Aký skladací matrac na spanie pre hostí? Obľúbené sú Dormeo i lacné skladacie matrace

Organizujete rodinnú oslavu, všetci sa dobre zabávajú a smejete sa do neskorej noci. A potom príde tá otázka, či pôjde rodina tak neskoro domov alebo zostane prespať. Vy by ste ich doma aj radi uložili, ale už akosi nezostáva miesto. Aby ste sa vyhli takýmto nepríjemným situáciám, je vždy dobré mať doma záložný plán. Či už v podobe rozkladacieho gauča, nafukovacieho matraca alebo práve skladacieho, o ktorom budeme písať v tomto článku.

Ako si vybrať skladací matrac?

Skladacie matrace vedia byť nielen pekným doplnkom, keďže sa už v súčasnosti vyrábajú v dizajnoch a vzoroch od výmyslu sveta, ale aj veľmi dobrým pomocníkom pri príležitostných prespávačkách u vás doma. Užitočné môžu byť aj vtedy, ak idete niekam na chatu, dovolenku a nie je tam dostatok miesta pre všetkých. Netreba však zabúdať, že tieto matrace nie sú to isté, ako tie, čo máte v posteli, takže by ste ich určite nemali používať stále, na každodenný spánok, len preto, že to je lacnejšia alternatíva.

Obľúbené skladacie matrace pre hostí


Čo sú to skladacie matrace a kedy ich odporúčame používať?

Skladací matrac je veľmi podobný karimatke, keď idete kempovať alebo si ľahnúť na pláž. Je však o čosi hrubší a používa sa na iné účely. Najčastejšie sa skladá z troch častí, takže sa veľmi jednoducho rozloží, zloží a skladuje. Skladovať ho môžete v skrini, v pivnici alebo v úložnom priestore postele, prípadne pohovky. Manipulácia so skladacím matracom je veľmi jednoduchá, čo je výhodou napríklad oproti nafukovačke alebo klasickému matracu. Keď je matrac zložený, tak slúži ako pohodlná sedačka a keď ho rozložíte, pohodlne sa na ňom vyspíte. Je viacero typov a modelov týchto matracov, takže môžu mať ešte viac využití, než sme spomínali.

Na výrobu týchto matracov sa nepoužívajú pružiny, kokosová doska ani špeciálne materiály a vrstvy. Pochopiteľne, keď má byť tento matrac jednoducho skladovateľný a musí sa dať poskladať. Vždy preto ide o penové diely v bavlnených obliečkach, ktoré sú zošité dohromady. V tomto môže byť aj ich nevýhoda, pretože sa častým používaním a manipuláciou jednoduchšie zničia a jednotlivé časti sa môžu začať od seba uvoľňovať. Na druhej strane sú skladacie matrace pomerne lacnou záležitosťou, takže vás to až tak nemusí mrzieť.

Využitie skladacích matracov

Ako sme už vyššie spomínali, tak skladacie matrace majú naozaj široké využitie a viete si ich so sebou zabaliť kamkoľvek. Dokážete sa na nich vyspať ako v interiéri, tak aj v exteriéri – v stane alebo pod holým nebom. Rovnako si ich viete rozložiť aj keď idete na chatu. Keď je matrac poskladaný, tak ho viete využiť na sedenie v obývačke, na terase alebo balkóne. Keďže spĺňa aj estetickú funkciu, môžete si ho kúpiť za účelom skrášľovania priestoru v spálni, pracovni alebo detskej izbe.

Prehľad toho, kde všade môžete matrac využiť:

 • Lôžko navyše pri cestovaní alebo pre návštevu
 • Doplnok do akejkoľvek miestnosti
 • Pohodlnejšie spanie do stanu
 • Vrchný matrac na nepohodlné lôžko
 • Žinenka do detskej izby

Samozrejme, toto sú len odporúčané tipy od nás a výrobcov, ako skladací matrac využiť, no vy si môžete nájsť vlastné využitie, na ktoré vám bude dokonale sedieť. Môžete ním napríklad aj obložiť stenu pri detskej posteli, aby dieťaťu v noci neťahala zima a neochorelo. Prípadne to môžete kúpiť starším deťom do izby, aby si mali s kamarátmi kam sadnúť a rozprávať sa.

Materiály používané na výrobu

Materiály sú pomerne jednoduché a klasické, keďže ide o nenákladnú alternatívu. Na druhej strane, na účely, na ktoré sa tieto matrace používajú, sú tieto materiály úplne postačujúce a vyspíte sa na nich pohodlne. Najčastejšie sa vyrábajú z dvoch typov základných materiálov – polyuretánovejpamäťovej peny.

