Skleník zo skla alebo Lexanu (polykarbonátu)? Ktoré sú najlepšie a aká je ich cena

Záhradkárska sezóna je už v plnom prúde, no niektorí sa možno ešte len teraz zobúdzajú a vysádzajú prvé semiačka a sadenice. Ideálnym prostredím pre pestovanie plodín či kvetov je rozhodne skleník, ktorý má skutočne multifunkčné využitie.

Skleník do záhrady

Prioritou tejto záhradnej stavby je predovšetkým vytvoriť ideálne podmienky pre pestovanie daných rastlín. Predovšetkým vďaka kumulácii tepla sú podmienky kvalitnejšie. Dnes však nie je skleník ako skleník. Musí byť vlastne sklený? Aká je cena skleníka? Aký typ výplne skleníka si vybrať? Poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší skleník za najlepšiu cenu.

Skleník zo skla

Záhradnícke alebo skleníkové sklo je najbežnejším a stále najpoužívanejším druhom materiálu, ktorý sa používa na vyplnenie konštrukcie skleníka. Sklo je materiálom, ktorý je odolný a udržiava si svoje fyzikálne i chemické vlastnosti. Je odolný voči vetru i väčšej záťaži (sneh). Takisto je ľahko udržiavateľný, umývateľný a vďaka vysokej priepustnosti svetla umožňuje jeho účinný rozptyl. Hoci je to pomerne odolný materiál, mechanické poškodenie je pomerne bežné a oprava drahá. Odolnosť môžete zvýšiť väčšou hrúbkou skla, čo samozrejme navýši aj cenu. Nutnosťou je takisto konštrukciu so sklenou výplňou upevniť za pomoci betónového základu po obvode.

Výhody

  • Vysoká odolnosť voči klimatickým zmenám (vietor, sneh, dážď)
  • Dlhá životnosť

Nevýhody

  • Slabšie izolačné vlastnosti
  • Zložitejšia montáž
  • Krehkosť skla

Záhradný skleník zo skla

Skleník z Lexanu (polykarbonátu)

Moderným trendom sa stávajú skleníky s výplňou z polykarbonátu alebo tzv. Lexanu. Polykarbonátové dosky sú omnoho lepším izolantom ako klasické sklo i vďaka tomu, že sú komorové. Samotné polykarbonátové dosky sú vybavené UV vrstvou, ktorá zabezpečuje rovnomerný rozptyl svetla a takisto zvyšuje jeho odolnosť. Skleník z Lexanu je ľahší, avšak mechanicky omnoho odolnejší ako záhradnícke sklo. Ich montáž je rýchlejšia a jednoduchšia. Menšou nevýhodou je nižšia nosnosť (sneh).

Hrúbka polykarbonátových tabúľ sa pohybuje od 4 do 8 mm, čo zabezpečuje ideálnu odolnosť a izoláciu. Neodporúčame vám nakupovať používané skleníky z lexanu napríklad v bazároch. Zvyčajne už sú polykarbonátové dosky oslabené, prípadne môže byť poškodená samotná konštrukcia.

Výhody

  • Lepšie izolačné vlastnosti
  • Vyššia odolnosť voči mechanickému poškodeniu
  • Jednoduchá montáž

Nevýhody

  • Nižšia odolnosť voči vetru
  • Nižšia nosnosť (sneh)

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné skleníky

Konštrukcia skleníka

Oceľová konštrukcia – dnes už menej používanou. Vyznačuje sa však odolnosťou a vysokou nosnosťou. Materiál je pevný, stabilný avšak nevýhodou je vysoká hmotnosť samotnej konštrukcie a takisto slabá antikorózna schopnosť ocele.

Hliníková konštrukcia – ide o ľahký kov s antikoróznymi vlastnosťami, ktorý však znesie i extrémne zaťaženie. Konštrukcia je vždy prispôsobená veľkosti skleníka a jeho tvaru. Odradiť môže jedine vyššia cena hliníkového rámu.

Žiarovo pozinkovaný plech – radí sa medzi často využívané typy konštrukcie. Je pevný, odolný a znesie aj zaťaženie snehu či vetra. Vďaka pozinkovanej úprave nepodlieha plech korózii. Priaznivá je takisto i cena, keďže oproti hliníkovej konštrukcii dokáže peňaženku značne pošetriť.

Veľkosť a tvar skleníka

Rozlohu a veľkosť skleníka sa už určuje podľa účelu, na ktorý vám skleník bude slúžiť. Či chcete pestovať zeleninu, ovocie, exotické stromy či rastliny a takisto v akom množstve, pre koľko osôb. Bežné rozmery sú 2,5 x 3 m, 3 x 4,5 m, 3 x 6 m alebo aj omnoho väčšie ako 5 x 21 m či 7,5 x 21 m. V prípade, že chcete skleník ešte väčší. Pokojne si môžete nechať vyrobiť skleník na mieru.

Záhrada so skleníkom

Čo sa tvaru týka, väčšinou sú klasickým tvarom „domčeky“ so sedlovou strechou, prípadne skleníky v tvare kupoly so zaoblenou strechou.

Vetranie a príslušenstvo skleníka

Dôležitým faktorom je spôsob, akým môžete skleník odvetrávať. Počas horúcich mesiacov sa totiž teplota kumuluje a oproti vonkajšej teplote môže teplomer ukazovať aj o 10 – 15 °C viac. Veľmi dobrým spôsobom sú strešné vetráky či otvárateľné strešné okná, alebo malé otvory na vstupných dverách.

Príslušenstvom, ktoré je ku skleníkom väčšinou ponúkané je automatické zavlažovanie, ktoré určite oceníte. Často ide takisto o vykurovanieteplomer, poličky, chodníky alebo osvetlenie. Či už solárne, akumulátorové alebo pripravené na elektrickú sieť.

Cena skleníka

Samozrejme, tento faktor ovplyvňuje viac elementov. Veľkosť skleníkatyp konštrukciedruh výplne či výrobca. Polykarbonátový skleník o rozlohe 8 x 5 m s výškou 180 cm vás vyjde na približne 270 €.

Pre porovnanie sklený skleník so sklom o hrúbke 4 mm a o rozlohe 3 x 2,6 m s výškou 184 cm vás bude stáť okolo 517 €.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 30.05.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!

Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie! Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie!

Je cestovanie neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Bez kvalitného cestovného kufra ani na krok. Prezradíme vám, ktoré sú tie najkvalitnejšie!


Pridať komentár