.
 • Dĺžka 5,2 m (č. 7): Dlhá šatka pre mamičky s konfekčnou veľkosťou 44 a viac. Môžete ňou viazať, samozrejme, na všetky možné štýly. Podobne ako v predošlom prípade túto dĺžku šatky môžu využívať aj muži.
 • Dĺžka 5,7 – 6 m (č. 8): Dĺžka vhodná pre ženy s konfekčnou veľkosťou nad 50 a taktiež pre oteckov.
 • Dĺžka 6,6 m + (č. 9): Takto dlhočiznú šatku „v jednom kuse“ využije už skutočne málokto. Môžete ju však rozstrihnúť a využiť na kratší ring sling a jednu klasickú šatku.

Výber šatky podľa materiálu a nosnosti

Drvivá väčšina šatiek je vyrábaná zo 100 % organickej bavlny. Tieto kúsky sú univerzálne, môžete ich využívať pri novorodencoch aj starších a ťažších deťoch. Ak by ste náhodou natrafili na šatky vyrobené len zo syntetických materiálov, nekupujte ich. Bavlna pohlcuje pot, zároveň je dostatočne vzdušná a navyše ide o zdravý prírodný materiál.

Druhým typom sú šatky s prídavkom elastického materiálu, napríklad spandexu (známejší pod názvami ako Elastan alebo Lycra). Takéto šatky sú elastické, väčšinou sú teda vhodné len na nosenie menších detičiek cca do 7 – 8 kg. Sú tiež považované za vyslovene vhodné pre predčasne narodené bábätká. Výhodou elastických šatiek je, že pri viazaní si pri tele nemusíte ponechať žiadny voľný priestor (nemusíte šatku nastavovať na presnú veľkosť bábätka), pretože šatka „povolí“ tak, ako je potrebné.

Nosnosť danej šatky, respektíve látky, je vyjadrená v gramoch na meter štvorcový. Čím vyššie číslo, tým vyššia nosnosť, teda i šatka vhodná na nosenie ťažšieho dieťaťa. Ak by ste úplnou náhodou na tento údaj nenatrafili, orientujte sa podľa hrúbky látky. Hrubšia látka, rovná sa vyššia nosnosť.

Ako správne používať šatku na nosenie detí

Ak so „šatkovaním“ len začínate, takéto nosenie dieťaťa sa vám môže javiť ako nebezpečné či komplikované. Je dobré podotknúť, že ani s nosením dieťaťa v šatke to nie je dobré preháňať. Tak, ako by nemalo celý deň preležať v postieľke, presedieť v chodítku alebo nosiči, by nemalo tráviť dlhé hodiny ani v šatke. Nosenie však určite nie je nebezpečné z toho pohľadu, že dieťa vypadne.

Potom, ako si šatku zaobstaráte, je dobré sa naučiť len základné uviazanie, ideálne „kríž s kapsou vnútri“. Toto viazanie je vhodné ako na nosenie novorodencov, tak i väčších detí. Ak by šatka pri prvých pokusoch nevyzerala tip-top, nelámte si tým hlavu. Časom sa do toho dostanete. Postupne môžete skúšať aj iné, náročnejšie variácie, a uvidíte, ktoré z nich sú najpohodlnejšie pre vás a vaše dieťa. Na internete nájdete stovky video návodov na rôzne spôsoby viazania.

Šatka na nosenie detí – správne viazanie

Ako uviazať „kríž s kapsou vnútri“:

 • Označený stred šatky si rozprestrite vodorovne cez brucho.
 • Konce šatky prekrížte za chrbtom a pretiahnite späť dopredu cez ramená.
 • Teraz môžete vložiť bábätko do šatky, ktorú máte na bruchu.
 • Konce šatky omotajte pod jeho zadoček a obe nožičky, opäť za váš chrbát.
 • Nakoniec konce šatky zaviažte pevne pomocou dvojitého uzla na vašom chrbte.

Pri ukladaní dieťatka do šatky dávajte pozor, aby bolo v správnej polohe – kolená musia byť vyššie ako zadoček. To, či je v správnej výške, zistíte tak, že mu môžete bez najmenších problémov pobozkať hlavičku. Šatku vždy utiahnite dostatočne napevno, nie však príliš. Ako presne, musíte zistiť sama, čo by však skutočne nemal byť problém. Pri deťoch, ktoré ešte samy nedokážu udržať hlavu, je dôležité, aby ste im ju šatkou dostatočne podopreli. Na tento účel slúži vrchná časť šatky, do ktorej môžete vložiť menšiu zrolovanú deku, ktorá splní úlohu vankúša.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 30.06.2020
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či WoodyDrevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či Woody

Drevené hračky chytili za srdce už nejedno dieťa aj rodiča. Sú však naozaj lepšou alternatívou, sú zdravšie a je skutočne vhodné nahradiť všetko nedrevenené tým dreveným?

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...