Biely skladací matrac z polyuretánu

Najčastejšie používaný materiál

Polyuretánová pena je výhodná hlavne tým, že je to cenovo najdostupnejší materiál, preto sa skladacie matrace vyrábajú najčastejšie práve z nej. Polyuretánová pena môže byť v matracoch v rôznej kvalite, keďže je viac typov tejto výplne. Najmenej kvalitné sú peny, ktoré majú objemovú hmotnosť 18 kg/m3 , no a peny v tej najvyššej kvalite mávajú až 40 kg/m3 . Čo sa týka životnosti, tak pri tých najlacnejších modeloch sa vytvárajú preležaniny a nerovnosti povrchu už po pár mesiacoch používania. Na druhej strane, záleží aj na hrúbke tohto matraca. Aj kvôli tomuto by sa mali skladacie matrace používať len výnimočne, aby mali čas vyrovnať si povrch a vydržali vám tak čo najdlhšie v najlepšom stave.

Obľúbená pamäťová pena

Keď príde tento typ peny do kontaktu s vyššou teplotou, tak sa prispôsobí tvaru vášho tela. Keď sa z nej zdvihnete a pôsobí na ňu chlad, vráti sa naspäť do pôvodného tvaru a to je jej veľkou výhodou. Pamäťová pena je vysoko elastická polyuretánová pena, ktorá zmierňuje tlak vyvíjaný na povrch váhou vášho tela. Patrí k tým drahším materiálom, takže ak uvidíte pri skladacích matracoch vyššiu cenu oproti tým ostatným, je veľmi pravdepodobné, že sú práve z pamäťovej peny.

Výhodou pamäťovej peny je tiež to, že absorbuje teplo z ľudského tela, a preto je skladací matrac vyrobený z tohto materiálu vhodný aj na spanie v stane, vonku alebo v studených budovách. Nebude vám zima a zároveň nebudete potrebovať žiadne vyhrievacie teleso. Rovnako vám skladací matrac z pamäťovej peny odporúčame aj vtedy, ak sa chystáte na dlhšiu dovolenku, prípadne road tripy s prespávaním v aute. Budete sa cítiť naozaj pohodlne a po celý čas vám zostane matrac v takom tvare, v akom ste si ho brali z domu alebo obchodu. Pri matracoch z obyčajnej peny by to mohol byť problém a už po pár nociach by ste sa mohli budiť dolámaní.

Vyberáme z nášho katalógu

Výhody a nevýhody ich používania

Aké sú výhody a nevýhody skladacích matracov? Všetky tieto vlastnosti sa odvíjajú od toho, kde skladacie matrace používate, ako často a čo od nich očakávate. Čo môže jednému človeku vyhovovať, to môže niekomu inému vadiť, preto by ste na to mali brať ohľad a tento náš zoznam výhod a nevýhod brať skôr ako usmernenie pri vyberaní matracov podľa vašich požiadaviek. Poďme sa už pozrieť konkrétne na všetky výhody a nevýhody, o ktorých by ste podľa nás mali vedieť.

Výhody

 • Cena – cena je pri týchto matracoch naozaj veľmi výhodným faktorom, ktorý presvedčí väčšinu ľudí ku kúpe. Aj tie najdrahšie modely z kvalitných materiálov bývajú lacnejšie, než najlacnejšie modely klasických matracov na bežné používanie.
 • Skladovanie – veľmi ľahko ich viete schovať do skrine, pivnice, pod posteľ alebo do úložného priestoru pod pohovkou. Nezaberajú veľa miesta a vyberiete ich kedykoľvek, keď budete potrebovať.
 • Cestovanie – ak veľa cestujete, tak je pre vás skladací matrac najlepšou voľbou a určite vám odporúčame kúpiť si ho. Takýto spôsob prespávania je oveľa pohodlnejší, ako len spať na gauči alebo nafukovačke. Navyše sa často stáva, že začne nafukovačka počas noci sfukovať, prípadne sa s ňou môžete prevrátiť. Skladacie matrace odporúčame aj na kempovanie, aby bol spánok v stane o čosi pohodlnejší. A opäť, nemusíte sa trápiť s nafukovačkou.
 • Pohodlie – oproti iným prenosným možnostiam patrí skladací matrac k tým najpohodlnejším alternatívam. Poskytne vám dostatok opory a vy tak vydržíte pohodlne prespať celú noc, ako keby ste spali vo vlastnej posteli. Rovnako aj hostia vám poďakujú za skladací matrac viac, než za obyčajnú karimatku alebo nafukovačku.
 • Všestranné využitie – o možnostiach využitia skladacieho matraca sme písali už vyššie a určite to patrí medzi jeho veľké výhody. Viete ho využiť kedykoľvek, nielen pri cestovaní alebo prespávaní návštevy.

