Škandinávsky nábytok. Severský štýl v bytovom dizajne

Severský štýl bytového dizajnu vznikol v prvej polovici 20. storočia. Základnými vlastnosťami tohto štýlu sú kvalita, jednoduchosť, funkčnosť a detail.

Obývačka zariadená v škandinávskom štýle

Za prvých priekopníkov štýlu sa považujú dizajnéri Alvara Aalta a Arne Jacobsen. Tento štýl sa stal jedným z najobľúbenejších v interiérovom dizajne. Typický je pre severské krajiny. Prvý krát bol uvedený v roku 1947 na výstave v Miláne.

Základné črty škandinávskeho nábytku

Severský štýl bývania je definovaný tým, že viac ako na rôzne dekorácie a ozdoby vsádza na funkčnosť nábytku. Škandinávsky štýl je vhodný pre malé byty, ale aj pre veľké priestory. K základným črtám, ktoré nesmú chýbať v žiadnom byte v tomto štýle sú:

  • Svetlo

Najdôležitejšou črtou každého severského štýlu je svetlo. Keďže severské krajiny majú svetla a slnka menej, tak dbajú na to, aby sa ho do ich príbytkov dostalo čo najviac. Domy a byty sú presvetlené rôznymi lampami, ktoré pripomínajú slnko. Pri svetlom byte je dôležité zachovať takisto biele steny, svetlé podlahy a takisto niektoré kusy nábytku.

  • Čistota a poriadok

Tradičné škandinávske domy boli malé a nedovolili nadmerné množstvo vecí. Aj napriek tomu, že teraz sú už väčšie zachovala sa myšlienka udržania priestoru bez neporiadku a čistota je stále veľmi dôležitý aspekt. V škandinávskych bytoch nájdete čisté línie bez zbytočných ornamentov. Tu je dôležité spomenúť, že ornamenty a výklenky sú stále súčasťou nórskeho štýlu bývania, ktorý vychádza zo škandinávskeho.

  • Funkčnosť

Severský nábytok musí byť najmä funkčný. To v praxi znamená už vyššie spomenuté - nábytok je účelný a využívaný. Túto funkčnosť je ideálne doplniť malými koberčekmi alebo jednoduchými obrazmi. Štýl škandinávskych doplnkov spočíva vo väčších dekoráciách. V severskom byte nenájdete žiadne miniatúrne dekorácie na poličkách, tzv. lapače prachu.

Zariadenie bytu v škandinávskom štýle

  • Neutrálne farby

Základnou farbou škandinávskeho dizajnu je biela a neutrálne farby. Je tomu tak preto, lebo dizajn dovoľuje akcent na maximálne dve až tri doplnkové výrazné farby. Môžu byť pastelové alebo horčicovo žltá. Na toto treba dať obzvlášť pozor, aby nevznikol chaos a štýl zostal zachovaný.

  • Vzory

V severskom dizajne prevláda jednoduchosť a tá je často oživená vzormi. Využívajú sa geometrické motívy, ktoré sú umiestnené na dekách, textíliách, vankúšoch a kobercoch.

  • Materiály

Škandinávsky štýl bytu uprednostňuje prírodné materiály. Najčastejšie sa využíva drevo či už ako nábytok alebo na podlahy, a to najmä smrek, breza alebo borovica. Nevyužívajú sa materiály, ktoré evokujú chlad - ako napríklad kov. V severských bytoch je častým javom ako dekorácia kožušina a veľa textílií ako vlna a ľan.

Všetky tieto princípy zabezpečujú švédske “lagom”, čo znamená ani príliš málo, ani príliš veľa. Dizajn škandinávskeho interiéru vytvára priestory, ktoré sú jednoduché, prehľadné, efektívne, teplé a príjemné.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Obývačka v škandinávskom štýle

V obývačke sa nevyhýbajte farbám. Škandinávsky štýl farbu umožňuje pridať vo forme akcentu. Takisto je vhodné pridať do obývačky jedno či dve zrkadlá, plyšový koberec, servírovací stolík a stojanovú lampu. Útulná pohovka znásobuje elegantný vzhľad.