Hnedý skladací matrac položený na zemi

Nevýhody

 • Životnosť – hlavne ak siahnete po tých najlacnejších modeloch, tak sa môžu pri pravidelnom a častom používaní veľmi rýchlo zničiť. Jednotlivé časti sa vám môžu začať od seba oddeľovať, zničená môže byť aj vonkajší poťah, prípadne sa môže preležať pena vo vnútri. Odporúčame vám aspoň minimálnu starostlivosť na predĺženie životnosti skladacieho matraca.
 • Materiály – opäť ide o lacnú záležitosť, takže ani materiály nie sú až také kvalitné a prepracované. Na občasné prespávanie a používanie to postačí.
 • Ortopedické vlastnosti – skladacie matrace určite nemôžete porovnávať s klasickým matracom, ktorý máte doma v posteli. Preto musíte rátať s tým, že sa vám na ňom nebude spať tak dobre a môžete sa budiť trochu polámaní. No opäť, raz za čas to určite nevadí a zvládnete to.

Ako si vybrať skladací matrac?

Dôležité je všímať si detaily, vedieť, ktoré parametre si máte všímať a prečítať si odporúčania, recenzie, prejsť si viacero webov a značiek. Matrac si môžete zaobstarať priamo v kamennej predajni alebo online. Odporúčame vám na to napríklad skladacie matrace Mobelix, na Heureke alebo Dormeo. Tam môžete nájsť kvalitné a zároveň lacné skladacie matrace.

Ak vám nevadí, že si matrac priamo nevyskúšate a tiež ak by vám nevyhovoval, že ho musíte vrátiť, tak vám určite odporúčame nakupovať online. Nájdete tam lepší výber a nemusíte kvôli tomu nikam chodiť. Poďme teraz už k veci – ako si čo najlepšie vybrať skladací matrac, ktorý vám bude slúžiť roky?

Rozmery skladacieho matraca

Medzi jeden z najdôležitejších parametrov patrí hrúbka skladacieho matraca, pretože máte na výber hneď z viacerých možností a ovplyvňuje to potom kvalitu spánku, ale aj spôsob skladovania. Stále platí, že aj ten najhrubší skladací matrac je tenší, než ten klasický, na ktorom spíte každý deň. Hrubšie skladacie matrace sú pohodlnejšie na spanie a poskytujú najlepšiu oporu vašej chrbtici. Matrac takejto hrúbky by si mali kupovať dospelí, aby sa pri ležaní nedotýkali zeme. U hrubých matracov je problém so skladovaním a prenášaním. Rovnako treba rátať s tým, že čím hrubší je matrac, tým je vyššia jeho cena. Pri stredne tenkých a najtenších matracoch je jednoduché skladovanie aj cestovanie, no odporúčajú sa skôr pre deti, prípadne pre dospelých, ale len na spanie na 1-2 noci.

Ďalším dôležitým rozmerom je dĺžka a šírka matracov. Skladacie matrace si môžete zaobstarať v rovnakých veľkostiach, ako to je pri klasických matracoch na každodenné používanie – 190x80, 200x90, 200x80 cm alebo matrac pre dvoch v rozmere 200x160 cm. Veľa záleží aj od výrobcu matracov, pretože každý môže zvoliť rozmery individuálne. Dôležité je, aby ste si vždy pri každom predajcovi jednotlivo skontrolovali rozmery skladacieho matraca.

Materiály – druh peny

Materiál je kľúčovou vlastnosťou matraca a vo vysokej miere ovplyvňuje to, ako sa potom na ňom bude spať. Sú teda 2 druhy materiálu – polyuretánová a pamäťová pena. Vaše rozhodnutie môže závisieť aj od nastaveného rozpočtu.

Skladacia posteľ/matrac pre hostí

V skratke je polyuretánová pena je menej kvalitnejšou voľbou, rýchlejšie sa opotrebuje, no na občasné používanie úplne postačí. Pamäťová pena je kvalitnejšia, veľmi dobre sa na nej spí a tak rýchlo sa neopotrebuje. Aj pri nižších teplotách bude udržiavať teplo a prispôsobí sa tvaru vášho tela, aby bola chrbtica v správnej polohe.

Poťah

Na to, aby sa pena vo vnútri skladacieho matraca nepoškodila a aby všetky časti držali pohromade, slúži poťah matraca. Na výber je viacero typov a materiálov, najčastejšie sú to rôzne syntetické alebo prírodné vlákna. Niektoré modely matracov majú odnímateľné poťahy, ktoré jednoducho hodíte do práčky, operiete a matrac je ako nový. Aj keď vďaka tomu môže byť matrac drahší, tak určite odporúčame zainvestovať do tohto variantu. Ak sú poťahy našité, tak ich budete musieť prať ručne a údržba bude o čosi zložitejšia.

Pred tým, než hodíte poťah do práčky, sa informujte o programe, na ktorom ho výrobca odporúča prať a či je vôbec možné ho prať v práčke a potom hodiť do sušičky. Ak to výrobca povoľuje, tak pri praní sa nezdeformuje ani sa nezmenší. Podľa toho, na aké účely si matrac kupujete, by ste mali pozerať aj na pevnosť a kvalitu poťahu. Iné je, keď ho budete používať len doma pre hostí a iné, keď s ním budete chodiť stanovať, kde vám môže zmoknúť alebo sa zašpiniť.

Záruka

Má matrac len základnú záruku alebo sa dá táto záručná doba predĺžiť? U rôznych predajcov sa táto lehota líši. Sú modely, ktoré sú z kvalitných materiálov a preto výrobcovia nemajú problém vám dať záruku na dva, tri, päť alebo desať rokov. No sú aj také, ktoré nemajú žiadnu záruku a vy potom nemáte možnosť zadarmo ich reklamovať. Často sa to stáva aj vtedy, keď si kupujete matrac z druhej ruky, tam jednoducho žiadnu záruku o kvalite a životnosti nemáte. Ak si kupujete nový matrac a nie je tam uvedená záručná doba, tak sa opýtajte priamo personálu alebo kontaktujte zákaznícku podporu (pri objednávaní cez internet).

Rozpočet

Váš výber skladacieho matraca sa bude odvíjať aj od toho, aký rozpočet ste si stanovili. Ak to je pár desiatok eur, tak sa môžete obzerať len po tenších, polyuretánových matracoch v menších rozmeroch. Ak si ho chcete kupovať len raz za život a požadujete, aby vám vydržal čo najdlhšie, tak je lepšie si stanoviť vyšší rozpočet, prípadne si hornú hranicu nedefinovať a riadiť sa tým, čo vám odporučí personál v predajni alebo recenzie v e-shopoch a fórach. Riaďte sa hlavne pravidlom, že kvalita prevyšuje kvantitu. A ak chcete na týchto matracoch ušetriť a zároveň máte doma dostatok priestoru na skladovanie, tak si vyberajte skôr z tých matracov určených pre dve osoby (200x180, 200x160 cm).

Pevnosť

Vzhľadom na ich nízky profil oproti klasickým matracom je pevnosť skladacích matracov stredná až vysoká. Pre niekoho to môže byť výhodou, no tí, ktorí preferujú mäkší povrch na spanie a sú na to zvyknutí, tak to môže byť problém. Odporúčame vám, keď ste zvyknutí na mäkké matrace, aby ste to vyriešili nasledovnými možnosťami a nehovorili si, že to predsa bude v poriadku. Nebude, pretože sa potom dobre nevyspíte, budete vstávať podráždení a unavení.

Ak teda preferujete nízku tvrdosť matraca, tak to môžete vyriešiť špeciálnym poťahom na matrace, ktorý sa dáva aj na tie klasické modely. Vďaka tomu bude matrac hrubší, no zároveň mäkší a pohodlnejší, takže sa lepšie vyspíte. Niektoré matrace môžu byť navrhnuté aj tak, že majú jednu stranu mäkšiu než druhú, takže sa skúste poobzerať aj po takýchto modeloch.

Obľúbené skladacie matrace pre hostí

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

14/06/2021 15:01
Zuzana

Neviem, či je dvakrát pohodlný, ale zatiaľ sa žiaden z hostí nesťažoval. Šetrí miesto, aspoň sme nemuseli riešiť ďalšiu posteľ, matrac pre hostí ju v plnej miere zastúpi.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.Publikované dňa: 15.02.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kvalitný detský písací stôl pre školáka. Aký je najlepší písací stôl pre deti Kvalitný detský písací stôl pre školáka. Aký je najlepší písací stôl pre deti

Detský písací stolík v detskej izbe musí spĺňať určité funkčné parametre. Zvlášť, ak vyberáte písací stôl pre prváka. Nepôjde len o počítačový stôl alebo pracovný stôl na písanie a...

Paraván do záhrady, na terasu, do kúpeľne aj spálne – drevený, kovový, paraván z bambusu i plastuParaván do záhrady, na terasu, do kúpeľne aj spálne – drevený, kovový, paraván z bambusu i plastu

Paravány sa hodia ako do formálneho priestoru kancelárií, tak aj na zútulnenie domovov. Ako sa zorientovať pri kúpe paravánu a na čo si dať pri výbere pozor?

Čo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitieČo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitie

Okrem nižšej nákupnej ceny ponúka futón aj množstvo ďalších výhod – od zdravšieho spánku až po zmiernenie bolesti chrbtice.