Obývačka v škandinávskom štýle bývania

Sedačka v škandinávskom štýle

Ako bolo spomenuté - biela je dominantná farba. Posledné roky ju však už dobieha aj šedá. A táto sa využíva práve aj v dizajne obývačiek. Pre vytvorenie väčšieho vizuálneho kontrastu si vyberte tmavší odtieň šedej. Škandinávske sedačky sú luxusné, pohodlné a využívajú architektonické tvary. 

Vyberáme z nášho katalógu

Spálňa v škandinávskom štýle

Pri spálni je dôležité, aby ste sa cítili obzvlášť dobre. Drží sa všetkých škandinávskych zásad a nevybočuje z nich. Práve naopak, v škandinávskych bytoch alebo domoch nájdete často minimalistické spálne, a to len posteľ s nočnými stolíkmi. Posteľ je vysoká. Ak sa v spálni nachádza bielizník, tak je jednoduchý. V spálni by sa nemala nachádzať šatníková skriňa. Obliečky na posteľné prádlo neobsahujú vzory a cez posteľ je prehodená deka.

Spálňa v škandinávskom štýle

Severský štýl nemá záclony, ale len závesy. Nábytok v severskom štýle je v spálni zariadený tak, aby budíkom bolo vychádzajúce slnko. Zaujímavosťou je, že aj keď to niektoré filozofie neodporúčajú - v severských spálňach často nájdeme na stenách fotky ľudí, ktorí ju obývajú.

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Kuchyňa je asi najzaujímavejším priestorom na analýzu tohto štýlu. Je vzdušná, má jednoduchý dizajn, ale je zároveň funkčná a praktická. Kuchyňa je typická vstavanými a zabudovanými spotrebičmi. Škandinávsky bytový dizajn kuchyne sa ďalej vyznačuje úložnými priestormi, ktoré zabezpečujú vzdušnosť a čistotu.

Na vytvorenie teplej atmosféry sa niekedy používajú zemité odtiene. Súčasťou škandinávskych kuchýň je jedálenský stôl so stoličkami. Škandinávsky štýl kuchyne preferuje veľké okno a celkovú farebnú kombináciu: bielosivá.

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Tip na záver: Zariaďte si byt v štýle hygge

Škandinávsky štýl bytu je charakteristický aj filozofiou hygge. Je to slovo pochádzajúce z Dánska a predstavuje symbiózu bývania a pohodlia. Je to recept na dokonalý a šťastný život.

Ako aj iné severské krajiny, tak aj Dánsko dodržiava všetky vyššie spomenuté zásady. Má však špecifikum práve v tom, že bývanie by malo byť aj životným štýlom, do ktorého zapojíte svojich priateľov. Je to filozofia o drobných radostiach v živote, ktoré môžu spočívať v rannej káve alebo obklopením sa sviečkami. Podľa tohto štýlu je minulosť našou súčasťou, preto sa Dáni radi obklopujú starými vecami, ktoré majú pre nich osobitný význam.

Severské krajiny majú najmenej slnka, no predsa ich obyvatelia patria k najšťastnejším. Pôvod spočíva v ich symbióze s prírodou, ale aj so zásadami, ktorých sa držia. Tieto zásady prenášajú aj do svojich príbytkov.

Skúste sa odbremeniť od zbytočností vo vašom živote a začnite zariadením si bytu v tomto štýle plnom minimalizmu a jednoduchosti!

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 10.10.2017
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiťDrevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiť

Drevené vianočné ozdoby rozhodne nepatria do dôb minulých. Prezradíme vám, prečo by ste si nimi mali tento rok ozdobiť svoj vianočný stromček.

Moderné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiťModerné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiť

4 kúzelné nedele, ktoré symbolizujú príchod najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. 4 nedele pred Vianocami a 4 horiace sviece, to je obdobie, ktoré sa nazýva advent.

Malá predsieň – inšpirácie, ako oživiť chodbu (dizajn, farba, tapety)Malá predsieň – inšpirácie, ako oživiť chodbu (dizajn, farba, tapety)

Predsieň alebo  vstupná chodba je   dôležitou súčasťou každého bytu i domu.  Venujte jej čas a zariaďte ju tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a aby vám v nej nič nechýbalo.